Skip to main content
Advertising

Originally published February 15, 2014 at 11:01 PM | Page modified February 17, 2014 at 10:06 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Saturday’s prep swimming results

Swimming results for Saturday, Feb. 15


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Newport 229, Issaquah 207, Eastlake 139, Roosevelt 134, Inglemoor 133, Woodinville 128, Skyline 109, Ballard 102, Redmond 86, Bothell 59, Garfield 55

200 medley relay—Issaquah (Jason Klein, Ben Nussbaum, Gabe Florsheim, Henry Pratty), 1:36.47. 200 free—Edward Kim, Eastlake, 1:40.51. 200 IM—Keith Schendel, Roosevelt, 1:59.89. 50 free —Mateusz Merchel, Inglemoor, 22.05. Diving—Eric Klassen, Redmond, 4:05.10. 100 fly —Gabe Florsheim, Issaquah, 51.64. 100 free —Edward Kim, Eastlake, 45.70. 500 free —Aaron Elhajj, Newport, 4:48.98. 200 free relay —Issaquah (Jason Klein, Gabe Florsheim, Henry Pratt, Ben Nussbaum), 1:29.19. 100 back —Jason Klein, Issaquah, 53.07. 100 breast —Keith Schendel, Roosevelt, 59.01. 400 free relay —Newport (Aaron Elhajj, Will Dittig, Dave Makhervaks, Andrew Pana), 3:16.47.

Hazen 233, Wilson 154, Peninsula 154, Kennedy Catholic 152, Enumclaw 109, Auburn Mountainview 104, North Thurston 101, Shelton 97, Timberline 71, Lakes 63, Bonney Lake 57, Highline 38, Decatur 34, Foss 22, Lincoln 4

200 medley relay—Hazen (Nolan Hoover, Connor Broughton, Derek Wei, Malcolm Mitchell), 1:41.56. 200 free—Ian Olufson, Kennedy, 1:48.84. 200 IM—Tommy Rhach, Kennedy, 1:53.48. 50 free —Harrison MacAlevy, Shelton, 21.99. Diving—Paul Friendman, Peninsula, 390.45. 100 fly —Tommy Thach, Kennedy, 50.04. 100 free —Ian Olufson, Kennedy, 50.05. 500 free —Connor Broughton, Hazen, 4:55.87. 200 free relay —Peninsula (Caleb Riggs, Travis Brunson, Bradley Keller, Alexander Wenman), 1:31.49. 100 back —Harrison MacAlevy, Shelton, 56.08. 100 breast —Caleb Riggs, Peninsula, 59.03. 400 free relay —Hazen (Sergio Licea, Derek Wei, Connor Broughton, Malcolm Mitchell), 3:20.02.

3A Seaking District

200 medley relay—Bellevue, 1:37.26. 200 free—Ben Gore, Mercer Island, 1:45.18. 200 IM—Abrahm DeVine, Lakeside, 1:45.18. 50 free —Noah Deiparine, Mercer Island, 21.65. 100 fly —Todd McCarthy, Bellevue, 51.33. 100 free —Noah Neiparine, Mercer Island, 47.20. 500 free —Abrahm DeVine, Lakeside, 4:43.48. 200 free relay —Mercer Island, 1:28.30. 100 back —Todd McCarthy, Bellevue, 51.38. 100 breast —Morgan Ciliv, Bellevue, 59.19. 400 free relay —Mercer Island, 3:10.21.

West Central District III 2A tournament

Linbergh 268, Steilacoom 232, Port Angeles 178, Kingston 131.5, Norh Kitsap 121, Sumner 119, Olympic 85, Washington 51, Klahowya 48, Bremerton 36, Renton 34.5, Evergreen 26, Franklin Pierce 25, Sequim 21, Crescent 4

200 medley relay—Steilacoom (Benjamin Scott, James Scott, Daniel Cook, Andrew Lamb) 1:40.36 200 free—Jaycob Davies, Washington, 1:50.49 200 IM—John Macias, Port Angeles, 2:01.45 50 free —Andrew Munoz-Franco, Lindbergh, 21.86 Diving—Ryan Shipes, Steilacoom, 368.65 100 fly —Benjamin Scott, Steilacoom, 50.98 100 free —Andrew Franco-Munoz. Lindbergh, 47.20 500 free —Jaycob Davies, Washington, 5:04.51 200 free relay —North Kitsap (Adriel Moran, Jaymeson Machen, Yorick Aban, Thor Breitbarth) 1:37.85 100 back —Benjamin Scott, Steilacoom, 52.47 100 breast —James Scott, Steilacoom, 1:01.15 400 free relay —Steilacoom (Andrew Lamb, Andrew Gonzalez, James Scott, Benjamin Scott) 3:22.45



The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►