Skip to main content
Advertising

Originally published December 19, 2013 at 11:07 PM | Page modified December 21, 2013 at 11:13 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday’s prep boys swimming results

Swimming results for Thursday, Dec. 19


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

South Kitsap 115, Foss 57

Curtis 143, South Kitsap 40

Curtis 147, Foss 34

200 medley relay—Curtis (Riley Hess, Jason Mukai, Eddie Na, Garrett Friedman) 1:46.14. 200 free—Brian Woodbury, C, 1:44.17. 200 IM—Garrett Friedman, C, 2:07.13. 50 free —Eddie Na, C, 23.01. Diving—Carter Shirreff, C, 148.40. 100 fly—Riley Hess, C, 57.70. 100 free—Eddie Na, C, 52.44. 500 free—Brian Woodbury, C, 4:47.55. 200 free relay—Curtis (Riley Hess, Garrett Friedman, Jason Mukai, Brian Woodbury) 1:35.26. 100 back—Sam Abbott, C, 1:02.04. 100 breast—Jason Mukai, C, 1:06.24. 400 free relay—Curtis (Eddie Na, Troy Friedman, Sam Abbott, Brian Woodbury) 3:31.76.

Stanwood 116.50, Lynnwood 37.50

200 medley relay—Lynwood, 2:08.60 200 free—Quinton Steere, S, 2:09.03 200 IM—Kevin Sandquist, S, 2:17.27 50 free —Tanner DesJardins, S, 24.21 100 fly—Stanislav Demchuck, S, 1:23.66 100 free—Tanner DesJardins, S, 52.89 500 free—Matt Hibbeler, L, 6:18.47 200 free relay—Stanwood (Sandquist, Steere, Schmidt, DesJardins), 1:41.78 100 back—Quinton Steere, S, 1:05.68 100 breast—Kevin Sandquist, S, 1:09.04 400 free relay—Stanwood (DesJardins, Steere, Wolhart, Sandquist), 3:15.96

Meadowdale 101.00, Stanwood 68.00

200 medley relay—Meadowdale (Busby, Phipps, Flynn, Kelley), 1:50.86 200 free—Chris Flynn, M, 2:00.07 200 IM—Kevin Sandquist, S, 2:17.27 50 free—Kyle Barnett, M, 24.05 100 fly—Chris Flynn, M, 56.72 100 free—Tanner DesJardins, S, 52.89 500 free—Severin Robins, M, 6:22.89 200 free relay—Meadowdale (VanFarowe, Phipps, Barnett, Kelley), 1:41.45 100 back—Jack Busby, M, 1:02.17 100 breast—Kevin Sandquist, S, 1:09.04 400 free relay—Stanwood (DesJardins, Steere, Wolhart, Sandquist), 3:15.96

Bainbridge 109, Seattle Prep 60

200 medley relay—Bainbridge (Sam Alpaugh, CJ Waite, Adam Comeau, Marcus Tonsmann) 1:46.66. 200 free—Nate Miller, S, 1:55.37. 200 IM—Patrick Tjandra, S, 2:14.07. 50 free —Marcus Tonsmann, B, 23.81. 100 fly—Nickolas Hanley, S, 59.23. 100 free—CJ Waite, B, 52.61. 500 free—Cade Taylor, B, 6:02.86. 200 free relay—Bainbridge (Nick Williams, Sam Alpaugh, Andrew Callahan, Marcus Tonsmann) 1:39.54. 100 back—Patrick Tjandra, S, 1:01.44. 100 breast—Sam Alpaugh, B, 1:11.93. 400 free relay—Bainbridge (CJ Waite, Adam Comeau, Bill Lee, Marcus Tonsmann) 3:37.01.

Mariner 113, Monroe 60

200 medley relay—Mariner (S. Anderson, S. Stankovic, J. Angeles, C. Cuellar) 1:57.75. 200 free—T. Smith, Ma, 2:08.66. 200 IM—C. Wood, Mo, 2:33.99. 50 free—I. Spath, Ma, 23.47. Diving—A. Robledo, Ma, 155.00. 100 fly—J. Angeles, Ma, 1:02.80. 100 free—T. Smith, Ma, 56.20. 500 free—J. Angeles, Ma, 6:03.77. 200 free relay—Mariner (I. Spath, T. Smith, s. Stankovic, Irizarry) 1:43.51. 100 back—L. Wintermute, Mo, 1:06.93. 100 breast—R. Verdier, Mo, 1:12.96. 400 free relay—Mariner (I. Spath, J. Angeles, C. Cuellar, T. Smith) 3:54.00.

Mercer Island 136, Liberty 49

200 medley relay—Mercer Island (Jack Larkin, James Markwith, Ben Simontov, Karl MacLane), 1:51.34. 200 free—Andrew Weiss, MI, 1:53.82. 200 IM—Teddy Larkin, MI, 2:13.71. 50 free—Karl MacLane, 23.81. Diving—Benjamin Dixon, MI, 167.45. 100 fly—Andrew Weiss, MI, 57.98. 100 free—Matthew Hanson, MI, 51.87. 500 free—Chris Apodaca, MI, 5:15.81. 200 free relay—Mercer Island (Andrew Weiss, James Markwith, Nick Swaya, Matthew Hanson) 1:33.84. 100 back—Teddy Larkin, MI, 1:01.71. 100 breast—Ben Simontov, MI, 1:09.84. 400 free relay—Mercer Island (Andrew Weiss, Karl MacLane, Matthew Hanson, Chris Apodaca), 3:31.82.

Interlake 90, Juanita 90

Redmond 89, Interlake 87

200 medley relay—Interlake (Albert Furlong, Alex Lorenz, Tsukasa Ito, Nate McDermott) 1:48.32 200 free—Ryan Harper, R, 2:05.19 200 IM—Xavier Graham, R, 2:06.23 50 free—Mikal Boyer, J, 24.18 Diving—Wilson Ramstead, J, 152.85 100 fly—Max Peterson, J, 57.25 100 free—Eric Klassen, R, 53.05 500 free—George Oros, J, 4:41.49 200 free relay—Juanita (Mikal Boyer, Charlie Kullman, Jon Fountain, Max Peterson) 1:39.77 100 back—Albert Furlong, I, 59.08 100 breast—Alex Lorenz, I, 1:08.73 400 free relay—Redmond (Ryan Harper, Xavier Graham, Eric Klassen, Ben Choe) 3:37.41.

Sammamish 91, Woodinville 57

200 medley relay—Sammamish (Berger, Whiteley, Karwal, Tower), 1:56.53. 200 free—Jonathan Carroll, W, 2:20.34. 200 IM—Conrad Karwal, S, 2:16.84. 50 free—Jacob Tower, S, 23.80. Diving—Clark Cyr, W, 157.85. 100 fly—Evan Berger, S, 1:07.42. 100 free—Jacob Tower, S, 54.90. 500 free—Alexander Clark, W, 5:46.65. 200 free relay—Sammamish (Karwal, Gode, Dimmer, Tower), 1:44.20. 100 back—Conrad Karwal, S, 1:05.88. 100 breast—Phillip Dougherty, W, 1:12.71. 400 free relay—Woodinville (Hirata, Ohnemus, Dougherty, Clark), 4:06.90.



Career Center Blog

Career Center Blog

Bad email habits to break today


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►