Skip to main content
Advertising

Originally published April 24, 2014 at 11:16 PM | Page modified April 24, 2014 at 11:30 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday’s prep track and field results

Track and field results for Thursday, April 24


advertising

BOYS

Interlake 69, Liberty 65

Shot put—Aaron Miller, I, 48-8. Discus—Aaron Miller, I, 111-7. Javelin—Aaron Miller, I, 138-4. High jump—Andrew Baugh, L, 6-0. Long jump—Aiden Browne, I, 18-2½. Triple jump—Shobhit Dain, I, 35-8½. 110 hurdles—Romney Noel, L, 15.3. 300 hurdles—Romney Noel, L, 41.9. 100—Kyle DeBruyn, I, 12.1. 200—Ethan Le, L, 24.9. 400—Ashby Brown, L, 53.2. 800—Nick Klatt, L, 2:08.1. 1,600—Aaron Boone, L, 4:25.3. 3,200—Will Oden, I, 10:34.2. 400 relay—Interlake, 45.8. 1,600 relay—Liberty (Noel, Brown, Pyatt, Sowy), 3:39.1.

Lindbergh 112, Tyee 15

Lindbergh 104, Foster 32

Lindbergh 98, Evergreen-Seattle 36

Shot put—D’Shaun Sims, L, 46-06 Discus—Trevonn Russell, L, 143-00 Javelin—Daniel Wiitanen, L, 147-09 High jump—Derek Anderson, L, 5-06 Long jump—Henok Gebreyhannes, ES, 18-09.50 Triple jump—Pedro Diaz, ES, 40-02 Pole vault—Derek Anderson, L, 8-00 110 hurdles—Rattanay Chor, ES, 18.70 300 hurdles—Pedro Diaz, ES, 43.56 100—Aaron Arzaga, L, 11.58 200—Robby Williamson, L, 24.78 400—Aaron Arzaga, L, 51.42 800—Marques Chacon, ES, 2:05.34 1,600—Endalkachew Abebaw, L, 4:47.07 3,200—Alex Sifuentes, L, 10:42.43 400 relay—F (Elijah Hawkins, Gerard Marquina, Jamar Wells, Kevin Le) 48.01 1,600 relay—F (Luis Cuellar, Adrian Ruvalcaba, Joel Hendricks, Gerard Marquina) 4:03.40.

Fife 106, White River 38

Shot put—Monike Sarte, F, 44-03.00. Discus—Trevor Schoon, WR, 114-06. Javelin—Jonathan Moore, F, 131-08. High jump—Anythony Bevilacqua, F, 5-00.00. Long jump—Tyler Ditch, F, 18-01.50. Triple jump—Tyler Ditch, F, 38-04.00. Pole vault—Khyri Edwards, F, 10-00.00. 110 hurdles—CJ Polo, F, 18.28. 300 hurdles—Jonathan Moore, F, 45.82. 100—Jonah Mathews, F, 10.95. 200—Jonah Mathews, F, 22.32. 400—Brandon Scheer, WR, 56.08. 800—Joshua Terre, F, 2:18.40. 1,600—Joshua Terre, F, 4:56.10. 3,200—Seth Berryhill, WR, 11:44.30. 400 relay—Fife (Joe Bridges, other runners not reported), 45.04. 1,600 relay—Fife (Anthony Bevilacqua, Khyri Edwards, Jonah Mathews, Jonathan Moore) 3:48.95.

Marysville-Pilchuck 81, Oak Harbor 64

Glacier Peak 96, Oak Harbor 49

Glacier Peak 90, Marysville-Pilchuck 55

Shot put—Juan Ventura, MP, 49-7. Discus—Corbin Ferry, MP, 148-1. Javelin—Joel Dethlefsen, GP, 148-10. High jump—Joshua Bansberg, MP, 5-0. Long jump—Cole McFadden, GP, 20-4. Triple jump—Zach Verge, MP, 41-7½. Pole vault—Cole McFadden, GP, 11-6. 110 hurdles—Logan Coleman, GP, 16:38. 300 hurdles—Logan Coleman, GP, 42.11. 100—Austin Joyner, MP, 11.40. 200—Alex Mandzyuk, GP, 23.92. 400—Dejon Devroe, OH, 50.81. 800—Sebastian Ceaser, OH, 2:05.54. 1,600—John Rodeheffer, OH, 4:37.03. 3,200—John Rodeheffer, OH, 9:47.82. 400 relay—Marysville-Pilchuck (Austin Joyner, Dante fields, Clifford Paulk, Chris Jones), 45.09. 1,600 relay—Glacier Peak (McKenzie King, Marcus McAuliffe, Logan Coleman, Will DeMaris), 3:35.28.

