Skip to main content
Advertising

Originally published May 8, 2013 at 11:11 PM | Page modified May 10, 2013 at 8:59 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday's prep track and field results

At French Field 100 — Zeke McNeal, Federal Way, 11. 02. 400 — Zeke McNeal, Federal Way, 48. 91. 400 relay — Federal Way...

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

SPSL 4A championships

At French Field

FINALS

100 — Zeke McNeal, Federal Way, 11.02.

400 — Zeke McNeal, Federal Way, 48.91.

400 relay — Federal Way (Robert McClatcher, Zeke McNeal, Aaron Persinger, Michael Tate), 41.93.

110 hurdles — Eric Simpson, Rogers, 14.3.

Shot put — Dallas Hayes, Tahoma, 53-8.

Javelin — Denham Patricelli, Tahoma, 159-9.

High jump — Tyson Penn, Federal Way, 6-8.5.

Long jump — Michael Tate, Federal Way, 22-3.5.

1,600 — Mitch Stewart, Federal Way, 4:20.39.

WesCo 4A championships

At Arlington High School

Team scores (Day 1) — Jackson 61, Arlington 35, Lake Stevens 26.5, Lynnwood 24, Cascade 20.5, Kamiak 18, Snohomish 15, Mariner 12, Edmonds-Woodway 8, Mount Vernon 6.5, Monroe 3.5.

FINALS

Shot put — Dan Boyden, Arlington, 58-5.5.

High jump — Travante Robinson, Jackson, 6-2.

Long jump — Brendan Casel, Jackson, 21-6.5.

Pole vault — Malcolm Manson, Mariner, 14-6.

1,600 — Tomislav Smith, Kamiak, 5:22.57.

WesCo 3A championships

At Shoreline Stadium

Team scores (Day 1) — Oak Harbor 57, Stanwood 37, Shorewood 29, Marysville Getchell 28, Shorecrest 22, Meadowdale 19, Mountlake Terrace 15.5, Glacier Peak 12, Marysville-Pilchuck 9, Everett 1.5.

FINALS

Shot put — Jeremy Foster, Oak Harbor, 49-11.

High jump — Chris Hailer, Oak Harbor, 6-4.

Long jump — Darlyn Derbecker, Glacier Peak, 20-3.

Pole vault — Henry Garman, Stanwood, 13-6.

1,600 — Carter Osborne, 4:15.73.

Metro League championships

At Southwest Athletic Complex

Team scores (Day 1) - Nathan Hale 35, O'Dea 22, Lakeside 15, Bishop Blanchet 12, Ingraham 10, Chief Sealth 9, Eastside Catholic 8, Seattle Prep 5, Franklin 1.

FINALS

Shot put — Bryan Carter, O'Dea, 51-10.

Triple jump — AJ Adekoya, Lakeside, 42-9.5.

1,600 — Max Leach, Nathan Hale, 4:15.58.

Cascade/KingCo 2A sub-district

At Cedarcrest HS

DAY 1 FINALS

Discus — Tristan Nelson, Lakewood, 134-10.

Long jump — Steven Doubek, Sultan, 21-3.50.

Pole vault — Andren Lewis, Lake Washington, 13-6.

1,600 — Devon Grove, Lake Washington, 4:21.16.

KingCo 4A championships

At Redmond High School

DAY 1 FINALS

Shot put — Wil McKinley, Roosevelt, 46-10.50.

Javelin — Aaron Wilks, Bothell, 174-2.

High jump — Daniel Brady, Eastlake, 6-0.

Long jump — Dominique Smith, Ballard, 22-4.

Pole vault — Reed Mowrey, Bothell, 14-0.

1,600 — Johnathan Stevens, Redmond, 4:15.64.

KingCo 3A championships

At Redmond High School

DAY 1 FINALS

Shot put — Mitchell Stuart, Bellevue, 52-7.75.

Long jump — Budda Baker, Bellevue, 22-2.25.

