Skip to main content
Advertising

Originally published September 26, 2013 at 11:04 PM | Page modified September 27, 2013 at 7:21 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday’s prep tennis results

Tennis results for Thursday, Sept. 26

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Curtis 4, Auburn 1

Singles—Dale Anderson, C, beat Avenir Kravchuk, A, 2-6, 6-3, 6-4; Johnathan Carlson, C, beat Peter Kravchuk, A, 6-2, 6-2.

Doubles—Josh Callero/Bryan Thorquist, A, beat Harrison Lee/Galen Chen, C, 6-4, 3-6, 6-2; Anthony Ryan/Jay Jacinto, C, beat Peter Youn/Vlad Emrolik, A, 6-2, 6-2; Tony Jacinto/Micheal Meihlaan, C, beat Ben Shaver/Trey Wilson, A, 6-6 (7-3), 7-5.

Bellevue 7, Liberty 0

Singles—Jared Madison beat Marek Pierepiekarz, 6-0, 6-0; Hunter Egger beat Naoki Lucas, 6-0, 6-0; Henry Barkhubajin beat Cody Hughes, 6-1, 6-0; Mizhuel Zhao beat Ethan Le, 6-4, 6-4.

Doubles—Diom Sagati/Michael Smythier beat Matthew Cao/Aaron Burk, 6-4, 6-3; Chase Olson/Chris Grahm beat Keaten Wingar/Jimmy Andrus, 6-0, 6-0; Dexter Chen/Dale Khan beat Tim Bombeli/Tyler Le, 6-4, 6-4.

Shorecrest 7, Marysville-Pilchuck 0

Singles—Emahd Khan beat Owin Ell, 6-0, 6-0; Nick North beat Trent Tingsted, 6-1, 6-3; Nick Shively beat Tyler Griffith, 6-0, 6-0; Daniel Wacker beat Andy Hougan, 6-0, 6-0.

Doubles—Andrew Copsey/Chris Sato beat Jacob Bansburg/Ben Crawford, 6-0, 6-0; Nishaant Limaye/Brady Dixon beat Jimmy Thai/Logan Plant, 6-0, 6-3; Jon Coon/Ryan Graves beat Chance Mari/Connor Gross, 6-0, 6-0.

Mercer Island 7, Mount Si 0

Singles—Jake Bethards, MI, beat Kevin McLaughlin, MS, 6-1, 6-1; Rafa Gonzalez-Posada, MI, beat Matthew Griffin, MS, 6-0, 6-1; Ian Platou, MI, beat Max Isen, MS, 6-3, 6-1; Josh Lee, MI, beat John Day, MS, 6-1, 6-1.

Doubles—Matt Seifert-Henry Smith, MI, beat Drew Hadaller-Logan Cochran, MS, 6-0, 6-0; Kyle Walker-Jarod Wong, MI, beat Brady Thomas-Royce Schwartzenberger, MS, 6-1, 6-1; Cadon Conder-Stuart Toda, MI, beat Ryan Cantalini-Vince DiDomenico, MS, 6-0, 6-1.

Beamer 3, Auburn Riverside 2

Singles—Adrian Tong, A, beat Sam Yi, 6-3, 6-3; Logan Davis, A, Charlie Wong, 7-5, 6-2.

Doubles—Ben Arata-Max Dalrymple, T, beat Kyle Weurch-Aaron Nguyen, 6-2, 6-2; Bradley Hoefel-Tanapon Phoumkeo, T, beat Jordan Freites-Kolten Rosin, 4-6, 7-6, 6-1; Zach Nunez-Jake Kim, T, beat Connor Airis-Allen Acosta, 6-1, 6-4.

Redmond 6, Ballard 1

Singles—Adam Guo, R, beat Ben THomson, 6-3, 6-0; Nick Fulcher, B, beat Kevin Wong, 2-6, 7-5, 10-7; Soham Dharap, R, beat David Monlux, 3-6, 6-4, 7-5; Aaron Ong, R, beat Nathan Hon, 6-0, 6-0.

Doubles—Gabriel Crook-Adarsh Karnati, R, beat Keifer Durdas-Ethan Lindell, 6-1, 2-6, 6-3l Andrew Li-Nikolay Bykov, R, beat Toby Dunkleberg-Eli Pekham, score not reported.

Inglemoor 5, Issaquah 2

Singles—Jack Suh, Iss, beat Jeremiah Kalmus, 6-3, 6-7 1-0 (6); Alex Shah, Ing, beat Andrew Kan, 6-1, 6-1; Tobin Hansen, Ing, beat Sam Reardon, 6-2, 6-1; Arie Bolotin, Ing, beat Felix Xue, 6-1, 6-3.

Doubles—Ryan Paek-Ryan Chin, Ing, beat Cyrus Chang-Henry Jiang, 6-1, 6-4; Thomas Lancaster-Anthony Kuykendall, Ing, beat Gabe Reardon-Edward Park, 6-4, 6-4; Ethan Wisdom-Patrick Russell, Iss, beat Andrew Szot-Aaron Huang, 6-3, 6-2.

