Skip to main content
Advertising

Originally published February 10, 2014 at 10:53 PM | Page modified February 15, 2014 at 11:11 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Statewide prep basketball scores

High school basketball scores for the week of Feb. 10


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Saturday's Scores

BOYS BASKETBALL

Bainbridge 62, Mount Si 47

Brewster 80, Lakeside (Nine Mile Falls) 71

Cedar Park Christian (Bothell) 63, Vashon Island 52

Central Valley 63, Mead 48

Davis 73, Wenatchee 61

Ferris 55, Gonzaga Prep 54

Franklin 49, Liberty 44

Garfield-Palouse 84, Rosalia 66

O'Dea 63, Nathan Hale 51

Pomeroy 53, Colton 36

Seattle Lutheran 86, Orcas Island 5

Seattle Prep 63, West Seattle 59

Sunnyside Christian 45, Lyle-Wishram 27

Taholah 88, Firm Foundation 25

1A District 6/7

Consolation

Chelan 39, Freeman 29

Riverside 56, Newport 33

Semifinal

Okanogan 60, Cashmere 53

1A Northwest District 1

Consolation

Lynden Christian 69, Friday Harbor 46

Championship

King's 59, Meridian 34

1A Yakima Valley District 5

Consolation

Connell 55, Kiona-Benton 48

Highland 53, River View 49, OT

Semifinal

La Salle 51, Columbia (Burbank) 42

Zillah 89, Naches Valley 65

1B Northeast District 7

Consolation

Curlew 54, Republic 45

Cusick 64, Selkirk 55

Semifinal

Odessa-Harrington 48, Wilbur-Creston 46

Wellpinit 55, Valley Christian 52

1B Southwest District 4

First Round

Oakville 73, Columbia Adventist Academy 43

Three Rivers Christian School 63, Lake Quinault 22

1B Tri-District

Play-In

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 80, Evergreen Lutheran 70

Grace Academy 60, Clallam Bay 40

Lummi 56, Quilcene 37

Mt. Rainier Lutheran 66, Mount Vernon Christian 44

2A Northwest District 1

First Round

Anacortes 60, Cedarcrest 44

Lake Washington 74, Sedro-Woolley 71

Lynden 37, Archbishop Murphy 36

Sehome 85, Sultan 65

2A Southwest District 4

First Round

Capital 75, Centralia 64

Hockinson 63, W. F. West 47

Mark Morris 70, Tumwater 55

River Ridge 65, R.A. Long 58

2B Eastern Bi-District

First Round

Liberty (Spangle) 56, Tri-Cities Prep 28

Lind-Ritzville/Sprague 78, Waitsburg-Prescott 33

Northwest Christian (Colbert) 59, Walla Walla Academy 54

St. George's 63, Asotin 34

2B Southwest District 4

Quarterfinal

Morton/White Pass 62, Adna 47

Mossyrock 64, Wahkiakum 52

Onalaska 56, North Beach 39

Willapa Valley 55, Toutle Lake 51, OT

4A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Cascade (Everett) 55, Monroe 51

