| Ad Info
seattletimes.com navigation
High School Home : Story

Detailed results:
Baseball
Softball
Track & Field
Boys Soccer
Golf
Tennis
    -----
Archives:
1999-2000
1998-99
    -----
Booster Club
    -----

Copyright © 2000 The Seattle Times Company
Posted at 05:30 p.m. PST; Wednesday, November 24, 1999


Football All-stars for Metro, Pierce County, Chinook leagues


METRO LEAGUE

Division I
Offensive MVP -- John Anderson, QB, Jr., Ballard.
Defensive MVP -- Ira Thomas III, LB, Sr., Cleveland.
Lineman of the year -- Jeff Eulberg, Sr., O'Dea.
Coach of the year -- John Elliott, Cleveland.
FIRST TEAM OFFENSE
RB -- Bryan Hale, 5-10, 170, Sr., Lakeside; Ty Eriks, 6-2, 215, Jr., O'Dea; Renaldo Diederichs, 6-1, 215, Jr., Blanchet.
QB -- John Anderson, 6-0, 175, Jr., Ballard.
Center -- Ben Blanchard, 6-0, 215, Sr., O'Dea.
Guard -- Ira Thomas III, 5-10, 235, Sr., Cleveland; John Walsh, 6-1, 240, Sr., O'Dea.
Tackle -- Jeff Eulberg, 6-4, 255, Sr., O'Dea; Paul Johnson, 6-1, 210, Sr., Blanchet; Derek Sencil, 5-10, 175, Sr., Cleveland.
Tight end -- Trevor Rose, 5-10, 210, Sr., O'Dea; Cody Lewis, 6-2, 217, Sr., Ballard.
Receiver -- Nick Erdahl, 5-9, 160, Sr., Ballard; Jon Overman, 6-3, 190, Sr., Lakeside.
Kicker - Alex Oyer, 6-1, 170, Sr., O'Dea.
FIRST TEAM DEFENSE
End -- Marc Grenley, 6-1, 200, Jr., Blanchet; Kevin Singleton, 6-4, 225, Jr., Cleveland; Kevin Connolly, 6-3, 215, Sr., O'Dea.
Tackle -- Bill Nitta, 6-0, 180, Sr., Cleveland; Dominic Garguile, 6-6, 315, Sr., O'Dea; John Walsh, 6-1, 240, Sr., O'Dea; Andrew Cramer, 6-4, 230, Sr., Lakeside.
Inside LB -- Ryan Mallory, 5-11, 215, Sr., O'Dea; Kevin Keller, 5-10, 210, Sr., O'Dea; Ira Thomas III, 5-10, 235, Sr., Cleveland.
Outside LB -- Matt Johnson, 6-1, 175, Jr., Lakeside; R.J. Richter, 5-10, 180, Sr., Ingraham; Derek Sencil, 5-10, 170, Sr., Cleveland; Renaldo Diederichs, 6-1, 215, Jr., Blanchet.
DB -- Dominic Dixon, 5-9, 165, So., O'Dea; Tom Wilson, 5-9, 160, Jr., Lakeside; John Anderson, 6-0, 175, Jr., Ballard; Tony Harrison, 6-0, 175, Sr., Cleveland.
Punter -- Nick Gonzalez, 5-8, 150, Sr., O'Dea; Jeff Westling, 5-10, 185, Sr., Ingraham.

