Skip to main content
Advertising

Originally published April 23, 2013 at 10:49 PM | Page modified April 25, 2013 at 11:35 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Tuesday's detailed prep tennis results

Tuesday's high school tennis results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Inglemoor 4, Bothell 3

Singles — Sabrina Demerath, I, beat Colleen Byrne, B, 6-0, 6-0; Janae Chinn, I, beat Erica Talkano, B, 6-1, 6-1; Rachelle Wharf, B, beat Lulu Talmedge, I, 6-2, 4-6, 6-1; Naemi Herzog, B, beat Madison Chan, I, 6-0, 6-2.

Doubles — Christy Hanson-Hannah Talmage, I, beat Madi MacKenzie-Chelsea Dinndorf, B, 6-0, 6-1; Maria Fox-Emily Ji, I, beat Baylee Bissenden-Jana Phipps, B, 6-2, 5-7, 6-3; Carla Carmena Ramal-Kelby Pierce, B, beat Vicki Goldenburg-Heather Jackson, 6-0, 6-2.

Eastlake 5, Redmond 2

Singles — Katie Park, E, beat Kana Moriyama, R, 4-6, 6-4, 6-4; Michelle Knutson, E, beat Faye LaFond, R, 7-5, 6-3; Nicole Yen, E, beat Jessie Liu, R, 4-6, 6-4, 6-3; Haley Blatter, R, beat Wendie Yeung, E, 6-0, 6-1.

Doubles — Meg Holtzinger-Lety Santillana, R, beat Neha Singh-Lilia Rodriguez, E, 2-6, 7-6, 6-2; Nicole Knutson-Ashwathy Gontham, E, beat Erin Friedland-Amanda Lin, R, 6-2, 6-4; Amber Vanderhooi-Vibha Vadlamani, E, beat Danika Shtukin-Hannah Yang, R, 7-6, 6-4.

Newport 4, Woodinville 3

Singles — Angela Chen, N, beat Moriah Austin, 6-0, 6-0; Erika Springer, W, beat Allison Lee, 6-2, 6-2; Britta Springer, W, beat Lilly Hou, 6-3, 7-5; Naveena Sathiyamoorthy, W, beat Sally Kim, 6-2, 6-4.

Doubles — Jane Choi-Emily Chen, N, beat Jenna Graham-Kelsie Mosebar, 6-2, 6-2; Erica Hsia-Ashley Sun, N, beat Brianna Logan-Lesley Love, 6-2, 6-0; Sara Park-Kari Nasu, N, beat Mounica Thuparani-Tanya Kumar, 6-1, 6-0.

Roosevelt 6, Ballard 1

Singles — Julia Haussmann, R, beat Rachel Thomson, 7-6 (7-2), 7-5; Bianca Cittone, R, beat Alyssa Ledgerwood, 6-1, 6-1; Molly Evans, R, beat Hunter Kulik, 6-2, 6-2; Katie Toyoshima, R, beat Hester Faou, 6-1, 6-1.

Doubles — Izzy Mason-Julia Mirick, R, beat Julia List-Sydney McMuldroch, 7-5, 6-4; Frances Woods-Alex Turnure, R, beat Madison Morris-Enjuli Chhaniara, 6-3, 6-1; Lauren Lee-Lydia Lee, B, beat Claire Teranishi-Avery Connell, 6-2, 6-0.

Lake Washington 7, Juanita 0

Singles — Ellen Pearson beat Emma Lewy-Morgan, 6-2, 6-0; Amanda Levine beat Alizeh Karmali, 6-1, 6-2; Kelly Barnes beat Tess Pate, 6-4, 6-2; Sara Tamai beat Delaney-Deanna Chan, 6-1, 6-2.

Doubles — Marissa Kirk-Caroline Ross beat Brittney Hurd-Sunny Huh, 7-5, 6-1; Kim Koshman-Grace Muenz beat Ty Baird-Sarah Hartman, 6-1, 6-1; Kristi Lynch-Emily Chang beat Tatum Ludlam Rachel Russell, 4-6, 6-3, (10-5).

Interlake 7, Sammamish 0

Singles — Isabelle Long beat Ella Kuzmenko, 6-0, 6-1; Lina Larson beat Tina Liu, 6-0, 6-0; Maggie Locke beat Min Yang, 6-1, 6-0; Grace Hsieh beat Ha Nguyen, 6-0, 6-0.

