Skip to main content
Advertising

Originally published Saturday, January 18, 2014 at 10:39 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Saturday’s prep swimming results

Swimming results for Saturday, Jan. 18


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Combined

Chief Sealth 176, Cleveland 132

Boys

Chief Sealth 89, Cleveland 69

200 medley relay—Chief Sealth (Carlos Montemayor, John Woefel, Michael Stewart, Elliot Nichols) 1:51.68 200 free—Michael Stewart, CS, 2:01.90 200 IM—Henry Mach, Cle, 2:21.53 50 free —Casey Lenzie, CS, 27.84 100 fly —Carlos Montemayor, CS, 54.41 100 free —Carsten Rossen, Cle, 57.38 500 free —Michael Stewart, CS, 5:39.69 200 free relay —Cleveland (Henry Mach, Tim Wetzel, Daniel Doan, Carsten Rossen) 1:46.32 100 back —Carlos Montemayor, CS, 53.70 100 breast —John Woefel, CS, 1:17.53 400 free relay —Chief Sealth (Carlos Montemayor, Michael Stewart, Elliot Nichols, John Woefel) 3:55.18.

Girls

Chief Sealth 87, Cleveland 63

200 medley relay—Chief Sealth (Hannah Tittel, Rachel Varney, Nicole Roed, Ameena Bouzerktoune) 2:09.87 200 free—Susan Lu, Cle, 2:32.19 200 IM—Ameena Bouzerktoune, CS, 2:42.72 50 free —Hannah Rossen, Cle, 28.18 100 fly —Isabella Abad, Cle, 1:17.35 100 free —Hanna Rossen, Cle, 1:00.77 500 free —Ameena Bouzerktoune, CS, 6:36.42 200 free relay —Cleveland (Angel Le, Alex Le, Susan Lu, Hanna Rossen) 2:00.99 100 back —Hanna Tittel, Cs, 1:11.37 100 breast —Rachel Varney, CS, 1:21.57 400 free relay —Chief Sealth (Hannah Tittel, Rachel Varney, Nicole Roed, Ameena Bouzerktoune) 4:36.20.

BOYS

KingCo Diving

4A/3A/2A

1, Skiah Garde-Garcia, Garfield, **360.90; 2, Casey Benson, O’Dea, **355.20; 3, Evan Arends, Ballard, **347.40; 4, Oey Chang, Newport, **345.10; 5, Simon Duyungan, Ballard, **343.45; 6, Scott Evans, Woodinville, **324.55; 7, Clark Cyr, Woodinville, **316.85; 8, Ben Dixon, Mercer Island, **301.55; 9, Chaes Jones, Bellevue, *280.60; 10, Keith Cole, Lake Washington, *269.05; 11, Jordan Carlson, Liberty, *263.90; 12, Hugh McGough, Roosevelt, *249.25; 13, Mateusz Merchel, Inglemoor, *244.95; 14, Alex Shinstrom, Juanita, *235.85; 15, Trey Gevers, Issaquah, *231.90; 16, Wilson Ramstead, Juanita, *228.75.

**Qualified for State. *Qualified for District.

BOYS

WesCo Diving

At Kamiak High School

4A

Chase Stevens, Lake Stevens, *409.55; Jared Christner, Kamiak, *319.05; Justin Welch, Cascade, *313.10; Hunter Graver, Snohomish, *301.90; Joel Tonsgard, Snohomish, *300.95.

*Qualified for State.

3A

Aaron Moss, Shorecrest, *459.85; Tyler Dakleth, Marysville-Getchell, 222.90; Andre Shigetorui, Glacier Peak, 219.30.

*Qualified for State.




Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►