Skip to main content
Advertising

Originally published Wednesday, October 9, 2013 at 11:04 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday’s prep tennis results

Tennis results for Wednesday, Oct. 9


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Jefferson 5, Beamer 0

Singles—Alex Chan beat Jake Kim, 6-0, 6-0; Cameron Martin beat Michael Lee, 6-0, 6-0.

Doubles—Zach Martin-Vivek Ramanujan beat Ben Arata-Max Dalrymple, 6-2, 6-4; Alex Papke-Hakeem Clark beat Sam Yi-Charlie Wong, 6-2, 6-3; Michael Ziccarelli-Donavon Gomez beat Bradley Hoefel-Zach Nunez, 6-1, 6-3.

Sumner 5, Fife 0

Singles—Zaylan Jacobsen, S, beat Ryan Hansen, F 6-0, 6-0; Zak Landers, S, beat Jonathan Kim, F 6-0, 6-0.

Doubles—Brandon Walsh-Nathan Santo Domingo, S, beat Fred Echaniz-Johnny Roscoe, F, 6-2, 6-3; Cody Jagodinski-Eli Evers, S, beat Dominic Burgi-Joon Kim, F, 6-0, 6-0; Sam Jacobsen-Julian Fernandez, S, beat Joey Bader-Josh Elder, F, 6-1, 6-2.

Auburn 5, Auburn Riverside 0

Singles—JJ Ruffin, A, beat Kolten Rosin 6-0, 60; Peter Kravchuk, A, beat Aaron Ball 6-0, 6-0.

Doubles—Avenir Kravchuk-Bryan Thornquist, A, beat Adrian Tong-Logan Davis 6-4, 4-6, 6-3; Josh Callero-Peter Youn, A, beat Kyle Weurch-Aaron Nguyen 7-5, 5-7, 10-4; Trey Wilson-Ben Shaver, A, beat Jordan Frietes-Connor Airis 6-2, 6-4.

Charles Wright 5, Cascade Christian 0

Singles—Griffin Welsh, CWA, beat Garett Tabia 6-0, 6-0; Tyler Sam, CWA, beat Jordan Tveter 6-0, 6-0.

Doubles—T. Grenley-P. Grenley, CWA, beat Pierce-Dill 6-0, 6-0; D. Sam-Wyatt Iverson, CWA, beat Fick-Fields 6-0, 6-0; Samuelson-Ho, CWA, beat Wissing-Backus 6-3, 6-2.

Decatur 5, Enumclaw 0

Singles—Steve Kang, D, beat Michael Wiliams 6-1, 6-3; Sam Dalan, D, beat Christian Sines 6-2, 6-0.

Doubles—Kenny Sheedy-Mitchell Grant, D, beat Duncan Ranft-William Longely 3-6, 6-1, 7-0; Tyler Sheedy-Darren Lee, D, beat Matt Leavens-Austin Schuver 6-4, 6-2; Alex Wilson-Phillip Kim, D, beat Johnny Longely-Anthony Rosenthal 6-0, 6-4.

Everett 4, Oak Harbor 3

Singles—Ulises Aceves, E, beat Harrison Miller, O 6-1, 6-0; Carter Saar, O, beat Nick Taschereau, E 6-3, 6-3; Casiano Atienza, O, beat Cameron Blas, E 6-4, 6-2; Jackson Wezeman, O, beat Brian Slack, E 6-2, 6-2.

Doubles—Avery Barton-Malcom Fox, E, beat Jose Dimaculangan-Jozee Mendoza, O, 6-3, 6-1; Steven Peterson-Mack Temple, E, beat Tom Dale-Jacob Nelson, O, 6-3, 2-6, 6-4; Sam Blair-Peter Gebert, E, beat Calib Byers-Isaac Deleon, O, 6-1, 6-1.

Garfield 7, Roosevelt 0

Singles—Oscar Burney, G, beat Jack Kussick 6-1, 6-2; Marco Bornstein, G, beat Blair Bejan 6-0, 6-0; Aaron Schechter, G, beat Johnny Foster 6-0, 6-1; Jarod Storz, G, beat Erick Dahl 6-1, 6-0.

Doubles—Patrick Mogan-Cory Lock, G, beat Nick Mutz-Will Golding 6-2, 6-1; Whit Seavrens-Adam Ellner, G, beat Roy Mason-Ben Sahlin 6-3, 6-1; Quinn Buchwald-Michael Greenstein, G, beat Sebastian-Kent 6-1, 6-1.

