Skip to main content
Advertising

Originally published October 4, 2013 at 11:12 PM | Page modified October 7, 2013 at 9:53 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Friday’s prep tennis results

Tennis results for Friday, Oct. 5

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Ballard 5, Woodinville 2

Singles—Ben Thomson, B, beat Max Wing, 6-2, 6-7, 6-1; Nick Fulcher, B, beat Max Cherrier, 6-2, 6-2; David Monlux, B, beat Bryan Murray, 6-3, 6-3; Alex Gerard, W, beat Steven Agen, 6-0, 6-4.

Doubles—Nole Powell-Mitchell Stafford, W, beat Ethan Lindell-Kiefer Dundas, 6-4, 6-4; Cole Keller-Eli Peckham, B, beat Danny Scheid-Jeremiah Michel, 7-5, 7-6; Toby Dunkelberg-Alex Barson, B, beat Ethan Tsai-Duncan Long, 5-7, 6-2, 1-0.

Liberty 6, Mount Si 1

Singles—Marek Pierepiekarz, L, beat Kevin McLaughlin, 6-3, 6-1; Justice Canley, L, beat Matthew Griffin, 6-2, 2-6, 6-3; Rickard Frykgaard, M, beat Naoki Lucas, 6-0, 6-2; Ethan Le, L, beat Ryan Fischer, 7-6 (7-2), 7-6 (7-4).

Doubles—Matthew Cao-Aaron Burk, L, beat Drew Hadaller-Logan Cochran, 6-1, 6-4; Keaton Wingar-Cody Hughes, L, beat Brady Thomas-Royce Schwartzenberger, 2-6, 6-3, 10-8; Tim Bombeli-Tyler Le, L, beat John Day-Vince Di Domenico, 6-1, 6-2.

Garfield 5, Skyline 2

Singles—Oscar Burney, G, beat Alex Wu, S, 6-2, 6-1; Marco Bornstein, G, beat Nikita Moroz, S, 6-1, 6-1; Arron Schechter, G, beat Diego Graterol, S, 6-1, 6-0; Jared Storz, G, beat Parker Matias, S, 6-3, 6-0.

Doubles—Garrett Verhagen-Jack Wilcox, S, beat Patrick Mogan-Cory Lock, G, 6-4, 5-7, 10-3; Whit Seavrens-Adam Ellner, G, beat Griffen Johnson-Mitchell Hanson, S, 7-6 (6), 7-5; Zac Chambers-Paul Kim, S, beat Jake Mundt-Brad Huffaker, G, 2-6, 6-1, 10-5.

Eastlake 5, Inglemoor 2

Singles—Anderson Park, E, beat Alex Shaw, 7-5, 6-2; Tobin Hansen, I, beat Aashray Anand, 7-6, 3-6, 11-9; Thiago Bandeira, E, beat Arie Bolotin, 6-3, 6-2; Anand Nambaka, E, beat Andrew Szot, 2-6, 6-3,

Doubles—Ryan Paek-Bryan Chin, I, beat Tim Tan-Kyle Loofburrow, 6-3, 6-1; Jeff Gross-Jerry Shen, E, beat Nick Pauley-Anthony Kuykendall, 6-4, 7-5; Chris Lockwood-Ryan Holmdahl, E, beat Thomas Lancaster-Aaron Huang, 7-6(7-1), 6-7(5-7), 10-8.

Lake Washington 5, Woodinville 2

Singles—Luke McCarthy, W, beat Nick Orlov 7-6 (1), 6-4; Brooks Klinder, LW, beat Max Wing 6-4, 6-1; Koshi Fugii, LW, beat Max Cherrier 3-6, 6-2, 6-2; Colby Harris, LW, beat Alex Gerard 6-3, 6-1.

Doubles—Fergy Lu-Tristan Jimenez, LW, beat Nole Powell-Mitchell Stafford 6-3, 6-2; Connor Ross-Connor Stumpf, LW, beat Denny Scheid-Jeremiah Michel, 6-0, 6-3; Ethan Tsai-Ryan McCurry, W, beat Tristan Cullop-Jacob Rumpf 6-3, 4-6, 6-2.

Shorecrest 7, Stanwood 0

Singles—Nishaant Limaye beat Jonathon Spores, 6-3, 6-3; Andrew Copsey beat Garrett Goshorn, 6-0, 6-0; Chris Sato beat Michael Wolf, 6-0, 6-4; Emahd Khan beat Steve Sanders, 6-1, 6-1.

