Skip to main content
Advertising

Originally published April 28, 2014 at 10:44 PM | Page modified April 29, 2014 at 6:43 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Monday’s prep tennis results

Tennis results for Monday, April 29


advertising

Girls

Stanwood 7, Oak Harbor 0

Singles—Alessia Piazzi, beat Anna Belle Whitefoot, 6-0, 6-2; Kylie Smith, beat Faith Franssen, 6-2, 6-3; Caylyn Rich, beat Caterina Amsler, 6-3, 6-1; Shayla Allen, beat Alyssa Eden, 6-0, 6-0.

Doubles—Mariah Orcutt-Allyssa Sanford, beat Makenzie Perry-Zena Husler, 6-0, 6-1; Kiki Dillon-Taryn Smith, beat Jamie Estrella-Chelsea Admire, 6-2, 6-1; Abby Spencer-Yasmine Hejazi, beat Hannah Gluth-Ellysa Bonganay, 6-0, 6-0; Rachel Lee-Ingrid Pelletier, beat Erina Horikwana-Hope Drager, 7-2.

Everett 4, Shorecrest 3

Singles—Kindall Gordon, E, beat Rachel Stevens, S, 6-1, 6-1; Rosa Rice-Pelepko, S, beat Amber Smith, E, 6-4, 0-6, 6-3; Liz Coughlan, E, beat Karenn Tien, S, 6-4, 6-0; Molly Mrozek, S, beat Rachel Rhone, E, 6-3, 6-4.

Doubles—Lucy Sui-Zaya Tsolmon, S, beat Rose Sidhu-Tori Faith, E, 6-2, 6-2; Kayla Heman-Isabelle Linkous, E, beat Nora Var-Bianca Dang, S, 7-6 [14-12], 6-4; Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, beat Alina Tran-JiHae Hong, S, 4-6, 6-2, 6-0.

Shorewood 6, Marysville Getchell 1

Singles—Daniella Brengelmann, S, beat Marina Ciferri, MG, 7-5, 6-3; Cortni Huffman, MG, beat Ellie Allen-Hatch, S, 6-3, 6-4; Marija Feller, S, beat Molly Meissner, MG, 6-0, 6-0; Genevieve O’Malley, S, beat Erica Pacoma, MG, 6-4, 6-1.

Doubles—Jelena Bojic-Emily Wright, S, beat Lilly Lee-Daniell Santos, MG, 6-1, 6-1; Yuanne Corbett-Amy Buswell, S, beat Merlin Morales-Francesca Tuacon, MG, 6-2, 6-2; Lilly Brons-Wiktoria Kostyra, S, beat Megan Uhler-Kristina Mendoza, MG, 4-6, 6-2, 7-5.

Garfield 5, Newport 2

Singles—Alexia Fite, G, beat Allison Lee, 6-1, 6-2; Fiona Cerf, G, beat Rena Song, 6-0, 6-0; Ariel Steinbach, G, beat Sally Kim, 6-0, 6-0; Alex Ferry, G, beat Sonia Scanlon, 6-0, 6-0.

Doubles—Emily Chen/Lilly Hou, N, beat Sophie Manum/Natalie Sharp, 6-4, 6-1; Celine Steinbach/Sakura Kishiro, G, beat unknown opponents, 5-7, 7-6 (4), 1-0 (10-5); Sara Park/Rachel Ren, N, beat Julia Reguera/Caroline Sharp, 3-6, 6-5, ret.

Woodinville 6, Roosevelt 1

Singles—Moriah Austin, W, beat Julia Haussmann, 6-2, 6-0; Britta springer, W, beat Hanna Frederiksen, 6-0, 1-6, 6-0; Naveena Sathiyamoorthy, W, beat Molly Evans, 6-2, 7-5; Caroline Miller, W, beat Alex Turnure, 6-0, 6-1.

Doubles—Izzy Mason/Julia Mirick, R, beat Kelsie Mosebar/Olivia Banks, 6-4, 6-0; Jordan Matthews/Lia Koklic, W, beat Claire Manga/Avery Connell, 6-2, 6-0; Ellie McCaw/Julienne Renne, W, beat Hannah Joss/Sophie Rucki, 6-3, 4-6, 1-0 (12-10).

