The Seattle Times
High School Sports

Low-graphic news index | Mobile site


Tuesday, April 30, 2013 - Page updated at 10:00 p.m.

Monday's detailed prep tennis results


Girls

Bothell 6, Ballard 1

Singles — Rachel Thomson, Ballard, beat Colleen Byrne, Bothell, 6-4, 6-4; Erica Takano, Bothell, beat Alyssa Ledgerwood, Ballard, 6-1, 6-0; Rachel Wharf, Bothell, beat Sita Pongthunyaviniya, Ballard, 2-1; Naemi Herzog, Bothell, beat Hunter Kulik, Ballard, 6-1, 6-2.

Doubles — Kelby Pierce-Carla Carmena Ramal, Bothell, beat Julia List-Sydney McMuldroch, Ballard, 7-6, 6-1; Madi Mackenzie-Chelsea Dinndorf, Bothell, beat Kathryn Obrian-Hestert Faou, Ballard, 6-2, 4-6, 6-3; Baylee Bissenden-Jana Phipps, Bothell, beat Madison Morris-Hanako Osuga, Ballard, 6-4, 5-7, 6-2.

Newport 4, Garfield 2

Singles — Angela Chen, N, beat Fiona Cerf, G, 6-1, 6-2; Alexia Fite, G, beat Sally Kim, N, 6-1, 6-2; Sara Park, N, beat Celine Steinbach, G, 6-3, 6-4; Anya Kazanjian, G, beat Jessica Lee, N, 6-0, 6-1.

Doubles — Jane Choi-Emily Choi, N, beat Sophie Manum-Natalie Sharp, G, 6-0, 6-1; Erica Hsia-Ashley Sun, N, beat Linh Huynh-Jessica Markwitz, G, 6-3, 6-0.

Mercer Island 7, Interlake 0

Singles — Nora Tan beat Isabelle Long, 6-1, 6-0; Lydia Venditti beat Lina Larson, 6-2, 6-3; Gabby Venditti beat Maggie Locke, 6-0, 6-1; Melanie Lee beat Grace Hsien, 0-6, 6-4, 1-0.

Doubles — Caroline Dillon-Caroline Hamilton beat Shayna McDonald-Melissa Long, 6-3, 6-1; Ashley Larson-Jamie Mounger beat Setareh Rock-Kendall Watanabe, 6-3, 7-5; Catherine Seifert-Julia Glick beat Julia Liu-Vickie Zlatinov, 2-6, 7-5, 1-0.

Shorecrest 5, Oak Harbor 2

Singles — Meera Limaye, S, beat McKenzie Perry, 6-0, 6-0; Jenny Sui, S, beat Chelsea Atkinson, 6-0, 6-0; Rosa Rice-Pelepko, S, beat Kyla McKinney, 6-0, 6-2; Erica Pan, S, beat Faith Franssen, 6-2, 6-1.

Doubles — Lauren Rutter-Keegan Monson, S, beat Chelsea Admire-Jamie Estrella, 6-1, 6-1; Zena Husler-Alyssa Eden, OH, beat Kaetlynne Tagle-Karena Tien, 7-6 (9-7), 6-4; Brittany Rigby-Caterina Amsler, OH, beat Lucy Sui-Hannah Winter, 6-4, 6-4.

Stanwood 6, Marysville-Pilchuck 1

Singles — Pearce, MP, beat Shaughnessy, S, 6-3, 6-1; Uy, S, beat Broker, MP, 6-1, 6-1; Sanford, S, beat Price, MP, 6-2, 6-1; Orcutt, S, beat Thompson, MP, 6-0, 6-2.

Doubles — Wolf-Nash, S, beat Cronin-Esser, MP, 6-2, 6-1; Schlagel-Funderburke, S, beat Leerhoff-Venables, MP, 6-2, 6-1; Rich-Rich, S, beat Gross-McAdoo, MP, 6-1, 6-0.

