Skip to main content
Advertising

Originally published April 22, 2013 at 10:44 PM | Page modified April 24, 2013 at 10:15 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Monday's prep tennis results

Monday's high school tennis results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

Newport 6, Inglemoor 1

Singles — Angela Chen, N, beat Sabrina Demerath, I, 6-2, 6-2; Janae Chinn, I, beat Allison Lee, N, 6-0, 6-2; Lilly Hou, N, beat Lulu Talmage, I, 7-5, 7-6 (7-4); Sally Kim, N, beat Amy Shah, I, 6-1, 6-0.

Doubles — Jane Choi-Emily Chen, N, beat Hannah Talmage-Christy Hanson, I, 6-1, 6-1; Erica Hsia-Ashley Sun, N, beat Emily Ji-Maria Fox, I, 6-0, 6-0; Sara Park-Kari Nasu, N, beat Vickie Goldenberg-Heather Jackson, I, 6-1, 6-0.

Garfield 5, Roosevelt 2

Singles — Fiona Cerf, G, beat Julia Houssmann, R, 6-2, 6-2; Alexia Fite, G, beat Bianca Cittone, R, 6-3, 6-1; Celine Steinbach, G, beat Molly Evans, R, 6-2, 2-6, 7-6 (2); Katie Toyoshima, R, beat Natalie Sharp, G, 2-6, 6-3, 6-4.

Doubles — Clair Baker-Halle Bills, G, beat Francis Woods-Avery Connell, R, 6-4, 6-4.

Mercer Island 7, Juanita 0

Singles — Melanie Lee, beat Emma Lewy-Morgan, 6-1, 6-2; Caroline Dillon, beat Alizeh Karmali, 6-3, 6-1; Caroline Hamilton, beat Rachel Russel, 6-0, 6-0; Miji Suh, beat Tess Pate, 6-1, 6-1.

Doubles — Ashley Larson-Jamie Mounger, beat Brittney Hard-Sunny Huh, 6-3, 6-0; Erin Crandall-Sarah Kahan, beat Ty Baird-Sarah Hartman, 6-0, 6-1; Lark Ruesch-Julia Glick, beat Tatum Ludlum-Julie Stevens, 6-1, 6-1.

Sammamish 4, Liberty 3

Singles — Jenny Adams, L, beat Ella Kuzmenko, S, 6-1, 6-0; Krista Braunston, L, beat Tina Lui, S, 6-2, 6-0; Min Yang, S, beat Sadie Demme, L, 6-7, 4-6; Noelle Rauschendorfer, L, beat Ha Ngyen, S, 1-6, 6-1, 6-4.

Doubles — Sarah Jaker-Sara Devine, S, beat Alia Jaeger-Ana Guzman, L, 6-3, 7-6 (7-5); Danielle McCormack-Jama Gi, S, beat Hannah Ho-Yen Lee, L, 6-2, 6-4; Mana Gnundour-Dona Gi, S, beat Isabelle Ashraf-Felicia Chiang, L, 6-3, 6-2.

Interlake 6, Lake Washington 1

Singles — Isabelle Long, I, beat Ellen Pearson, LW, 7-5, 6-3; Amanda Levine, LW, beat Lina Larson, I, 7-5, 6-3; Maggie Locke, I, beat Kelley Barnes, LW, 6-3, 6-0; Grace Hsieh, I, beat Sara Tamai, LW, 6-1, 6-2.

Doubles — Shayna McDonald-Melissa Long, I, beat Marissa Kirk-Kristi Lynch, LW, 6-0, 6-0; Setareh Rock-Shreya Singh, I, beat Kim Koshman-Grace Maenz, LW, 6-1, 6-3; Julia Liu-Vickie Zlatinova, I, beat Emily Chang-Emily Carlson, LW, 7-5, 6-1.

Marysville-Pilchuck 4, Mountlake Terrace 3

Singles — Bouche, MT, beat Pearce, MP, 6-3, 6-3; Liu, MT, beat Broker, MP, 6-2, 6-1; Lorraine, MT, beat Price, MP, 6-2, 6-4; Thompson, MP, beat Raza, MT, 6-4, 7-5.

Doubles — Cronin-Esser, MP, beat Nguyen-Floe, MT, 5-7, 6-4, 6-3; Leerhoff-Venables, MP, beat Haney-Kinsella, MT, 2-6, 6-1, 6-3; McAdoo-Kedziorski, MP, beat McDermott-Kaur, MT, 7-5, 6-2.

