Skip to main content
Advertising

Originally published April 18, 2013 at 11:04 PM | Page modified April 18, 2013 at 11:05 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep track and field results

Trevonn Russell, L, 44-7. Discus — Eric Teng, F, 120-2. Javelin — Christian Sanchez, F, 149-1. High jump — Anthony May...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

Lindbergh 107, Highline 28

Hazen 94, Highline 40

Foster 62, Highline 50

Shot put — Trevonn Russell, L, 44-7. Discus — Eric Teng, F, 120-2. Javelin — Christian Sanchez, F, 149-1. High jump — Anthony May, F, 5-4. Long jump — Joe Simpson, L, 20-9.5. Triple jump — Jacob Regge, L, 41-10. Pole vault — not held. 110 hurdles — Jacob Regge, L, 16.39. 300 hurdles — Alex Chann, L, 43.43. 100 — Alex Taylor, F, 11.99. 200 — Travis Lilly, Ha, 24.25. 400 — Keith Beasley, Ha, 53.12. 800 — Samuel Gustafsson, Hi, 2:02.15. 1,600 — Colton Maddy, L, 4:44.34. 3,200 — Graham Manson, Ha, 10:49.06. 400 relay — Hazen (Jordan Abdullah, Mason Jacobs, Devin Nguyen, Nick Yount) 44.55. 1,600 relay — Hazen (Nolan Hoover, Evan Howe, Mason Jacobs, Travis Lilly) 3:45.20.

Franklin Pierce 81, Clover Park 64

Shot put — Bluhm, FP, 44-4. Discus — Fruen, CP, 106-2. Javelin — House, FP, 126-10. High jump — Holden, FP, 5-8. Long jump — Nelson, CP, 18-0. Triple jump — Thornton, FP, 35-10. Pole vault — Mejia, CP, 11-6. 110 hurdles — Harris, FP, 16.19. 300 hurdles — Harris, FP, 41.52. 100 — Holden, FP, 11.63. 200 — Harris, FP, 23.37. 400 — Barrett, FP, 52.80. 800 — Rosales, FP, 2:19.20. 1,600 — Barrett, FP, 4:32.20. 3,200 — Pate, CP, 10:23. 400 relay — Clover Park, 44.34. 1,600 relay — Franklin Pierce, 3:39.36.

Renton 120, Tyee 10

Kennedy Catholic 131, Tyee 3

Kennedy Catholic 86, Renton 58

Renton 96, Evergreen 40

Kennedy Catholic 104, Evergreen 34

Shot put — Micah Prescott, R, 42-9.5. Discus — Steven Dang, E, 110-6. Javelin — Elijah Clayton, R, 116-9. High jump — Nate Randall, K, 5-0; Chester Pasag, R, 5-0; Cameron Duston, K, 5-0. Long jump — Drew Thompson, K, 18-10.5. Triple jump — Pedro Diaz, E, 39-6. Pole vault — Evan Larsen, K, 9-6. 110 hurdles — Jordan Bowens, R, 16.12. 300 hurdles — Jordan Bowens, R, 42.76. 100 — Antonio Wynter, K, 11.73. 200 — Antonio Wynter, K, 24.34. 400 — Isaac Haubrick-Feil, K, 53.62. 800 — Camden Harris, K, 2:06.09. 1,600 — Nick Dorsett, K, 4:37.26. 3,200 — Nick Dorsett, K, 9:59.80. 400 relay — Kennedy (Antonio Wynter, O'Shea Quinones, Kendall Momon, Ramsay Bauer) 46.05. 1,600 relay — Kennedy (Corbin White, Camden Harris, Kendall Momon, Isaac Haubrick-Feil) 3:44.62.

