Skip to main content
Advertising

Originally published March 20, 2014 at 11:12 PM | Page modified March 20, 2014 at 11:29 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday’s prep tennis results

Tennis results for Thursday, March 20


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

GIRLS

Puyallup 5, Spanaway Lake 0

Singles—Ana Flury, beat Jenna Holiday, 6-1, 6-3; Aiessa Moffett, beat Victoria Nguyen, 6-3, 6-4.

Doubles—Jamie Larson-Lindsey Walker, beat Melanie Cruz-Fanny Humbert, 6-0, 6-0; Kayla Callanan-Francesca Ciofi, beat Lauren Palmer-Shella Quitugua, 6-0, 6-2; Khiarah Eddington-Jordan Kim, beat Rachel Desouza-Emma Wells, 6-2, 6-0.

Charles Wright 5, Vashon Island 0

Singles—A. Shorno, beat M. Hille, 6-1, 6-3; M. Gonzalez, beat T. Koenig, 6-0, 6-4.

Doubles—Ge-Kelly, beat Jannetty-Quig, 6-0, 7-5; Gass-He, beat Lott-Wittwer, 6-0, 6-2; Soel-Patel, beat Richter-Bulson, 6-0, 6-0.

Eatonville 5, Cascade Christian 0

Singles—Cassidy Fowler, beat Paloma Swarthout, 6-3, 4-6, 10-3; Lauren Pate, beat Sarah Huang, 6-1, 6-0.

Doubles—Rachel Price-Brooke Brandt, beat Maddie Bond-Amie Dillon, 6-4, 7-5; Madalynn Swinney-Kendra Baker, Taylor White-Christina Knierim, 6-2, 6-0; Emily Gacke-Breann Henley, 6-1, 6-3.

Mountlake Terrace 4, Everett 3

Singles—Nicki Bouche, M, beat Amber Smith, 6-2, 4-6, 6-2; Tina Liu, T, beat Emily Olson, 6-1, 6-1; Liz Coughlan, E, beat Suzi Diaz, 6-3, 6-0; Madison Haney, T, beat Rachael Rhone, 6-3, 6-3.

Doubles—Aysha Raza-Brittana Kinsella, M, beat Juhliette Gentzler-Mirka Mandich, 6-4, 1-6, 7-6(7-4); Isabelle Linkous-Kayla Heman, E, beat Kirsten Pounds-Meron Abbay, 6-4, 6-1; Rose Sidhu-Tori Faith, E, beat Arani Yungendyion-Kailyn Anderson, 6-1, 6-0.

Mount Si 5, Juanita 2

Singles—Catherine Ross, J, beat Rachel Walker, 2-6, 6-3. 6-0; Tess Pate, J, beat Kerry Pemberton, 6-1, 6-2; Regan Baltazar, MS, beat Izzy Jo, 6-2, 6-2; Hannah Jones, MS, beat Maheen Keshani, 6-4, 6-3, 6-0.

Doubles—Peyton McCulley-Olivia Howland, MS, beat Alizeh Karmali-Delaney-Deanna Chan, 6-4, 7-6(7-4); Alaina Kinghorn-Hannah Still, MS, beat Julie Stevens-Shannon O’Neil, 6-0, 6-2; Amber Caudle-Emily Schwabe, MS, beat Noel Laursen-Maddie Billings, 6-4, 6-1.

Oak Harbor 4, Burlington-Edison 3

Singles—McKenzie Perry, OH, beat Jaycy Cammock, 6-4, 6-4; Miccela Granberg, BE, beat Zena Husler, 7-5, 6-4; Jamie Estrella, OH, beat Olivia Nilsen, 7-5, 6-0; Faith Franssen, OH, beat Abbey Atkinson, 6-2, 6-1.

Doubles—Sydney Porkinon-Jessica Maskell, BE, beat Chelsea Admire-Alyssa Eden, 6-1, 6-3; Laura Pickering-Julianne Doucet, BE, beat Caterina Amsler-Ellysa Bonganay, 6-3, 7-5; Anna Belle Whitefoot-Hannah Gluth, OH, beat Emma Eide-Ama Barnett, 6-2, 6-0.

Shorewood 6, Marysville-Pilchuck 1

Singles—Brengelmann, S, beat Leerfhoff, 6-2, 6-1; Feller, S, beat Price, 6-0 6-3; Allen-Hatch, S, beat McAdoo, 6-0, 6-0; Wright, S, beat Kedzioski, 6-3, 4-6, 6-4.

Doubles—Esser-Cronin, MP, beat Bojic-Ahn, 7-6(7-3), 6-2; Brons-Bruswell, S, beat Gross-Flitz, 6-1, 6-1; Taylor-Rosenfield, S, beat Corbett-Sakshaug, 6-1, 6-0.

Auburn 5, Curtis 0

Singles—Lauren Thornquist, A, beat Jami Tran, C, 6-0, 6-1; Madison Millard, A, beat Jessie Swoford, C, 3-6, 6-2, 6-3.

Doubles—Madi Johnson, Kassy Strickland, A, beat Jenny Chang, Danee Lee, C, 6-2, 6-0; Madeleine Jones, Alyssa McMahon, A, beat Alicia Zhang, Serena Dawa, C, 7-5, 6-4; Caylee Vike, Becca Dayrit, A, beat Selena Cudney, Amilia Wald, C, 6-0, 6-4.