Mount Vernon 72, Kamiak 61

Semifinal

Arlington 63, Edmonds-Woodway 50

Jackson 82, Snohomish 62

4A South Puget Sound League

Consolation

Auburn 62, Kentwood 56

Battle Ground 65, Gig Harbor 61

Emerald Ridge 65, Tahoma 47

South Kitsap 71, Evergreen (Seattle) 64

Quarterfinal

Bellarmine Prep 46, Union 45

Kentridge 70, Puyallup 53

Stadium 39, Curtis 37

Todd Beamer 64, Federal Way 59

GIRLS BASKETBALL

Colville 53, Clarkston 51

Davis 85, Wenatchee 61

Gonzaga Prep 86, Central Valley 47

Holy Names 72, Juanita 65

Lakeside (Seattle) 60, Bainbridge 36

Liberty 47, Seattle Prep 34

Mead 61, Lewis and Clark 45

Port Townsend 33, Charles Wright Academy 30

Sunnyside 74, Eastmont 52

Sunnyside Christian 64, Yakama Tribal 30

West Seattle 34, Eastside Catholic 33

1A District 6/7

Consolation

Lakeside (Nine Mile Falls) 36, Newport 33

Semifinal

Brewster 74, Cascade (Leavenworth) 34

1A District 6/7

Semifinal

Freeman 60, Kettle Falls 39

1A Northwest District 1

Consolation

Blaine 49, Nooksack Valley 37

Championship

Lynden Christian 46, King's 36

1A Southwest District 4

Consolation

Hoquiam 67, LaCenter 60

Rochester 50, Ilwaco 38

Semifinal

Montesano 40, Kalama 29

Woodland 49, Elma 41

1A Yakima Valley District 5

Consolation

Columbia (Burbank) 49, River View 42

Connell 61, Kiona-Benton 35

Semifinal

Granger 53, Zillah 41

La Salle 64, Mabton 43

1B Northeast District 7

Consolation

Almira/Coulee-Hartline 38, Odessa-Harrington 35

Wellpinit 54, Inchelium 37

Semifinal

Republic 40, Selkirk 25

Wilbur-Creston 52, Cusick 30

1B Southwest District 4

First Round

Lake Quinault 55, Three Rivers Christian School 25

1B Tri-District

Play-In

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 47, Mt. Rainier Lutheran 40

Shoreline Christian 43, Clallam Bay 24

Shorewood Christian 47, Grace Academy 38

Tulalip Heritage 66, Quilcene 50

2A Yakima Valley District 5

First Round

East Valley (Yakima) 32, Toppenish 22

Grandview 63, Ephrata 49

2B Northeast District 7

First Round

Colfax 67, Asotin 36

Northwest Christian (Colbert) 48, Lind-Ritzville/Sprague 43

2B Southwest District 4

Quarterfinal

Morton/White Pass 44, Pe Ell 25

Toutle Lake 59, Napavine 24

Wahkiakum 51, Raymond 29

Willapa Valley 44, Adna 30

2B Western Bi-District

Play-In

Darrington 49, Auburn Adventist Academy 35

3A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Marysville-Pilchuck 51, Shorecrest 49

Stanwood 60, Everett 51

Semifinal

Glacier Peak 55, Ferndale 53

Mountlake Terrace 51, Meadowdale 41

4A Sea-King District 2

Consolation Semifinal

Bothell 38, Ballard 35

Issaquah 53, Skyline 46

Semifinal

Inglemoor 57, Woodinville 39

Newport 35, Eastlake 30

4A South Puget Sound League

Consolation

Auburn Riverside 39, Curtis 28

Camas 47, Olympia 41

Emerald Ridge 57, South Kitsap 40

Union 51, Central Kitsap 42

Semifinal

Bellarmine Prep 49, Kentwood 45

Mt. Rainier 61, Tahoma 37

Skyview 52, Puyallup 37

Todd Beamer 55, Kentridge 42

4A Yakima Valley District 5

Championship

Chiawana 60, Walla Walla 54

Thursday's Scores

BOYS BASKETBALL

Bear Creek School 76, Crosspoint Academy 44

Clarkston 76, Cheney 47

Gonzaga Prep 61, Ferris 56

Lewis and Clark 63, Mt. Spokane 49

Mead 66, Central Valley 59

R.A. Long 54, Washougal 48

Rogers (Spokane) 60, North Central 47

University 61, Shadle Park 55

West Valley (Spokane) 74, Deer Park 61

1A Yakima Valley District 5

First Round

Columbia (Burbank) 48, Highland 40

La Salle 46, River View 38

Naches Valley 60, Connell 54

Zillah 68, Kiona-Benton 25

1B Northwest District 1

Third Place

Grace Academy 51, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 47

Championship

Tulalip Heritage 69, Lummi 63

2A West Central District 3

Consolation Quarterfinal

Sumner 63, Foster 51

Consolation Semifinal

Lindbergh 76, Steilacoom 71

Semifinal

Fife 51, Renton 48

White River 63, Clover Park 56

2B Southwest District 4

First Round

Adna 57, Raymond 47

Onalaska 51, Napavine 40

Toutle Lake 47, Northwest Christian (Lacey) 40

Wahkiakum 76, Ocosta 28

3A Kingco League

Third Place

Mount Si 61, Liberty 25

Championship

Bellevue 55, Mercer Island 49

3A Metro League

Seventh Place

West Seattle 64, Nathan Hale 57

Fifth Place

Seattle Prep 57, Bainbridge 42

Third Place

O'Dea 77, Franklin 41

3A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Everett 65, Glacier Peak 54