Arlington 90.33, Snohomish 54.67

Shot put — Dan Boyden, A, 57-2.75. Discus — Dan Boyden, A, 163-0. Javelin — AJ Passalacqua, A, 162-4. High jump — Jared Alskog, A, 5-8. Long jump — Noah Andal, A, 18-10.5. Triple jump — Michael Forster, A, 38-7. Pole vault — Gabe Ohlsen, S, 11-1. 110 hurdles — Jared Alskog, A, 15.98. 300 hurdles — Max Gray, A, 41.81. 100 — Christian Linder, S, 11.70. 200 — Anthony Dill, A, 24.24. 400 — Jared Alskog, A, 51.71. 800 — Kyler Sager, S, 2:06.92. 1,600 — Jameson Wren, A, 4:35. 3,200 — Ryan Fairhurst, S, 10:05. 400 relay — Arlington (Skylor Elgarico, Max Gray, Jayden Jira, Anthony Dill) 45.16. 1,600 relay — Snohomish (Christian Linder, Ben King, Kodiak Landis, Kyler Sager) 3:34.96.

Shorewood, Stanwood, Marysville-Pilchuck

(team scores not available)

Shot put — Grayson Lein, ST, 42-4.75. Discus — Corbin Ferry, MP, 121-6. Javelin — Arious Frazier, SW, 148-8. High jump — Jonah Hoverson, SW, 5-8. Long jump — Chris Jones, MP, 12-5.75. Triple jump — Clifford Paulk, MP, 40-6. Pole vault — Henry Garmna, ST, 12-0. 110 hurdles — Chris Diaz, SW, 18.62. 300 hurdles — Jonah Hoverson, SW, 44.87. 100 — David Fan, SW, 11.16. 200 — David Fan, SW, 22.78. 400 — Alexander Bentz, ST, 54.95. 800 — Omar Abdulla, SW, 2:10.29. 1,600 — Michael Sutherland, SW, 4:39.42. 3,200 — Keenan Stephens, SW, 10:06.83. 400 relay — Shorewood (Andrew Garrison, Samuel Smith, Chris Namba, David Fan) 44.41. 1,600 relay — Stanwood (Cody Hoskins, Alexander Bentz, Trevor Shaw, Cannen Roberson) 3:40.88.

GIRLS

Lindbergh 121, Highline 22

Hazen 110, Highline 27

Foster 70, Highline 47

Shot put — Aleisha Simpson, L, 36-1. Discus — Jada Rogers, L, 101-0. Javelin — Aleisha Simpson, L, 112-6. High jump — Euynque Patu, F, 4-10. Long jump — Euynque Patu, F, 16-10. Triple jump — Janayla Scott, L, 37-1. Pole vault — Kaitlin Zinsli, L , 11-6. 100 hurdles — Christina Wiley, L, 18.15. 300 hurdles — Sierra Parsons, F, 50.20. 100 — Minhna Le, Ha, 13.72. 200 — Whitney Diggs, Hi, 26.40. 400 — Evelyn Kashubskiy, L, 1:06.76. 800 — Thais Pedro, Hi, 2:33.17. 1,600 — Alem Belete, F, 5:51.05. 3,200 — Alem Belete, F, 12:46.23. 400 relay — Lindbergh (Aajua Brooks, Christina Wiley, Janayla Scott, Chavuanna Kautz) 51.30. 800 relay — Highline (Breana Brookbank, Whitney Diggs, Colleen Pacholski, Adanech Makey) 1:48.20. 1,600 relay — Lindbergh (Evelyn Kashubskiy, Christine Villanueva, Jacqueline Flasherty, Ariel Hodges) 4:41.58.

Franklin Pierce 84, Clover Park 53

Shot put — Sylstad, FP, 25-8. Discus — Sylstad, FP, 86-6. Javelin — Roberts, FP, 64-0. High jump — Hopgood, FP, 4-4. Long jump — Mortensen, FP, 15-9. Triple jump — Mortensen, FP, 32-2. Pole vault — Dunbar, FP, 8-6. 100 hurdles — Mortensen, FP, 16.69. 300 hurdles — Mortensen, FP, 50.99. 100 — Clayton, CP, 13.4. 200 — Basher, FP, 29.43. 400 — Hopgood, FP, 1:11.59. 800 — Rabot, CP, 2:42.10. 1,600 — Rollins, FP, 6:01.1. 3,200 — Lopez, CP, 12:09.10. 800 relay — Clover Park, 2:10.

