Skip to main content
Advertising

Originally published November 16, 2013 at 11:30 PM | Page modified November 16, 2013 at 11:31 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Saturday’s prep swimming results

Swimming results for Saturday, Nov. 16


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls State Meet

At Weyerhaeuser King County Aquatic Center (Federal Way)

Complete results can be found at wiaa.com/subcontent.aspx?SecID=314

Class 4A Finals

Team scores— Newport (Bellevue) 232, Wenatchee 169.5, Gig Harbor 152, Skyline 146, Richland 123, Inglemoor 107.5, Kentlake 107, Jackson 102, Mt. Rainier 100, Garfield 96, Issaquah 79, Kamiak 69, Tahoma 65, Curtis 58, Roosevelt 56.5, Puyallup 56, Eastlake 56, Federal Way 55, Woodinville 52, Snohomish 51, Cascade (Everett) 42, Monroe 41, Camas 39, Eastmont 37, Mariner 36, Emerald Ridge 30, Union 27, Edmonds-Woodway 20.5, Olympia 20, Auburn 20, Ballard 18, Bothell 9, Redmond 8, Kentwood 7, Central Kitsap 7, Eisenhower 6, Lake Stevens 6, Walla Walla 6, Stadium 6, Kentridge 5, Moses Lake 2.

200 medley relay—1, Gig Harbor (Alana Ponce, Ursula Andren, Carolyn McCann, Anna Furrer) 1:47.52; 2, Newport (Maddie Rainey, Jenny Huo, Elisa Fang, Emily Waddell) 1:49.75; 3, Wenatchee (Hannah Bruggman, Katherine Robinson, Jessica Wierzbicki, Rachel Wilt) 1:49.84; 4, Richland (Lisa Bratton, Katie Schroder, Alyssa Musick, Lauren Hall) 1:50.46.

200 free—1, Madison Pressler, Jackson, 1:53.16; 2, Kayla Roberson, Inglemoor, 1:53.50; 3, Brianna Lucien, Mariner, 1:55.06; 4, Stephanie Munoz, Skyline, 1:55.13.

200 IM—1, Lisa Bratton, Richland, 1:59.44; 2, Carolyn McCann, Gig Harbor, 1:59.56; 3, Megan Kawaguchi, Mt. Rainier, 2:08.22; 4, Jenny Huo, Newport, 2:09.91.

50 free— 1, Kenna Ramey, Federal Way, 22.96; 2, Marley Cross, Garfield, 23.79; Hannah Bruggman, Wenatchee, 23.80; Elisa Fang, Newport, 23.90.

Diving—1, Hailey Kessler, Auburn, 387.30; 2, Erin Taylor, Skyline, 373.40; 3, Kaela Call, Eastlake, 361.75; 4, Tia Thomas, Federal Way, 358.70.

100 fly— 1, Kenna Ramey, Federal Way, 54.32; 2, Kyndal Phillips, Kentlake, 57.12; 3, Lorea Gwo, Newport, 57.20; 4, Kathy Lin, Skyline, 57.30.

100 free— 1, Marley Cross, Garfield, 51.71; 2, Hannah Bruggman, Wenatchee, 51.76; 3, Alana Pries, Emerald Ridge, 51.97; 4, Sage Speak, Inglemoor, 53.52.

500 free— 1, Brianna Lucien, Mariner, 5:04.46; 2, Maggie Pana, Newport, 5:10.45; 3, Mackenzie Mergel, Puyallup, 5:11.84; 4, Jenifer Matsuda, Issaquah, 5:15.82.

200 free relay— 1, Newport (Emily Waddell, Jenny Huo, Maggie Pana, Lorea Gwo) 1:39.26; 2, Gig Harbor (Ursula Andren, Megan Nitschman, Anna Furrer, Carolyn McCann) 1:39.35; 3, Mt. Rainier (Kristen Lemley, Megan Kawaguchi, Erin Ronald, Maddie Duncanson) 1:39.42; 4, Wenatchee (Audrey Parrish, Isabelle Dressel, Rachel Wilt, Victoria Peterson) 1:39.45.

100 back— 1, Lisa Bratton, Richland, 54.04; 2, Megan Kawaguchi, Mt. Rainier, 55.58; 3, Kyndal Phillips, Kentlake, 55.63; 4, Elisa Fang, Newport, 57.10.

100 breast— 1, Carolyn McCann, Gig Harbor, 1:01.33; 2, Jocelyn Crawford, Garfield, 1:05.14; 3, Kayla Roberson, Inglemoor, 1:05.18; 4, Luisa Chan, Ballard, 1:05.22.

