Skip to main content
Advertising

Originally published May 31, 2014 at 11:02 PM | Page modified June 5, 2014 at 8:08 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Saturday’s prep tennis results

Tennis results for Saturday, May 31


advertising

Boys

State tournaments

Class 4A

At Richland H.S. and Hanford H.S. and Columbia Basin Racquet Club

Team scores—1, Newport 34; 2, Olympia 12; 3, Lewis & Clark 10; 4, Issaquah 9; T-5, Cascade 8; T-5, Jefferson 8.

SINGLES

Semifinals—jason Lui, Newport, beat Oscar Burney, Garfield, 7-6 (7-2), 6-2; Jack Suh, Issaquah, beat Jamie Bautista, Olympia, 6-4, 6-0.

3rd—Oscar Burney, Garfield, beat Jamie Bautista, Olympia, 6-4, 6-0.

1st-2nd—Jason Lui, Newport, beat Jack Suh, Issaquah, 6-4, 6-2.

DOUBLES

Semifinals—Matt Sham/Austin Gu, Newport, beat Alex Namba/Derek Huang, Newport, 7-5, 6-2; Luke Brittan/Jordan Strandness, Lewis & Clark, beat Lawson/Jarvis, Gig Harbor, 6-1, 6-2.

3rd—Alex Namba/Derek Huang, Newport, beat Lawson/Jarvis, Gig Harbor, 6-1, 6-2.

1st-2nd—Luke Brittan/Jordan Strandness, Lewis & Clark, beat Matt Sham/Austin Gu, Newport, 6-2, 6-1.

Class 3A

At Kamiakin H.S. and Tri-City Court Club (Kennewick)

Team scores—1, Mercer Island 29; T-2, Bellevue 14; T-2, Lakeside 14; 4, Interlake 10; 5, Bainbridge 8.

SINGLES

Semifinals—Connor Garnett, Interlake, beat Wyatt DeMulling, Highline, 6-2, 6-2; Daniel Park, Lakeside, beat Henry Smith, Mercer Island, 7-5, 6-1.

3rd—Wyatt DeMulling, Highline, beat Henry Smith, Mercer Island, 6-2, 6-2.

1st-2nd—Connor Garnett, Interlake, beat Daniel Park, Lakeside, 6-2, 6-4.

DOUBLES

Semifinals—Matt Seifert/Ben Elliott, Mercer Island, beat Keet Curtis/Ben DeVries, Bainbridge, 6-2, 6-2; Brian Hou/Charlies Williams, Mercer Island, beat David Yu/Trey Von Gortler, Lakeside, 6-1, 6-4.

3rd—Keet Curtis/Ben DeVries, Bainbridge, beat David Yu/Trey Von Gortler, Lakeside, 7-6 (2), 6-4.

1st-2nd—Matt Seifert/Ben Elliott, Mercer Island, beat Brian Hou/Charlies Williams, Mercer Island, 6-3, 6-4.

Class 2A

At Nordstrom Tennis Center (Seattle)

Team scores—1, Capital 18; 2, Lindbergh 14; 3, Sehome 13; T-4, Sumner; T-4, Tumwater 12.

SINGLES

Semifinals (scores unavailable)—Ehan Romney, Sammamish, beat Alan Kwiatowski, Lindbergh; Ty Gentry, Capital, beat Brady Anderson, Sehome.

3rd—Alan Kwiatowski, Lindbergh, beat Brady Anderson, Sehom.

1st-2nd—Ty Gentry, Capital, beat Ehan Romney, Sammamish.

DOUBLES

Semifinals (scores unavailable)—Max Shmolotohka/Reece Gilbert, Sehome, beat Bayna/Bayna, Lindbergh; Jonathan Yu/Josh Rasmus, Washington, beat Nick Nolan/Connor Thompson, Bellingham.

3rd—Bayna/Bayna, Lindbergh, beat Nick Nolan/Connor Thompson, Bellingham.

1st-2nd—Jonathan Yu/Josh Rasmus, Washington, beat Max Shmolotohka/Reece Gilbert, Sehome.