SECOND TEAM OFFENSE
RB -- Nakean Wickcliff, 5-9, 165, Sr., O'Dea; Eric Miller, 6-2, 205, Sr., Blanchet; Marcus Wade, 6-0, 170, Sr., Cleveland.
QB -- Chris Reynolds, 5-11, 165, Sr., O'Dea.
Center -- Chris Kayner, 6-5, 220, Sr., Blanchet; Bill Nitta, 6-0, 180, Sr., Cleveland.
Guard -- Kevin Keller, 5-11, 210, Sr., O'Dea; Marc Grenley, 6-1, 200, Jr., Blanchet; Andrew Cramer, 6-4, 230, Sr., Lakeside.
Tackle -- Garth Enger, 6-3, 225, Jr., O'Dea; Seng Pho, 6-1, 225, So., Cleveland.
Tight end -- Kevin Singleton, 6-4, 225, Jr., Cleveland.
Receiver -- Dominick Marcri, 5-11, 165, Sr., O'Dea; Dominique Pie, 5-10, 175, Jr., Ingraham; Nate White, 6-3, 185, Sr., Blanchet.
Kicker -- Alex Mercier, 6-0, 160, So., Blanchet.
SECOND TEAM DEFENSE
End -- Cody Lewis, 6-2, 217, Sr., Ballard; Marcus Wade, 6-0, 170, Sr., Cleveland
Tackle -- William Craig, 6-4, 275, Jr., Cleveland ; Chris Wall, 5-10, 180, Jr., Blanchet.
Inside LB -- Austin Richard, 6-0, 215, Jr., Blanchet; Jeff Jorve, 5-10, 185, Sr., Lakeside
Outside LB -- Derrick King, 5-5, 180, Jr., Cleveland; Nick Williams, 6-1, 200, Jr., O'Dea; Taylor Lopez, 6-0, 180, Sr., O'Dea.
DB -- Padriac Kelly, 5-10, 165, Sr., O'Dea; Kameron Chappell, 5-10, 160, Sr., O'Dea; Nate White, 6-3, 185, Sr., Blanchet; Tyree Lee, 6-1, 170, Sr., Ingraham; Dominique Pie, 5-10, 175, Jr., Ingraham.
Punter -- Matt Miller, 6-0, 175, Sr., Blanchet.
HONORABLE MENTION
Ballard -- Ty Fagan, OL, Sr.; Erroll Richards, DL, Sr.; Ian Gardner, RB, Sr.; Anthony Zardis, WR, Jr.; Steven Buhrman, DL, Jr.; Alex Carlson, OL, Jr.; Randy James, OL, Fr.; Brian Dalbey, OL, Fr.
Blanchet -- Matt Miller, QB, Sr.; Jake Conroy, OT, Sr.; Jim Rhodes, WR, Sr.; Steve French, DB, Sr.; John Kelley, DB, Sr.; Paul Johnson, LB, Sr.; Frank Foozer, OT, Sr.
Cleveland -- Deon Edgecomb, RB/LB, Jr.; Daunte Williams, RB, Jr.; Josh Buening, WR/CB, Jr.; Joseph Davidson, WR/S, Sr.; Kedric Jackson, OG/NT, Jr.; Matt Dixon, OT, Jr.
Ingraham -- Richard Druliner, DE, Jr.; Ahmad Abdo, LB, Sr.; Javon Carpender, CB, Jr.; Dupree Lamgbert, ILB, Sr.; Tyler Selland, OL, So.; Nick Henry, OL, Sr.; Tony Jones, RB, Sr.; Henry Thoreen, TE, Sr.
Lakeside -- B.J. Walton-Yedlin, OL, So.; Jeremy Lazowska, QB, Sr.; Matt Mullaizkey, OL, Jr.; Issac Kim, KR, Sr.; Matt Miller, OL/LB. Jr.; Chris Pohl, K, Sr.; Kyle Rolfe, P, Sr.; John Corwin, DL, Sr.; Tyler Peterson, DB, Sr.
O'Dea -- James Beck, RB, Jr.; Randy Stupey, WR, Sr.; Padriac Kelly, WR, Sr.; Kameron Chappell, WR, Sr.; Matt Perry, TE, Sr.; Tyler Merkeley, DB, Jr.; Derrym Anderson, DE, Jr.; Rod Rombauer, OT, Jr.; Antoine Gerathty, WR/DB, Jr.

