Skip to main content
Advertising

Originally published Tuesday, May 20, 2014 at 10:37 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Tuesday’s prep tennis results

Tennis results for Tuesday, May 20


advertising

Girls

Northwest District 1 4A Championships

Quarterfinals

Singles—Caroline Dreher, Snohomish, beat Hannah Mietzner, Jackson, 6-0, 6-0; Angela Moniaga, Mariner, beat CeAnna Heit, Monroe, 6-0, 6-1; Carlie Newman, Cascade, beat Shaelyn Huot, Lake Stevens, 6-3, 1-6, 6-2; Sally Park, Kamiak, beat Julia Hermsen, Lake Stevens, 6-0, 6-0.

Doubles—Erin Huffman-Megan Huffman, Lake Stevens, beat Nicole Castro-Lynnae George, Jackson, 6-3, 6-1; Myint-Zu Kyaw-Hannah Rehnfeldt, Edmonds-WOodway, beat Katie Doucette-Michaela Flitsch, Snohomish, 6-1, 6-1; Zita DaRe-Quinn Michael, Jackson, beat Courtney Barton-Julianne Chryst, Snohomish, 1-6, 6-4, 7-6(2); Jenna Gilbert-Elizabeth Norris, Kamiak, beat Theresa Gipson-Anna Green, Lake Stevens, 6-2, 6-0.

Semifinals

Singles—Caroline Dreher, Snohomish, beat Angela Moniaga, Mariner, 4-6, 6-4, 6-2; Sally Park, Kamiak, beat Carlie Newman, Cascade, 6-1, 6-0.

Doubles—Myint-Zu Kyaw-Hannah Rehnfeldt, Edmonds-Woodway, beat Erin Huffman-Megan Huffman, Lake Stevens, 7-5, 6-2; Jenna Gilbert-Elizabeth Norris, Kamiak, beat Zita DaRe-Quinn Michael, Jackson, 6-1, 6-1.

Consolation Round 1

Singles—CeAnna Heit, Monroe, beat Hannah Mietzner, Jackson, 4-6, 7-5, 6-1; Shaelyn Huot, Lake Stevens, beat Julia Hermsen, Lake Stevens, 7-5, 7-6(2); Carlie Newman, Cascade, advance; Angela Moniaga, Mariner, advance.

Doubles—Nicole Castro-Lynnae George, Jackson, beat Katie Doucette-Michaela Flitsch, Snohomish, 6-7(3), 6-0, 6-2; Courtney Barton-Julianna Chryst, Snohomish, beat Theresa Gipson-Anna Green, Lake Stevens, 7-5, 6-3; Zita DaRe-Quinn Michael, Jackson, advance; Erin Huffman-Megan Huffman, Lake Stevens, advance.

3A District 1

First round

Singles—Marina Cifeni, Marysville Getchell, beat Marija Feller, Shorewood, 6-4, 7-6 (4); Daniella Brengelmann, Shorewood, beat MaKenzie Perry, Oak Harbor, 6-2, 7-6 (7-5); Madeline Mahler, Glacier Peak, beat Kindall Gordon, Everett, 6-4, 3-6, 6-0; Nicki Bouche, Mountlake Terrace, beat Amber Smith, Everett, 6-0, 6-2.

Singles—Daniella Brengelmann, Shorewood, beat Marina Cifeni, Marysville Getchell, 6-4, 7-6 (4); Nicki Bouche, Mountlake Terrace, beat Madeline Mahler, Glacier Peak, 6-3, 6-3; Marija Feller, Shorewood, beat MaKenzie Perry, Oak Harbor, 6-4, 6-3; Kindall Gordon, Everett, beat Amber Smith, Everett, 6-1, 6-4.

Second round

Doubles—Mariah Orcutt-Alysse Sanford, Stanwood, beat Emily Wright-Jelona Bojio, Shorewood, 7-5, 6-2; Shelby Slaughter-Carley Bannermen, Ferndale, beat Sarah Cronin-Claire Esser, Marysville-Pilchuck, 3-6, 7-6 (7-2), 6-2; Alessia Piazzi-Kylie Stevens, Stanwood, beat Lauren Rutter-Rachel Stevens, Shorecrest, 6-4, 4-6, 6-4; Allison Lorraine-Tina Liu, Mountlake Terrace, beat Faith Franssen-Caterina Amsler, Oak Harbor, 6-1, 6-2.

Doubles—Mariah Orcutt-Alysse Sanford, Stanwood, beat Shelby Slaughter-Carley Bannermen, Ferndale, 7-5, 4-6, 7-5; Allison Lorraine-Tina Liu, Mountlake Terrace, beat Alessia Piazzi-Rachel Stevens, Stanwood, 3-6, 6-1, 6-3; Emily Wright-Jelona Bojio, Shorewood, beat Sarah Cronin-Claire Esser, Marysville-Pilchuck, 4-6, 7-6 (7-2), 6-2; Lauren Rutter-Kylie Stevens, Stanwood, beat Faith Franssen-Caterina Amsler, Oak Harbor, 6-0, 6-1.

2A District 1 (day 1)

Round 1

Singles—Ali Morrow, Sehome, beat Marissa Kirk, Lake Washington, 6-0, 6-3; Andrea Clawson, Sehome, beat Sharada Tangirala, Lake Washington, 6-2, 6-1; Kira Vazorka, Bellingham, beat Sara Tamai, Lake Washington, 6-0, 6-2; Lauren Smith, Sehome, beat Ha Nguyen, Sammamish, 6-0, 6-1.

