Skip to main content
Advertising

Originally published April 18, 2014 at 10:34 PM | Page modified April 19, 2014 at 9:18 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Friday’s prep tennis results

Tennis results for Friday, April 18


advertising

Girls

Mount Si 7, Sammamish 0

Singles—Rachel Walker beat Tina Live, 7-5, 6-3; Kerry Pemberton beat Ha Nguyen, 6-4, 2-6, 6-3; Regan Baltasar beat Jessica Sou, 7-6 (13-11), 6-2; Hannah Jones beat Donna Ganbaatar, 6-2, 6-2.

Doubles—Peyton McCulley-Olivia Howland beat Danielle McCormack-Jama Gantulga, 6-3, 6-3; Alaina Kinghorn-Hannah Still beat Brenda Li-Taryn Okamoto, 6-0, 6-0; Amber Caudle-Emily Schwabe beat Jennifer Chi-Olivia Tremblay, 6-2, 6-2.

Mountlake Terrace 4, Everett 3

Singles—Nicki Bouche, M, beat Kendall Gordon, 6-2, 6-2; Tina Liu, M, beat Amber Smith, 6-1, 6-2; Allison Lorraine, M, beat Emily Olson, 6-3, 6-0; Liz Callahan, E, beat Meron Abay, 6-3, 6-2.

Doubles—Aysha Raza-Brittany Kinsella, M, beat Rose Sidhu-Tori Faith, 6-2, 6-4; Isabelle Linkous-Kayla Hernan, E, beat Kirten Pounds-Madison Haney, 6-1, 6-0; Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, beat Arani Yungendrun-Suzi Diaz, 6-2, 6-0.

Shorewood 6, Marysville-Pilchuck 1

Singles—Ellie Allen, S, beat Alexandra Leerhoof, 6-2, 6-1; Marija Feller, S, beat Sierra Price, 6-4, 6-1; Jelena Bojic, S, beat Sadie Kedziorski, 6-1, 6-2; Emily Wright, S, beat Megan Gross, 6-0, 6-1.

Doubles—Claire Esser-Sarah Cronin, M, beat Jenny Ahn-Lilly Brons, 6-3, 1-6, 6-4; Amy Buswell-Malaika Rosenfeld, S, beat Chelsea McAdoo, 6-3, 6-3; Grace Taylor-Jessica Yuen, S, beat Natasha Flitz, 6-1, 6-1.

Shorecrest 6, Marysville Getchell 1

Singles—Cartni Huffman, MG, beat Karena Tien, S, 6-3, 6-1; Rosa Rice-Peleopko, S, beat Vanessa Ramirez, MG, 6-0, 6-0; Molly Mrozek, S, beat Molly Meissner, MG, 6-1, 6-1; Alina Tran, S, beat Mady Jo Larson, MG, 6-1, 6-0;

Doubles—Lauren Rutten, Rachel Stevens, S, Lily Lee, Danielle Santers, 6-1, 6-1; Lucy Sui, Zaya Tsolmon, S, beat Francesca Tuazon, Merlin Morales, MG, 6-1, 4-6, 6-4; Bianca Hoang Dang, Nora Var, S, beat Megan Uhler, Erika Pacomo, MG, 6-1, 6-2.

Auburn Riverside 5, Federal Way 0

Singles—Kaitlyn Clugston, beat Stephanie Peraza, 6-3, 6-3; Diana Yakimchuk, beat Sydney, 6-2, 6-2.

Doubles—Carson Heilborn-Sydnie LaValley, beat Rochelle Schwyhart-Vanessa Ho, 6-1, 6-1; Lindsey Sanborn-Jessica Fullford, beat Xenia Velasco-Anna Rodrigues, 6-2, 6-1; Morgan Fawcett-Savana Brown, beat Gwen Gabert-Elsie Tibas, 6-2, 7-6(2).