Doubles — Shayna McDonald-Melissa Long beat Sarah Baker-Demri Horton, 6-2, 6-4; Setareh Rock-Shreya Singh beat Maha Gandor-Sarah Devine, 6-0, 6-0; Julia Liu-Vickie Zlatinova beat Danielle McCormack-Jama Gantulga, 6-1, 6-1.

Mercer Island 6, Mount Si 1

Singles — Melanie Lee, MI, beat Rachel Walker, 6-2, 6-3; Carissa Ham, MI, beat Keey Pemberton, 6-0, 6-2; Catherine Seifert, MI, beat Alaina Kinham, 6-0, 6-0; Sarah Sweet, MI, beat Sannah Still, 6-0, 6-1.

Doubles — Lydia Venditti-Gabby Venditti, MI, beat Cheyanne Dixon-Kelsey Sharp, 6-0, 6-0; Caroline Dillon-Caoline Hamilton, MI, beat Jessica Graves-Kayla Schumacher, 6-0, 6-0; Olivia Howland-Peyton McGully, MS, beat Mindy Weinberg-Sarah Kahan, 6-2, 7-6(7-5)

Beamer 5, Auburn Riverside 0

Singles — Lindsey Tyson beat Lika Garofalo, 6-4, 6-4; Nicole Bowman beat Natalie Jones, 6-0, 6-2.

Doubles — Jenny Hoefel-Kiele Bowman beat Brenna Bruil-Carson Heilborn, 6-1, 6-1; Alyssa Tyson-Tori Kaufman beat Sydnie LaValley-Lindsey Sanborn, 6-3, 6-2; Jenifer Tran-Kylie Fisher beat Rachel Wilson-Rachel Wood, 6-2, 6-2.

Mount Rainier 4, Kentlake 1

Singles — Anya Bonner, MR, beat Marianne Kim, 6-0, 6-0; Mackenzie Bolton, KL, beat Karissa Pallagi, 7-5, 6-2.

Doubles — Kristina Stevanovic-Tajana Vujic, MR, beat Sara Oliphant-Breanna Leonard, 6-2, 6-4; Beverly Crock-Gracea Hilsen, MR, beat Katie Morgan-Brittany Lydon, 6-2, 7-5; Alex Boyle-Madie Wright, MR, beat Nichole Reitze-Natalie Leonard.

Kentridge 3, Kentwood 2

Singles Anna Krussel, KW, beat Kinh Nguyen, 6-1, 6-2; Jessica Lamb, KR, beat Audry Snider, 6-3, 6-1.

Doubles — Dalena Nguyen-Megan Charlton, KW, beat Kyana Esber-Heidi Antrim, 7-6, 7-5; Katie Ly-Christine Huyhn, KR, beat Isa Mendoza-Megan Araki, 3-6, 6-4, 6-2; Tracy Tran-Amy Yang, KR, beat Mona Sultana-Chariza Borile, 6-4, 6-3.

Emerald Ridge 4, Spanaway Lake 1

Singles — Melanie Cruz, S, beat Hannah Thompson, 6-7 (4), 6-0, 6-4; Nicolette Metz. E, beat Sarah Kim, 6-1, 6-1.

Doubles — Angie Dorning-Nicki Hartman, ER, beat Stephanie Rodriguez-Thoy Ho, 6-3, 6-0; Brittney Davidson-Navriti Sharma, ER, beat Nicole Crosswhite-Christine Park, 6-0, 6-2; Kelsey Treat-Katie Goodin, ER, beat Davidson-Mills, 6-2, 6-0.

Rogers 3, Bethel 2

Singles — Chelsea Rueppel, R, beat Jessica Denison, B, 6-0, 6-0; Ashley Lindsey, R, beat Tana Crozier, B, 6-0, 6-3.

Doubles — April Berner-Courtney Gunderson, B, beat Kay Fuhlman-Tatiana Sviridovich, R, 6-1, 6-1; Ashlee Christman-Suzy Varney, B, beat Caitlin Teo-Elise Jackson, R, 6-4, 6-2; Allison Wusterbarth-Jeeny Chung, R, beat Collette Reopelle-Brianna Sharp, B, 6-0, 6-4.

Puyallup 3, Graham Kapowsin 2

(completion of March 21 match)

Singles — Megan Hagerty, GK, beat Anna Flury, P, 6-0, 6-0; Mari Bolkvadze, P, beat Bailey Jones, GK, 3-6, 7-5, 7-6(5).

Doubles — Jamie Larson-Lindsey Walker, P, beat Katie Simpson-Abby Kocks, GK, 6-3, 6-3; Ariana Bovenkamp-Abbie Clements, P, beat Emma Johnson-Becca Cooper, GK, 6-1, 6-2; Kim Braxton-Elise Scacciotti, GK, beat Kim White-Jordan Kim, P, 6-2, 6-2.

