Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, April 25, 2013 at 11:38 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's prep track and field results

Aaron Miller, I, 45-6. Discus — Blake Peterson, J, 114-6. Javelin — Aaron Miller, I, 126-10. High Jump — Kendrick Murphy...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

Interlake 77, Juanita 65

Shot put — Aaron Miller, I, 45-6. Discus — Blake Peterson, J, 114-6. Javelin — Aaron Miller, I, 126-10. High Jump — Kendrick Murphy, J, 5-10. Pole vault — Pierce Frazier, I, 14-6. Long Jump — Taylor Sze, I, 18-10. Triple Jump — Jared Holden, J, 38-4. 110 hurdles — Erik Gotta, I, 17.2. 300 hurdles — Jack McComber, J, 46.8. 100 — Vincent Ly, J, 11.2. 200 — Evan Turman, I, 23.2. 400 — Evan Turman, I, 52.7. 800 — Jay Taves, I, 2:02.4. 1600 — Luke Beauchamp, I, 4:45.3. 3200 — Santos Zaid, J, 10:00.3. 4x100 relay — Juanita (Vincent Ly, Kendrick Murphy, Collin Bates, Jared Holden), 44.7. 4x400 relay — Juanita (Jacob Rice, Noah Kells, Nathan Casebier, Santos Zaid), 3:46.7.

Franklin Pierce 90, Orting 53

Shot put — Bluhm, FP, 43-11. Discus — Sackmann, O, 120-8. Javelin — Williams, O, 139-2. High jump — Holden, FP, 5-6 . Long jump — C. Yoro, O, 20-1. Triple jump — J. Yoro, O, 41-5.5. Pole vault — Hendricks, FP, 10-6. 110 hurdles — Harrison, FP, 15.73. 300 hurdles — Harris, FP, 40.60. 100 — J. Yoro, O, 11.09. 200 — Harris, FP, 23.21. 400 — Hirschkorn, O, 55.76. 800 — I. Barrett, FP, 2:13.49. 1,600 — Hull, FP, 4:58.00. 3,200 — Hull, FP, 10:36.90. 400 relay — Orting, 44.44. 1,600 relay — Franklin Pierce, 3:37.22.

Bellevue 81, Liberty 58, Sammamish 40

Shot put — Mitchell Stewart, B, 53-4. Discus — Adrian Sparling, B, 123-4. Javelin — Sean Campbell, L, 175-4. High jump — Andrew Baugh, L, 5-8. Long jump — Christoph Hirota, B, 20-1. Triple jump — Sean Campbell, L, 37-7. Pole vault — Blake Erickson, B, 12-6. 110 hurdles — Sam Richmond, B, 15.3. 300 hurdles — R. Noel, L, 42.9. 100 — Budda Baker, B, 10.9. 200 — Justin Tundrea, S, 23.2. 400 — Ashby Brown, L, 52.4. 800 — Zach Chucka, L, 2:08.1. 1,600 — Spike Seivset, B, 4:21.70. 3,200 — Kyle Pratt, B, 9:53.90. 400 relay — Bellevue (Baker, Gilchrist, Jack, Richmond) 42.5. 1,600 relay — Sammamish, 3:46.20.

Kamiak 73, Edmonds-Woodway 72

Shot put — Wyatt Meyring, EW, 53-7 Discus — Wyatt Meyring, EW, 151-6 Javelin — Tyler Webley, K, 150-10. High jump — Austin Sears, K, 5-8 Long jump — Jacob Kraus, K, 20-2.5 Triple jump — Timofy Sobolenko, EW, 40-5 Pole vault — TIE: Richie Rivera, K, 10-6; Ryan Grose, K, 10-6 110 hurdles — Justin Gunn, EW, 17.15 300 hurdles — Justin Gunn, EW, 45.31 100 — Robin Mutali, EW, 11.53 200 — Jacob Roling, EW, 22.65 400 — Chris Moreton, K, 52.06 800 — Tomislav Smith, K, 2:02.15 1,600 — Joey Davis, K, 4:29.63 3,200 — Jerry Behrens, K, 10:05.05 400 relay — EW, 43.04 1,600 relay — EW, 3:32.54

