Skip to main content
Advertising

Originally published October 5, 2013 at 10:58 PM | Page modified October 5, 2013 at 11:01 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Saturday’s prep swimming results

Swimming and diving results for Saturday, Oct.

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls swimming

Mukilteo Invitational

At Kamiak H.S.

Team scores—Mercer Island 765 points, Bainbridge 434.5, Wenatchee 385.5, Richland 365, Kamiak 322.5, Liberty 268, Snohomish 249, Tahoma 238.5, Kennedy Catholic 194, Hanford 183, Kennewick 146, Lake Stevens 139, Sehome 118.5, Cascade 104, Monroe 101, Kentridge 89, West Valley 83, Ellensberg 82, Aberdeen 81.5, Marysville Getchell 79, Mark Morris 79, Marysville-Pilchuck 78, Glacier Peak 77, Kamiakin 53, Southridge 48, Kentwood 43, Moses Lake 39, Kentlake 38, Eisenhower 35, Sunnyside 23, Prosser 6, Robert A. Long 3.

200 medley relay—Mercer Island (Caitlin Cox, Sofija Raisys, Sabrina Kwan, Maeve Murdoch) 1:53.46 200 free—Vanessa Moffatt, Kennedy Catholic , 1:57.76 200 IM—Lisa Bratton, Richland, 2:03.44 50 free —Sabrina Kwan, Mercer Island, 25.04 Diving—Danielle Freund, Southridge, 220.7 100 fly —Mackenna Briggs, Liberty, 58.84 100 free —Cathryn Armstrong, Monroe, 54.95 500 free —Vanessa Moffatt, Kennedy Catholic, 5:14.6 200 free relay —Wenatchee (Rachel Wilt, Isabelle Dressel, Jessica Wierzbicki, Audrey Parrish) 1:41.35 100 back —Caitlin Quaempts, West Valley, 59.96 100 breast —Angela Gagliardo, Kennedy Catholic, 1:07.13 400 free relay —Mercer Island (Caitlin Cox, Leah Fisk, Maeve Murdoch, Sabrina Kwan) 3:43.45.

Girls diving

KingCo Diving District/State Qualification Meet

At Juanita H.S.

** State qualifier; * District qualifier

Class 4A

1, Erin Taylor, Skyline, 384.60**; 2, Kaela Call, Eastlake, 342.20**; 3, Christina Torrente, Eastlake, 329.95**; 4, Marquesa Dixon, Bothell, 327.95**; 5, Alyssa Holt, Skyline, 317.70**; 6, Taryn Harris, Bothell, 297.80*; 7, Marisa Savage, Woodinville, 284.00*; 8, Erika Kelso, Woodinville, 280.80*; 9, Kristen Hines, Issaquah, 277.75*; 10, Sam Jensen, Woodinville, 270.35*; 11, Amanda Dumont, Issaquah, 269.60*; 12, McKenzie Gartner, Newport, 262.60*; 13, Alisa Kean, Inglemoor, 247.70*; 14, Jaden Sitzmann, Bothell, 246.60*.

Class 3A

1, Hannah Walsh, Bellevue, 308.80**; 2, Zora Opalka, Bainbridge, 279.55*; 3, Cammy Rouser, Bainbridge, 217.25*; 4, Hadley Michaels, Mercer Island, 270.30*; 5, Aya Rossano, Bellevue, 236.70*.

Class 2A

1, Nadia Popovici, Lake Washington, 273.90*; 2, McKenna Troje, Sammamish, 268.20*.


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►