Skip to main content
Advertising

Originally published September 20, 2013 at 7:05 PM | Page modified September 20, 2013 at 7:31 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday’s prep tennis results

Tennis results for Wednesday, Sept. 18

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Shorecrest 5, Shorewood 2

Singles—Nishaant Limaye, SC, beat Cameron McDowell 6-3, 6-3; Andrew Copsey, SC, beat Logan Keebler 6-4, 6-2; Chris Sato, SC, beat Jamie Wright 4-6, 6-2, 6-1; Daniel Wacker, SC, beat Alejandro Uvence 3-6, 6-3, 6-4

Doubles—Stuart Schachle-Scott Park, SW, beat Nick North-Nick Shively 7-5, 6-4; Emahd Khan-Brady Dixon, SC, beat Eli Hecker-Raven Daley 6-3, 4-6, 6-3; Hugh Gaevert-Kyle Berquist, SW, beat Jon Coon-Cole Batra 7-6 (8-6), 7-5.

Jackson 5, Kamiak 2

Singles—Ben Mietzner, J, beat Jimmy Hua, 7-6 (7-3), 6-2; Peter Cung, J, beat Garrett Peterson, 6-7 (5-7), 6-3, 6-4; Grant Follis, J, beat Joseph Lee, 6-1, 6-4; Luke George, J, beat Janson Garside, 6-0, 6-4.

Doubles—Dominic Lee-Lan Kim, K, beat Bence Dare-Josh Yi, 6-3, 5-7, 4-6; Trevor Pence-Nicholas Magarelli, J, beat Brian Moon-Daniel Chung, 6-0, 6-3; Oliver Collins-Ben Lee, K beat Patrick Follis-Peter Liao, 6-4, 4-6, 6-4.

Meadowdale 7, Mountlake Terrace 0

Singles—Nick Ekern, MD, beat Bryce Pingul 6-0, 6-0; Bret Matysik, MD, beat Jeremy Anselen 6-1, 6-0; Grayson Cox, MD, beat Adam Lorraine 7-5, 6-1; Lee Bruemmer, MD, beat Drake Day 6-2, 6-2

Doubles—Mark Steinke-Quint Turner, MD, beat Collin Rhodes-Ricky Bridges 6-4, 6-0; Bennett Holton-Ephrem Yared, MD, beat Mincheol Jung-Caleb Sill 6-0, 6-2; Anthony Smeester-Jacob O’Connell, MD, beat Ethan McGreger-Ben McGrover 6-0, 6-1

Peninsula 3, Bonney Lake 2

Singles—Christian Lewis, P, beat Justin Cunningham 6-1, 6-0; Dominic Sookingsingh, P, beat Jeremy Kurtz 6-0, 6-0

Doubles—Hayden Skidmore-Josh Wagner, P, beat Brian Grob-Brody Fitzsimmons 6-4, 6-4; Nate Monsrud-Ethan Nguyen, BL, beat Kevin Ma-Zach Lacheney 6-0, 6-2; Nick Ching-Adam Hunt, BL, beat Aiden Krug-Niall Silverman 6-2, 6-4

Seattle Academy 5, Bush 0

Singles—Charlie Phelps, S, beat Aaron Gordon 7-6 (4), 7-5; Will Owen, S, beat Jin Park 6-1, 6-3

Doubles—Connor Rice-Zamir Birnbach, S, beat Matt Reay-Michael Sherman 6-1, 6-3; Sam Brickman-Max Schoenfeld, S, beat Brennan Commons-Hoon Park 6-0, 6-4; Richard Khang-Eli Etzioni, S, beat Ben Van Der Ploeg-Jack Agostini 6-1, 6-3.

University Prep 4, Overlake 1

Singles—Jack Katz, UP, beat Grant Gibson, 6-2, 6-2; Levi Poletti, UP, beat Daly, 6-4, 6-4.

Doubles—Bayard Blair-Pete Thomsen, UP, beat Pranav Harikrishnan-Keshav Ummat, 6-2, 6-4; Lawrence Dickey-Joshua Wah-Blumberg, UP, beat Andrew Gavrila-Loucas Tsilas, -6 (6), 6-2; Noah Yuo-Rick Chavez, O, beat Hunrae Kim-Griffin Voth, 6-2, 3-6, 12-10.

Skyline 5, Ballard 1

Singles—Alex Wu, S, beat Ben Thomson, 2-6, 6-2, 7-6; Nick Fulcher, B, beat Nikita Moroz, 6-4, 1-6, 6-4; Diego Graterol, S, beat Valentin Boyanov, 6-0, 6-0; Parker Matias, S, beat Liam Moser, 6-2, 6-0.

Doubles—Griffin Johnson-Calvin Kim, S, beat Ethan Lindell-Kiefer Dundas, 6-3, 6-3; Garrett Verhajen-Jack Wilson, S, beat Eli Peckham-Cole Keller, 6-2, 6-4.

Rogers 3, Bethel 2

Singles— Tyshawn Murchinson, R, beat Tyler Bentley, 6-0, 6-0; Alex Jordan, B, beat Collin Barkley, 6-1, 7-6(3).

Doubles—Colton Schnabel-Patrick Hamilton, B, beat Alwin Sacro-Brendan Welzien, 6-2, 7-6(1); Alec Cooper-Carson Mayes, R, beat Victor Rivera-Travis High, 6-4, 6-4; Peyton Force-Austin Buth, R, beat AJ Quinata-Kyle Everson, 6-0, 6-1.

Auburn Mountainview 5, Lakes 0

Singles—Colton Weeldreyer, bea Colby Kraus, 6-0, 6-0; Carter Harms, beat Andre Judd, 6-3, 7-5.

Doubles—Alec Van Etten-Chris Miller, beat Emilio Rosado-Lucas Campbell, 6-1, 6-1; Ryan Eklof-Matt Howard, beat Jacob Rees-Drew White, 6-2, 6-3; Will Norris-Kevin Nguyen, beat Richard Stephen Grow, 6-1, 6-2

Mercer Island 6, Interlake 1

Singles—Connor Garnett, I, Brian Hou, 6-4, 6-2; Charlie Williams, M, beat Billy Hao, 6-0, 6-1; Cameron Coe, M, Kevin Liu, 3-6, 6-1, 6-2; Jake Bethards, M, Matthew Hur, 6-2, 6-3.

Doubles—Matt Seifert-Ben Elliott, M, beat Dylan Milligan-Josh Higa, 6-1, 6-1; Peter Williams-Rafa Gonzalez-Posada, M, Michael Wang-Nick Chang, 6-2, 6-1; Henry Smith-Sam French, M, beat Justin Lee-Michael Kwong, 6-3, 6-2.

Decatur 5, Enumclaw 0

Singles—Ken Sheeby, beat Michael Williams, 6-1, 6-3; Sam Dalan, beat Johnny Longley, 6-3, 6-2.

Doubles—Steve Kang-Phillip Kim, beat Duncan Ranft-William Longley, 6-3, 7-4; Mitchell Grant-Darren Lee, beat Matt Leavons-Austin Schuver, 6-1, 6-3, 6-3; Alex Wilson-Kyle Hawkins, beat Christian Sines-Anthony Rosenthal, 7-1, 6-3 (10-3).


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►