Lindbergh 109, Foster 34

Hazen 98.5, Foster 40.5

Shot put — Trevonn Russell, L, 44-11.75. Discus — Trevonn Russell, L, 139-1. Javelin — D'Shaun Sims, L, 140-5. High jump — Tanner Zornes, L, 5-8. Long jump — Joe Simpson, L, 21-5. Triple jump — Jacob Regge, L, 42-1. Pole vault — Spencer Shear, H, 13-6. 110 hurdles — Ravtej Thandi, L, 16.06. 300 hurdles — Joe Simpson, L, 41.77. 100 — Alex Taylor, F, 11.68. 200 — Aaron Arzaga, L, 22.46. 400 — Keith Beasley, H, 52.69. 800 — Jesus Vargas, L, 2:07.52. 1,600 — Yohanes Beyene, F, 4:57.26. 3,200 — Graham Manson, H, 10:51.89. 400 relay — Lindbergh (Aaron Arzaga, Joe Simpson, Jayde Wiitanen, Evan Lamb) 44.50. 1,600 relay — Lindbergh (Jesus Vargas, Colton Maddy, Robby Williamson, Ismael Purganan) 3:51.63.

Marysville Getchell 74, Marysville-Pilchuck 71

Marysville-Pilchuck 101, Everett 40

Marysville Getchell 98, Everett 47

Shot put — Alredo Diaz-Rodriguez, MG, 48-10.5. Discus — Alredo Diaz-Rodriguez, MG, 143-5. Javelin — Tyree Rutter, E, 147-8. High jump — Alexzander Seymer, MG, 5-8. Long jump — Chris Jones, MP, 20-4. Triple jump — Elijah Jordan, 40-8. Pole vault — Lukas McCracken, MG, 12. 110 hurdles — Daniel McNabb, MG, 16.69. 300 hurdles — Daniel McNabb, MG, 41.43. 100 — Austin Joyner, MP, 11.08. 200 — Deion Stell, MP, 22.85. 400 — Dante Fields, MP, 54.14. 800 — Barrett McElroy, E, 2:13.58. 1,600 — Austin Miller, MG, 4:51.58. 3,200 — Cameron Wagstaff, MG, 10:51.63. 400 relay — Marysville-Pilchuck, 43.29. 1,600 relay — Marysville Getchell, 3:31.71.

Renton 71, Highline 57

Kennedy Catholic 90, Highline 49

Kennedy Catholic 102, Evergreen 38

Shot put — Micah Prescot, R, 43-6.75. Discus — Steven Dang, EV, 122-4. Javelin — Eddie Cervantes, HI, 137-4. High jump — Kahliq Shahzaad, HI, 5-6. Long jump — O'Shea Whitlock, K, 18-3. Triple jump — Pedro Diaz, EV, 40-10. Pole vault — Austin Sita, HI, 12-0. 100 hurdles — Drew Thompson, K, 16.54. 300 hurdles — Pedro Diaz, EV, 43.14. 100 — Jason Cowan, K, 11.51. 200 — Jason Cowan, K, 23.73. 400 — Isaac Haubrick-Feil, K, 53.02. 800 — Camden Harris, K, 2:05.16. 1,600 — Samuel Gustafsson, HI, 4:30.63. 3,200 — Alebachew, Sheriferaw, T, 10:35.70. 400 relay — Kennedy Catholic (Antonio Wynter, Ramsay Bauer, Kendall Momon, Jason Cowan) 46.03. 1,600 relay — Highline (Josh Nord, Delany Harris, Eddie Cervantes, Samuel Gustafsson) 3:44.61.