Division II
Offensive MVP -- Conor Black, QB, Sr., Eastside Catholic.
Defensive MVP -- B.J. Frost, LB, Sr., West Seattle.
Lineman of the year -- Marcus Harrell, Sr., Rainier Beach.
Coach of the year -- Tom Burggraff, West Seattle.
Assistants of the year -- Russell Herbert, Rainier Beach; Roland Ruff, West Seattle.
FIRST TEAM OFFENSE
RB -- Michael Stein, 5-8, 151, Sr., Seattle Prep; B.J. Frost, 6-1, 210, Sr., West Seattle; Jeff Polk, 6-1, 190, Sr., Rainier Beach; Josh Kizart, 6-0, 180, Sr., Nathan Hale.
QB -- Conor Black, 5-11, 185, Sr., Eastside Catholic.
Center -- Sean Dwyer, 6-2, 218, Sr., Seattle Prep; Marcus Harrell, 5-10, 230, Sr., Rainier Beach.
Line-- John Huberty, 5-10, 163, Sr., Seattle Prep; Brandon Leyritz, 6-2, 279, Jr., Eastside Catholic; Ben Valavala, 5-11, 260, Jr., Rainier Beach; Stephen Storts, 6-2, 286, Sr., Hale.
TE -- Tyler Hillenbrand, 6-4, 207, Sr., Eastside Catholic.
Receiver -- Justin Rogers, 5-9, 160, Sr., Eastside Catholic; Aaron Bean, 5-10, 173, Jr., Eastside Catholic; Tim Preston, 6-0, 195, Sr., West Seattle.
Kicker -- Tim Preston, 6-0, 195, Sr., West Seattle.
FIRST TEAM DEFENSE
Line -- Sean Dwyer, 6-2, 218, Sr., Seattle Prep; Jamie Donoghue, 5-11, 183, Sr., Eastside Catholic; Sweety Hikila, 5-9, 270, Jr., West Seattle; Stephen Storts, 6-2, 286, Sr., Nathan Hale.
Inside LB -- Alex Justus, 5-10, 192, Sr., Eastside Catholic; B.J. Frost, 6-1, 210, Sr., West Seattle; Marcus Harrell, 5-10, 235, Sr., Rainier Beach.
Outside LB -- Jackson Mika, 6-2, 210, Sr., Chief Sealth; Tim Preston, 6-0, 195, Sr., West Seattle.
DB -- Stephen DeShazo, 5-11, 168, Sr., Seattle Prep; Mike Pimpleton, 5-9, 170, Jr., Eastside Catholic; Mike O'Herron, 5-10, 185, Sr., West Seattle; James Delgardo, 5-9, 160, Jr., Rainier Beach.
Punter -- Dan Saldana, 6-0, 170, Sr., Chief Sealth.

SECOND TEAM OFFENSE
RB -- Mike Pimpleton, 5-9, 170, Jr., Eastside Catholic; Chicka Agha, 6-0, 235, Sr., Chief Sealth; Reggie Witherspoon, 5-9, 165, Sr., Rainier Beach.
QB -- Mike O'Herron, 5-11, 185, Sr., West Seattle.
Center -- Neil Atwood, 5-10, 240, Jr., West Seattle.
Line -- Chris Comunale, 5-11, 178, Sr., Seattle Prep; Brent Hardy, 5-10, 196, Eastside Catholic; Tucker Karlstrom, 6-2, 245, Jr., West Seattle; Jens Jellen, 6-3, 245, Jr., Nathan Hale.
TE -- Ryan Aumoeua, 6-2, 235, Jr., Rainier Beach.
Receiver -- William Newlove, 6-2, 190, Sr., Chief Sealth; James Delgardo, 5-9, 160, Jr., Rainier Beach; Kelly Wyman, 6-0, 180, Sr., West Seattle.
Kicker -- Tyler Henebry, 5-10, 145, Sr., Eastside Catholic.
SECOND TEAM DEFENSE
Line -- Mark Munchnik, 6-1, 250, Sr., Chief Sealth; Anthony Turner, 6-1, 260, Sr., Chief Sealth; Junior Faapito, 5-9, 225, Sr., Rainier Beach; Ryan Aumoeua 6-2, 235, Jr., Rainier Beach.

Inside LB -- Chris Comunale, 5-11, 178, Sr., Seattle Prep; Chicka Agha, 6-0, 235, Chief Sealth; Devon Hookfin, 6-1, 175, Jr., Nathan Hale.
Outside LB -- Ryan Campbell, 5-9, 171, So., Eastside Catholic; John Huberty, 5-10, 163, Sr., Seattle Prep; Tyler Matsen, 6-2, 175, Jr., Nathan Hale.
DB -- Tyler Henebry, 5-10, 195, Sr., Eastside Catholic; Chris Larry, 5-8, 170, Jr., Chief Sealth; Marcus Conley, 5-9, 160, Jr., Rainier Beach.
Punter -- Tim Preston, 6-0, 195, Sr., West Seattle.