Beamer 94, Curtis 51

Shot put—Riddley, C, 43-08.00. Discus—Piper, C, 128-08.00. Javelin—Kim, C, 134-09.00. High jump—Parnell, B, 6-01.00. Long jump—Shocks, B, 39-11.00. Triple jump—Shocks, B, 43-09.25. Pole vault—Hansen, B, 12-00.00. 110 hurdles—T. Ma, C, 16.04. 300 hurdles—Normandia, B, 42.05. 100—Lubin, B, 11.27. 200—Lubin, B, 22.47. 400—Jones, B, 51.45. 800—Fejeran, C, 2:04.95. 1,600—Jex, B, 4:40.17. 3,200—Jex, B, 9:45.18. 400 relay—Beamer, 44.09. 1,600 relay—Curtis, 3:36.26.

Renton 101, Highline 43

Hazen 84, Highline 52

Shot put—Micah Prescott, Renton, 46-08.75. Discus—Micah Prescott, Renton, 131-05. Javelin—Cody Chen, Hazen, 123-02. High jump—Kahliq Shahzaad, Highline, 5-10.00. Long jump—Lemarco Vasser, Renton, 20-02.50. Triple jump—Jovu Phomprida-Robinson, Renton, 38-10.50. Pole vault—Howard Ho, Renton, 10-00.00. 110 hurdles—Ben Tuazon, Hazen, 15.90. 300 hurdles—Kahliq Shahzaad, Highline, 47.55. 100—Abdi Ali, Renton, 11.72. 200—Brandon Baker, Highline, 24.04. 400—Evan Howe, Hazen, 53.63. 800—Kameron Jones, Renton, 2:07.70. 1,600—Hameed Maktoof, Renton, 4:46.89. 3,200—Hameed Maktoof, Renton, 10:35.72. 400 relay—Renton (Juwu Phomprida-Robinson, Jovu Phomprida-Robinson, Abdi, Ali, Tony Vo), 45.10. 1,600 relay—Hazen (Dario Cirlincione, Ben Tuazon, Rhyan DeMile, Parker Trewett), 3:48.68.

GIRLS

Fife 111, White River 35

Shot put—Savannah Barber, F, 34-00.00. Discus—Courtney Morton, F, 103-4.50 Javelin—Courtney Morton, F, 87-03. High jump—Jade Crawford, WR, 4-10.00. Long jump—Kylianne Morton, F, 13-10.50. Triple jump—Kylianne Morton, F, 32-04.00. Pole vault—Brooke March, F, 9-06.00. 100 hurdles—Jade Crawford, WR, 15.57. 300 hurdles—Cassidy Kunst, WR, 51.68. 100—Brittany Pringle, F, 13.15. 200—Maddie Michaud, F, 28.51. 400—Zuleyka Lopez-Cruz, F, 1:12.49. 800—Allison Ruther, F, 2:42.90. 1,600—Maddie Moser, WR, 6:01.60. 3,200—Rebecca Carrilo, F, 13:29.40. 400 relay—Fife (McKenna Fietz, Maddie Michaud, Courtney Morton, Brittany Pringle), 52.29. 800 relay—Fife (Brayden Boyles, McKenna Fietz, Brittany Pringle, Brianna Anderson), 1:55.64. 1,600 relay—Fife (runners not reported), 4:56.62.

Oak Harbor 79. Marysville-Pilchuck 70

Glacier Peak 89, Oak Harbor 61

Glacier Peak 92, Marysville-Pilchuck 58

Shot put—Taylor Deconzo, OH, 32-4. Discus—Kenna Prosch, OH, 84-7. Javelin—Maya McFadden, GP, 106-11. High jump—Claire Anderson, OH, 4-10. Long jump—Bianca Acuario, MP, 16-4¾. Triple jump—Mikayla Ingram, GP, 34-11. 100 hurdles—Maya McFadden, gp, 17.16. 300 hurdles—Sydney Mendenhall, GP, 49.18.100—Mackenzie Nolte, MP, 13.10. 200—Amanda Klep, MP, 27.04. 400—Bri King, MP, 1:01.20. 800—Heidi Smith, GP, 2:25.54. 1,600—Megan Davis, GP, 5:31.82. 3,200—Alex Laiblin, OH, 11:44.35. 400 relay—Marsville-Pilchuck (Bianca Acuario, Charlee Pilon, Mackenzie Nolte, Amanda Klep), 50.24. 800 relay—Glacier Peak (Jessica Miller, Kathryn Nicholson, Sydney Mendenhall, Baylee Barnes), 1:50.88. 1,600 relay—Marysville-Pilchuck (Amanda Klep, Bri King, Mackenzie Nolte, Charlee Pilon), 4:06.14.