Arlington 129, Stanwood 54

Arlington 125, Oak Harbor 63

Oak Harbor 102, Stanwood 73

Shot put — Dan Boyden, A, 57-2. Discus — Dan Boyden, A, 164-3. Javelin — A.J. Passalacqua, A, 168-5. High jump — Chris Hailer, OH, 6-0. Long jump — Skylor Elgarico, A, 20-10.25. Triple jump — Michael Forster, A, 40-4.5. Pole vault — Henry Garman, S, 12-6. 110 hurdles — Jared Alskog, A, 15.46. 300 hurdles — Jared Alskog, A, 39.61. 100 — Carlton Johnson, OH, 11.5. 200 — Skylor Elgarico, A, 23.24. 400 — Alexander Bentz, S, 53.58. 800 — Ivan Baez, A, 14.15. 1,600 — Clayton Richardson, OH, 4:36.81. 3,200 — John Rodeheffer, OH, 9:54.83. 400 relay — Arlington, 44.42. 1,600 relay — Arlington, 3:36.84.

Beamer 97, Auburn 39

Shot put — Kevin Shelton, A, 47.5. Discus — Kevin Shelton, A, 151.1. High jump — Avery Wade, A, 5-8. Long jump — Brody Martinez, B, 19-7.5. Triple jump — Adrian Shocks, B, 43-10.5. Pole vault — Sean Lim, B, 11-6. 110 hurdles — Malik Messiah, B, 17.4. 300 hurdles — Reeve Normandia, B, 43.23. 100 — Forrest Grant, B, 11.31. 200 — Terry McCray, B, 23.32. 400 — Jamare Davis, B, 50.8. 800 — Kepler House, B, 2:03.62. 1,600 — Tyler Flannery, A, 4:34.39. 3,200 — Haston Tasere, B, 10:28.66. 400 relay — Beamer, 43.99. 1,600 relay — Beamer, 3:39.44.

GIRLS

Juanita 73, Interlake 70

Shot put — Gianna Paribello, J, 30-2.75. Discus — Sydney Gildersleeve, J, 81-7. Javelin — Allie Knerr, J, 70-0. High Jump — Carly Taylor, J, 4-8. Long Jump — Mikayla Jones, J, 17-2. Triple Jump — Iris Kim, J, 29-1. 100 hurdles — Sophie Oscar, I, 16.7. 300 hurdles — Sophie Oscar, I, 50.4. 100 — Riley Brown, I, 12.8. 200 — Riley Brown, I, 28.0. 400 — Rosalie Skovron, I, 66.3. 800 — Niki Waghani, I, 2:21.6. 1600 — Annie Davis, I, 5:32.0. 3200 — Leina McDermott, J, 14:59.0. 4x100 relay — Juanita (Iris Kim, Breanna Carter, Sydney Gildersleeve, Mikayla Jones), 51.6. 4x200 relay — Juanita (Iris Kim, Breanna Carter, Regi Lammers, Mikayla Jones), 1:50.9. 4x400 relay — Juanita (Emily Peterson, Alexis Manns, Rachel Blanch, Regi Lammers), 4:17.4.

Franklin Pierce 93, Orting 47

Shot put — Megan Mortensen, FP, 37-9.5. Discus — Megan Mortensen, FP, 117-4. Javelin — Boyce, O, 108-5. High jump — Dogeagle, FP, 4-4. Long jump — Molly Mortensen, FP, 15-11. Triple jump — Molly Mortensen, FP, 30-8. Pole vault — Franklin Pierce. 100 hurdles — Molly Mortensen, FP, 18.19. 300 hurdles — Molly Mortensen, FP, 52.75. 100 — Whatley, O, 12.98. 200 — Whatley, O, 26.68 . 400 — Hopgood, FP, 1:11.65. 800 — McWilliams, FP, 2:31.32. 1,600 — Johnson, FP, 5:57.50. 3,200 — Parslow, O, 12:43.70. 400 relay — Orting, 2:08.09. 800 relay — Franklin Pierce, 55.90. 1,600 relay — Orting, 5:20.94.

