Skip to main content
Advertising

Originally published May 10, 2013 at 7:34 PM | Page modified May 10, 2013 at 7:51 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's prep track and field results

SPSL/Seamount 3A sub-district meet Shot put — Noel Maafala, Decatur, 46-8. 5. Javelin — Benjamin Smith, Peninsula, 165-9. High jump — Kevin...

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

SPSL/Seamount 3A sub-district meet

At Sunset Chev Stadium

FINALS

Shot put — Noel Maafala, Decatur, 46-8.5.

Javelin — Benjamin Smith, Peninsula, 165-9.

High jump — Kevin Young, Decatur, 5-10.

Long jump — Mason Jacobs, Hazen, 21-0.75.

1,600 — Samuel Gustafsson, Highline, 4:31.1

Sea-Tac League championships

At Chief Leschi High School

Team scores — Bear Creek 217, Tacoma Baptist 139, Chief Leschi 103, Seattle Lutheran 81, Crosspoint Academy 68

FINALS

Shot put — Alex Davidson, Bear Creek, 38-4.

Discus — Alex Davidson, Bear Creek, 114-2.

Javelin — Zach Nigon, Seattle Lutheran, 135-11.

High jump — Jonathan Magee, Bear Creek, 5-6.

Long jump — Jonathan Magee, Bear Creek, 18-10.25.

Triple jump — Jonathan Magee, Bear Creek, 39-7.5.

Pole vault — Stan Leszynski, Bear Creek, 10-6.

110 hurdles — Austin Lutterloh, Tacoma Baptist, 15.78.

300 hurdles — Austin Lutterloh, Tacoma Baptist, 41.39.

100 — Jesse Leuenberger, Bear Creek, 11.70.

200 — Jesse Leuenberger, Bear Creek, 23.29.

400 — Gabe Rongve, Bear Creek, 54.51.

800 — Jonathan O'Neli, Crosspoint Academy, 2:08.08.

1,600 — Joey Hollis, Bear Creek, 4:55.73.

3,200 — Isac Bennett, Chief Leschi, 11:06.23.

400 relay — Bear Creek (Chris Finkelson, Brandon Saw, Jesse Leuenberger, Gabe Rongve) 45.35.

1,600 relay — Tacoma Baptist (Austin Lutterloh, Alex Teobaldo, Casey Slattery, Corbett Cruver) 3:36.60.

GIRLS

SPSL/Seamount 3A sub-district meet

At Sunset Chev Stadium

FINALS

Javelin — Rachel Greve, Auburn Mountainview, 108-11.

High Triple jump — Abi Alfrey, Auburn Mountainview, 34-8.5.

Pole vault — Anna Paradee, Decatur, 11-0.

1,600 — Katie Lynch, Peninsula, 5:18.74.

1,600 relay — Enumclaw (Olivia Bannerot, Hannah Calvert, Maria Blad, Katie Christensen), 4:13.10.

Sea-Tac League championships

At Chief Leschi High School

Team scores — Tacoma Baptist 194, Chief Leschi 144, Seattle Lutheran 114, Bear Creek 75, Crosspoint Academy 56.

FINALS

Shot put — Sara Zeitler, Tacoma Baptist, 29-6.75.

Discus — Holly Ray, Bear Creek, 98-2.

Javelin — Olivia Wake, Seattle Lutheran, 98-5.

High jump — Jessica VAnalstine, Tacoma Baptist, 4-8.

Long jump — McKenna Neufeld, Tacoma Baptist, 15-6.5.

Triple jump — Jane Cooksley, Tacoma Baptist, 30-6.5.

Pole vault — Macey Crooks, Seattle Lutheran, 7-0.

100 hurdles — Lanae Salway, Chief Leschi, 17.70.

300 hurdles — Ashley Brooks, Tacoma Baptist, 48.7.

100 — McKenna Neufeld, Tacoma Baptist, 12.77.

200 — Grace Garguile, Crosspoint Academy, 26.37.

400 — Grace Garguile, Crosspoint Academy, 1:00.74.

800 — Cassidy Sharrett, Tacoma Baptist, 2:47.39.

1,600 — Alvina Perekopsky, Tacoma Baptist, 6:18.93.

3,200 — Tiauna Bill, Chief Leschi, 15:35.91.

400 relay — Tacoma Baptist (McKenna Neufeld, Jane Cooksley, Ashley Brooks, Rebecca McDonald) 50.71.

800 relay — Tacoma Baptist (Jane Cooksley, Ashley Brooks, Rebecca McDonald, McKenna Neufeld) 1:47.72.

1,600 relay — Tacoma Baptist (Cassidy Sharrett, Alvina Perekopsky, Lily Powell, Jessica Vanalstine) 4:37.80.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►