Doubles—Nick North-Nick Shively beat Brady Garcea-Briston Kelly, 6-3, 6-3; Daniel Wacker-Jon Coon beat Henry Jennings-Sam Bickford, 7-5, 4-6, 6-1; Brady Dixon-Ryan Graves beat Nathanial Haskins-Peyton Headrick, 3-6, 6-4, 6-3.

Stanwood 7, Mountlake Terrace 0

Singles—Jonathan Spores, S, beat Kyle Reilly 6-0, 6-0; Garret Goshorn, S, beat Bryce Pingul 6-3, 6-3; Michael Wolf, S, beat Adam Lorraine 6-2, 6-3; Steve Sanders, S, beat Drake Day 6-1, 6-0.

Doubles—Brady Garcea-Bristan Kelley,S, beat Collin Rhodes-Jeremy Ansdell 6-4, 4-6, 6-2; Sam Bickford-Henry Jennings, S, beat Minchoel Jung-Ricky Bridges 6-0, 6-2; Peyton Headrick-Nathanial Haskin, S, beat Ethan McGyegoy-Blake Christianson 6-0, 6-1.

Glacier Peak 6, Oak Harbor 1

Singles—Patrick Luangrath, GP, beat Harrison Miller, 6-2, 6-1; Tucker Davis, GP, beat Carter Saar, 6-0. 6-0; Scott Wilson, GP, beat Casiano Atienza, 6-4, 6-1; Jackson Wezeman, OH, beat Cameron Schloss, 6-4, 7-5.

Doubles—Jack Wygant-Ethan Jones, GP, beat Jose Dimaculangan-Jozef Mendoza, 6-1, 6-0; Andrew Kim-Peter Vizzoni, GP, beat Jacob Nelson-Tom Dale, 6-4, 7-5; Dylan Peterson-Alex Hunynh, GP, beat Kyle Martin-Isaac DeLeon, 6-0, 6-0.

Shorecrest 7, Everett 0

Singles—Nishant Limaye, S, beat Ulises Aceves, E, 6-0, 6-0; Andrew Copsey, S, beat Nick Taschereau, E, 6-0, 6-0; Emahd Khan, S, beat Cameron Blas, E, 6-0, 6-0; Nick Shively, S, beat Brian Stack, E, 6-0, 6-0.

Doubles—Nick North-Chris Sato, S, beat Avery Barton-Malcolm Fox, E, 6-0, 6-3; Dan Wacker-Jon Coon, S, beat Steven Peterson-Mack Temple, E, 7-6 [7-5], 6-3; Brady Dixon-Ryan Graves, S, beat Sam Blair-Peter Gebert, E, 6-3, 7-5.

Meadowdale 7, Marysville-Pilchuck 0

Singles—Bret Matysik def Jacob Bansberg, 6-0,6-0; Lee Bruemmer beat Andy Hougan, 6-0, 6-0; Ephrem Yared beat Ben Crawford, 6-0, 6-1; Quint Turner beat Tyler Griffith, 6-0, 6-0.

Doubles—Nick Ekern-Justin Ridley beat Owin Ell-Trent Tingstad, 6-0, 6-2; Jacob O’Connell-Anthony Smeester beat Jimmy Thai-Logan Plant, 6-1, 6-1; Novin Changizi-Kaung Aye beat Chance Mair-Connor Gross, 6-4, 6-1.

Peninsula 3, Auburn Mountainview 2

Singles—Carter Harms, A, beat Niall Silberman, 6-0, 6-1; Will Norris, A, beat Zach Lacheney, 6-1, 6-2.

Doubles—Hayden Skidmore-Josh Wagner, P, beat Chris Miller-Alec Van Etten, 7-6 (4), 6-3; Christian Lewis-Aiden Krug, P, beat Matt Howard-Ryan Eklof, 6-2, 4-6, 6-0; Kevin Ma-Dominick Sookbirsingh, P, beat Kevin Nguyen-Chris Sorta, 6-4, 6-4.

Auburn 5, Beamer 0

Singles—J.J. Ruffin beat Sam Yi, 6-1, 6-4; Peter Kravchuk beat Charlie Wong, 2-6, 6-4, 10-3.

Doubles—Avenir Kravchukj-Bryan Thornquist beat Max Dalrymple-Zach Nunez, 6-2, 6-2; Peter Youn-Josh Callero beat Bradley Hoefel-Andy Lee, 6-2, 7-6 (7-3); Ben Shaver-Trey Wilson beat Jake Kim-Tanapon Phounkeo, 6-1, 6-1.

Bonney Lake 3, Auburn Mountain View 2

Singles—Carter Harms, AM, beat Justin Cunningham 6-0, 6-2; Ryan Eklof, AM, beat Jordan Kurtz 6-2, 6-2.