OFFENSIVE HONORABLE MENTION

RB -- Eric Schmella, Sr., Seattle Prep; Alex Allred, Jr., Nathan Hale; Nate Robinson, So., Rainier Beach; Kenny Williams, So., Rainier Beach; Ryan Campbell, So., Eastside Catholic; Gavin Smith, So., Eastside Catholic; Shaun Stoddard, Jr., Nathan Hale.
QB -- Lamar Conley, Sr., Rainier Beach; Arron Wells, Jr., Rainier Beach; Tony Porter, Jr., Nathan Hale.
Line -- Anthony Turner, Sr., Chief Sealth; Lauifi Taulilli, Sr., Chief Sealth; Ben Satia, So., West Seattle; Thomas Schuster, So., Rainier Beach; Allen Moore, Jr., Eastside Catholic; Tok Kim, Sr., Chief Sealth; Miles Matsen, So., Nathan Hale; Atuso Siufanua, Sr., Rainier Beach; Tremaine Pollard, So., Rainier Beach.
TE -- Grant Feek, Sr., Seattle Prep; Pat D'Ambrosio, Sr., Eastside Catholic.
Receiver -- John Patneaude, Seattle Prep, Sr.; Joe Woodbury, Sr., Chief Sealth; Genova Clinton, Sr., Rainier Beach.
K -- Marcus Harrell, Sr., Rainier Beach; Dan Saldana, Sr., Chief Sealth.

DEFENSIVE HONORABLE MENTION
Line -- Sean Satia, Sr., Chief Sealth; Ben Satia, So., West Seattle; Hacienda Leifi, Sr., Rainier Beach; Chris Haas, Sr., Seattle Prep; Greg Geyer, Sr., Seattle Prep; John Lange, Jr., E. Catholic; Jens Jellen, Jr., Nathan Hale; Wren Choy, Jr., Nathan Hale; Noble Johnson, Jr., Rainier Beach; Tusi Sa'au, Sr., Rainier Beach.
Inside LB -- Stedman Mathis, So., Rainier Beach; Tim Karp, Sr., Seattle Prep.
Outside LB -- Anthony Drew, Sr., Chief Sealth; Eric Moroles, Jr., West Seattle; Arron Wells, Jr., Rainier Beach; Tyrone Williams, Jr., West Seattle.
DB -- Dustin Leigton, So., Chief Sealth; John Shaw, So., Chief Sealth; Gavin Smith, So., Eastside Catholic; Austin Harvie, Jr., Eastside Catholic; Ryan Elliot, Sr., Chief Sealth; Kelly Wyman, Sr., West Seattle; Nate Robinson, So., Rainier Beach; Kenny Williams, So., Rainier Beach.