Issaquah 4, Redmond 3

Singles—Jack Suh, I, beat Adam Guo, R 6-1, 6-4; Kevin Wong, R, beat Andrew Kan, I 6-4, 7-6; Sam Reardon, I, beat Nikolay Bykov, R 6-4, 7-5; Felix Xue, I, beat Aaron Ong, R 6-4, 2-6, 6-2.

Doubles—Gabriel Crook-Andrew Li, R, beat Cyrus Chang-Gabe Reardon, I, 6-2, 6-1; Peter Nikolic-Adarsh Karnati, R, beat Henry Jiang-Daniel Kim, I, 6-4, 6-2; Ethan Wisdom-Patrick Russell, I, beat Oliver Ruo-Van Kim, R, 6-1, 6-2.

Shorecrest 5, Shorewood 2

Singles—Nishant Limaye, SC, beat Cameron McDowell 6-2, 6-1; Andrew Copsey, SC, beat Jamie Wright 6-1, 6-2; Christ Sato, SC, beat Logan Keebler 5-7, 6-1, 6-0; Emahd Khan, SC, beat Alejandro Uvence 6-3, 6-3.

Doubles—Stuart Schachle-Scott Park, SW, beat Nick North-Dan Wacker 4-6, 6-3, 6-4; Cameron Hartford-Simon Forinash, SW, beat John Coon-Brady Dixon 7-5, 6-1; Ryan Graves-Nick Shively, SC, beat Hugh Graevert-Kyle Berquist 3-6, 6-2, (6-10).

Eastlake 4, Skyline 3

Singles—Anderson Park, E, beat Alex Wu, S 6-2, 6-2; Ashray Anand, E, beat Diego Graterol, S 6-2, 6-2; Thiago Banderra, E, beat Parker Matias, S 6-0, 6-0; Zac Chambers, S, beat Tima Tan, E 6-0, 6-4.

Doubles—Griffin Johnson-Calvin Kim, S, beat Kyle Loofburrov-Jeff Gross, E, 6-4, 6-2; Garrett Verhagen-Jack Wilcox, S, beat Jerry Shen-Ryan Holmdahl, E, 6-2, 6-1; Chris Lockwood-Nick Nguyen, E, beat Zac Chambers-Mitchell Hansen, S, 6-2, 6-3.

Stanwood 7, Marysville-Pilchuck 0

Singles—Jonathan Spores, S, beat Owin Ell, M 6-0, 6-0; Michael Wolf, S, beat Trent Tingelstad, M 6-1, 6-0; Garrett Goshorn, S, beat Jacob Bansberg, M 6-0, 6-0; Steve Sanders, S, beat Andy Hoogan, M 6-0, 6-0.

Doubles—Bristan Kelley-Bryson Kelley, S, beat Ben Crawford-Logan Plant, M, 6-2, 6-1; Brady Garcea-Carter Garcea, S, beat Jimmy Thai-Chance Mair, M, 6-3, 6-1; Jared Holmgren-Nathan Holmgren, S, beat Jacob Ferguson-Connor Gross, M, 6-1, 6-0.

Meadowdale 7, Mountlake Terrace 0

Singles—Nick Ekern, MD, beat Kyle Reilly 6-0, 6-0; Bret Matysik, MD, beat Jeremy Andsell 6-3, 6-2; Lee Bruemmer, MD, beat Adam Lorraine 6-0, 6-1; Anthony Smeester, MD, beat Drake Day 6-4, 6-3.

Doubles—Mark Steinke-Quint Turner, MD, beat Bryce Pingul-Collin Rhodes 6-2, 6-1; Bennett Holton-Ephrem Yared, MD, beat Michael Jung-Ricky Bridges 6-0, 6-0; Jacob O’Connell-Grayson Cox, MD, beat Ethan Mcgregor-Black Christianson 6-0, 6-1.

Emerald Ridge 5, Bethel 0

Singles—Kyle Jochen, E, beat Tyler Bentley, B 6-2, 6-1; Devon McDonald, E, beat Alex Jordan, B, 6-0, 6-0.

Doubles—Nic Pasquier-Nico Herburger, E, beat Colten Schnabel-Patrick Hamilton, B, 6-2, 6-1; Brandon Thacker-Cameron Schmidt, E, beat Travis High-Logan Pruitt, B, 6-0, 6-0; John Mattes-Tyler Carver, E, beat Kyle Everson-AJ Quinata, B, 6-4, 6-2.



Career Center Blog

Career Center Blog

Bad email habits to break today


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►