Decatur 3, Peninsula 2

Singles—Chris Lewis, P, beat Steve Kang, D, 6-1, 6-2; Dominic Sookbingsing, P, beat Darren Lee, D, 6-0, 6-2.

Doubles—Ken Sheedy-Mitchell Grant, D, beat Hayden Skidmore-Josh Wagner, P, 6-4, 6-0; Phillip Kim-Sam Dalin, D, beat Niatt-Silberman, P, 6-1, 6-0; Nathon Wheelwright-Alex Wilson, D, beat Kevin Ma-Aiden Kruc, P, 6-4, 6-2.

Eastlake 7, Roosevelt 0

Singles—Anderson Park beat Jack Kussick, 6-0, 6-1; Aashray Anand beat Ben Sahlin, 6-0, 6-0; Thiago Bandeira beat Johnny Foster, 6-0, 6-0; Anand Nambakam beat Andrew Angelos, 6-0, 6-0.

Doubles—Tim Tan-Kyle Loofburrow beat Peter Hou-Will Hutchison, 6-0, 6-0; Jeff Gross-Jerry Shen beat Tyler Chinn-Max Trieger, 6-1, 6-0; Ryan Holmdahl-Chris Lockwood beat Sebastian Kent-Will Golding, 6-2, 6-3.

Auburn Mountainview 5, Enumclaw 0

Singles—Colton Weeldreyer beat Michael Williams, 6-0, 6-0; Carter Harms beat Richard Blair, 60, 6-0.

Doubles—Alec Van Etten-Chris Miller beat Duncan Ranft-William Longley, 6-3, 6-3; Matt Howard-Ryan Eklof beat Matt Leavens-Austin Schuver, 6-2, 6-0; William Norris-Kevin Nguyen beat Christian Sines-Anthony Rosenthal, 7-5, 6-2.

Marysville Getchell 4, Mountlake Terrace 3

Singles—Ryan Clousen, Ma, beat Bryce Bryce Pingul, 4-6, 6-2, 6-4; Kyle Reilly, Mo, beat Tristan Hasseler, 3-6, 6-2, 6-4; Adam Lorraine, Mo, beat Nathan Kelley, 6-3, 6-3; Danyon Heacock, Ma, beat Drake Day, 6-2, 4-6, 7-5.

Doubles—Collin Rhodes-Jeremy Ansdell, Mo, beat Roman Yefimets-Alex Gonzalez, 6-4, 1-6, 6-3; Noah Hoom-Jon Bui, Ma, beat Minchoel Jung-Brandon Park, 6-3, 6-4; Kyle Philips-Jacob Whederstrom, Ma, beat Ricky Bridges-Nico Malig, 6-4, 6-3.

Interlake 5, Sammamish 2

Singles—Ethan Romney, S, beat Billy Hao, 6-0, 6-0; Kevin Liu, I, beat Alex Balkan, 6-2, 6-4; Matthew Hur, I, beat Daniel Kranseler, 6-1, 6-1; Josh Higa, I, beat Yodge Lim, 6-0, 6-0.

Doubles—Nick Chang-Michael Wang, I, beatJason Habid-Mark So, 6-0, 5-7, 6-1; Justin Lee-Michael Kwong, I, beat Max Notarangelo-Jeffrey Sweet, 7-5, 6-4; Brandon Lugo-Joey Columbi, S, beat Dylan Milligan-Vishnu Sarukkai, 6-3, 4-6, 6-4.

Jackson 7, Lake Stevens 0

Singles—Ben Mietzner beat Stephen Ball, 6-0, 6-0; Peter Cung beat Macray Jerome, 6-0, 6-0; Grant Follis beat Troy Lian, 6-2, 6-0; Nicholas Magarelli beat Nolan Hoglund, 6-1, 6-0.

Doubles—Luke George-Bence Dare beat Grant Shultz-Tyler Hilde, 6-1, 6-1; Josh Yi-Patrick Follis beat Alec Arevalo-Nick Claymore, 6-1, 6-1; Daniel Wilson-J.T. Williamson beat Bryce Morton-Scotty Spitzer, 7-6 (8-6), 6-0.

Lake Washington 7, Juanita 0

Singles—Nick Orlov, LW, beat Brannden Nokes, J, 6-1, 4-6, 6-4; Fergy Lu, LW, beat Corey O’neill, J, 6-0, 6-4; Connor Ross, LW, beat Holden McGovern, J, 6-3, 6-0; Brooks Klinks, LW, beat Will Ludvigsen, J, 6-0, 6-1.

Doubles—Connor Stumpf-Tristan Jimenez, LW, beat Zach Richter-Nathan Griffith, J, 6-2, 6-1; Colby Itznts-Tritian Cullop, LW, beat Allen Jung-Spencer Nokes, J, 6-1, 6-1; Koshi Fugii-Jacob Rumpf, LW, beat Zach Taylor-Emerson Berosik, J, 6-0, 6-1.