Mariner 6, Cascade 1

Singles — Angela Moniaga, M, beat Jacqueline Southwick, C, 6-0, 6-1; Jale Beka, M, beat Alison Moore, C, 2-6, 6-0, 6-1; Oksana Momotok, M, beat Audrey Taber, C, 6-0, 6-0; Phuong Van, M, beat Tao Nguyen, C, 6-1, 6-1.

Doubles — Christina Han-Cristal Rangel-Pena, M, beat Sarah Jenkins-Lauren McGehey, C, 6-2, 7-5; Tia Nguyen-Jasmine Nguon, M, beat Rachelle Yap-Robi Ramos, C, 6-4, 6-3; Rachel Leopold-Mikayla Whitton, C, beat Rachel Do-Saki Ishida, M, 6-2, 4-6, 7-6 (7-3).

Stanwood 7, Everett 0

Singles — Christine Wolf, beat Amber Smith, 6-2, 6-0; Elle Shaughnessy, beat Adrienne Muramoto, 6-0, 6-2; Alessia Piazzi, beat Emily Olson, 6-0, 6-0; Rachael Rich, beat Isabelel Linkous, 6-0, 6-0.

Doubles — Danica Nash-Sara Schlagel, beat Juhliette Gentzler-Mirka Mandich, 6-3, 6-0; Zanetta Ug-Caryn Nash, beat Tori Faith-Rose Sidhu, 6-1, 6-0; Mariah Orcutt-Alyssa Sanford, beat Michelle Magbag-Elizabeth Coughlan, 6-2, 6-1.

Jefferson 5, Beamer 0

Singles — Michelle Lee, beat Jennifer Tran, 6-1, 6-0; Coco Hernandez-Tagoe, beat Kylie Fisher, 6-2, 6-2.

Doubles — Cindy Park-Crystal Lee, beat Kiele Bowman-Jenny Hoefel, 4-6, 6-2, 6-2; Toni Mullen-Rileigh Qualls, beat Alyssa Tyson-Tori Kaufman, 6-3, 6-2; Nichelle Song-Gloria Oh, beat Lindsey Tyson-Nicole Bowman, 6-0, 6-1.

Mount Rainier 3, Tahoma 2

Singles — Anya Bonner, M, beat MacKenzie Galloway, T, 6-0, 6-0; Karissa Pallagi, M, beat Niko Lindblom, T, 6-2, 6-1.

Doubles — Madie Turek-Francine Lowe, T, beat Kristina Stevanovic-Tajana Vujic, 6-1, 6-2; Beverly Crock-Gracea Hilsen, M, beat Lauren Williams-Jona Wagner, T, 6-2, 3-6, 6-2; Kianna Rem-Amanda Peng, T, beat Madie Wright-Alex Boyle, M, 6-2, 6-4.

Puyallup 4, Bethel 1

Singles — Anna Flury, P, beat Jessica Denison, B, 6-0, 6-0; Khiarah Eddington, P, beat Tana Crozier, B, 6-2, 6-3.

Doubles — Jamie Larson-Lindsey Walker, P, beat Courtney Gunderson-April Berner, B, 7-5, 6-2; Bre Dela Rosa-Mari Molkvadze, P, beat Ashlee Christman-Suzy Varney, B, 6-1, 6-7 (5), 6-2; Collette Reopelle-Brianna Sharpe, B, beat Kim White-Kayla Callanan, P, 0-6, 6-4, 7-5.

Rogers 5, Spanaway Lake 0

Singles — Chelsea Rueppel beat Stephanie Rodriguez, 7-6 (2), 6-2; Ashley Lindsey beat Victoria Nguyen, 7-6 (5), 6-3.

Doubles — Kay Fuhlman-Tatiana Sviridovich beat Melani Cruz-Kaily Mill, 6-1, 6-1; Elise Jackson-Allison Wusterbarth beat Nicole Crosswhite-Christina Park, 6-3, 6-0; Jeeny Chung-Brianna Huhman beat Thoy Ho-Kari Davidson, 6-1, 6-1.

Annie Wright School 4, Seattle Academy 1

Singles — Samantha Weeks, A, beat McKenzie Smith, S, 6-0, 6-0; Esmee Lai, A, won by default.

Doubles — Kelsey Malone-Sophie True, S, beat Soobin An-Leslie Bauska, A, 6-2, 5-3 (retired); Ellie McManus-Natalie Nygren, A, beat Bella Feinstein-Rachel Habib, S, 6-3, 7-6(4); Yui Gu-Makaela Mautz, A, beat Maddie Mitchell-Lillian Hubbell, S, 6-2, 6-4.