Lake Stevens 5, Arlington 2

Singles — Erin Hoffman, LS, beat Macy Mackey, 6-1, 6-0; Shaelyn Huot, LS, beat McKenna Prause, 6-0, 6-4; Julia Hermson, LS, beat Sierra DeCota, 6-2, 6-2; Bianca Carlson, A, beat Torianna Hoult, 6-1, 6-1.

Doubles — Maya Manzano-Sally Hatfield, A, beat Lydia Barker-Bella Crookston, 6-3, 7-5; Shelby Wilkens-Kelsi Jackson, LS, beat Emily Tripp-Emily Spores, 6-3, 2-6, 6-4; Anna Green-Theresa Gipson, LS, beat Hannah Scarth-Jacey Wreggelsworth, 4-6, 6-2, 6-1.

Seattle Academy 3, Bear Creek 2

Singles — Annalise Hastings, BC, beat Kelsey Walter, 6-2, 6-2; McKenzie Smith, SA, beat Sara Hastings, 6-4, 6-2.

Doubles — Kelsey Malone-Sophie True, SA, beat Emily McBride-Ira Ribaric, 6-1, 2-6; Margaret Garrison-Elsa Smith, SA, beat Rebecca Seo-Kaley French, 6-0, 6-1; Grace Penniston-Oceanna Bordeau, BC, beat Allie DiPascuale-Rachel Habib, 6-4, 6-2.

Coed

Bainbridge 8, Bishop Blanchet 3

Boys singles — Matt Alderson, Bain, beat Brad McGinnis, BB, 6-0, 6-2; Jacob Christensen, Bain, beat Ollie Anderson, BB, 6-0, 6-4; Mark Schoener-Scott, Bain, beat Stephen Saltus, BB, 6-1, 6-0.

Girls singles — Jordan Ferguson, Bain, beat Erica Blum, BB, 6-3, 6-4; Katie Mullally, BB, beat Tara Nikomborirak, Bain, 6-2, 6-3; Lauren Herber, BB, beat Jordan Jackson, Bain, 4-6, 6-0, 6-3.

Boys doubles — Keet Curtis-Holt Olden, Bain, beat A.J. Johnson-Cole Hauer, BB, 6-0, 6-0;Jarrett Grimm-Grant Dalton, Bain, beat Phillip Barber-Matt Gleeson, BB, 6-3, 6-4.

Girls doubles — Meghan Hill-Margaux Henderson, Bain, beat Natalie Stubbs-Marriella Tammbaum, BB, 7-5, 4-6, 10-2; Christina Blackbourn-Viatis Odland, BB, beat Raya Deussen-Cranny Curtis, Bain, 6-3, 6-4.

Mixed doubles — Kajsa Nelson-Jordan Parker, Bain, beat Vatik Stutz-Linna Gleeson, BB, 6-1, 6-2.

Lakeside 11, Chief Sealth 0

Boys singles — Daniel Park beat Andry Xevandry, 6-0, 6-0; Trey Von GOrtler beat Toh Tang Jai, 6-1, 6-0; Kevin Yang won by default.

Girls singles — Shea Wojciehowski beat Maria Nguyen, 6-1, 6-4; Prachi Keni beat Cliodhna Dill, 6-2, 6-1; Nikki Labell beat Teresa Hoang, 6-0, 6-0.

Boys doubles — David Yu-Michael Omori beat John Woelgel-Matt Kouthong, 6-0, 6-0; Adi Bodas-John Wojciehowski beat Conrad Hill-Riley Moore, 6-0, 6-0.

Girls doubles — Genevieve Payzer-Molly Guo beat Zoe Haywood-Maddie Twsomby 6-3, 6-0; Julia Whatley-Laynee Laube beat Allison Steele-Randi Rankin, 6-2, 6-1.

Mixed doubles — Logan Brennan-Mary Thomas beat Uriel Lopez Caberal-Delancey Lany, 6-1, 6-1.

Copyright © The Seattle Times Company


Low-graphic news index
E-mail us
Search archive
RSS feeds
Graphic-enabled home page
Mobile site


Copyright © 2010 The Seattle Times Company