Skip to main content
Advertising

Originally published October 10, 2013 at 11:08 PM | Page modified October 22, 2013 at 7:07 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday’s prep tennis results

Tennis results for Thursday, Oct. 10


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

KingCo 3A Tournament

SINGLES

Semifinals—Garnett, Interlake, beat Egger, Bellevue, 4-6, 6-2, 6-2; Madison, Bellevue, beat Smith, Mercer Island, score not reported.

Finals—Garnett, Interlake, beat Madison, Bellevue, Bellevue, 6-4, 6-3 (1st-2nd place); Egger, Bellevue, beat Smith, Mercer Island, 6-4, 6-0 (3rd-4th place).

DOUBLES

Semifinals—Seifert-Elliott, Mercer Island, beat Gonzalez-Posada/P. Williams, Mercer Island, 6-2, 7-5; Hou-C. Williams, Mercer Island, beat Olson-Graham, Bellevue, 6-0, 6-1.

Finals—Hou-C. Williams, Mercer Island, beat Seifert, Elliott, Mercer Island, 7-6, 6-3 (1st-2nd place); Gonzalez-Posada/P. Williams, Mercer Island, beat Olson-Graham, Bellevue, 6-0, 6-2 (3rd-4th place).

Inglemoor 4, Woodinville 3

Singles—Luke McCarthy, W, beat Tobin Hansen, 7-5, 6-2; Arie Bolotin, I, beat Max Wing, 6-2, 0-6, 6-1; Max Cherrier, W, beat Nick Pauley, 6-0, 7-5; Andrew Szot, I, beat Byron Murray, 6-1, 7-5.

Doubles—Jeremiah Kalmus-Alex Shaw, I, beat Nole Powell-Mitchell Stafford, 6-2, 6-0; Ryan Paek-Ryan Chin, I, beat Danny Scheild-Jeremiah Michel, 6-0, 6-3; Ethan Tsai-Ryan McCurry, W, beat Thomas Lancaster-Anthony Kuykendall, 7-6 (6), 6-3.

Skyline 5, Redmond 2

Singles—Adam Guo, R, beat Alex Wu, 6-2, 6-3; Kevin Wong, R, beat Nikita Moroz, 6-4, 6-1; Diego Gratrol, S, beat Nikolay Bykov, 6-2, 6-3; Parker Matias, S, beat Aaron Ong, 6-3, 6-0.

Doubles—Calvin Kim-Griffin Johnson, S, beat Gabriel Crook-Andrew Li, 6-0, 6-1; Garrett Verhajen-Jack Wilcox, S, beat Peter Nikolic-Adarsh Karnati, 6-3, 6-1; Mitchell Hansen-Arjin Nasajan, S, beat Oliver Ruo-Van Kim (score not reported).

Stanwood 5, Everett 2

Singles—Jonathon Spores, S, beat Ulises Aceves, 6-0, 6-1; Michael Wolf, S, beat Nick Taschereau, 6-3, 7-6 (7-4); Steve Sanders, S, beat Cameron Blas, 6-0, 6-0; Brian Slack, E, beat Ryan Lindsay, 6-2, 6-1.

Doubles—Henry Jennings-Sam Bickford, S, beat Avery Barton-Malcom Fox, 6-2, 6-2; Bristan Kelly-Bryson Kelly, S, beat Steven Peterson-Mack Temple, 1-6, 7-6 (7-0), 6-3; Sam Blair-Peter Gebert, E, beat Nathanial Haskins-Peyton Headrick, 7-5, 6-3.

Garfield 7, Ballard 0

Singles—Oscar Burney, G, beat Ben Thomson, B, 6-0, 6-0; Marco Bornstein, G, beat Nick Fulcher, B, 6-0, 6-0; Aaron Schechter, G, beat David Monlux, B, 6-0, 6-2; Jared Storz, G, beat Tai Huff, B, 6-0, 6-0.

Doubles—Patrick Mogan-Cory Lock, G, beat Ethan Lindell-Kiefer Dundas, B, 6-2, 6-2; Whit Seaverns-Adam Ellner, G, beat Cole Keller-Eli Peckham, B, 6-2, 6-7, 1-0; Quinn Buchwald-Michael Greenstein, G, beat Toby Dunkelbert-Alex Barson, B, 6-2, 6-0.

Newport 7, Bothell 0

Singles—Edwin Carlos, N, beat Conner Newton, B, 6-1, 6-0; Payton Namba, N, beat Andrew Roetciserter, B, 6-0, 6-0; Ben Weibel, N, beat Jacob Yu, B, 6-2, 6-1; Alex Huang, N, beat Jakub Warner, B, 3-6, 6-0, 6-3.

Doubles—Ryan Cheung-Kelvin Yuchen, N, beat Daniel Fredrickson-Cole Jones, B; Travis Kayahara-Zach Liu, beat David Bellini-Dawson Michael, B; James Wu-Matthew McCord, N, beat Jehramy Bindon-B.J. ODennel, B, 6-0, 6-0.

White River 3, Washington 2

Singles—Drew Maras, WR, beat Khoa Nguyen, W, 6-2, 6-4; Daniel Kim, W, beat Logan Geehan, WR, 6-1, 6-1.

Doubles—Jonathan Yu-Josh Rasmus, W, beat Alec Anastasi-Travis Meyers, WR, 6-0, 6-0; Brandon Garvin-Orion Rossich, WR, beat Kenny Nguyen-Peter Kim, W, 6-3, 6-0; Hunter Bruckbauer-Dane Barber, WR, win by forfeit.

White River 4, Clover Park 1

Singles—Drew Maras, WR, beat Jereck Orenia, CP, 6-2, 6-1; Chan Thourk, CP, beat Logan Geehan, WR, 6-4, 7-5.

Doubles—Hunter Bruckbauer-Alec Anastasi, WR, beat Arturo Vega-Mark Policarpio, CP, 6-2,, 6-0; Alec Anastasi-Travis Meyers, WR, beat Alwin Feolino-Jerrick Pulido, CP, 6-0, 6-0; Brandon Garvin-Orion Rossich, WR, beat Matthew David-Mark Tinoso, CP, 6-0, 6-0.

Overlake 6, Sammamish 1

Singles—Grant Gibson, O, beat Yodae Lim, 6-0, 6-0; Pranav Harikrishnan, O, beat Joey Columbia, 6-1, 6-1; Loucas Tsilas, O, beat Brandon Ngo, 6-1, 6-4; Trevor Marcus, O, beat Rey Ching, 6-1, 6-0.

Doubles—Ethan Romney-Mark So, S, beat Andrew Gavrila-Declan Daly, 6-3, 6-0; Kesha Ummat-Rick Chavez, O, beat Alex Balkin-Jeffrey Sweet, 6-0, 6-2; Noah Yeo-Sean Underwood, O, beat Jason Habib-Max Notarangelo, 3-6, 6-3, 11-9.



Career Center Blog

Career Center Blog

Looking for joy on the job


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►