Puyallup 3, Graham Kapowsin 2

Singles — Megan Hagerty, GK, beat Mari Bolkvadze, P, 6-0, 6-0; Katie Simpson, GK, beat Bre Dela Rosa, P, 6-1, 6-1.

Doubles — Jamie Larson-Lindsey Walker, P, beat Bailey Jones-Becca Cooper, GK, 6-2, 6-1; Ariana Bovenkamp-Abbie Clements, P, beat Abby Kocks-Elise Scacciotti, GK, 6-2, 0-6, 6-2; Kayla Callanan-Jordan Kim, P, beat Lauren Logan-Kim Braxton, GK, 6-0, 6-3.

Forest Ridge 4, University Prep 1

Singles — Michelle Lui, FR, beat Rebecca Hale, 6-0, 6-0; Tiffanie Chan, FR, beat Amanda LaBell, 7-5, 6-0.

Doubles — Madeline Ferry-Mika Inadomi, UP, beat Stephanie Nicholson-Adele Parsons, 6-0, 7-5; Rachel Dekman-Annie Hines, FR, beat Hannah Reynolds-Jing Redman, 6-0, 4-6, 10-8; Kat Sheppard-Julia Mayner, FR, beat Bella Norelius-Cleo Selander, 6-3, 6-7 (5-7), 10-3.

Annie Wright 4, Bear Creek 1

Singles — Samantha Weeks, AW, beat Sara Hastings, BC, 6-0, 6-0; Ira Ribaric, BC, beat Yui Gu, AW, 7-5, 6-4.

Doubles — Soobin An-Makaela Mautz, AW, beat Emily McBride-Kaley French, BC, 6-4, 6-0; Elly McManus-Natalie Nygren, AW, beat Rebecca Seo-Kimmie White, BC, 6-2, 6-4; Esmee Lai-Hannah Gaffney, AW, beat Oceanna Bourdeau-Grace Denniston, BC, 3-6, 7-6, (10-8).

Coed

Lakeside 7, Bainbridge 4

Boys singles — Daniel Park, L, beat Matt Alderson, 7-6(2); Jacob Christensen, B, beat David Yu, 6-1, 6-4; Kevin Yang, L, beat Mark Schoener-Scott, 1-6, 7-5, 6-4;

Girls singles — Shea Wojchiehowski, L, beat Jordan Ferguson, 6-3, 6-4; Molly Guo, L, beat Tara Nikomborirak, 6-2, 6-1; Prachi Keni, L, beat Jordan Jackson, 6-2, 6-0.

Boys doubles — Keet Curtis-Ben Devries, B, beat Trey Von Gortler-Michael Omori, 6-4, 6-2; Mike Chaffee-Noland Perry, B, beat Adi Bodas-Braedon Anderson, 6-4, 7-6.

Girls doubles — Nadia Khan-Nikki Labell, L, beat Meghan Hill-Margaux Henderson, 5-7, 6-3, 6-2; Julia Whatley-Laynee Laube, L, beat Raya Deussen-Cranny Curtis, 6-0, 6-0.

Mixed doubles — Kajsa Nelson-Holt Ogden, B, beat John Wojchiehowski-Amy Wang, 7-5, 6-4.

Bishop Blanchet 11, Cleveland 0

Boys singles — Brad McGinnis beat Johnson Nguyen, 6-0, 6-0; Ollie Anderson beat Ying Yu, 6-0, 6-1; Stephen Saltuis beat Johnny Nguyen, 6-0, 6-0.

Girls singles — Erica Blume baet Monica Lui, 6-3, 6-1; Katie Mullally beat Angela Lee, 6-1, 6-2; Lauren Herber beat Angel Lui, 6-0, 6-2.

Boys doubles — Matt Gleason-Phil Barber beat Kevin Ha-Duressa Mudde, 6-0, 6-0; Cole Hauer-AJ Johnson beat Jay Sebial-Phong Ton, 6-0, 6-0.

Girls doubles — Gabby Hampson-Marielle Trumbauer beat Joerene Aviles-Elizabeth Chung, 6-2, 6-0; Katite Odland-Christina Blackbourn beat Jana Chieu-Winly Tang, 7-5, 6-2.

Mixed doubles — Katie Stutz-Liam Gleeson beat Eileen Flesher-Justin Hoang, 6-3, 6-0.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►