Skip to main content
Advertising

Originally published Wednesday, May 8, 2013 at 11:11 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday's detailed prep tennis results

WesCo 4A North tournament At Lake Stevens H. S. Championship — Carolyn Dreher, Snohomish, beat Alexis Stockwell, Snohomish, 4-6, 6-2...

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

GIRLS

WesCo 4A North tournament

At Lake Stevens H.S.

SINGLES

Championship — Carolyn Dreher, Snohomish, beat Alexis Stockwell, Snohomish, 4-6, 6-2, 6-3.

DOUBLES

Championship — Erin Huffman-Megan Huffman, Lake Stevens, beat Lexi Armabruster-Amy Stevens, Snohomish, 6-1, 6-0.

WesCo 4A South tournament

At Jackson H.S.

SINGLES

Championship — Sally Park, Kamiak, beat Myint-Zu Kyaw, Edmonds-Woodway, 6-0, 6-0.

DOUBLES

Championship — Monica Kwong-Christina Borsan, Lynnwood, beat Zoe Jovanovich-Elizabeth Norris, Kamiak, 5-7, 7-5, 6-4.

WesCo 3A North tournament

At Stanwood H.S.

SINGLES

Championship — Kendall Gordon, Everett, beat Marina Ciserri, Marysville Getchell, 6-0, 6-2.

DOUBLES

Championship — Christine Wolf-Rachel Rich, Stanwood, beat Caryn Nash-Zanetta Uy, Stanwood, 6-1, 6-1.

WesCo 3A South tournament

At Glacier Peak H.S.

SINGLES

Championship — Meera Limaye, Shorecrest, beat Nadean Al-Ali, Glacier Peak, 6-1, 6-2.

DOUBLES

Championship — Daniella Brengelmann-Francesca O'Malley, Shorewood, beat Nicki Bouche-Tina Liu, Mountlake Terrace, 6-2, 6-3.

KingCo 3A tournament

At Mercer Island H.S.

SINGLES

Quarterfinals — Nora Tan, Mercer Island, beat Kerry Pemberton, 6-0, 6-0; Lina Larson, Interlake, beat Carissa Ham, Mercer Island, 6-2, 7-5; Sabrina Tu, Bellevue, beat Melanie Lee, Mercer Island, 6-3, 6-1; Isabelle Long, Interlake, beat Corey Chang, Bellevue, 6-3, 6-0.

Semifinals — Nora Tan, Mercer Island, beat Lina Larson, Interlake, 6-0, 6-0; Isabelle Long, Interlake, beat Sabrina Tu, Bellevue, 4-6, 6-4, 6-2.

Championship — Nora Tan, Mercer Island, beat Isabelle Long, Interlake, 6-0, 6-0.

DOUBLES

Quarterfinals — Venditti-Venditti, Mercer Island, beat Hsieh-Locke, Interlake, 6-2, 6-2; Larson-Munger, Mercer Island, beat Christiansen-Hard, Juanita, 6-2, 6-1; Dillon-Hamilton, Mercer Island, beat Liu-Vlatinova, Interlake, 6-1, 6-1; Adams-Braunston, Liberty, beat Monk-Pineda, Bellevue, 6-2, 6-2.

Semifinals — Venditti-Venditti, Mercer Island, beat Larson-Munger, Mercer Island, 6-0, 6-0; Adams-Braunston, Liberty, beat Dillon-Hamilton, Mercer Island, 6-3, 4-6, 7-6 (8-6).

Championship — Venditti-Venditti, Mercer Island, beat Adams-Braunston, Liberty, 6-2, 6-1.

Class 2A sub-district

At Granite Falls H.S.

SINGLES

Semifinals — Ella Pearson, Lake Washington, beat Tina Liu, Sammamish, 6-0, 6-0; Marissa Kirk, Lake Washington, beat Rachel Mow, Granite Falls, 6-4, 6-3.

DOUBLES

Semifinals — Levine-Barnes, Lake Washington, beat Yang-Nguyen, Sammamish, 6-3, 6-4; Tamai-Ross, Lake Washington, beat Baker-Horton, Sammamish, 7-5, 3-6, 6-3.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►