Ferndale 86, Shorewood 75

3A Southwest District 4

Semifinal

Prairie 54, Fort Vancouver 53

4A South Puget Sound League

First Round

Bellarmine Prep 59, Kentwood 48

Curtis 58, Tahoma 53

Federal Way 82, Battle Ground 58

Kentridge 59, Evergreen (Seattle) 51

Puyallup 75, South Kitsap 62

Stadium 45, Emerald Ridge 44

Todd Beamer 67, Gig Harbor 54

Union 69, Auburn 35

GIRLS BASKETBALL

Central Valley 71, Mead 66, 2OT

Charles Wright Academy 39, Vashon Island 24

Crosspoint Academy 44, Bear Creek School 40

Gonzaga Prep 75, Ferris 41

Lewis and Clark 53, Mt. Spokane 47

Rogers (Spokane) 59, North Central 52

University 44, Shadle Park 38

West Valley (Spokane) 67, Deer Park 28

1A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Coupeville 42, Meridian 41

Nooksack Valley 34, Friday Harbor 30

Semifinal

King's 55, Blaine 26

Lynden Christian 67, Mount Baker 41

1A Southwest District 4

First Round

Elma 49, LaCenter 40

Kalama 59, Rochester 43

Montesano 53, Ilwaco 38

Woodland 52, Hoquiam 27

1A Yakima Valley District 5

First Round

Granger 52, Connell 36

La Salle 42, River View 21

Mabton 49, Columbia (Burbank) 43

Zillah 59, Kiona-Benton 35

1B Northwest District 1

Third Place

Shoreline Christian 51, Grace Academy 38

Championship

Mount Vernon Christian 59, Tulalip Heritage 52

2A West Central District 3

Consolation

Evergreen (Seattle) 53, Tyee 49

Fife 52, Washington 34

Semifinal

Franklin Pierce 51, Sumner 26

White River 58, Renton 50

3A Kingco League

Third Place

Liberty 44, Juanita 33

Championship

Bellevue 49, Mercer Island 37

3A Metro League

Seventh Place

Bainbridge 42, Eastside Catholic 27

Fifth Place

Lakeside (Seattle) 44, Seattle Prep 37

Third Place

West Seattle 40, Holy Names 39

3A Southwest District 4

Semifinal

Columbia River 46, Kelso 39

4A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Monroe 47, Lake Stevens 42