PIERCE COUNTY LEAGUE
Offensive players of the year -- Eric Kimble, Franklin Pierce, jr.; and Lemar Matheson, Lakes, sr.
Offensive lineman of the year
-- Pat Johnson, Lakes, sr.
Defensive back of the year
-- Jacob Estrada, Lakes, sr.
Defensive lineman of the year
= Chris Barry, Franklin Pierce, sr.
Coach of the year -- Dick Zatkovich, Lakes.
OFFENSE
FIRST TEAM
QB -- Lee Ramos, Washington, jr.
RB -- Lemar Matheson, Lakes, sr.; Mike Muai, Franklin Pierce, sr.; Eric Kimble, Franklin Pierce, jr.
WR -- Bobby Poeltl, Clover Park, sr.; Reggie Williams, Lakes, jr.; Joe Randall, White River, sr.
TE -- Nick Zatkovich, Lakes, sr.
C -- Pat Johnson, Lakes, sr.
OL -- Mika Matua, Washington, sr; Chris Barry, Franklin Pierce, sr.; Moe Toomata, Lakes, sr.; Joe Blas, White River, jr.
SECOND TEAM
QB -- Aaron Joseph, Franklin Pierce, jr.
RB -- Damien Coaxum, Lakes, sr.; Barny Barnes, White River, sr.; Shelton Sampson, Clover Park, so.
WR -- Ricky Johnson, Sequim, sr.; Brian Potucek, Clover Park, sr.; Andrew Banks, White River, so.
TE -- Don Neyhart, North Mason, sr.
OL -- Brad Bernhardson, Franklin Pierce, jr.; Francis Sesepasara, Lakes, jr.; Aaron Butler, Lakes, sr.; Alex Owen, North Mason, sr.
HONORABLE MENTION
QB -- Andrew MacDowell, Clover Park, jr.; Matt Griffith, Lakes, jr.; Philip Flatau, North Mason, sr.; Jesse Gran, White River, jr.
RB -- Joe Query, Fife, jr.; Greg Huffman, North Mason, sr.; Terrel Smith, Washington, jr.; Kevin Kibler, Washington, jr.
WR -- Vance Rehder, Bainbridge, sr.; Shaun Scott, North Mason, sr.; Justin Madden, Sequim, sr.; Nate Hogan, Washington, sr.; Jon Dickson, White River, sr.; Shane Neal, Sequim, sr.
TE -- Chris Berggren, Washington, jr.
OL -- Jim Mills, Yelm, jr.; Mitch Brummett, Franklin Pierce, jr.; Mark Millet, Sequim, so.; Josh, Emmett, Clover Park, jr.; Chris Mandell, Bainbridge, jr.; Joe Sprouse, White River, sr.; Brandon Williams, Clover Park, jr.; Rick Giertz, Fife, jr.; Andrew Foustee, Clover Park, so.
DEFENSE
FIRST TEAM
DL -- Chris Barry, Franklin Pierce, sr.; Leonard Queen, Washington, sr.; Moe Toomata, Lakes, sr.; Lucas Brewer, White River, so.
OLB -- Todd Jensen, White River, Jacob Estrada, Lakes, sr.
ILB -- Joe Sprouse, White River, sr.; Reggie Gill, Washington, jr.
DB -- Jeff Muai, Franklin Pierce, sr.; Reggie Williams, Lakes, jr.; Tyler Burkland, Bainbridge, sr.; Janson Byers, North Mason, sr.
SECOND TEAM
DL -- Francis Sesepasara, Lakes, jr.; Alex Owen, North Mason, sr.; John Harkness, Franklin Pierce, sr.; John Savage, Sequim, sr.
OLB -- Trevor Asay, Fife, sr.; Eric Kimble, Frankin Pierce, jr.
ILB -- Luke Hanley, Franklin Pierce, sr.; Pat Johnson, Lakes, sr.; Bashmire Rutlege, Clover Park, sr.
DB -- Mike Muai, Franklin Pierce, sr.; Jon Dickson, White River, sr.; Mike Toa, Lakes, jr.; Anthony Paige, Washington, jr.
HONORABLE MENTION
DL -- Chris Mandell, Bainbridge, jr.; Mitch Brummett, Franklin Pierce, jr.; Kose Kuaea, Lakes, so.; Alex Gadberry, White River, sr.; Brad Bernhardson, Franklin Pierce, jr.; Noah Moe, Lakes, sr.
OLB -- Jerod Mathews, Yelm, jr.; Aaron Joseph, Franklin Pierce, jr.; Lemar Matheson, Lakes, sr.; Terrell Smith, Washington, jr.; Justin Downing, White River, sr.; Shad Williams, Washington, sr.
ILB -- Roger Ryan, Washington, sr.; Bristol Marunde, Sequim, sr.; Jared Simulcik, White River, sr.
DB -- Joe Query, Fife, jr.; Justin Madden, Sequim, sr.; Mark Onibokun, Lakes, sr.; Eric Gunderson, Franklin Pierce, jr.; Darius Vaielua, Washington, jr.; Ricky Johnson, Sequim, sr.
SPECIAL TEAMS
FIRST TEAM
Tony Allen, Fife, jr.; Matt Liniger, Yelm, jr.; Jerry Broughton, Clover Park, sr.; Jerry Ready, Franklin Pierce, sr.; Greg Swain, Lakes, sr.; Aaron Weinbach, Bainbridge, sr.; Kenny Pirone, White River, so.; Brett Bartell, Washington, jr.; Mike Eriksen, Sequim; Tom Winslow, North Mason, sr. Punter -- Colin Perceful, Bainbridge. Kicker -- Robert Allan, Franklin Pierce, sr. Returner -- Eric Kimble, Franklin Pierce, jr.
SECOND TEAM
Punter -- Raheem Billinglsley, Lakes, so. Kicker -- Scott Lawson, Lakes, so.