Doubles—Brian Grob-Brody Fitzsimmons, BL, beat Colton Weeldreyer-Matt Howard 4-6, 6-2, 7-5; Nate Monsrud-Ethan Nguyen, BL, beat Alec Van Etten-Chris Miller 4-6, 7-6(7-4), 6-4; Nick Ching-Adam Hunt, BL, beat Will Norris-Kevin Nguyen 6-3, 6-4.

Decatur 4, Bonney Lake 1

Singles—Steve Kang, D, beat Brody Fitzsimmons 6-0, 5-7, 7-5; Brian Grob, BL, beat Phillip Kim 6-0, 6-1.

Doubles—Ken Sheedy-Mitchell Grant, D, beat Ethan Nguyen-Nate Monsrud 6-0, 6-0; Darren Lee-Tyler Sheedy, D, beat Nick Ching-Adam Hunt 6-4, 6-2; Sam Dalin-Alex Wilson, D, beat Justin Cunningham-Jordan Kortz 6-2, 6-3.

Enumclaw 3, Lakes 2

Singles—Colby Kraus, L, beat Michael Williams 6-0, 6-2; Andre Judd, L, beat Richard Blair 6-0, 6-0.

Doubles—Duncan Ranft-William Longely, E, beat Lucas Campbell-Drew White, 6-1, 6-2; Matt Leavens-Austin Schuver, E, beat Emilio Rosado-Alex Hwang, 6-0, 3-6, 6-0; Christian Sines-Anthony Rosenthal, E, beat Richard Reed-Jacob Rees 7-3 (tiebreaker), 6-2.

Jefferson 4, Curtis 1

Singles—Alex Chan, TJ, beat Dane Anderson 6-1, 6-1; Cameron Martin, TJ, beat Jonathan Carlson 6-1, 6-2.

Doubles—Zach Martin-Alex Papke, TJ, beat Harrison Lee-Gaylen Chen 6-2, 6-4; Hakeem Clark-Vivek Ramanujan, TJ, beat Anthony Ryan-Jay Jacinto 6-2, 6-4; Tony Jacinto-Maciael Mehlman, C, beat Michael Ziccarelli-Donavon Gomez 6-0, 2-6, 0-1, default.

Graham-Kapowsin 4, Rogers 1

Singles—Ben Hanson GK, beat Alwin Sacro, R, 6-1, 6-1; Alex Meyer, GK, beat Ryan Karpenko, R, 6-3, 6-2.

Doubles—Niko Convento-Jason Brightman, GK, beat Luke Seo-Suk Lee, R, 6-3, 7-5; Austin McKinley-Bracken Ward, GK, beat Alec Cooper-Carson Mayes, R, 6-2, 6-7, 6-3; Austin Buth-Peyton Force, R, beat Zack Morgan-Devon Ober, GK, 6-4, 6-1.

White River 4, Franklin Pierce 1

Singles—Drew Maras, WR, beat Cory Shockley, 6-2, 6-4; Logan Geehan, WR, beat Julian Chhay, 6-1, 6-1.

Doubles—Hunter Bruckbauer-Dane Barber, WR, beat Drew Porter-Alec Well, 6-1, 6-2; Alec Anastasi-Travis Meyers, WR, beat Tanner Kalac-Hunter Heath, 6-0, 6-0; Ryan Dimond-Keith Petit, FP, beat Brandon Garvin-Orion Rossich, 7-6, 6-2.

Overlake 4, Coupeville 1

Singles—Grant Gibson, O, beat Sebastian Davis, C, 6-0, 6-1; Pranav Harikrishnan, O, beat Dalton Martin, C, 6-0, 6-1.

Doubles—Rick Chavez-Andrew Gavrila, O, beat Ben Etzell-Aaron Curtin, C, 6-2, 6-7 (4), 10-8; Brian Norris-Kyle Bodamer, C, beat Will Corrin-Sean Underwood, O, 5-7, 6-3, 10-6; Tony Lee-Colin Sapp, O, beat Brandon Kelley-Jake McCormick, C, 6-2, 6-4.

Charles Wright 5, Cascade Christian 0

Singles—Griffin Welsh, CW, beat Walker Fields, CC, 6-0, 6-0; Tyler Sam, CW, beat Trevor Wissing, CC, 6-0, 6-0.

Doubles—P. Grenley-T. Grenley, CW, beat Pierce-Dill, CC, 6-0, 6-2; D. Sam-Iverson, CW, beat Tveter-Tapia, CC, 6-2, 6-3; Samuelson-Ho, CW, beat Backas-Nickels, CC, 6-1, 6-4.

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►