Snohomish 50, Kamiak 36

4A South Puget Sound League

First Round

Bellarmine Prep 52, Auburn Riverside 34

Kentridge 44, Camas 32

Kentwood 64, Curtis 33

Mt. Rainier 69, Union 24

Puyallup 75, South Kitsap 62

Skyview 66, Emerald Ridge 26

Tahoma 40, Central Kitsap 39

Todd Beamer 49, Olympia 26

Wednesday's Scores

BOYS BASKETBALL

Lincoln 75, Timberline 59

Mark Morris 69, R.A. Long 67

Mount Tahoma 60, Foss 32

1A Northwest District 1

Consolation

Mount Baker 57, Blaine 52

South Whidbey 74, Nooksack Valley 64

Semifinal

Concrete 63, Orcas Island 57

King's 66, Friday Harbor 36

Meridian 43, Lynden Christian 38

1B Northeast District 7

First Round

Wellpinit 77, Cusick 65

1B Northwest District 1

Fifth Place

Mount Vernon Christian 66, Lopez 36

3A Southwest District 4

First Round

Fort Vancouver 71, Kelso 64

3A SPSL-Seamont Sub District

First Round

Enumclaw 47, Auburn Mountainview 40

Kennedy 71, Peninsula 67

4A Northwest District 1

Quarterfinal

Arlington 69, Kamiak 58

Edmonds-Woodway 71, Mount Vernon 66

Jackson 88, Monroe 43

Snohomish 70, Cascade (Everett) 47

GIRLS BASKETBALL

Adna 46, Northwest Christian (Lacey) 40

Eastlake 59, Ballard 47

Hockinson 57, Ridgefield 28

Inglemoor 62, Skyline 28

Lincoln 47, Timberline 45

Mount Tahoma 60, Foss 32

Napavine 55, North Beach 36

Newport 52, Bothell 37

Pe Ell 32, Naselle 25

Touchet 57, St. John-Endicott 39

Wahkiakum 49, Winlock 31

Washougal 56, R.A. Long 44

Wilson 74, Shelton 17

Woodinville 55, Issaquah 49

1B Northeast District 7

First Round

Cusick 51, Wellpinit 34

Republic 66, Odessa-Harrington 45

Selkirk 50, Almira/Coulee-Hartline 48

Wilbur-Creston def. Inchelium, forfeit

1B Northwest District 1

Fifth Place

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 67, Lopez 65

3A Northwest District 1

First Round

Ferndale 55, Shorecrest 51

Glacier Peak 48, Marysville-Pilchuck 37

Meadowdale 51, Everett 45

Mountlake Terrace 57, Stanwood 52

3A Southwest District 4

First Round

Kelso 54, Mountain View 47

3A SPSL-Seamont Sub District

First Round

Auburn Mountainview 49, Enumclaw 37

Kennedy 49, Bonney Lake 40

Tuesday's Scores

BOYS BASKETBALL

Anacortes 68, Squalicum 63

Bainbridge 50, West Seattle 40

Bear Creek School 76, Auburn Adventist Academy 26

Bellevue 58, Mount Si 41

Bremerton 80, Sequim 74

Castle Rock 55, Rainier 40

Cedar Park Christian (Bothell) 77, Life Christian Academy 55

Central Valley 61, Mt. Spokane 45

Centralia 85, Aberdeen 61

Chiawana 58, Pasco 49

Clarkston 75, West Valley (Spokane) 57

Columbia River 54, Fort Vancouver 36

Colville 51, Deer Park 37

Curtis 64, Kentwood 52

East Valley (Yakima) 60, Toppenish 33

Eastlake 62, Ballard 46

Eastside Catholic 61, O'Dea 55

Ellensburg 52, West Valley (Yakima) 45

Emerald Ridge 87, Auburn Riverside 80

Ephrata 62, Wapato 52

Federal Way 74, Tahoma 73

Ferris 66, Rogers (Spokane) 45

Fife 65, Foster 43

Freeman 68, Chewelah 35

Garfield 80, Redmond 30

Gonzaga Prep 56, Shadle Park 47

Hockinson 58, Ridgefield 53

Issaquah 61, Inglemoor 42

Kamiakin 60, Hanford 49

Kelso 72, Mountain View 59

Kennewick 58, Southridge 53

Kentridge 69, Todd Beamer 58

King's Way Christian School 55, Forks 51

Kingston 68, Klahowya 61

Kittitas 36, Riverside Christian 27

Lake Roosevelt 54, Oroville 40

Lakeside (Nine Mile Falls) 63, Riverside 59

Lummi 67, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 45

Lyle-Wishram 44, Yakama Tribal 41, OT

Marysville-Pilchuck 70, Glacier Peak 49

Mead 53, Lewis and Clark 44

Mercer Island 46, Liberty 36

Mountlake Terrace 70, Ferndale 46

Newport 65, Medical Lake 61

Northwest Yeshiva 55, Mt. Rainier Lutheran 36

Odessa-Harrington 53, Republic 41

Olympic 72, North Kitsap 66

Port Angeles 50, Port Townsend 48

