Skip to main content
Advertising

Originally published Tuesday, September 24, 2013 at 10:49 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Tuesday’s prep tennis results

Tennis results for Tuesday, Sept. 24

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Lake Washington 7, Mount Si 0

Singles—Nick Orlov, beat Matthew Griffin, 6-0, 6-0; Fergg Lu, beat Kevin McLaughlin, 6-2, 4-6, 6-3; Connor Ross, beat Ryan Fischer, 6-1, 6-0; Koshi Fugii, beat Rickard Frykaard, 6-1, 6-0.

Doubles—Connor Stumpf-Tristan Jimenez, beat Drew Hadaller-Logan Cochran, 6-1, 6-2; Colby Harris-Tristan Cullop, beat Brady Thomas-Royce Schwartzenger, 6-0, 6-2; Brooks Klinker-Jacob Rumpf, beat Ryan Cantalini-Vince Di Domenico, 6-2, 6-1.

Bellevue 5, Interlake 2

Singles—Connor Garnett, I, beat Jared Madison 6-1, 2-6, 6-1; Hunter Egger, B, beat Billy Hao 6-0, 6-0; Michael Zhao, B, beat Kevin Liu 4-6, 6-4, 6-2; Matthew Hur, I, beat Jackson Guillet 6-2, 6-2.

Doubles—Michael Smythies-Dion Sagafi, B, beat Josh Higa-Dylan Milligan 6-0, 6-2; Chris Graham-Chase Olson, B, beat Nick Chang-Michael Wang 7-5, 6-4; Dexter Chen-Salim Khan, B, beat Michael Kwong-Justin Lee 6-4, 6-4.

Mercer Island 7, Juanita 0

Singles—Brian Hou, MI, beat Brannden Nokes 6-3, 6-1; Henry Smith, MI, beat Brian Chung 6-1, 6-0; Sam French, MI, beat Corey O’Neill 6-2, 6-1; Caden Conder, MI, beat Allen Jung 6-0, 6-0

Doubles—Matt Seifert-Ben Elliott, MI, beat Nathan Griffith-Zach Richter 6-0, 6-2; Rafa Gonzalez-Posada-Peter Williams, MI, beat Holden McGovern-Timmy Chang 6-0, 6-0; Ian Platou-Chandler Cahill, MI, beat Spencer Nokes-Will Ludvigsen 6-2, 6-1

Garfield 4, Woodinville 3

Singles—Oscar Burney, G, beat Nole Powell 6-0, 6-0; Marco Bornstein, G, beat Alex Gerard 6-0, 6-0; Aaron Schechter, G, beat Mitchell Stafford 6-0, 6-2; Jared Storz, G, beat Ethan Tsai 6-1, 6-1

Doubles—Luke McCarthy-Max Cherrier, W, beat Patrick Mogan-Cory Lock 6-3, 6-3; Byron Murray-Max Wing, W, beat Whit Seavrens-Adam Ellner 4-6, 7-5, 6-4; Danny Scheid-Jeremiah Michel, W, beat Quinn Buchwald-Micharl Greenstein 6-2, 6-4.

Issaquah 6, Bothell 1

Singles—Jack Suh, I, beat Daniel Fredrickson, B, 6-1, 6-0; Andrew Kan, I, beat Cole Jones, B, 6-1, 7-5; Sam Reardon, I, beat Jacob Yu, B, 6-3, 6-0; Conner Newton, B, beat Edward Park, I, 6-0, 6-1.

Doubles—Cyrus Chang-Henry Jian, I, beat David Bellini-Andrew Roeticcender, B, 6-4, 6-0; Felix Xue-Gabe Reardon, I, beat Matthew Pittsford-Jehramy Bindon, B, 6-2, 6-0; Ethan Wisdom-Patrick Russell, I, beat Adam Crutcher-Kellen Bowers, B, 6-0, 6-1.

Eastlake 7, Ballard 0

Singles—Anderson Park, E, beat Ben Thomson 2-6, 6-2, 6-1; Aashray Anand, E, beat Nick Fulcher 6-1, 6-4; Thiago Bondeira, E, beat David Monlux 6-0, 6-3; Anand Nambakam, E, beat Nathan Han 6-0, 6-1.

Doubles—Tim Tan-Kyle Loofburrow, E, beat Ethan Lindell-Kiefer Dundas 6-3, 7-5; Jerry Gren-Jeff Gross, E, beat Toby Dunkleberg-John Peterson 6-1, 7-5; Ryan Holmdahl-Nick Nguyen, E, beat Liam Moser-Valentin Boyanov 7-5, 6-0.

Redmond 7, Roosevelt 0

Singles—Adam Guo, RE, beat Jack Kussick 6-1, 6-2; Kevin Wong, RE, beat Erik Dahl 6-4, 6-2; Soham Dharap, RE, beat Johnny Foster 7-5, 4-6, 10-5; Aaron Ong, RE, beat Will Golding 6-0, 6-0

Doubles—Gabriel Crook-Adarsh Karnati, RE, beat Cole Smith-Jansen Selenis 6-1, 6-3; Andrew Li-Niko Bykov, RE, beat Nick Matz-Ben Sahlin 6-1, 6-1; Oliver Ruo-Van Kim, RE, beat Sebastian Kent-Andrew Angelos 6-1, 6-1

Jackson 4, Cascade 0

Singles—Ben Mietzner, J, no result against Patrick Chung, C, 2-6; Peter Cung, J, beat Aaron Bertell, C, 6-1, 6-0; Luke George, J, beat Simon Josephson, C, 6-0, 6-1; Bence Dare, J, no result against Joe Hall, C, 6-4, 2-1.

Doubles—Josh Yi-Trevor Pence, J, beat Adam McArthur-Nick Torrence, C, 6-1, 6-0; Daniel Wilson-Peter Liao, J, no result against Blake Hilde-Chris Kapetanov, C, 7-5; Patrick Follis-JT Williamson, J, beat Broderek Hudson-Alex Tran, C, 6-1, 6-0.

Shorewood 7, Mountlake Terrace 0

Singles—Cameron McDowell, S, beat Bryce Pingul, MT, 6-0, 6-0; Logan Keebler, S, beat Jeremy Ansdell, LT, 6-0, 6-3; Jamie Wright, S, beat Adam Lorraine, MT, 6-0, 6-1; Alejandro Uvence, S, beat Drake Day, MT, 6-1, 6-3.

Doubles—Stuart Schachle-Scott Park, S, beat Ricky Bridges-Mincheal Jong, MT, 6-2, 6-0; Eli Hecker-Raven Daley, S, beat Caleb Sill-Ben McGraver, MT, 6-0, 6-0; Hugh Gaevert-Kyle Berquist, S, beat Blake Christiansen-Ethan McGregor, MT, 6-0, 6-2.

Overlake 4, Seattle Academy 1

Singles—Grant Gibson, O, beat Will Owen, 6-1, 6-4; Zamir Birnbach, S, beat Loucas Tsilas, 6-1, 6-1.

Doubles—Pranav Harikrishnan-Keshav Ummat, O, beat Connor Rice-Sam Brickman, 6-1, 6-3; Andrew Gavrila-Declan Daly, O, beat Eli Etzioni-George Eitel, 6-4, 2-6, 11-9; Noah Yea-Sean Underwood, O, beat Jesse Rose-Marquez-Richard Khang, 6-3, 6-4.


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►