Skip to main content
Advertising

Originally published September 20, 2013 at 7:10 PM | Page modified September 20, 2013 at 7:16 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday’s prep tennis results

Tennis results for Thursday, Sept. 19

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Auburn 5, Federal Way 0

Singles—Peter Kravchuck, beat Quentin Stickler, 6-3, 6-1; Vlad Emrolik, beat Jay Choi, 6-2, 6-1.

Doubles—Avenir Kravchuk-Bryan Thornquist, beat Luke Newman-Cecil Samson, 6-1, 6-1; Josh Callero-Peter Youn, beat John-Scott Wrigley-Yun Lee, 7-6, 7-3, 6-1; Trey Wilson-Ben Shaver, beat Sam Ward-Thomas Hyashi, 7-6, 8-6, 6-2.

Issaquah 5, Ballard 2

Singles—Jack Suh, I, beat Ben Thomson, 6-0, 6-0; Nick Fulcher, B, beat Andrew Kan, 6-4, 6-2; Sam Reardon, I, Valentine Boyanov, 6-0, 6-0; Felix Xue, I, beat Steven Agen, 6-0, 6-3.

Doubles—Cyrus Chang-Henry Jiang, I, beat Ethan Lindell-Kiefer Dundas, 6-2, 2-6, 6-2; Gabe Reardon-Ethan Wisdom, I, beat Eli Peckham-Cole Keller, 6-4, 6-7 (8), 6-2; Toby Dunkelberg-John Peterson, B, Ethan Chau-Daniel Kim, 6-2, 6-2.

Beamer 3, Curtis 2

Singles—Dane Anderson, C, beat Jake Kim, B, 6-1, 6-0; Jonathan Carlson, C, beat Zach Nunez, B, 6-1, 6-0.

Doubles—Ben Arata-Max Dalrymple, B, beat Galen Chen-Harrison Lee, C, 6-2, 7-6; Sam Yi-Andy Lee, B, beat Anthony Ryan-Jay Jacinto, C, 7-5, 6-3; Bradley Hoefel-Charlie Wong, B, beat Austin Vaction-Mile Meilman, C, 6-3, 6-2.

Bellevue 7, Mount Si 0

Singles—Hunter Egger beat Matthew Griffin, 6-0, 6-0; Jared Madison beat Kevin McLaughlin, 6-0, 6-0; Henry Barkhudariyan beat Ryan Fischer, 6-1, 6-0; Michael Zhao beat Rickard Frykaard, 6-0, 6-0.

Doubles—Michael Smythies-Dion Sagafi beat Drew Hadaller-Logan Cochran, 6-1, 6-0; Chase Olson-Chris Graham beat John Day-Max Isen, 6-0, 6-4; Dexter Chen-Salim Khan beat Jake Holmes-Cameron Bolt, 6-0, 6-1.

Charles Wright 5, Cascade Christian 0

Singles—Griffin Welsh, CW, beat Nathan Pierce, CC, 6-0, 6-0; Dylan Sam, CW, beat Taylor Dill, CC, 6-1, 6-2.

Doubles—P. Grenley-T. Grenley, CW, beat J. Tueter-Garett Tapia, 6-0, 6-0; Tyler Sam-Wyatt Iverson, CW, beat Taylor Backus-Walker Fields, 6-0, 6-0; Rick Samuelson-Ken Ho, CW, beat Michael Nickels-Wyatt Fick, 6-1, 6-0.

Eastlake 6, Woodinville 1

Singles—Anderson Park, E, beat Luke McCarthy, 6-0, 6-3; Aashray Anand, E, beat Max Wing, 6-2, 6-3; Thiago Bandeira, E, beat Max Cherrier, 4-6, 6-4, 6-2; Anand Nambakam, E, beat Alex Gerard, 6-2, 6-1.