Hazen 5, Lindbergh 2

Singles — Liezel Villanueva, L, beat Lesley Wong, 6-2, 6-0; Elise Eong, H, beat Dalen Elezano, 6-1, 6-0; Kristal Kozai, H, beat Mint Pearyoo, 6-1, 6-0; Ashley Wong, H, beat Jenny Lieu, 6-0, 6-0.

Doubles — Haley Strangberg-Kitty Ling, H, beat Jessica Tiamzon-Myranda Dang, 6-0, 6-2; Tina Chung-Naima Shaltu, H, beat Bonnie Yup-Geeia Flores, 6-2, 5-7, 10-7; Colette Perry-Jolene Truong, L, beat Gabbie Solis-Catherine Lin, 6-2, 2-6, 10-8

Coed

Bainbridge 6, O'Dea-Holy Names 5

Boys singles — Matt Alderson, B, beat Joe McRoberts, O-H, 6-2, 6-0; Jacob Christensen, B, beat Jonny Oschner, O-H, 6-1, 6-4; Mark Schoener-Scott, B, beat Michael Shaloom, O-H, 6-0, 6-0.

Girls singles — Catherine Allen, O-H, beat Jordan Ferguson, B, 6-1, 6-1; Cello Lockwood, O-H, beat Tara Nikomborirak, B, 6-0, 6-1; Allison Lidche, O-H, beat Jordan Jackson, B, 8-3.

Boys doubles — Keet Curtis-Ben Devries, B, beat Charlie Ralston-Kyle Gurtler, O-H, 6-0, 6-2; Noland Pelly-Mike Chaffee, B, beat John Diego-Alex Kures, O-H, 6-2, 6-2.

Girls doubles — Caroline Hennes-Celina Schuler, O-H, beat Meghan Hill-Margaux Henderson, B, 2-6, 7-6 (1), 7-5; Kim Maloney-Emma Crenshaw, O-H, beat Lia Hardy-Raya Deussen, B, 6-2, 6-2.

Mixed doubles — Kajsa Nelson-Holt Ogden, B, beat Allison Allmeda-Andrew Kures, O-H, 7-6 (6), 6-3.

Eastside Catholic 8, Chief Sealth 3

Boys singles — Tristan Hyon, E, beat Landy Xevandry, C, 6-1, 6-1. EC won other two boys matches by forfeit.

Girls singles — Rachel DeCaires, E, beat Maria Nguyen, C, 6-3, 6-1; Megan Bastian, E, beat Cliodhina Dill, C, 6-1, 6-1; Claire Ducharme, E, beat Teresa Hoang, C, 6-0, 6-0.

Boys doubles — John Woelfel-Matt Kouthang, C, beat Zayden Miller-Nick Strash, E, 6-4, 6-0; Conrad Hill-Riley Moore, C, beat Kyle Callow-Karl Reutter, E, 7-5, 6-1.

Girls doubles — Nicolette Dworkin-Sam Haubiel, E, beat Zoe Haywood-Maddie Twombley, C, 6-1, 6-3; Julia Hormuth-Hannah Christie, E, beat Mandi Rankin-Allison Steele, C, 6-1, 7-5.

Mixed doubles — DeLancey Lane-Uriel Lopez, C, beat Evan Welsh-Eve Hormuth, E, 6-2, 6-2.

Lakeside 8, Seattle Prep 3

Boys singles — Daniel Park, L, beat Luke Targett, S, 6-3, 6-3; David Yu, L, beat Nick Phillips, S, 2-6, 6-4, 10-7; Kevin Yang, L, beat Daniel Galindo-Navarro, S, 6-4, 6-2.

Girls singles — Shea Wojciehowski, L, beat Catherine Foster, S, 6-2, 6-7 (3), 10-5; Molly Guo, L, beat Mary Ann Santucci, S, 6-1, 6-1; Genevieve Payser, L, beat Emma Brethauer, 6-1, 6-0.

Boys doubles — Sam Blattner-Ryan Doerfler, S, beat Trey Von Gortler-Michael Omori, 6-4, 7-5; Adi Bobas-Braedon Anderson, L, beat Elliott Allen-Joel Scanlon, 6-3, 6-1.

Girls doubles — Meghan Zech-Emily Savidge, S, beat Prachi Keni-Nadia Khan, L, 2-6, 6-4, 6-2; Nikki Labell-Claire Revere, L, beat Maddy Scheer-Maddie McReynolds, S, 6-3, 1-6, 7-5.

Mixed doubles — Ryan Smith-Sarah Newhall, S, beat John Wojciehowski-Amy Wang, L, 6-2, 2-6, 6-3.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►