Liberty 110, Bellevue 52, Sammamish 28

Shot put — Flo Kameni, B, 30-10. Discus — Amy Ellenberg, L, 75-0. Javelin — Anna Frodsham, L, 109-3. High jump — Mandy Mac, L, 4-6. Long jump — Sami Harrell, L, 15-1. Triple jump — Sami Harrell, L, 32-0. Pole vault — Michelle Louie, B, 10-6. 100 hurdles — Aya Mears, S, 17.00. 300 hurdles — Kelley Johnson, L, 49.90. 100 — Cherelle Demps, L, 12.80. 200 — Cherelle Demps, L, 26.30. 400 — Noelle Mitchell, B, 1:01.70. 800 — Megan Larson, L, 2:26.30. 1,600 — Megan Chucka, L, 5:23.70. 3,200 — C. Penner, B, 12:05.10. 400 relay — Liberty (Johnson, Harrell, Demps, Demps) 50.5. 800 relay — Liberty, 1:47.7. 1,600 relay — Liberty (Chucka, Chucka, Larson, Johnson) 4:35.6.

Edmonds-Woodway 89, Kamiak 61

Shot put — Kiera Towell, EW, 31-4. Discus — Brittany Richmond, K, 87-10. Javelin — Megan Rickey, K, 93-1. High jump — Gabrielle Cervantes, K, 4-8. Long jump — Savannah VanCitters, EW, 16-11.5. Triple jump — Shina Cook, EW, 31-4.5. Pole vault — Chardalise Madrigal, K, 10-6. 100 hurdles — Rachel Stone, EW, 16.94. 300 hurdles — Rachel Stone, EW, 48.88. 100 — Djenne Dickens, EW, 13.01. 200 — Julia Meyer, K, 28.71. 400 — Djenne Dickens, EW, 1:00.49. 800 — Hailey Kettel, EW, 2:21.19. 1,600 — Myesa Legendre-Fixx, K, 5:31.96. 3,200 — Molly McEachern, K, 12:15.13. 400 relay — Edmonds-Woodway, 52.14. 800 relay — Edmonds-Woodway, 1:53.63. 1,600 relay — Edmonds-Woodway, 4:30.34.

Lindbergh 110, Foster 30

Hazen 94, Foster 45

Shot put — Aleisha Simpson, L, 38-5. Discus — Prescilla Appiah Donkor, F, 104-2. Javelin — Aleisha Simpson, L, 112-2. High jump — Kathleen Nguyen, H, 4-8. Long jump — Janayla Scott, L, 17-2.5. Triple jump — Janayla Scott, L, 37-3.75. Pole vault — Shannon Dickenson, H, 8-0. 100 hurdles — Christina Wiley, L, 16.78. 300 hurdles — Gabby Brower, H, 53.42. 100 — Janayla Scott, L, 12.83. 200 — Aajua Brooks, L, 27.1. 400 — Chelsea Delgado, H, 1:03.85. 800 — Kate Lilly, H, 2:24.90. 1,600 — Alem Belete, F, 5:39.75. 3,200 — Cindy Huynh, L, 13:11.50. 400 relay — Lindbergh (Aajua Brooks, Christina Wiley, Janayla Scott, Chavauna Kautz) 50.36. 800 relay — Lindbergh (Chavauna Kautz, Ariana Mixon, Aajua Brooks, Christina Wiley) 1:50.30. 1,600 relay — Lindbergh (Evelyn Kashubskiy, Ariel Hodges, Stassney Obregon, Thuong Nguyen) 4:30.15.

Marysville-Pilchuck 83, Marysville Getchell 63

Marysville Pilchuck 93, Everett 54

Marysville Getchell 89, Everett 57

Shot put — Rosie Sittauer, E, 35-6.5. Discus — Jada Romulus, MG, 96-5. Javelin — Katie Webber, E, 84-10. High jump — Kaitlyn McCormick, MG, 5. Long jump — Charlee Pilon, MP, 15-11. Triple jump — Taylor Abell, MP, 30-5.75. Pole vault — Lacey McLean, MP, 10-9. 100 hurdles — Lacey McLean, MP, 16.37. 300 hurdles — Lacey McLean, MP, 48.35. 100 — Amanda Klep, MP, 12.69. 200 — Bianca Acuario, MP, 26.91. 400 — Rachael Lefstad, MG, 1:01.21. 800 — Briaunna Heacock, MG, 2:36.76. 1,600 — Amy Massingale, MP, 5:45.2. 3,200 — Drew Williams, E, 12:58.32. 400 relay — Marysville-Pilchuck, 50.16. 800 relay — Marysville-Pilchuck, 1:46.46. 1,600 relay — Marysville-Pilchuck, 4:12.91.