Doubles—Kyle Loofburrow-Tim Tan, E, beat Nole Powell-Mitchell Stafford, 5-7, 6-4, 7-5; Jeff Gross-Jerry Shen, E, beat Ethan Tsai-Tyan McCurry, 6-3, 7-5; Danny Scheid-Jeremiah Michel, W, beat Chris Lockwood-Ryan Holmdahl, 6-3, 6-2.

Jefferson 5, Auburn Riverside 0

Singles—Alex Chan beat Adrian Tong, 6-0, 6-0; Justin Park beat Kolton Rosin, 6-4, 6-2.

Doubles—Zach Martin-Alex Papke beat Logan Davis-Kyle Weurch, 6-3, 6-1; Hakeem Clark-Vivek Ramanujan beat Jordan Frietes-Connor Airis, 6-2, 6-0; Michael Ziccarelli-Donavon Gomez beat Aaron Ball-Aaron Nguyen, 6-0, 6-1.

Juanita 4, Sammamish 3

Singles—Branden Nokes, S, beat Ethan Romney, 6-0, 6-0; Brian Chung, J, beat Mark So, 6-2, 6-3; Corey O’Neil, J, beat Daniel Kranselee, 4-6, 6-4, 6-4; Holden McGovern, S, beat Yodae Lim, 3-6, 7-5, 6-1.

Doubles—Zach Richter-Nathan Griffith, J, beat Jason Habid-Jeffrey Sweet, 6-4, 6-2; Will Ludvigsen-Spencer Nokes, J, beat Alex Baltian-Max Ivotarangelo, 6-4, 6-2; Zach Taylor-Emerson Berosik, S, beat Brandon Ngo-Joey Colnmbi, 6-2, 7-6 (7-2).

Mt. Si 4, Liberty 3

Singles—Marek Pierepiekarz, L, beat Matthew Griffin, MS, 6-1, 6-3; Kevin Mclaughlin, MS, beat Justice Canley, L, 3-6, 7-6 (3-7), 6-4; Ryan Fischer, MS, beat Matthew Cao, L, 4-6, 6-4. 6-4; Rickard Frykaard, MS, beat Tim Bombeli, L, 2-6, 6-2, 6-2.

Doubles—Tyler Le-Aaron Burk, L, beat Drew Hadaller- Logan Cochran, MS, 6-2, 6-1; Cody Hughes-Ethan Le, L, beat Brady Thomas-Royce Schwartzenberger, MS, 7-6 (7-2), 6-1; John Day-Max Isen, MS, beat Keaten Winegar-Naoki Lucas, L, 6-4, 6-4.

Mount Rainier 4, Kent Meridian 1

Singles—Sam Verbon, MR, beat Erwin Soto, 7-5, 5-7, 6-4; Rafael Enrico, KM, beat Milan Crone, 6-2, 6-1.

Doubles—Kape Bonner-Tyler Andrews, MR, beat Tim Hill-Asikur Rahman, 6-0, 6-2; Austin Sharma-Kevin Nguyen, MR, beat Chianson Siu-Austin Elento, 6-4, 4-6, 6-2; Daniel Russell-Ryan Rhodes, MR, beat Paul Choi-Preston Aguada, 6-4, 6-2.

Newport 7, Redmond 0

Singles—Austin Gu, beat Adam Guo, 3-6, 6-3, 10-7; Alex Namba, beat Kevin Wong, 6-0, 6-4; Edwin Carlos, beat Soham Dharap, 6-1, 6-2; Ryan Cheung, beat Aaron Ong, 6-0, 6-1.

Doubles—Matt Sham-Jason Lui, beat Gabriel Crook-Adarsh Karnati, 6-0, 6-1; Derek Huang-Travis Kayahara, beat Andrew Li-Nikolay Bykov, 6-0, 6-1; Payton Namba-Zach Liu, beat Oliver Ruo-Van Kim, 6-1, 6-0.