Mariner 4, Arlington 3

Singles—Trent Sarver, A, beat Alex Hoang, M, 7-5, 6-1; Connor Ghirardo, A, beat Kal Johal, M, 6-0, 6-2; Coleman Davis, A, beat Ferdinan Feliciano, M, 6-1, 6-2; Joseph Castro, M, beat Jessie Vaughan, A, 6-3, 6-3.

Doubles—David Chang-Jeffrey Choe, M, beat Lucas Bynum-Rawley Davis, 3-6, 6-0, 6-4; Jignesh Trivedi-Sebastien Khoutxaysana, M, beat Isaiah Mitzelifeld-Cameron Reece, A, 6-1, 6-7 (3-7), 6-2; Oscar Ponce-Jesse Johal, M, beat Hayden Bollinger-Connor Guthrie, 3-6, 6--3, 7-5.

Newport 4, Mercer Island 3

Singles—Jason Lui, N, beat Brian Hou, 6-1, 6-3; Henry Smith, M, beat Austin Gu, 6-2, 6-1; Charlie Williams, M, beat Kelvin Yuchen, 6-2, 6-4; Edwin Carlos, N, beat Jake Bethards, 7-5, 3-6, 6-3.

Doubles—Matt Seifert-Ben Elliot, M, beat Matt Sham-Alex Namba, 6-1, 6-1; Ryan Cheung-Derek Huang, N, beat Stuart Toda-Cameron Coe, 6-3, 6-0; Travis Kayahara-Payton Namba, N, beat Rafa Gonzales-Posada-Peter Williams, 7-5, 7-5.

Newport 6, Garfield 1

Singles—Jason Lui, N, beat Oscar Burney, 6-7 (5), 6-3, 6-0; Austen Gu, N, beat Marco Bornstein, 6-3, 6-3; Aaron Schechter, G, beat Kelven Yuchen, 6-4, 6-2; Derek Huang, N, beat Jared Storz, 6-1, 6-2.

Doubles—Matt Sham-Alex Namba, N, beat Andrew Mogan-Cory Lock, 6-0, 6-1; Ryan Cheung-Travis Kayanhara, N, beat Adam Ellner-Whit Seavrens, 6-0, 6-1; Keviv Xu-Zach Liu, N, beat Jake Mundt-Brad Huffaker, 6-0, 6-0.

Puyallup 4, Rogers 1

Singles—Tyshawn Murchinson, R, beat Tyler Meints, P, 6-0, 6-1; Tim Reynolds, P, beat Sukwoo Lee, R, 6-4, 2-6, 6-4.

Doubles—Noah McDonald-Jackson Hope, P, beat Luke Seo-Alwin Sacro, R, 6-3,6-1; Parker Shirreff-Jacob Brown, P, beat Carson Mayes-Alec Cooper, R, 6-3, 6-2; Taiyo Hoshin Katgiri-Connor Herriford, P, beat Peyton Force-Austin Buth, R, 6-1, 6-2.

Shorewood 6, Oak Harbor 1

Singles—Cameron McDowell, S, beat Harison Miller, 6-3, 6-0; Logan Keebler, S, beat Carter Saar, 6-0, 6-1; Jamie Wright, S, beat Casiano Atienza, 6-1, 6-1; Jack Bong, S, beat Jackson Wezeman, 6-1, 6-1.

Doubles—Stuart Schachle-Scott Park, S, beat Jamar Dimachlangan-Jozef Mendoza, 6-1, 6-0; Tom Dale-Jacob Nelson, O, beat Hugh gaevert-Kyle Berquist, 0-6, 6-1, 6-3; Cameron Harford-Simon Forniash, S, Kyle Martin-Isaac Deleon, 6-2, 6-0.

Meadowdale 5, Stanwood 2

Singles—Nick Ekern, M, beat Jonathan Spores, 7-5, 6-3; Bret Matysik, M, beat Garrett Goshorn, 6-1, 6-0; Michael Wolf, S, beat Grayson Cox, 6-3, 2-6, 6-2; Steve Sanders, S, beat Lee Bruemmer, 6-2, 7-6 (7-4).

Doubles—Mark Steinke-Quint Turner, M, beat Brady Garcea-Bristan Kelly, 6-0, 6-4; Justin Ridley-Ephrem Yared, M, beat Sam Bickford-Henry Jennings, 5-7, 6-2, 10-8; Jacob O’Connell-Anthony Smeester, M, beat Scott Cole-Jared Holmgren, 6-3, 6-0.

University Prep 3, Seattle Academy 2

Singles—Jack Katzman, U, beat Zamir Birnbach, 6-0, 6-0; Charlie Phelps, S, beat Tomi Inouye, 6-0, 6-1.

Doubles—Pete Thomsen-Bayard Blair, U, beat Connor Rice-Will Owen, 6-3, 6-4; Lawrence Dickey-Joshua Wah-Blumberg, U, beat Max Schoenfeld-Sam Brickman, 6-1, 7-5; Eli Etzioni-Richard Khang, S, beat Levi Poletti-Griffin Voth, 6-3, 4-6, 7-6.


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►