400 free relay— 1, Newport (Lorea Gwo, Maggie Pana, Maddie Rainey, Elisa Fang) 3:34.00; 2, Richland (McKenzie Schroder, Lauren Hall, Alyssa Musick, Lisa Bratton) 3:36.37; 3, Wenatchee (Audrey Parrish, Isabelle Dressel, Victoria Peterson, Hannah Bruggman) 3:36.63; 4, Kamiak (Angeline Dovinh, Laura Johnson, Lyndsey Willis, Ingrid Straume) 3:40.78.

Class 3A Finals

Team scores—Mercer Island 296, Lakeside (Seattle) 279, Bainbridge Island 256, Bellevue 147, Liberty (Renton) 131, John F. Kennedy 110, Holy Names Academy 103, Hanford 92, Shorewood 86, Juanita 85, Meadowlands 69, Foss 54, Columbia River 54, Ingraham 53, Seattle Prep 49, Interlake 47, Hazen 47, Peninsula 42, Marysville Pilchuck 36, Mountain View 32, Decatur 30, North Thurston 30, Kennewick 25, Marysville-Getchell 24, Southridge 20, Nathan Hale 19, Kamiakin 18, Wilson 15, Sunnyside 11, Stanwood 9, Shorecrest 7, Glacier Peak 6, Auburn Mountainview 4, Oak Harbor 4, Shelton 4, Prairie 3, Highline 3.

200 medley relay—1, Bainbridge (Shayla Archer, Ani Duni, Candice Rosen, Allison Murphy) 1:47.44; 2, Bellevue (Kim Wiliams, Christina McDermott, Noami Ngo, Hannah Walsh) 1:50.15; 3, Holy Names Academy (Lauren Anglin, Margaret Hill, Sophia Chien, Sydney Bishoff) 1:50.57; 4, Mercer Island (Caitlin Cox, Margaret Hill, Sophia Chien, Sydney Bishoff) 1:50.57.

200 free—Monica Bottelberghe, Columbia River, 1:50.86; 2, Cameron Smith, Seattle Prep, 1:51.78; 3, Leah Fisk, Mercer Island, 1:54.11; 4, Addie Chambers, Lakeside, 1:54.82.

200 IM—1, Kim Williams, Bellevue, 2:00.64; 2, McKenna Briggs, Liberty, 2:04.71; 3, Hannah Shabb, Lakeside, 2:07.00; 4, Angela Gagliardo, Kennedy Catholic, 2:07.33.

50 free—1, Anna Keane, Mead, 23.21; 2, Sabrina Kwan, Mercer Island, 24.43; 3, Kayla DiMicco, Juanita, 24.50; 4, Helen Teegan, Lakeside, 24.51.

Diving—1, Danielle Freund, Southridge, 416.35; 2, Brooke Wherley, Marysville Getchell, 359.25; 3, Annalysa Paradee, Decatur, 341.85; 4, Danielle Brandon, Kamiakin, 326.80.

100 fly—1, McKenna Briggs, Liberty, 55.02; 2, Sabrina Kwan, Mercer Island, 56.49; 3, Naomi Ngo, Bellevue, 58.31; 4, Alex Seidel, Mercer Island, 58.92.

100 free —1, Emma Chard, Foss, 50.17; 2, Anne Keane, Mead, 50.48; 3, Monica Bottelberghe, Columbia River, 51.66; 4, Lisa Tixier, Hanford, 52.69.

500 free—1, Cameron Smith, Seattle Prep, 4:58.14; 2, Addie Chambers, Lakeside, 5:02.83; 3, Leah Fisk, Mercer Island, 5:04.55; 4, Hanna Shabb, Lakeside, 5:06.60.

200 free relay—1, Lakeside (Caroline Wagner, Abby Wagner, Helen Teegan, Hannah Shabb) 1:38.24; 2, Bainbridge (Ani Duni, Amanda Comeau, Shayla Archer, Mikelle Ackerley) 1:39.43; 3, Mercer Island (Maeve Murdoch, Emily Olsen, Leah Fisk, Sabrina Kwan) 1:39.72; 4, Hanford (Kayla Burnight, Lisa Tixier, Janae Sullivan, Linnea Peacock) 1:40.35.

100 back —1, Shayla Archer, Bainbridge, 56.38; 2, Talisa Wibmer, Hazen, 57.11; 3m Caitlin Cox, Mercer Island, 57.36; 4, Alex Seidel, Mercer Island, 59.29.

100 breast —1, Kim Williams, Bellevue, 1:02.11; 2, Emma Chard, Foss, 1:03.89; 3, Angela Gagliardo, 1:04.57; 4, Mackenzie Cummings, Ingraham, 1:06.03.

