Skip to main content
Advertising

Originally published December 13, 2013 at 11:09 PM | Page modified December 14, 2013 at 11:06 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Friday’s prep swimming results

Swimming results for Friday, Dec. 13


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Interlake 126, Sammamish 38

200 medley relay—Interlake (Andrew Wang, Eric Yang, Tsukasa Ito, Nate McDermott), 1:51.36 200 free—Tarik Onalan, I,1:58.21 200 IM—Jason Xu, I, 2:10.63 50 free —Jacob Towner, S, 23.74 Diving—Alex Pitts, I, 111.10 100 fly —Conrad Karwal, S, 57.67 100 free —Tsukasa Ito, I, 54.29 500 free —Jason Xu, I, 5:09.03 200 free relay —Interlake (Jason Xu, Tsukasa, Nate McDermott, Karn Dalmia), 1:38.81 100 back —Albert Furlong, I, 59.94 100 breast —Michael Lorr, I, 1:04.47 400 free relay —Interlake (Jason Xu, Michael Lorr, Leo Ngo, Andrew Wang), 3:59.24

BOYS

Bainbridge 134, Franklin 33

200 medley relay—Bainbridge (Sam Alpaugh, CJ Waite, Spencer Alpaugh, Marcus Tonsmann) 1:45.78. 200 free—Arthur Bacon, B, 2:11.80. 200 IM—Jack Riley, B, 2:23.24. 50 free —Andrew Callahan, B, 24.41. 100 fly —Adam Comeau, B, 59.40. 100 free —Marcus Tonsmann, B, 54.08. 500 free —James Bullock, B, 5:15.59. 200 free relay —Bainbridge (Bill Lee, Andrew Callahan, Adam Comeau, Spencer Alpaugh) 1:38.15. 100 back —Sam Alpaugh, B, 57.31. 100 breast —CJ Waite, B, 1:05.59. 400 free relay —Bainbridge (Adam Comeau, Bill Lee, Spencer Alpaugh, Marcus Tonsmann) 3:37.65.

Coed

Seattle Prep 231, Chief Sealth 100

Boys

Seattle Prep 112, Chief Sealth 50

200 medley relay—Seattle Prep, 1:52.38 200 free—Nate Miller, S, 1:56.28 200 IM—Michael Stewart, C, 2:10.84 50 free —Peter Johnson, S, 26.48 Diving—Not reported 100 fly —Nickolas Hanley, S, 59.85 100 free —Nate Miller, S, 53.11 500 free —Daniel Johnson, S, 6:22.38 200 free relay —Seattle Prep, 1:48.90 100 back —Patrick Tjandra, S, 1:01.36 100 breast —Ryan Brunette, S, 1:15.59 400 free relay —Seattle Prep, 3:51.48

GirlsSeattle Prep 119, Chief Sealth 50

200 medley relay—Seattle Prep, 2:05.55 200 free—Cameron Smith, S, 2:05.77 200 IM—Chelsea Villanueva, S, 2:27.44 50 free —Casey Iwamoto, C, 24.24 Diving—Not reported 100 fly —Anna Fotheringham, S, 1:07.63 100 free —Cameron Smith, S, 59.02 500 free —Sophia James, S, 6:29.22 200 free relay —Seattle Prep, 1:56.32 100 back —Hannah Tittel, C, 1:11.62 100 breast —Chelsea Villanueva, S, 1:16.95 400 free relay —Seattle Prep, 4:13.15

Ingraham 169, O’Dea/Holy Names 169

Boys

O’Dea 85, Ingraham 84

200 medley relay—O’Dea (J. Heckman III, J. Leary-Bignayan, C. Murphy, G. Grant), 1:49.19. 200 free—Matthew Gates, I, 1:59.96. 200 IM—Grant Gamroth, O, 2:05.80. 50 free —J.C. Hekcman III, O, 0:23.56. 100 fly —Grant Gamroth, O, 0:54.37. 100 free —Xander Barbar, I, 0:50.71. 500 free —Matthew Gates, I, 5:08.12. 200 free relay —O’Dea (Heckman III, J. Leary-Bignayan, C. Murphy, G. Gamroth), 1:37.14. 100 back —Landon Ton, I, 1:02.30. 100 breast —Francisco Gonzalez, O, 1:10.69. 400 free relay —Ingraham (J. Tittle, M. Gates, D. Petersen, J. Yuen), 3:48.44.

Girls

Ingraham 85, Holy Names 84

200 medley relay—Ingrahm (M. Spivey, A. Meyer, M. Cummings, E. Williams), 1:58.51. 200 free—Mika Spivey, I, 2:09.81. 200 IM—Mackenzie Cummings, I, 2:20.32. 50 free —Ada Meyer, I, 0:27.31. 100 fly —Mackenzie Cummings, I, 1:00.86. 100 free —Mika Spivey, i, 0:59.10. 500 free —Kelsey Boone, H, 6:08.11. 200 free relay —Ingraham (M. Spivey, N. Baumgarten, A. Meyer, M. Cummings), 1:47.93. 100 back —Kaley Sten, H, 1:06.59. 100 breast —Ada Meyer, I, 1:14.10. 400 free relay —Holy Names (K. Ahearn, A. Bridget, K. Boone, K. Sten), 4:12.13.

Nathan Hale 181, Eastside Catholic 119BoysEastside Catholic 73, Nathan Hale 69

200 Medley Relay—Eastside Catholic (Toby Plaskon, Tay Holliday, Griffin Crow, Sean Fearon) 1:55.62

200 Free—Carson Holliday, EC, 2:11.76

200 IM—Toby Plaskon, EC, 2:20.47

50 Free—Jake McCollough, NH, 24.50

100 Fly—Tay Holliday, EC, 1:02.87

100 Free—Toby Plaskon, EC, 57.23

500 Free—Nathan Lowe, NH, 6:18.28

200 Free Relay—Nathan Hale (Stuart Smith, Nathan English, Bryce Johnson, Jake McCollough) 1:45.61

100 Back—Will Shaw, NH, 1:13.99

100 Breast—Tay Holliday, EC, 1:08.85

400 Free Relay—Eastside Catholic (Toby Plaskon, Griffin Crow, Carson Holliday, Tay Holliday) 3:56.25

GirlsNathan Hale 112, Eastside Catholic 46

200 Medley Relay—Nathan Hale (Sinead Aron, Lydia Simpson, Jamie Johnson, Alexa Landis) 2:18.86

200 Free—Emily Lin, NH, 2:05.19

200 IM—Grace McCollough, NH, 2:35.65

50 Free—Tawny Joy Tyau, NH, 27.32

100 Fly—Grace McCollough, NH, 1:10.10

100 Free—Tawny Joy Tyau, NH, 1:01.55

500 Free—Jamie Johnson, NH, 6:20.13

200 Free Relay—Nathan Hale (Tawny Joy Tyau, Rita Thorsen, Grace McCollough, Emily Lin) 1:57.84

100 Back—Alexa Landis, NH, 1:13.99

100 Breast—Emily Lin, NH, 1:15.62

400 Free Relay—Nathan Hale (Jamie Johnson, Grace McCollough, Alexa Landis, Emily Lin) 4:25.97




Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►