Skip to main content
Advertising

Originally published April 24, 2013 at 11:04 PM | Page modified April 25, 2013 at 11:36 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday's prep tennis results

Moriah Austin, W, beat Colleen Byrne, B, 6-2, 6-0; Erika Springer, W, beat Erica Takano, B, 6-4, 6-3; Britta Springer, W, beat Rachelle...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

GIRLS

Woodinville 6, Bothell 1

Singles — Moriah Austin, W, beat Colleen Byrne, B, 6-2, 6-0; Erika Springer, W, beat Erica Takano, B, 6-4, 6-3; Britta Springer, W, beat Rachelle Wharf, B, 6-3, 6-1; Naveena Sathiyamoorthy, W, beat Naemi Herzog, B, 6-3, 6-0.

Doubles — Jenna Graham-Kelsei Mosebar, W, beat Madi MacKenzie-Chelsea Dinndorf, B, 6-1, 6-0; Brianna Logan-Lesley Love, W, beat Baylee Bissenden-Jana Phipps, B, 6-1, 6-1; Carla Carmena Ramal-Kelby Pierce, B, beat Mounica Thuparani-Alondra Cochran, W, 4-6, 6-4, 6-3.

Redmond 7, Ballard 0

Singles — Kana Moriyama beat Rachel Thomson, 6-0, 6-3; Jessie Liu beat Alyssa Ledgerwood, 6-1, 6-1; Meg Holtzinger beat Sita Pongthunaviriya, 6-1, 6-3; Letty Santillana beat Hunter Kulik, 7-5, 7-5.

Doubles — Faye La Fond-Haley Blatter beat Julia List-Sydney McMuldroch, 6-3, 4-6, 6-4; Erin Friedland-Amanda Lin beat Hester Faou-Enjuli Chhaniara, 6-0, 4-6, 7-6; Anastasia Veryovka-Danika Shtukin beat Claire Hedman-Lauren Lee, 6-1, 2-6, 6-4.

Jefferson 4, Auburn 1

Singles — Lauren Thornquist, A, beat Michelle Lee, J, 6-0, 6-0; Coco Hernandez-Tagoe, J, beat Nacole Schwoch, A, 6-2, 6-0.

Doubles — Cindy Park-Crystal Lee, J, beat Sydney Johnson-Aly Siemion, A, 6-1, 6-1; Rileigh Qualls-Toni Mullen, J, beat Gabie Lane-Madi Johnson, A, 6-0, 6-0; Gloria Oh-Nichelle Song, J, beat Wendy Rattanasone-Madeline Jones, A, 6-0, 6-1.

Kentridge 5, Kent-Meridian 0

Singles — Kyana Esber beat Jocelin Alcantara, 6-0, 6-0; Jessica Lamb beat Kimberly Li, 6-0, 6-0.

Doubles — Amy Yang-Christine Huyen beat Emily Ly-Kelsey Tran, 6-3, 6-1; Linh Nguyen-Taylor Kuwahara beat Erika Asuncion-Gheremie Icban, 6-1, 6-0; Mithula Rarmal-Amripal Rkur beat Emily Chowlamany-Karissa Vongkhanchanh, 6-1, 1-6, 6-1.

Arlington 5, Monroe 2

Singles — Macy Mackey, A, beat CeAnna Heit, M, 6-2, 6-1; Jamie Hawkins, M, beat McKenna Prause, A, 6-3, 6-2; Chloe Erikson, M, beat Sierra DeCota, A, 6-1, 6-0; Jacey Wreggelsworth, A, beat Jannae Groneweg, M, 4-6, 6-4, 6-2.

Doubles — Maya Manzano-Sally Hatfield, A, beat Sarah Lunstrum-Kendra DeLamare, M, 7-6 (7-4), 6-0; Emily Spores-Emily Tripp, A, beat Kylie Cape-Dallas Fargo, M, 6-3, 7-6 (7-5); Hannah Scarth-Madison Taylor, A, beat Devon Johnson-Danika Marzluff, M, 6-1, 7-5.

Hazen 4, Kennedy 3

Singles — Haley Strandberg, H, beat Rebecca O'Sullivan, 6-1, 6-0; Kristal Kozai, H, beat Olivia Esparza, 6-2, 6-3; Ashley Hwang, H, beat Kari Myers, 6-7 (3-7), 6-2, 10-8; Naserian Hinga, K, beat Catherine Lin, 6-4, 5-7, 10-7

Doubles — Caitlin Horn-Avery Corcoran, K, beat Kristy Huynh-Kitty Ling, 6-2, 6-4; Naima Shaltu-Tina Chung, H, beat Tess Myrick-Allie Horn, 6-3, 3-6, 10-2; Lizzie Stryker-Alyssa Mesina Ken, K, beat Amy Huynh-MinhThu Nguyen, 6-3, 6-1.

Sumner 4, Franklin Pierce 1

Singles — Jasmine Babcock, S, beat Sorya Pao, F, 2-6, 6-4, 7-5; Mattie Welsie, F, beat Lauren Baker, S, 6-2, 6-1.

Doubles — Sarah Layton-Sydney Roberts, S, beat Karli Floyd-Kristi Floyd, F, 6-4, 6-2; Jessica Silone-Sam Walsh, S, beat Gabby Biuins-Aly Fintak, F, 6-2, 6-2; Kaitlin Drennen-Rachel Kyllo, S, beat Hara Chin-Lauren Baker, F, 3-6, 6-2, (10-8).

University Prep 5, Seattle Academy 0

Singles — Mika Inadomi beat Kelsey Malone, 6-3, 6-2; Madeline Ferry beat Kelsey Walter, 6-2, 6-3.

Doubles — Rebecca Hasle-Amanda LaBell beat Sophie True-Elsa Smith, 6-1, 7-6 (1); Jing Redman-Hannah Reynolds beat Margaret Garrison-Nadia Jamrozik, 7-6 (2), 6-2; Bella Norelius-Cleo Salander beat McKenzie Smith-Rachel Habib, 7-5, 6-3.

COED

Bainbridge 9, Nathan Hale 2

Boys singles — Keet Curtis, B, won 6-0, 6-0; Ben Devries, B, won 6-0, 6-0; Holt Ogden won 6-2, 6-4.

Girls singles — Jordan Ferguson, B, beat Emmeline Johns, 6-0, 6-0; Tara Nikomborirak, B, beat Leah Allan, 6-1, 6-3; Julia Brewer, NH, beat Jordan Jackson, 6-4, 4-6, 10-3.

Boys doubles — Matt Alderson-Jacob Christensen, B, beat Micah Breiger-Nathan Lowe, 6-0, 6-1; Jarrett Grimm-Grant Dalton, B, beat Stuart Earle-Stephen Carlson, 6-0, 6-0.

Girls doubles — Meghan Hill-Margaux Henderson, B, beat Joy Davies-Maria Perla, 6-0, 6-0; Kimmee Blocker-Heather O'Gorman, NH, beat Kendra Pardy-Samantha Scott, 6-4, 6-2.

Mixed doubles — Kajsa Nelson-Jordan Parker, B, beat Samantha MacDuff-Syaln MacDuff, 6-2, 6-1.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►