Issaquah 5, Redmond 2

Singles—Kana Moriyama, R, beat Kristen Cheung, I, 5-0, retired; Lucy Huffman, I, beat Jessie Liu, R, 6-1, 6-1; Leis Conceicao, R, beat Ellen MacNary, I, 6-1, 6-0; Sami Mittman, I, beat Lem Santillany, R, 7-6(5), 6-0.

Doubles—Halle Gordon-Kelsey Wilson, I, beat Faye Lafond-Niki Shekaran, R, 6-0, 6-1; Inyoung You-Emma Gavin, I, beat Anastasia Veryovka-Danika Shtikin, R, 6-1, 7-5; Carly Ruggles-Christine Park, I, beat Meg Leonard-Hannah Yang, R, 2-6, 6-2, 6-2.

Cleveland 3, Rainier Beach 1

Boys Singles—Edgar Fernandez, C, beat Kaiching Shi, 6-0, 6-0.

Girls Singles—Jing Zhen, C, beat Cyrill Tan, 0-6, 6-4, 7-6 (5).

Girls Doubles—Mary Nguyen/Krizten Li, RB, beat Lina Le/Christine Nguyen, 3-6, 6-1, 2-6; Jessica Kolish/Diane Nguyen, C, beat Lakaya Murphy/Yun Fang, 6-4, 0-1 (retired).

Enumclaw 5, Bonney Lake 0

Singles—Mariah Bone, E, beat Kat Edwards, BL, 6-3, 6-1; Bailey Malenrich, E, beat Baylee Littlefield, BL, 6-4, 6-0.

Doubles—Kylee Almy-Barbie Becker, E, beat Kristen Cunningham-Samantha Garitty, BL, 6-2, 6-4; Olivia Adams-Kylie Radenmaker, E, beat Lindsey Holdener-Maddie Mazur, BL, 7-5, 6-1; Jordan Kootz-Camille Soreson, E, beat Syndey Jensen-Taylor Madison, BL, 6-1, 6-3.

Puyallup 4, Spanaway Lake 1

Singles—Anna Flury, P, beat Jenna Holiday, 6-1, 6-0; Aiessa Moffett, P, beat Victoria Nguyen, 6-4, 6-4.

Doubles—Jamie Larson-Lindsey Walker, P, beat Lauren Palmer-Shella Quitagua, 6-0, 6-0; Melani Cruz-Fanny Humbert, SL, beat Jordan Kim-Khirah Eddington, 7-6(3), 6-4; Kayla Callanan-Bre Dela Rosa, P, beat Rachel Desouza-Amber Escott, 6-0, 6-1.

Jefferson 4, Auburn Riverside 1

Singles—Cindy Park, J, beat Savana Brown, 6-0, 6-0; Estella Kim, J, beat Jamilia Lopez, 6-2, 6-1.

Doubles—Carson Heilborn/Sydnie LaValley, AR, beat Gloria Oh/Coco Hernandez-Tagoe, 7-5, 6-4; Rileigh Qualls/Makaylie Moore, J, beat Kaitlyn Clugston/Jessica fullford, 6-3, 6-1; Crystal Lee/Alicia Gim, J, beat Morgyn Fawcett/Diana Yakimchuk, 6-3, 6-1.

White River 4, Fife 1

Singles—Miculinich, WR, beat Paris, F, 7-6, 6-2; Carr, WR, beat Pak, F, 6-3, 6-2.

Doubles—Kallinen-Davis, F, beat Turlley-Pernorio, WR, 6-3, 6-2; Williams-Phillips, WR, beat Hungate-Ishiguro, F, 6-2, 6-2; Breden-Towne, WR, beat Nordhof-Bergantinos, F, 6-4, 6-4.

Charles Wright 5, Vashon 0

Singles—A. Scherno, CW, beat T. Mulvihill, 6-1, 6-4; M. Gonzalez, CW, beat M. Hille, 3-6, 6-4, 7-6.

Doubles—E. Gec/K. Kelly, CW, beat A. Quig/T. Koenig, 6-0, 6-0; E. Gas/S. He, CW, beat S. Hurd/E. Wittwer, 6-2, 6-4; J. Seol/M. Patel, CW, beat J. Dineson/S. Jannetty, 6-4, 6-1.

Forest Ridge 5, University Prep 0

Singles—Michele Lui, FR, beat Mika Inadomi, UP, 6-1, 6-0; Sasha Cayward, FR, beat Cleo Selander, UP, 6-0, 6-0.