400 free relay —1, Mercer Island (Alex Seidel, Maeve Murdoch, Caitlin Cox, Leah Fisk) 3:34.35; 2, Lakeside (Addie Chambers, Amber Chong, Caroline Wagner, Hannah Shabb) 3:36.47; 3, Bainbridge (Mikelle Ackerley, Allison Murphy, Natatlie Ackerley, Candice Rosen) 3:37.25; 4, Liberty (Macakenna Briggs, Ellie Hohensinner, Cecilia Nelson, Lauryn Hepp) 3:39.10.

Class 2A finals

Team scores—Pullman 204, Squalicum 198, Sehome 190, Ellensburg 188, Lake Washington 150, Port Angeles 141.5, Capital 141, West Valley (Yakima) 121, Bellingham 91, North Kitsap 77, Sumner 77, Aberdeen 75, Cheney 73.5, Mark Morris 71, Archbishop Murphy 67, W.F. West 61, Sammamish 57, Fife 56, Klahowya 37, Sedro-Woolley 31.

200 medley relay—1, Pullman (Taylor McCoy, Courtni Larsen, Rose Jao, Rachel Sun), 1:53.62; 2, Ellensburg (Alia Malella, Taylor Wilson, Alicia Hummel, Sam Denison), 1:55.62; 3, Squalicum (Abby VonFeldt, Josehine Hegeberg, Sydney Wong, Maddie Dohm), 1:56.36; 4, Port Angeles (Ashlee Reid, Carter Juskevich, Jaine Macias, Audra Perrizo), 1:58.08.

200 free—1, Gwendolyn Roley, Sehome, 1:57.33; 2, Sydney Wong, Squalicum, 1:57.93; 3, Madeline Gillman, Bellingham, 1:59.89; 4, Gabrielle Godlewski, W.F. West, 2:02.41.

200 IM—1, Taylor McCoy, Pullman, 2:05.73; 2, Kelsey Crane, Klahowya, 2:09.89; 3, Madison Munger, Sumner, 2:12.10; 4, Alia Malella, Ellensburg, 2:17.94.

50 free—1, Caitlin Quaempts, West Valley, 24.41; 2, Taylor Wilson, Ellensburg, 24.52; 3, MaKenzie Norman, Cheney, 25.17; 4, Jada Pearson, Capital, 25.75.

Diving—1, Nadia Popovici, Lake Washington, 329.70; 2, Madi Krussow, Squalicum, 320.75; 3, Samantha Jones, Squalicum, 306.70; 4, Sarah Burlingame, Steilacoom, 302.35.

100 fly—1, Kelsey Crane, Klahowya, 57.77; 2, Madison Munger, Sumner, 1:00.51; 3, Kaelee McCloskey, 1:00.70; 4, Madeline Hoffman, Capital, 1:01.64.

100 free—1, Sydney Wong, Squalicum, 54.27; 2, MaKenzie Norman, Cheney, 55.25; 3, Katie Mock, Cashmere, 56.50; 4, Rose Jao, Pullman, 56.56.

500 free—1, Alia Malella, Ellensburg, 5:20.60; 2, Gabrielle Godlewski, W.F. West, 5:20.86; 3, Sam Denison, Ellensburg, 5:26.26; 4, Madeline Gillman, Bellingham, 5:28.53.

200 free relay—1, Capital (Jenessa Schulte, Jada Pearson, Madeline Hoffman, Jessica Eidenmuller), 1:43.47; 2, Sehome (Gwendolyn Roley, Sophie Grambo, Ellie Poehlman, Hannah Holmgren), 1:45.69; 3, Mark Morris (Addie Naglich, Maya Jones, Saige Johnson, Victoria Maslennikova), 1:47.09; 4, Lake Washington (Maya Iba, Emily LaFramboise, Brooke Bonnell, Hannah Walker), 1:48.01.

100 back—1, Taylor McCoy, Pullman, 56.40; 2, Caitlin Quaempts, West Valley, 1:00.05; 3, Gwendolyn Roley, Sehome, 1:00.45; 4, Gabriel Rector, Lake Washington, 1:01.37.

100 breast—1, Taylor Wilson, Ellensburg, 1:08.29; 2, Hannah Holmgren, Sehome, 1:09.15; 3, Josehine Hegeberg, Squalicum, 1:09.64; 4, Courtni Larsen, Pullman, 1:10.60.

400 free relay—1, Pullman (Caroline Brock, Rachel Sun, Rose Jao, Taylor McCoy), 3:45.15; 2, Ellensburg (Sam Denison, Alicia Hummel, Alia Malella, Taylor Wilson), 3:45.73; 3, Capital (Jenessa Schulte, Jada Pearson, Madeline Hoffman, Jessica Eidenmuller), 3:48.06; 4, Sehome (Shirley Lam, Nina Djukic, Ellie Poehlman, Gwendolyn Roley), 3:50.83.




Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►