Skip to main content
Advertising

Originally published April 25, 2013 at 11:38 PM | Page modified April 25, 2013 at 11:42 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep tennis results

Macy Mackey, A, beat Jacqueline Southwick, C, 6-1, 6-2; McKenna Prause, A, beat Alison Moore, C, 6-4, 6-3; Sierra DeCota, A, beat Audrey...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

GIRLS

Arlington 5, Cascade 2

Singles — Macy Mackey, A, beat Jacqueline Southwick, C, 6-1, 6-2; McKenna Prause, A, beat Alison Moore, C, 6-4, 6-3; Sierra DeCota, A, beat Audrey Taber, C, 6-1, 2-6, 6-2; Bianca Carlson, A, beat Thoa Nguyen, C, 6-3, 6-3.

Doubles — Sarah Jenkins-Lauren McGhehey, C, beat Maya Manzano-Sally Hatfield, A, 1-6, 6-2, 7-5; Emily Tripp-Emily Spores, A, beat Rachelle Yap-Robi Ramos, C, 6-2, 6-0; Rachel Leoepold-Mikayla Whitton, C, beat Hanna Scarth-Madison Taylor, A, 6-4, 6-4.

Marysville Pilchuck 4, Everett 3

Singles — Savannah Pearce, MP, beat Amber Smith, 6-1, 6-2; Sierra Broker, MP, beat Sierra Bove, 6-4, 6-3; Adrienne Muramoto, E, beat Sierra Rice, 6-2, 6-2; Emily Olson, E, beat Rachel Thompson 7-5, 6-3.

Doubles — Sarah Cronin-Claire Esser, MP, beat Katherine Chanwiratana-Elizabeth Coughlan, 6-3, 6-3; Juliette Gentzler-Mirka Mandich, E, beat Alexandra Leerhoff-Amanda Venables, 6-4, 4-6, 6-3; Megan Gross-Chelsea McAdoo, MP, beat Michelle Magbag-Rose Sidhu, 6-3, 6-4.

Glacier Peak 5, Mountlake Terrace 2

Singles — Nadean Al-Ali, GP, beat Allison Lorraine, 6-1, 6-2; Mia Selin, GP, beat Nancy Nguyen, 6-4, 6-1; Rebeca Prete, GP, beat McKayla Floe, 6-0, 6-3; Alkisti Psihos, GP, beat Aysha Raza, 6-0, 6-2.

Doubles — Nicki Bouche-Tina Liu, MLT, beat Sierra Wright-Emma Davis, 6-0, 6-3; Kaylee Cooper-Rebecca Simmons, MLT, beat Brianna Langley-Kayleen Elliagsen, 2-6, 6-2 (10-7); Keanna Elliagsen-Jessica Robers, GP, beat Madison Haney-Abby McDermott, 306, 6-2 (10-3)

Puyallup 3, Rogers 2

Singles — Chelsea Rueppel, R, beat Bre Dela Rosa, 2-6, 6-2, 6-2; Ashley Lindsey, R, beat Jordan Kim, 6-1, 6-4.

Doubles — Jamie Larson-Lindsey Walker, P, beat Kay Fuhlman-Tatiana Sviridovich, 6-2, 6-0; Anna Flury-Mari Bolkvadze, P, beat Allison Wusterbarth-Elise Jackson, 6-1, 6-2; Abbie Clements-Ariana Bovekamp, P, beat Caitlin Teo-Jeeny Chung, 6-2, 7-5.

Emerald Ridge 5, Bethel 0

Singles — Hannah Thompson beat April Berner, 6-3, 6-0; Jasmine Dhillon beat Paige Raney, 6-2, 6-1.

Doubles — Angie Dorning-Nicki Hartman beat Jessica Dennison-Tana Crozier, 6-2, 6-0; Brittney Davidson-Navriti Sharma beat Ashlee Christman-Suzy Varney, 6-0, 6-4; Kaitlyn Hall-Nicolette Metz beat Collette Reoelle-Brianna Sharp, 6-2, 7-5.

Redmond 5, Bothell 2

Singles — Kana Moriyama, R, beat Colleen Byrne, B, 6-0, 6-0; Erica Takano, B, beat Faye Lefound, R, 6-4, 6-3; Jessie Liu, R, beat Rachelle Wharf, B, 6-1, 6-2; Huley Blatter, R, beat Naemi Herzog, B, 6-3, 7-6 (3).

Doubles — Meg Holtzinger-Lety Sautillana, R, beat Madi Mackenzie-Chelsea Dinndorf, B, 6-3, 6-0; Baylee Bissenden-Jana Phillips, B, beat Erin Friedland-Hannah Young, R, 7-5, 6-4; Danika Shtukin-Anastasia Veryovka, R, beat Carla Carmena-Kelby Pierce, B, 6-3, 6-1.

