Skip to main content
Advertising

Originally published Tuesday, October 1, 2013 at 10:33 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Tuesday’s prep tennis results

Tennis results for Tuesday, Oct. 1

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Woodinville 7, Roosevelt 0

Singles—Luke McCarthy, W, beat Jack Kussick, R, 6-2, 6-1; Max Wing, W, beat Erik Dahl, R, 6-3, 6-2; Max Cherrier, W, beat Jansen Selenis, R, 6-0, 6-0; Byron Murray, W, beat Ben Sahlin, R, 6-2, 7-6 (6).

Doubles—Danny Scheid-Jeremiah Michel, W, beat Blake Hudacek-Sebastian Kent, R, 6-2, 6-2; Ethan Tsai-Ryan McCurry, W, beat Peter Hou-Tyler Chinn, R, 6-0, 6-0; Mitchell Stafford-Alex Gerard, W, beat Gideon Manahan-Will Hutchison, R, 6-0, 6-0.

Interlake 7, Juanita 0

Singles—Connor Garnett, I, beat Brannden Nokes 6-0, 6-1; Matthew Hur, I, beat Brian Chung 6-2, 6-0; Dylan Milligan, I, beat Corey O’Neil 6-4, 6-1; Josh Higa, I, beat Holden McGovern 6-2, 6-0.

Doubles—Billy Hao-Kevin Liu, I, beat Zach Richter-Nathan Griffith 6-1, 6-3; Michael Wang-Nick Chang, I, beat Richard Vue-Spencer Nokes 6-0, 6-1; Justin Lee-Michael Kuong, I, beat Zach Taylor-Emerson Berosik 6-0, 6-0.

Meadowdale 5, Oak Harbor 0

Singles—Nick Ekern, M, beat Harrison Miller, OH, 6-0, 6-0; Bret Matysik, M, beat Carter Saar, OH, 6-1, 6-1; Le Bruemmer, M, beat Casiano Atienza, OH, 6-3, 6-3; Jacob O’Connell, M, Jackson Wezeman, OH, did not finish (rain).

Doubles—Mark Steinke-Quint Turner, M, beat Jose Dimaculangan-Jozef Mendoza, OH, 6-2, 6-1; Bennett Holton-Ephrem Yared, M, beat Jacob Nelson-Tom Dale, OH, 6-1, 6-1; Novin Changizi-Kaung Aye, M, Kyle Martin-Isaac Deleon, OH, did not finish (rain).

Puyallup 5, Emerald Ridge 0

Singles—Tim Reynolds, P, beat Brandon Thacker 6-4, 6-7 (5), 6-4; Hoshin Katagiri, P, beat Tyler Carver 7-6 (4), 7-5.

Doubles—Noah McDonald-Jackson Hope, P, beat Nic Pasquier-Nico Herberger 6-0, 6-3; Jacob Brown-Parker Shirreff, P, beat Cameron Schmidt-Andrew McDonald 6-2, 7-6 (5); Tyler Meints-Connor Herriford, P, beat Alex Mullin-John Mattes 6-2, 6-4.

Overlake 3, University Prep 2

Singles—Jack Katzman, UP, beat Gran Gibson 6-0, 6-3; Loucas Tsilas, O, beat Levi Poletti 6-4, 6-4

Doubles—Bayard Blair-Pete Thomsen, UP, beat Pranav Harikrishnan-Keshav Ummat 6-1, 5-7, 10-8; Andrew Gavrila-Declan Daly, O, beat Lawrence Dickey-Hyunrae Kim 6-1, 7-6 (5); Noah Yeo-Sean Underwood, O, beat Tomi Inouye-Griffin Voth 6-4, 6-2.

Career Center Blog

Career Center Blog

The power of good manners


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►