1,600 — Samuel Giner, Interlake, 4:24.89.

GIRLS

SPSL 4A championships

At French Field

FINALS

100 — Kennadi Bouyer, Curtis, 12.12.400 — Chante Spotser, Beamer, 56.64.

100 hurdles — Mariyah Vongsaveng, Federal Way, 14.43.

400 relay — Federal Way (Gabriela Pelogi, Ta'Mara Richey, Mariyah Vongsaveng, Karis Cameron), 48.19.

800 relay — Federal Way (Gabriela Pelogi, Ta'Mara Richey, Mariyah Vongsaveng, Karis Cameron), 1:43.42.Discus — Quiana Lawrence, Spanaway Lake, 114-1.

Triple jump — Brittni Williams, Auburn Riverside, 38-4.

Pole vault — Beth Parrish, Kentwood, 10-6.

1,600 — Lyndee Dawson, Puyallup, 5:10.93.

WesCo 4A championships

At Arlington High School

Team scores (Day 1) — Arlington 59, Edmonds-Woodway 26, Lynnwood 20, Jackson 20, Monroe 14, Snohomish 11, Mariner 10, Lake Stevens 8, Kamiak 6, Mount Vernon 6, Cascade 4.

FINALS

Discus — Lyndsay Leatherman, Arlington, 125-9.

Javelin — Lyndsay Leatherman, Arlington, 130-5.

Long jump — Jessica Ludwig, Arlington, 16-11.75.

1,600 — Mikayla Privec, Lynnwood, 5:04.57.

WesCo 3A North championships

At Shoreline Stadium

Team scores (Day 1) — Shorecrest 42, Glacier Peak 39, Oak Harbor 24, Shorewood 20, Marysville-Pilchuck 18, Mountlake Terrace 16, Meadowdale 8, Marysville Getchell 8, Stanwood 5, Everett 4.

FINALS

Discus — Anglica Cleveland, Marysville-Pilchuck, 107-10.

Javelin — Aiko Mizumori-Canfield, Shorecrest, 102-2.

Long jump — Charity Ijiomah, Shorewood, 17-8.

1,600 — Amy-Eloise Neale, Glacier Peak, 4:49.74.

KingCo 4A championships

At Redmond High School

DAY 1 FINALS

Discus — Jordan Eng, Ballard, 113-8.

Javelin — Julia Sliwoski, Newport, 122-5.

High jump — Ashley Richardson, Skyline, 5-2.

Long jump — Baileh Simms, Garfield, 17-7.

1,600 — Chandler Olson, Woodiville, 4:59.49.

KingCo 3A championships

At Redmond High School

DAY 1 FINALS

Discus — Andrea Suttle, Mount Si, 111-1.

Long jump — Floriane Kameni, Bellevue, 17-10.25.

Pole vault — Ayane Rossano, Bellevue, 11-0.

1,600 — Nikita Waghani, Interlake, 5:11.01.

Metro League championships

At Southwest Athletic Complex

Team Scores (Day 1) - Holy Names 35, Nathan Hale 30, Lakeside 23.5, Bishop Blanchet 13, Seattle Prep 12, Bainbridge 9, Franlin 8.5, Chief Sealth 8, West Seattle 6, Cleveland 5, Eastside Catholic 5, Ingraham 1

FINALS

Discus — Taylor Gray, Nathan Hale, 98-10.

High jump — Olivia Vincent, Holy Names, 5-2.

Long jump — Kate Adler, Seattle Prep, 17-4.75.

3,200 — Rebecca Delacruz-Gunderson, Lakeside, 11:12.05.

Cascade/KingCo 2A sub-district

At Cedarcrest HS

DAY 1 FINALS

Discus — Makayla McNaughton, Sultan, 108-6.

High jump — Kristi Bartz, Archbishop Murphy, 5-0.

Triple jump — Lauren Curlanis, Lake Washington, 35-1.75.

1,600 — Pascale De Sa E Silva, Sammamish, 5:19.10.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►