Puyallup 5, Bethel 0

Singles—Anna Flury beat Madi Schnabel, 6-2, 6-4; Aiessa Moffett beat Megan Peterson, 6-0, 6-0.

Doubles—Jamie Larson-Lindsey Walker beat April Berner-Emily Petry, 6-1, 6-0; Jordan Kim-Khiarah Eddington beat Hannah Petry-Page Raney, 6-0, 6-2; Francesca Ciofi-Barbora Kolejakova beat Lyndale Galino-Melody Ferrer, 6-0, 6-2.

Bonney Lake 3, Decatur 2

Singles—Maria de Miguel, D, beat Kat Edwards, BL, 6-2, 6-0; Anna Jo, D, beat Bayler Littlefield, BL, 6-7, 6-2, 6-2;

Doubles—Krista Cunningham, Samantha Garritty, BL, beat Maddy Bergstrom, Rebekah Kim, D, 6-3, 6-0; Maddie Mazor, Lindsey Holdener, BL, beat Dayoung Chung, Hyerin Song, D, 6-4, 6-0; Sydney Jensen, Taylor Madison, BL, beat Cammy Sessoms, Jessica Garcia, D, 6-3, 6-1.

University Prep 4, Overlake 1

Singles—Mika Inadomi, UP, beat Mitali Karmarkar, O, 6-2, 6-1; Claire Mao, UP, beat Shriya Syal, O, 6-2, 6-2;

Doubles—Madeline Ferry, Rebecca Hasle, UP, beat Nithila Raman, Tammy Eydelman,O, 6-2, 6-1; Amanda LaBell, Jing Redman, UP, beat Becca Nelson, Tania Arciniega, O, 6-1, 6-2; Emily Daly, Sonya Ahuja, O, beat Belle Norelius, Cleo Selander, UP, 6-3, 6-4.

Charles Wright 4, Lakes 1

Singles—Waterhouse, L, beat Schorno, CW, 6-3, 6-3; Gonzalez, CW, beat Nicolo, L, 4-6, 6-3, 12-10.

Doubles—Ge, Kelly, CW, beat Baumheckel, Benjamin, L, 6-3, 6-3; Gass, He, CW, beat Schneider, Goines, L, 6-0, 6-0; Seol, Patel, CW, beat Trujillo, Hernandez, L, 6-0, 6-3.

Coed

Lakeside 7, Bainbridge 4

Girls Singles—Jordan Ferguson, B, beat Molly Guo, L, 3-6, 6-3, 10-8; Gen Payzer, L, beat Sammi Jiang, B, 3-6, 7-6 (5), 11-9; Ellie Van Slyke, B, beat Nadia Khan, L, 7-5, 4-6, 10-4.

Boys Singles—Daniel Park, L, beat Matt Alderson, B, 6-0, 6-2; Keet Curtis, B, beat Trey Von Gortler, L, 6-2, 7-5; Ben DeVries, B, beat Kevin Yang, L, 6-3, 6-3.

Girls Doubles—Prachi Keni-Nikki Labell, L, beat Tara Nikomborirak-Quinn Dassell, B, 6-1, 6-3; Amy Wang-Isha Bodas, L, beat Raya Deussen-Cranny Curtis, B, 6-0, 6-0.

Boys Doubles—Eli Fonseca-David Yu, L, beat Noland Pelly-Nick Miner, B, 6-0, 6-1; Hayden Clark-Allen Yang, L, beat Grant Dalton-Holt Ogden, B, 6-4, 6-3.

Mixed Doubles—Christina Koh-John Wojciehowsk, L, beat Jordan Jackson-Jarrett Grimm, B, 3-6, 6-3, 7-5.



Want unlimited access to seattletimes.com? Subscribe now!

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription upgrade.

We hope you have enjoyed your complimentary access. For unlimited seattletimes.com access, please upgrade your digital subscription.

Call customer service at 1.800.542.0820 for assistance with your upgrade or questions about your subscriber status.

The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Activate Subscriber Account ►