Girls

State tournaments

Class 4A

At Richland H.S. and Hanford H.S. and Columbia Basin Racquet Club

Team scores—1, Garfield 19; 2, Inglemoor 17; 3, Camas 16; T-4, Skyview 9; T-4, Union 9.

SINGLES

Semifinals—Sabrina Demerath, Inglemoor, beat Alexita Fite, Garfield, 6-2, 6-4; Sammi Hampton, Skyview, beat Fiona Cerf, Garfield, 6-1, 6-0.

3rd—Alexita Fite, Garfield, beat Fona Cerf, Garfield, 6-4, 6-3.

1st-2nd—Sabrina Demerath, Inglemoor, beat Sammi Hampton, Skyview, 6-1, 6-0.

DOUBLES

Semifinals—Jelena Vidovic/Sydney Wallace, Union, beat Janae Chinn/Michaela Jendralova, Inglemoor, 6-3, 6-1; Jen Lewis/Hannah Glanan, Camas, beat Rachel Kelson/Catty Shang, Olympia, 6-1, 6-4.

3rd—Janae Chinn/Michaela Jendralova, Inglemoor, beat Rachel Kelson/Catty Zhang, Olympia, 6-1, 6-1.

1st-2nd—Jen Lewis/Hannah Glanan, Camas, beat Jelena Vidovic/Sydney Wallace, Union, 6-1, 7-6.

Class 3A

At Kamiakin H.S. and Tri-City Court Club (Kennewick)

Team scores—1, Mercer Island 1; 2, Holy Names 14, 3, Interlake 10; 4, Lakeside 9; T-5, Eastside Catholic 8; T-5, Liberty 8.

SINGLES

Semifinals—Catherine Allen, Holy Names, beat Cello Lockwood, Holy Names, 6-1, 6-1; Viv Daniel, Lakeside, beat Akari Baba, Prairie, 2-6, 6-2, 6-4.

3rd—Akari Baba, Prairie, beat Cello Lockwood, Holy Names, 5-7, 6-4, 6-2.

1st-2nd—Catherine Allen, Holy Names, beat Viv Daniel, Lakesie, 6-1, 6-1.

DOUBLES

Semifinals—Gabriella Venditti/Lydia Venditti, Mercer Island, beat Isabelle Long/Melissa Long, Interlake, 6-1, 6-4; Caroline Dillon/Caroline Hamilton, Mercer Island, beat Allison Lorraine/Tina Liu, Mountlake Terrace, 6-1, 6-1.

3rd—Isabelle Long/Melissa Long, Interlake, beat Allison Lorraine/Tina Liu, Mountlake Terrace, 6-0, 5-7, 6-4.

1st-2nd—Gabriella Venditti/Lydia Venditti, Mercer Island, beat Caroline Dillon/Caroline Hamilton, Mercer Island, 6-1, 6-2.

Class 2A

At Nordstrom Tennis Center (Seattle)

Team scores—1, Sehome 40; 2, West Valley 17; 3, Centralia 15; 4, Lindbergh 8; T-5, Ellensburg 6; T-5, Pullman 6.

SINGLES

Semifinals (scores unavailable)—Chloe Goyette, West Valley, beat Anna Scheibmeir, Centralia; Lauren Smith, Sehome, beat Tori Berditchevskaya, Pullman.

3rd—Anna Scheibmeir, Centralia, beat Tori Berditchevskaya, Pullman.

1st-2nd—Chloe Goyette, West Valley, beat Lauren Smith, Sehome.

DOUBLES

Semifinals (scores unavailable)—Lizzie Friesen/Simone Hall, Sehome, beat Makenzie Kinloch/Caroline Goyette, West Valley; Madison Harris/Taylor Harris, Sehome, beat Natalie Knops/Emily Webster, Sehome.

3rd—Makenzie Kinloch/Caroline Goyette, West Valley, beat Natalie Knops/Emily Webster, Sehome.

1st-2nd—Lizzie Friesen/Simone Hall, Sehome, beat Madison Harris/Taylor Harris, Sehome.



Free 4-week trial, then $99 a year for unlimited seattletimes.com access. Try it now!

Career Center Blog

Career Center Blog

Looking for joy on the job


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►