Skip to main content
Advertising

Originally published Monday, October 7, 2013 at 10:44 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Monday’s prep tennis results

Tennis results for Monday, Oct. 7

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Garfield 6, Issaquah 1

Singles—Oscar Burney, G, beat Jack Suh, 6-0, 6-2; Marco Bornstein, G, beat Edward Park, 6-1, 6-1; Aaron Schechter, G, beat Daniel Kim, 6-0, 6-0; Jarad Storz, G, beat Ethan Chau, 6-0, 6-0.

Doubles—Patrick Morgan-Cory Lock, G, beat Sam Reardon-Felix Xue, 6-3, 6-1; Whit Seaverns-Adam Ellner, 4-6, 6-2, 6-4; Patrick Russell-Ethan Wisdom, I, beat Quinn Buchwald-Michael Greenstein, 6-3, 6-1.

Stanwood 6, Oak Harbor 1

Singles—Jonathan Spores, SW, beat Harrison Miller, 6-4, 6-0; Garrett Goshorn, SW, beat Carter Saar, 6-4, 6-2; Michael Wolf, SW, beat Casiano Atienza, 6-4, 3-6, 6-4; Jackson Wezeman, OH, beat Steve Sanders, 6-3, 6-2.

Doubles—Brady Garcia-Bristan, SW, beat Jose Dimaculangan-Jozef Medoza, 6-3, 6-3; Sam Bickford-Henry Jennings, SW, beat Tom Dale-Jacob Nelson, 6-4, 6-7(4), 6-2; Nathanial Haskin-Peyton Headrick, SW, beat Kyle Martin-Isaac Deleon, 6-4, 6-2.

Mount Rainier 4, Kent Meridian 1

Singles—Sam Verbon, MR, beat Erwin Soto, 6-4, 5-7, 6-2; Rafeal Enrico, KM, beat Danny Vujic, 6-0, 6-2.

Doubles—Kepe Bonner-Tyler Andrews, MR, beat Austin Elento-Chancin Siu, 6-3, 6-0; Kevin Nguyen-Austin Sharma, MR, beat Tim Hill-Logan Stearns, 6-1, 6-4; Milan Crone-Daniel Russell, MR, beat Paul Choi-Preston Aguada, 7-5, 6-4.

Auburn 5, Federal Way 0

Singles—JJ Ruffin, beat Quentin Stickler, 6-0, 6-0; Peter Kravchuk, beat Jay Choi, 6-1, 6-1.

Doubles—Bryan Thornquist-Avenir Kravchuk, beat Luke Newman-John Scott, 6-1, 6-0; Josh Callero-Peter Youn, beat Sam Ward-Thomas Hayashi, 6-4, 6-0; Ben Shaver-Trey Wilson, beat Cecil Samson-Jared Sed, 6-1, 6-1.

Jefferson 5, Auburn Riverside 0

Singles—Alex Chan, beat Kolton Rosin, 6-0, 6-1; Cameron Martin, beat Aaron Ball, 6-1, 6-0.

Doubles—Zach Martin-Vivek Ramanujan, beat Adrian Tong-Logan Davis, 6-3, 6-0; Hakeem Clark-Alex Papke, beat Kyle Weurch-Aaron Nguyen, 6-1, 7-5; Hyun Kim-Nathan Lim, beat Jordan Frietes-Connor Airis, 6-1, 6-3.

Puyallup 5, Bethel 0

Singles—Noah McDonald, beat Colton Scnabel, 6-0, 6-0; Puyallup-won by default.

Doubles—Parker Shirreff-Jacob Brown, P, beat Patrick Hamilton-Travis High; Hoshin Katagiri-Connor Herriford, beat Logan Pruitt-Tyler Bentley, 6-1, 6-0; Jacob Studebaker-Jackson Hope, beat AJ Quinata-Kyle Everson, 6-2, 6-0.

Peninsula 3, Decatur 2

Singles—C. Lewis, P, beat S. Kang, 6-4, 6-0; J. Wagner, P, beat P. Kim, 6-1, 6-2.

Doubles—H. Skidmore-D. Sookbirsingh, P, beat K. Sheedy-M. Grant, 6-1, 7-5; T. Skeedy-D. Lee, D, beat Z. Lacheney-K. Ma; A. Wilson-S. Dalin, beat N. Silberman-A. Krug, 6-1, 6-0.


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►