Forest Ridge 5, Annie Wright

Singles—Sacha Cayward, FR, beat Samantha Weeks, AW, 6-3, 6-1; Annie Hienz, FR, beat Soobin An, AW, 7-5, 6-1.

Doubles—Tiffany Chai, Christina Chai, FR, beat Emma Verbovski, Rachel Zhang, AW, 6-1, 6-1; Olivia Ceo, Adele Parsons, FR, beat Natalie Nygren, Elly McManus, AW, 6-3, 6-1; Kat Shepard, Julia Mayer, FR, beat Yui Gu, Maggie Wang, AW, 6-0, 6-1.

Rogers 3, Emerald Ridge 2

Singles—Chelsea Rueppell, R, beat Autumn McVay, ER, 6-3,6-1; Ashley Lindsay, R, beat Ashley Grenon, ER, 6-2, 6-3.

Doubles—Nicki Hartman, Navriti Sharma, ER, beat Alyssa Silvernail, Jeeny Chung, R, 6-0, 6-4; Elise Jackson, Allison Wusterbarth, R, beat Nicolette Metz, Katie Goodin, ER, 0-6, 7-6, 6-4; Kelsey Treat, Chompoo Yantabutr, ER, beat Dasum Chung, Brianna Huhman, R 6-3, 6-3.

Ballard 4, Redmond 3

Singles—Kana Moriyama, R, beat Rachel Thompson B, 6-2, 6-1; Jessie Liu, R, beat Maddy Herrenkohl, B, 6-0, 6-1; Lais Conceicao, R, beat Alyssa Ledgerwood, 6-0, 6-0; Hunter Kulik, B, beat Nikki Shekaran, 2-6, 6-1, 6-3.

Doubles—Julia List, Syndey McMuldroch, B, beat Faye Lafond, Meg Leonard, 6-1, 6-1; Kathryn O’Brien, Alara Karabakan, B, beat Leti Santillana, Hanna Yang, R, 4-6, 7-6, 7-5; Laila Lee, Lauren Lee, B, beat Mira Shekaran, Natalie Bose, R, 6-0, 6-1.

Beamer 5, Federal Way 0

Singles—Avery Liening, B, beat Rozelle Schwyhart, FW, 6-1, 6-0; Sem Van Den Bosch, B, beat Janessa Ho, FW, 6-1, 6-1.

Doubles—Simran Kaur, Heidi Kim, B, beat Anna Rodriguez, Zenia Velsaco, FW, 5-7, 6-2, 6-4; Michelle Riedel, Natalia Hoss, B, beat LC Tibbs, Stephany Paraza, FW, 6-1, 6-1; Taylor Verzosa, Malina Shaw, B, beat Melissa Ouk, Janilla Angofie, FW, 6-4, 6-1.

Lake Washington 5, Eastlake 2

Singles—Katie Park, E, beat Kelly Barnes, LW, 6-4, 6-0; Amanda Levine, LW, beat Nicole Yen, E, 6-8, 6-2, 6-2; Marissa Kirk, LW, beat Michelle Knutson, E, 4-6, 6-4, 6-4; Kristin Lynch, LW, beat Alison Tran, E, Scores not reported.

Doubles—Emily Chang, Emily Carlson, LW, beat Ashwathy Goutham, Angela Zou, E, 5-, 6-2, 6-2; Maya Anderson, Amanda Kaufman, LW, beat Maria Augulo, Ananya Heroor, E, 6-1, 7-5.

Mariner 5, Cascade 2

Singles—Angela Moniaga, M, beat Carlie Newman, C 4-6, 6-2, 7-6; Jake Beka, M, beat Audrey Taber, C, 6-4, 6-0; Phuong Van, M, beat Thao Nguyen, C 6-3, 6-0; Emily Gonzalez, C, beat Thuong Pham, M, 6-3, 6-1.

Doubles—Rachel Do, Rachel Ringoringo, M, beat Rachelle Yap, Robianne Ramos, Rachelle Yap, 6-2, 6-2; Cassidy McGehey, Alex Cizek, C, beat Puneet Dhaliwal, Isabelle Abarro, M, 6-4, 6-2; Sarah Antoci, Shelby Holtzider, M, beat Roanne Ramos, Anneka Hilde, C, 6-1, 6-1.

COED

Lakeside 7, Holy Names/O’Dea 4

Boys Singles—Daniel Park, L, beat Joe McRoberts, 6-0, 6-0; David Yu, L, beat Jonny Ochsner, 6-3, 6-1; Hayden Clark, L, beat Kyle Gurtler, 6-0, 6-0.

Boys Doubles—Trey Von Gortler, Eli Fonseca, L, beat Trey Popp, Charlie Ralston, 6-0, 6-1; Logan Brennan, Allen Yan, L, beat Alex Kures, Thomas Badart, 6-4, 4-6, 6-3.

Girls Singles—Catherine Allen, HN, beat Viv Daniel, 6-2, 6-1; Anja Renkes, HN, beat Molly Guo, 6-7, 6-4, 6-3; Celina Schuler, HN, Christina Koh, 6-1, 6-0.

Girls Doubles—Prachi Keni, Nikki Labell, L, beat Abby Miller, Sara Scrobot, 6-2, 6-4; Charlotte Robinson, Allison Liedtke, HN, beat Isha Bodas, Andrea Topaciio, 6-4, 6-2;

Mixed Doubles —John Wojciehowski, Amy Wang, L, beat Juanita Graham, Adam Kures, 6-3, 6-0.



Want unlimited access to seattletimes.com? Subscribe now!

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►