Renton 100, Highline 38

Kennedy Catholic 102, Highline 46

Kennedy Catholic 113, Evergreen 35

Shot put — Caroline Tupa, EV, 37-7.25. Discus — Caroline Tupa, EV, 109-4.25. Javelin — Hannah Franceschina, R, 95-8. High jump — Tala Hild, R, 4-8. Long jump — Danielle Carnahan, K, 16-1.25. Triple jump — Danielle Carnahan, K, 31-10.75. Pole vault — Danielle Carnahan, K, 10-0. 100 hurdles — Rachelle Ibanez, R, 18.50. 300 hurdles — Celestina Ramirez, K, 52.91. 100 — Amanda Shioyama, K, 13.50. 200 — Whitney Diggs, HI, 25.55. 400 — Kit Bruner, K, 1:07.69. 800 — Savannah Smith, R, 2:31.59. 1,600 — Thais Pedro, HI, 5:34.35. 3,200 — Alexis Sata, T, 10:08.72. 400 relay — Renton (Iman Burks, Shelly Sauls, Roniesha Roberts, Rachelle Ibanez) 52.75. 800 relay — Highline (Adenech Makey, Breana Brookbank, Whitney Diggs, Colleen Pacholski) 1:47.10. 1,600 relay — Kennedy Catholic (Heather Wu, Ashley Galando, Abigail Fenster, Celestina Ramirez) 4:54.31.

Arlington 119.5, Stanwood 61.5

Arlington 117, Oak Harbor 62

Oak Harbor 100, Stanwood 77

Shot put — Lydsay Leatherman, A, 41-3. Discus — Lyndsay Leatherman, A, 119-2. Javelin — Lyndsay Leatherman, A, 122-02. High jump — Natalie Wyles, S, 5-2. Long jump — Ali Anderson, S, 16-2. Triple jump — Jessica Ludwig, A, 34-7.5. Pole vault — Olivia Matson, A, 7-6. 100 hurdles — Jessica Ludwig, A, 16.17. 300 hurdles — Sheltyn Rose. 100 — Diamond Martin, A, 12.5. 200 — Diamond Martin, A, 26.39. 400 — Christina Wicker, OH, 1:00.93. 800 — C.J. Taylor, A, 2:22.65. 1,600 — Jordin Stephenson, S, 5:27.72. 3,200 — Gracie Castenada, A, 12:01.85. 400 relay — Arlington, 51.43. 800 relay — Arlington, 1:47.96. 1,600 relay — Arlington, 4:14.14.

Beamer 103.5, Auburn 37.5

Shot put — Angela Lemaveze, B, 33-6. Discus — Asia Rogers, B, 94-1. Javelin — not held. High jump — Sarah Clow, B, 4-8. Long jump — Hanna Mizoguchi, A, 15-9.5. Triple jump — Kiernan Reitz, B, 34-1.5. Pole vault — Kiernan Reitz, B, 9. 100 hurdles — Stephanie Acorda, B, 16.7. 300 hurdles — Nicole Seabelt, B, 49.87. 100 — Ta'lea Culp, B, 13.35. 200 — Chante Stotser, B, 25.92. 400 — Chante Stotser, B, 58.8. 800 — Angela Mendoza, B, 2:31.44. 1,600 — Deneille Wallin, A, 5:54.31. 3,200 — Ashley Mason, B, 12:07.9. 400 relay — Beamer, 51:00. 800 relay — Beamer, 1:49.37. 1,600 relay — Beamer, 4:30.76.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►