Mount Rainier 4, Kentwood 1

Singles — Tajana Vujic, MR, beat Anna Krussel, 6-2, 3-6, 6-1; Anya Bonner, MR, beat Audry Snider, 6-1, 6-1.

Doubles — Dalena Nguyen-Maegan Araki, KW, beat Kristina Stevanovic-Karissa Pallagi, 6-4, 6-4; Breverly Crock-Gracea Hilsen, MR, beat Isa Mendoza-Clariza Borile, 6-1, 6-4; Alex Boyle-Madie Wright, MR, beat Kathryn Araki-Mina Sultana, 6-3, 6-2.

Stanwood 7, Oak Harbor 0

Singles — Christine Wolf beat McKenzie Perry, 6-0, 6-0; Zanetta Uy beat Chelsea Atkinson, 6-0, 6-0; Alyssa Sanford beat Kyla McKinney, 6-1, 6-1; Mariah Orcutt beat Faith Franssen, 6-0, 6-0.

Doubles — Elle Shaughnessy-Alessia Piazzi beat Chelsea Admire-Jamie Estrella 6-3, 6-0; Sara Schlagel-Danica Nash beat Zena Husler-Alyssa Eden, 6-0, 6-0; Joeli Funderburke-Abby Struiksma beat Brittany Rigby-Caterina Ansler, 4-6, 7-5, 10-5.

Jefferson 5, Federal Way 0

Singles — Amanda Zicarelli beat Rabi Camara, 6-0, 6-1; Alice Kim beat Rachel Schwyhart, 6-2, 6-0.

Doubles — Toni Mullen-Rileigh Qualls, beat Rozelle Schwyhart-Nina Longman, 6-1, 6-1; Michelle Lee-Coco Hernandez-Tagoe beat Marie Carmelo-Christina Senaphanh, 6-0, 6-0; Nichelle Song-Alicia Gim, beat Xenia Velasco-Eva Bart, 6-1, 6-2.

Issaquah 4, Garfield 3

Singles — Alexia Fite, G, beat Kristen Cheung, I, 6-4, 6-1; Fiona Cerf, G, beat Regina Dembrowski, I, 6-1, 6-0; Lucy Huffman, I, beat Anya Kazanjian, G, 1-6, 6-2 (retired); Celine Steinbach, G, beat Eve Shih, I, 6-4, 6-1.

Doubles — Sam Garrard-Kelsy Wilson, I, beat Natalie Sharp-Sophie Manum, G, 6-1, 6-0; Holly Gordon-Molly Shade, I, beat Linh Huhnh-Jessica Markowtiz, G, 6-3, 6-1; Christine Park-Carly Ruggle, I, beat Clair Baker-Halle Bills, G, 1-6, 6-2, 7-6 (4).

Mercer Island 5, Newport 2

Singles — Angela Chen, N, beat Lydia Venditti, 6-0, 6-0; Gabby Vanditti, MI, beat Allison Lee, 6-0, 6-2; Melanie Lee, MI, beat Lilly Hou, 6-1, 6-0; Carissa Ham, MI, beat Lucy Wang, 6-1, 6-1.

Doubles — Jane Choi-Emily Chen, N, beat Caroline Dillon-Caroline Hamilton, 6-4, 4-6, 6-2; Ashley Larson-Jamie Mounger, MI, beat Erica Hsia-Ashley Sun, 6-4, 6-2; Miji Suhr-Sarah Sweet, MI, beat Sara Park, beat Kari Nasu, 6-2, 6-2.

COED

Lakeside 10, Eastside Catholic 1

Boys singles — Daniel Park, L, beat Triston Hyon, 6-2, 1-0; Trey Von Gortler, L, beat Zayden Miller, 6-0, 6-0; Logan Brennan, L, beat Jerome Siango, 6-3, 6-4.

Girls singles — Shea Wojciehowski, L, beat Megan Bestian, 6-2, 6-1; Rachel Decaires, E, beat Genevieve Payzer, 6-2, 1-6, 14-12; Nikki Labell, L, beat Claire Ducharme, 6-4, 6-2.

Boys doubles — Adi Bodas-Braedon Andersen, L, beat Shota Kelcher-Nick Stresh, 6-0, 6-3; Michael Omori-John Wojchiehowski, L, beat Andrew Kyries-Karl Reutter, 6-0, 6-0.

Girls doubles — Prachi Keni-Claire Revere, L, beat Nicolette Dworkin-Sam Haubiel, 7-6 (7), 7-6 (4); Julia Whatley-Helena Eitel, L, beat Julia Hormuth-Eve Hormuth, 6-1, 6-0.

Mixed doubles — Andrew Chou-Laynee Laube, L, beat Evan Welsh-Hannah Adams, 6-0, 6-0.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►