Doubles—Tiffanie Chai-Christina Chai, FR, beat Madeline Ferry-Rebecca Hasle, UP, 6-2, 6-4; Olivia Cero-Julia Mayner, FR, beat Amanda LaBell-Jing Redman, UP, 6-4, 6-2; Adele Parsons-Kat Sheppard, FR, beat Claire Mao-Nora Klagas-Miller, UP, 4-6, 6-0 (2).

Coed

Franklin 6, Chief Sealth 5

BOYS

Singles—Adam Zhu, F, beat John Woelful, 6-4, 6-3; Alex Yeung, F, beat Zach Wall, 6-3, 6-1; Matthew Kom, CS, beat Andy Luong, 6-0, 6-2.

Doubles—Antonio Dela Cruz Jr-Ryan Tran, F, beat Giaunie Hendly-Wyre Anderson, 5-7, 6-4, 10-7; Daniel Bach-Alan Apayarath, F, beat Oscar Nequire-Tim Wo, 6-3, 6-3

GIRLS

Singles—Maria Nguyen, CS, beat Asha Hanstad, 6-0, 6-0; Anelia Aamot, CS, beat Brenda Nhiem, 6-0, 6-4; Randi Rankin, CS, beat Rodelyn Baba, 6-3, 6-1;

Doubles— Darlina Souvatdy-Kyrlia Young, F, beat Allison Steele-Allison Hadaway, 6-4, 4-6, 11-9; Phuong Phu-Yin Zhu, F, beat Millie P-Garret-Tan M, 7-5, 8-6

MIXED

Doubles—David Le-Sabrina Wang, F, beat George Anthony-Dalena Tran, 7-5, 7-5.

Bainbridge 6, O’Dea/Holy Names 5

Girls Singles—Catherine Allen, HN, beat Jordan Ferguson, B, 6-1, 6-2; Anya Rankes, HN, beat Sammi Jiang, B, 6-1, 6-4; Cello Lockwood, HN, beat Ellie Van Slyke, B, 6-0, 6-0.

Boys Singles—Matt Alderson, B, beat Joe McRoberts, O, 6-3, 6-2; Keet Curtis, B, beat Johnny Oschner, O, 6-0, 6-0; Ben DeVries, B, beat Kyle Gertler, O, 6-0, 6-0.

Girls Doubles—Celina Schuler-Caroline Hennes, HN, beat Tara Nikomborirak-Quinn Dassell, B, 6-0, 6-0; Allison Lietdke-Sara Skrobut, HN, beat Elizabeth Viele-Cranny Curtis, B, 6-0, 6-4.

Boys Doubles—Noland Pelly-Nick Miner, B, beat Charlie Ralston-Trey Popp, O, 3-6, 6-3, 6-4; Eli Wagner-Holt Ogden, B, beat Thomas Badart-Alex Kures, O, 6-3, 6-0.

Mixed Doubles—Jordan Jackson-Jarret Grimm, B, beat Charlotte Robinson-Philippe Alvarez, O/HN, 6-0, 6-1.

Lakeside 10, Seattle Prep 1

Girls Singles—Viv Daniel, L, beat Mary Pat Lee, SP, 6-0, 6-1; Molly Guo, L, beat Meghan Zech, SP, 6-2, 6-0; Genevieve Payzer, L, beat Emma Brethauer, SP, 6-0, 6-1.

Boys Singles—Daniel Park, L, beat Luke Targett, SP, 6-1, 6-1; David Lu, L, beat Matt Zech, SP, 6-2, 6-1.

Girls Doubles—Nikki Labell-Prachi Keni, L, beat Emily Savidge-Mary Ann Santucci, SP, 6-3, 6-3; Maddie McReynolds-Sarah Newhall, SP, beat Amy Wang-Nadia Khan, 6-3, 1-6, 7-5.

Boys Doubles—Trey Von Gortler-Eli Fonseca, L, beat Matteo Guillot de Suiderat-Cooper Brethauer, SP, 6-0, 6-1; Hayden Clark-Allen Yang, L, beat Alex Smith-Joe Campbell, SP, 6-0, 6-1.

Mixed Doubles—John Wojciehowski-Isha Bodas, L, beat Dakota Person-Ryan Brunette, SP, 6-3, 6-4.



Free 4-week trial, then $99 a year for unlimited seattletimes.com access. Try it now!

Career Center Blog

Career Center Blog

Looking for joy on the job


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►