Renton 101, Highline 38

Hazen 114, Highline 25

Shot put—Siula Angilau, Highline, 30-11.00. Discus—Megan Tucker, Hazen, 86-11. Javelin—Taliah Coe, Hazen, 80-11. High jump—Sydney Washington, Highline, 4-10.00. Long jump—Elaine Nguyen, Hazen, 15-03.00. Triple jump—Michelle Lilly, Hazen, 39-00.50. Pole vault—Cynthia Nguyen, Highline 9-00.00. 100 hurdles—Elaine Nguyen, Hazen, 17.51. 300 hurdles—Emily Lincoln, Renton, 54.83. 100—Savannah Smith, Renton, 13.07. 200—Shelly Sauls, Renton, 26.59. 400—Alexis Rogers, Hazen, 1:04.32. 800—Kate Lilly, Hazen, 2:30.86. 1,600—Sarh Hart, Hazen, 5:30.98. 3,200—Ebsitu Hassen, Renton, 13:33.00. 400 relay—Hazen (Chelsea Delgado, Minhna Le, Sablena Milinganyo, Taliah Coe), 54.59. 800 relay—Renton (Erykah Holland, Shelly Sauls, Savannah Smith, Iman Burks), 1:50.05. 1,600 relay—Hazen (Sablena Milinganyo, Sarah Hart, Kate Lilly, Alexis Rogers), 4:16.56.

Beamer 82, Curtis 67

Shot put—Lemaveve, B, 33-06.00. Discus—Lemaveve, B, 96-10.00. Javelin—Matz, C, 80-01.00. High jump—Hansen, B, 4-10-00. Long jump—Jackson, C, 18-00.00. Triple jump—Shakoor, C, 34-02.00. Pole vault—Mendoza, B, 8-06.00. 100 hurdles—Hansen, B, 16.43. 300 hurdles—Bradley, C, 48.92. 100—Bell, B, 13.09. 200—Spotser, B, 26.49. 400—Spotser, B, 1:00.20. 800—Wegner, C, 2:32.24. 1,600—Wegner, C, 5:33.54. 3,200—Odom, B, 12:33.43. 400 relay—Curtis, 52.34. 800 relay—Beamer, 1:47.20. 1,600 relay—Beamer, 4:17.84.

Liberty 93, Interlake 36

Shot put—Kaycee Faber, I, 25-07 Discus—Gabriella Frost, I, 77-06 Javelin—Alicia Abraham, L, 90-04 High jump—Kelli Anderson, L, 4-08 Long jump—Danielle Demps, L, 15-08.75 Triple jump—Danielle Demps, L, 32-03.25 100 hurdles—Kelley Johnson, L, 16.50 300 hurdles—Kelley Johnson, L, 50.20 100—Cherelle Demps, L, 11.9 200—Cherelle Demps, L, 26.60 400—Brown, L, 53.20 800—Nikita Waghani, I, 2:30.10 1,600—Tyra Christopherson, L, 5:35.10 3,200—Sarah Bleisner, L, 12:20.02 400 relay—L, 50.20 800 relay—L (Kelley Johnson, Shannell Thompson, D. Demps, Cherelle Demps) 1:48.30 1,600 relay—L, 4:23.90.

Lindbergh 125, Tyee 10

Lindbergh 117, Foster

Lindbergh 118, Evergreen-Seattle 12

Shot put—Caroline Tupa, ES, 37-01.75 Discus—Aleisha Simpson, L, 105-01 Javelin—Saya Lombard-Chappell, L, 113-06 High jump—Evelyn Kashubskiy, L, 4-08 Long jump—Aajua Brooks, L, 16-07.25 Triple jump—Alicia Wasisco, L, 30-05.25 100 hurdles—Evelyn Kashubskiy, L, 19.49 300 hurdles—Norchel Laylo, L, 59.71 100—Aajua Brooks, L, 13.28 200—Aajua Brooks, L, 26.99 400—Alicia Wasisco, L, 1:05.87 800—Shakila Omar, F, 2:36.05 1,600—Cindy Huynh, L, 6:31.91 3,200—Feven Fessehatzion, L, 14:26.29 400 relay—L (Aajua Brooks, Lindsey Pfluger, Ariana Mixon, Alicia Wasisco) 52.60 800 relay—L (Malinda Phommachack, Rubina Postma, Daychelle Wilson, Angel Malcom) 2:08.64 1,600 relay—T (Bethlehem Gebre, Dkram Abdu, Lidiya Begre, Alexis Sata) 5:24.



Want unlimited access to seattletimes.com? Subscribe now!

Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►