Renton 128, Tyee 3

Kennedy Catholic 124, Tyee 12

Renton 93, Kennedy Catholic 57

Renton 115, Evergreen 28

Kennedy Catholic 100, Evergreen 36

Shot put — Caroline Tupa, E, 35-9. Discus — Caroline Tupa, E, 100-0. Javelin — Hannah Franceschina, R, 84-1. High jump — Tala Hild, R, 4-8. Long jump — Danielle Carnahan, K, 15-4. Triple jump — Danielle Carnahan, K, 32-2. Pole vault — Danielle Carnahan, K, 9-0. 100 hurdles — Angelica Chu, R, 18.83. 300 hurdles — Angelica Chu, R, 55.2. 100 — Shelly Sauls, R, 13.54. 200 — Savannah Smith, R, 26.88. 400 — Savannah Smith, R, 1:00.39. 800 — Tyra Beckman, R, 2:40.85. 1,600 — Tyra Beckman, R, 6:00.52. 3,200 — Joy Barnes, R, 12:43.96. 400 relay — Kennedy (Gabrielle Patten, Ashley Galando, Kit Bruner, Amanda Shioyama) 53.94. 800 relay — Renton (Emily Lincoln, Shelby Sauls, Savannah Smith, Jazzlyn Joshua) 1:51.33. 1,600 relay — Kennedy (Andrea Zaborac, Natalie Mutter, Megan Brennan, Kit Bruner) 5:16.87.

Arlington 83, Snohomish 67

Shot put — Marissa Swegle, A, 37-4.75. Discus — Marissa Swegle, A, 122-3. Javelin — Delaney Phaysith, A, 93-00. High jump — Kellianne Cavin, S, 4-8. Long jump — Alexa Simons, S, 15-1.5. Triple jump — Jessica Ludwig, A, 34-8.75. Pole vault — Elizabeth Johnson, S, 8-6. 100 hurdles — Jessica Ludwig, A, 17.00. 300 hurdles — Channing Hudson, A, 53.48. 100 — Madison Lichter, S, 12.96. 200 — Lauren Wheatley, S, 27.63. 400 — Emma Janousek, A, 1:03.49. 800 — Marie Gaudin, A, 2:29.57. 1,600 — Gracie Casteneda, A, 5:29.85. 3,200 — Emma Janousek, A, 11:33.30. 400 relay — Snohomish (Lauren Wheatley, Madison Lichter, Kayla Sargent, Eyonna Mason) 52.19. 800 relay — Arlington (McKenzie Corpron, Darby Winterer, Danielle Baker, Diamond Martin) 1:49.64. 1,600 relay — Arlington (CJ Taylor, Shanelle Shirey, Gracie Casteneda, Channing Hudson) 4:25.50.

Shorewood, Stanwood, Marysville-Pilchuck

(team scores not available)

Shot put — Anglica Cleveland, MP, 32-6. Discus — Anglica Cleveland, MP, 99-9. Javelin — Jessica Gaevert, SW, 95-2. High jump — Alaina Olson, SW, 5-0. Long jump — Charity Ijiomah, SW, 16-8. Triple jump — Julia Heichel, SW, 32-0. Pole vault — Lacey McLean, MP, 9-6. 100 hurdles — Lacey McLean, MP, 17.43. 300 hurdles — Megan Ransom, SW, 47.26. 100 — Charity Ijimoah, SW, 13.41. 200 — Amanda Klep, MP, 27.14. 400 — Mackenzie Nolte, MP, 1:02.04. 800 — Sophia Sobotta, SW, 2:30.83. 1,600 — Emily Ransom, SW, 6:10.62. 3,200 — Emily Ransom, SW, 12:37.50. 400 relay — Marysville Pilchuck (Bri King, Amanda Klep, Lacey McLean, Charlee Pilon) 51.07. 800 relay — Shorewood (Britt Blomso, Megan Ransom, Salyna McDonald, Charity Ijiomah) 1:49.98. 1,600 relay — Marysville Pilchuck (Bri King, Amanda Klep, Wesley Bradley, Charlee Pilon) 4:17.16.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►