Overlake 4, Bear Creek 1

Singles—Grant Gibson, O, beat Caleb Ji, BC, 6-0, 4-6, 10-7; Adam Worley, BC, beat Tony Lee, O, 7-5, 6-2.

Doubles—Keshav Ummat-Pranav Harikrishnan, O, beat Anthony Tzen-Hayden McCraw, BC, 6-1, 6-3; Andrew Gavrila-Sean Underwood, O, beat Seth McBride-Karsten Kohout, BC, 6-1, 6-3; Will Corrin-Colin Sapp, O, beat Raju Dunn-Bill Liu, BC, 3-6, 6-1, 10-7.

Puyallup 5, Bethel 0

Singles—Tim Reynolds, beat Kyle Everson, 6-0, 6-0; Jacob Staudebaker, beat Alex Jordan, 6-1, 6-3.

Doubles—Noah McDonald-Jackson Hope, beat Colton Schnabel-Patrick Hamilton, 6-1, 6-1; Parker Shirreff-Jacob Brown, beat Victoria Rivera-Travis High, 6-1, 6-1; Hoshin Katagiri-Connor Herriford, beat Tyler Bentley-AJ Quionata, 6-0, 6-0.

Rogers 3, Emerald Ridge 2

Singles—Tyshawn Murchinson, R, beat Devin McDonald, 6-1, 6-2; Brandon Thacker, ER, beat Brendan Welzier, 6-1, 6-0.

Doubles—Nic Pasquier-Nico Herburger, ER, beat Luke Seo-Alwin Sacro, 6-3, 4-6, 6-0; Carson Mayes-Alec Cooper, R, beat Kyle Jochen-Andrew McDonald, 6-4, 1-6, 6-2; Austin Buth-Peyton Force, R, beat Cameron Schmidt-Christian Charpentier, 6-3, 6-1.

Shorecrest 7, Meadowdale 0

Singles—Nishant Limaye, beat Nick Ekhern, 6-4, 6-1; Andrew Copsey, beat Bret Matysik, 6-4, 6-1; Chris Sato, beat Grayson Cox, 6-0, 6-0; Nick Shively, beat Lee Bruemmer, 6-3, 6-0.

Doubles—Emahd Khan-Brandon Mak, beat Mark Steinke-Quint Turner, 6-1, 6-3; Dari Wacker-Brady Dixon, beat Justin Ridley-Bennett Holton, 4-6, 6-3, 12-10; J. Coon-Ryan Graves, beat Anthony Smeester-Jacob O’Connell, 6-4, 3-6, 15-13.

White River 5, Steilacoom 0

Singles—Drew Maras, WR, beat Vince Wolfgram, S, 6-2, 6-1; David Connelly, WR, beat Vinnie Geangan, S, 6-0, 6-0.

Doubles—Alec Anastasi-Travis Meyers, WR, beat Ian Chambers-Oly Senel, S, 6-4, 6-7 (4-7), 10-7; Hunter Bruckbauer-Dane Barber, WR, Adam Kozyra-Tristan Linna, S, 6-2, 6-2; Brandon Garvin-Orion Rossich, WR, Zach Bann-Denny Lim, S, 6-1, 6-1.

Lake Washington 5, Interlake 2

Singles—Connor Garnett, I, beat Nick Orlov, 6-1, 6-0; Kevin Liu, I, beat Fergy Lu, 1-6, 6-2, 6-2; Connor ROss, LW, beat Matthew Hur, 6-1, 6-3; Koshi Fujii, LW, beat Dylan Milligan, 6-1, 6-0.

Doubles—Connor Stumpf-Tristan Jimenz, LW, beat Michael Wang-Nick Chang, 6-4, 3-6, 6-3; COlby Harris-Tristan Cullop, LW, beat Michael Kwong-Justin Lee, 6-1, 6-2; Brooks Klinker-Jacob Rumpf, LW, beat Josh Higa-Alan Song, 6-1, 6-3.


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►