Pullman 77, East Valley (Spokane) 55

Puyallup 65, Auburn 59

Rainier Beach 118, Franklin 58

Renton 64, Sumner 57

Roosevelt 70, Bothell 61

Seattle Academy 73, Northwest School 35

Seattle Christian 61, Chimacum 44

Seattle Prep 59, Nathan Hale 47

Sedro-Woolley 67, Lynden 64, 3OT

Sehome 71, Burlington-Edison 66

Shorecrest 68, Everett 60

Shorewood Christian 59, Rainier Christian 53

Stanwood 77, Shorewood 61

Toledo 55, Montesano 35

Touchet 77, Tekoa-Oakesdale 32

Tulalip Heritage 61, Grace Academy 48

Tumwater 78, River Ridge 69

University 51, North Central 45

Valley Christian 58, Selkirk 36

Vashon Island 66, Eatonville 39

W. F. West 71, Capital 64

Washougal 58, R.A. Long 57

Waterville 45, Entiat 28

White River 65, Steilacoom 52

Wilbur-Creston 55, Curlew 44

Wilson 67, Shelton 27

2B Southeast District 9

Third Place

Waitsburg-Prescott 53, Asotin 47

GIRLS BASKETBALL

Anacortes 41, Squalicum 27

Annie Wright 39, Eastside Prep 21

Arlington 56, Kamiak 31

Auburn Riverside 41, Bethel 35

Bear Creek School 37, Auburn Adventist Academy 28

Bellevue 56, Juanita 48

Bellevue Christian 48, Cascade Christian 37

Blanchet 72, Holy Names 53

Burlington-Edison 52, Sehome 48

Cascade (Leavenworth) 47, Chelan 36

Cedar Park Christian (Bothell) 51, Life Christian Academy 29

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 60, Highland Christian Prep 41

Central Valley 51, Mt. Spokane 38

Centralia 60, Aberdeen 57

Cleveland 66, West Seattle 44

Colville 52, Deer Park 38

Crosspoint Academy 42, Chief Leschi 18

East Valley (Spokane) 54, Pullman 18

East Valley (Yakima) 51, Toppenish 39

Eatonville 36, Vashon Island 23

Edmonds-Woodway 45, Monroe 35

Ellensburg 54, West Valley (Yakima) 34

Entiat 39, Waterville 24

Ephrata 77, Wapato 22

Evergreen Lutheran 62, Puget Sound Adventist 34

Ferris 73, Rogers (Spokane) 36

Franklin Pierce 41, Tyee 31

Gonzaga Prep 69, Shadle Park 35

Grandview 58, Prosser 42

Hockinson 41, Washougal 38

Ilwaco 53, Rainier 41

Jackson 63, Snohomish 57

Kamiakin 70, Hanford 63

Kentwood 57, Puyallup 46

King's 63, Friday Harbor 31

Kingston 60, Klahowya 22

Kittitas 48, Riverside Christian 35

Lakeside (Seattle) 46, Bainbridge 31

Lopez 56, Lummi 11

Lynden 64, Sedro-Woolley 27

Lynnwood 71, Lake Stevens 37

Mead 54, Lewis and Clark 47

Mercer Island 38, Liberty 27

Mt. Rainier 70, Todd Beamer 58

Mt. Rainier Lutheran 40, Northwest Yeshiva 30

Muckleshoot Tribal School 62, Mary Knight 43

North Kitsap 66, Olympic 56

Okanogan 46, Omak 18

Oroville 44, Lake Roosevelt 34

Port Angeles 63, Port Townsend 26

Renton 67, Washington 30

Richland 93, Pasco 62

River Ridge 67, Tumwater 39

Rosalia 66, Liberty Christian 40

Seattle Christian 48, Chimacum 23

Seattle Prep 40, Eastside Catholic 19

Selah 60, Othello 28

Sequim 53, Bremerton 38

Southridge 46, Kennewick 40

Sumner 64, Evergreen (Seattle) 29

Tacoma Baptist 44, Seattle Lutheran 31

University 59, North Central 25

W. F. West 73, Capital 19

West Valley (Spokane) 52, Clarkston 48

White River 68, Fife 30

Yakama Tribal 53, Lyle-Wishram 44

Monday's Scores

BOYS BASKETBALL

King's 62, Mount Baker 38

Lakes 65, Decatur 50

Lakewood 51, Cedarcrest 50

Meridian 76, South Whidbey 62

Nathan Hale 62, Cleveland 52

West Seattle 65, Lakeside (Seattle) 58

Sultan 76, Archbishop Murphy 61

GIRLS BASKETBALL

Archbishop Murphy 50, Sultan 29

Bainbridge 55, Chief Sealth 49

Cedarcrest 71, Lakewood 46

Eastside Catholic 49, Nathan Hale 27

Enumclaw 44, Lakes 39

Kettle Falls 39, Riverside 35

Newport 45, Chewelah 36

Shelton 42, Foss 27

South Whidbey 56, Granite Falls 53



News where, when and how you want it

Email Icon

Career Center Blog

Career Center Blog

Bad email habits to break today


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►