Doubles—Welch-Iwerson, Bellingham, beat Lynch-Muenz, Lake Washington, 6-0, 6-2; Harris-Harris, Sehome, beat Arndt-Gresli, Granite Falls, 6-0, 6-0; Knopps-Webster, Sehome, beat Nguyen-Anderson, Lake Washington, 6-1, 6-0; Friessen-Hall, Sehome, beat Gantulga-McCormack, Sammamish, 6-0, 6-0.

Round 2

Singles—Andrea Clawson, Sehome, beat Ali Morrow, Sehome, 6-1, 6-0; Lauren Smith, Sehome, beat Kira Vazorka, Bellingham, 6-3, 6-0.

Doubles—Harris-Harris, Sehome, beat Welch-Iwerson, Bellingham, 6-2, 6-2; Friessen-Hall, Sehome, beat Knopps-Webster, Sehome, 6-4, 6-4.

Consolation Round 1

Singles—Marissa Kirk, Lake Washington, beat Sharada Tangirala, Lake Washington, 7-5, 7-5; Sara Tamai, Lake Washington, beat Ha Nguyen, Sammamish, 6-0, 6-4.

Doubles—Lynch-Muenz, Lake Washington, beat Arndt-Gresli, Granite Falls, 6-2, 6-4; Nguyen-Anderson, Lake Washington, beat Gantulga-McCormack, Sammamish, 6-2, 6-6(7-2).

Coed

Sea-King District Tournament

Round 1

Boys singles—Smith, Mercer Island, beat Joe McRoberts, O’Dea, 6-1, 6-0; Johnny Ochsner, O’Dea, beat Holt Ogdon, Bainbridge Island, 4-3; Kevin Yang, Lakeside, beat Adam Zhu, Franklin, 6-2, 6-2; Egger, Bellevue, beat Eli Wagner, Bainbridge Island, 6-0, 6-1.

Girls singles—Sarah Sweet, Mercer Island, beat Molly Guo, Lakeside, 7-5, 6-4; Jordan Ferguson, Bainbridge Island, beat Anja Renkes, Holy Names, 6-1, 6-3; Cello Lockwood, Holly Names, beat Maria Nguyen, Chief Sealth, 6-2, 6-1; Sammy Sweet, Mercer Island, beat Genevieve Payzer, Lakeside, score not reported.

Boys doubles—Targett-Zech, Seattle Prep, beat Olson-Graham, Bellevue, score not reported; McGinnis-Anderson, Bishop Blanchet, beat Anderson-Wojciehowski, Lakeside, score not reported; Clark-Fonseca, Lakeside, beat Guillot de Suideraut-Brethaur, Seattle Prep, score not reported; Gonzalez-Posado-P. Williams, Mercer Island, beat Allen-Gallindo-Navarro, Seattle Prep, score not reported.

Girls doubles—Suhr/Mounger, Mercer Island, beat George-Ducharme, Eastside Catholic, score not reported; Lee-Zech, Seattle Prep, beat Labelle-Keni, Lakeside, score not reported; Trumbauer-Blume, Bishop Blanchet, beat McReynolds-Newhall, Seattle Prep, score not reported; Long-Long, Interlake, beat Wang-Koj, Lakeside, score not reported.

Round 2

Boys singles—Smith, Mercer Island, beat Matt Alderson, Bainbridge Island, 6-3, 6-1; Garnett, Interlake, beat Johnny Oschsner, O’Dea, 6-1, 6-0; Madison, Bellevue, beat Kevin Yang, Lakeside, 6-0, 6-2; Daniel Park, Lakeside, beat Egger, Bellevue, 6-2, 6-3.

Girls singles—Viv Daniel, Lakeside, beat Sarah Sweet, Mercer Isladn, 6-1, 6-0; Larson, Interlake, beat Jordan Ferguson, Bainbridge Island, 6-2, 6-3; Cello Lockwood, Holy Names, beat Adams, Liberty, 7-5, 6-4; Catherine Allen, Holy Names, beat Sammy Sweet, Mercer Island, 6-2, 6-2.

Boys doubles—Yu-Von Gortler, Lakeside, beat Targett-Zech, Seattle Prep, 6-1, 6-4; Hou-C. Williams, Mercer Island, beat McGinnis-Anderson, Bishop Blanchet, 6-1, 6-2; Seifert-Elliot, Mercer Island, beat Clark-Fonseca, Lakeside, 6-2, 6-2; Curtis-DeVries, Bainbridge Island, beat Gonzales-Posado-P. Williams, Mercer Island, 6-3, 6-1.

Girls doubles—Suhr-Mounger, Mercer Island, beat Hennes-Schuller, Holy Names, 7-5, 3-6, 6-2; Venditti-Venditti, Mercer Island, beat Lee-Zech, Seattle Prep, 6-1, 6-1; Dillon-Hamilton, Mercer Island, beat Trumbauer-Blume, Bishop Blanchet, 6-3, 6-2; Bastian-DeCaires, Eastside Catholic, beat Long-Long, Interlake, 7-6(9), 6-2.



Free 4-week trial, then $99 a year for unlimited seattletimes.com access. Try it now!

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►