Skip to main content
Advertising

Originally published April 29, 2013 at 10:24 PM | Page modified April 29, 2013 at 10:23 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Monday's detailed prep tennis results

Monday's high school tennis results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

Bothell 6, Ballard 1

Singles — Rachel Thomson, Ballard, beat Colleen Byrne, Bothell, 6-4, 6-4; Erica Takano, Bothell, beat Alyssa Ledgerwood, Ballard, 6-1, 6-0; Rachel Wharf, Bothell, beat Sita Pongthunyaviniya, Ballard, 2-1; Naemi Herzog, Bothell, beat Hunter Kulik, Ballard, 6-1, 6-2.

Doubles — Kelby Pierce-Carla Carmena Ramal, Bothell, beat Julia List-Sydney McMuldroch, Ballard, 7-6, 6-1; Madi Mackenzie-Chelsea Dinndorf, Bothell, beat Kathryn Obrian-Hestert Faou, Ballard, 6-2, 4-6, 6-3; Baylee Bissenden-Jana Phipps, Bothell, beat Madison Morris-Hanako Osuga, Ballard, 6-4, 5-7, 6-2.

Newport 4, Garfield 2

Singles — Angela Chen, N, beat Fiona Cerf, G, 6-1, 6-2; Alexia Fite, G, beat Sally Kim, N, 6-1, 6-2; Sara Park, N, beat Celine Steinbach, G, 6-3, 6-4; Anya Kazanjian, G, beat Jessica Lee, N, 6-0, 6-1.

Doubles — Jane Choi-Emily Choi, N, beat Sophie Manum-Natalie Sharp, G, 6-0, 6-1; Erica Hsia-Ashley Sun, N, beat Linh Huynh-Jessica Markwitz, G, 6-3, 6-0.

Shorecrest 5, Oak Harbor 2

Singles — Meera Limaye, S, beat McKenzie Perry, 6-0, 6-0; Jenny Sui, S, beat Chelsea Atkinson, 6-0, 6-0; Rosa Rice-Pelepko, S, beat Kyla McKinney, 6-0, 6-2; Erica Pan, S, beat Faith Franssen, 6-2, 6-1.

Doubles — Lauren Rutter-Keegan Monson, S, beat Chelsea Admire-Jamie Estrella, 6-1, 6-1; Zena Husler-Alyssa Eden, OH, beat Kaetlynne Tagle-Karena Tien, 7-6 (9-7), 6-4; Brittany Rigby-Caterina Amsler, OH, beat Lucy Sui-Hannah Winter, 6-4, 6-4.

Stanwood 6, Marysville-Pilchuck 1

Singles — Pearce, MP, beat Shaughnessy, S, 6-3, 6-1; Uy, S, beat Broker, MP, 6-1, 6-1; Sanford, S, beat Price, MP, 6-2, 6-1; Orcutt, S, beat Thompson, MP, 6-0, 6-2.

Doubles — Wolf-Nash, S, beat Cronin-Esser, MP, 6-2, 6-1; Schlagel-Funderburke, S, beat Leerhoff-Venables, MP, 6-2, 6-1; Rich-Rich, S, beat Gross-McAdoo, MP, 6-1, 6-0.

Lake Stevens 5, Arlington 2

Singles — Erin Hoffman, LS, beat Macy Mackey, 6-1, 6-0; Shaelyn Huot, LS, beat McKenna Prause, 6-0, 6-4; Julia Hermson, LS, beat Sierra DeCota, 6-2, 6-2; Bianca Carlson, A, beat Torianna Hoult, 6-1, 6-1.

Doubles — Maya Manzano-Sally Hatfield, A, beat Lydia Barker-Bella Crookston, 6-3, 7-5; Shelby Wilkens-Kelsi Jackson, LS, beat Emily Tripp-Emily Spores, 6-3, 2-6, 6-4; Anna Green-Theresa Gipson, LS, beat Hannah Scarth-Jacey Wreggelsworth, 4-6, 6-2, 6-1.

Seattle Academy 3, Bear Creek 2

Singles — Annalise Hastings, BC, beat Kelsey Walter, 6-2, 6-2; McKenzie Smith, SA, beat Sara Hastings, 6-4, 6-2.

Doubles — Kelsey Malone-Sophie True, SA, beat Emily McBride-Ira Ribaric, 6-1, 2-6; Margaret Garrison-Elsa Smith, SA, beat Rebecca Seo-Kaley French, 6-0, 6-1; Grace Penniston-Oceanna Bordeau, BC, beat Allie DiPascuale-Rachel Habib, 6-4, 6-2.

Coed

Bainbridge 8, Bishop Blanchet 3

Boys singles — Matt Alderson, Bain, beat Brad McGinnis, BB, 6-0, 6-2; Jacob Christensen, Bain, beat Ollie Anderson, BB, 6-0, 6-4; Mark Schoener-Scott, Bain, beat Stephen Saltus, BB, 6-1, 6-0.

Girls singles — Jordan Ferguson, Bain, beat Erica Blum, BB, 6-3, 6-4; Katie Mullally, BB, beat Tara Nikomborirak, Bain, 6-2, 6-3; Lauren Herber, BB, beat Jordan Jackson, Bain, 4-6, 6-0, 6-3.

Boys doubles — Keet Curtis-Holt Olden, Bain, beat A.J. Johnson-Cole Hauer, BB, 6-0, 6-0;Jarrett Grimm-Grant Dalton, Bain, beat Phillip Barber-Matt Gleeson, BB, 6-3, 6-4.

Girls doubles — Meghan Hill-Margaux Henderson, Bain, beat Natalie Stubbs-Marriella Tammbaum, BB, 7-5, 4-6, 10-2; Christina Blackbourn-Viatis Odland, BB, beat Raya Deussen-Cranny Curtis, Bain, 6-3, 6-4.

Mixed doubles — Kajsa Nelson-Jordan Parker, Bain, beat Vatik Stutz-Linna Gleeson, BB, 6-1, 6-2.

Lakeside 11, Chief Sealth 0

Boys singles — Daniel Park beat Andry Xevandry, 6-0, 6-0; Trey Von GOrtler beat Toh Tang Jai, 6-1, 6-0; Kevin Yang won by default.

Girls singles — Shea Wojciehowski beat Maria Nguyen, 6-1, 6-4; Prachi Keni beat Cliodhna Dill, 6-2, 6-1; Nikki Labell beat Teresa Hoang, 6-0, 6-0.

Boys doubles — David Yu-Michael Omori beat John Woelgel-Matt Kouthong, 6-0, 6-0; Adi Bodas-John Wojciehowski beat Conrad Hill-Riley Moore, 6-0, 6-0.

Girls doubles — Genevieve Payzer-Molly Guo beat Zoe Haywood-Maddie Twsomby 6-3, 6-0; Julia Whatley-Laynee Laube beat Allison Steele-Randi Rankin, 6-2, 6-1.

Mixed doubles — Logan Brennan-Mary Thomas beat Uriel Lopez Caberal-Delancey Lany, 6-1, 6-1.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►