CHINOOK LEAGUE
Coach of the year -- Jim Shapiro, King's.
Team sportsmanship
-- King's.
FIRST-TEAM OFFENSE
OL -- Zac Luce, Charles Wright, jr.; Tyler Schaefer, Cascade Christian, jr.; Tim Deagan, King's, jr.; Rex Summa, King's, sr.; Tim Mensonides, Tacoma Baptist, jr.; Ryan Pyburn, Life Christian, jr. TE -- Mark Friese, King's, jr. WR -- Joe Walling, Tacoma Baptist, jr.; Kevin Brazile, Tacoma Baptist, sr.; Trey Bemis, King's, sr. RB -- Brandon Brown, Chief Leschi, sr.; Tyler Kincaid, King's, sr.; Todd Bergstrom, Charles Wright, sr. QB -- Blair Foerster, King's, sr.
SECOND-TEAM OFFENSE
OL -- Drew Weyerhaeuser, Charles Wright; Ryan Frederick, Cascade Christian, Jimmy Hart, Tcaoma Baptist; Gavin Kirk, King's; Jeff Theorell, Life Christian; Drew Coleman, Tacoma Baptist. TE -- Kyle Patterson, Life Christian.
WR -- Isaac Richardson, Chief Leschi; Lee Barker, Life Christian. RB -- Jared English, Cascade Ehristian,; Masaki Matsamoto, King's; Carlo Garcia, Life Christian. QB -- Ira Potter, Tacoma Baptist.
HONORABLE-MENTION OFFENSE
OL -- Mark Stepper, King's; Brian White, Charles Wright; Michael Crouch, Tacoma Baptist; Anthony Wilson, Tacoma Baptist. TE -- Sean Daniels, Cascade Christian. WR -- Nick Moats, King's.
RB -- Tyler LeGary, Charles Wright; Nat Burnett, King's; Robert Nelson, King's; Todd Corrigan, Life Christian; Joey Garcia, Life Christian. QB -- Derek Zigan, Chief Leschi; John DuRocher, Charles Wright.
FIRST-TEAM DEFENSE
DL -- Drew Coleman, Tacoma Baptist, sr.; Mark Stepper, King's, jr.; Tim Deagan, King's, jr.; Todd Bergstrom, Charles Wright, sr. LB -- Nat Burnett, King's, sr.; Todd Corrigan, Life Christian, sr.; Robert Nelson, King's, sr.; Jimmy Hart, Tacoma Baptist, jr.; Jamie Kelly, Cascade Christian, sr. DB -- Kevin Brazile, Tacoma Baptist, sr.; Carlo Garcia, Life Christian, jr.; Blair Foerster, King's, sr.; Jeff Marsh, Cascade Christian, jr.; Jared English, Cascade Christian, sr.
SECOND-TEAM DEFENSE
DL -- Gavin Kirk, King's; Jeff Theorell, Life Christian; Winston McMahon, Cascade Christian; Kyle Patterson, Life Christian. LB -- Shawn Daniels, Cascade Christian; Junior Failauga, Chief Leschi; Jordan Van Horn, King's; James Matthei, Charles Wright; Joey Garcia, Life Christian. DB -- Adam Hunter, Tacoma Baptist; Trey Bemis, King's; Derrek Zigan, Chief Leschi; Peter Otlans, Charles Wright.
HONORABLE-MENTION DEFENSE
DL -- Ryan Pyburn, Life Christian; Lee Barker, Life Christian; Rex Summa, King's. LB -- Donnie Sotello, Chief Leschi; Masaki Matsamoto, King's; Paul Peterson, Charles Wright. DB -- Aaron Potter, Tacoma Baptist; Tyler Kincaid, King's.
SPECIAL TEAMS
First team
Kicker -- Travis Leining, Cascade Christian. Punter -- Ben Pixsa, Life Christian. Returner -- Kevin Brazile, Tacoma Baptist.
Second team
Kicker -- Lee Barker, Life. Punter -- Travis Leining, Cascade Christian. Returner -- Jared English, Cascade Christian.
Honorable mention
Kicker -- Ricky Brannon, King's. Punter -- Blair Foerster, King's. Returner -- Carlos Garcia, Life Christian.



Ad Info

[ seattletimes.com home ]
[ Classified Ads | NWsource.com | Contact Us | Search Archive ]

Copyright © 2000 The Seattle Times Company

Back to Top