Skip to main content
Advertising

Originally published April 17, 2013 at 11:17 PM | Page modified April 18, 2013 at 11:05 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Wednesday's prep tennis results

Tajana Vujic beat Laura Tran, 3-6, 6-3, 10-6; Anya Bonner beat Gheremie Icban, 6-1, 6-1. Doubles — Beverly Crock-Svetlana Avanesyan...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

GIRLS

Mount Rainier 5, Kent Meridian 0

Singles — Tajana Vujic beat Laura Tran, 3-6, 6-3, 10-6; Anya Bonner beat Gheremie Icban, 6-1, 6-1.

Doubles — Beverly Crock-Svetlana Avanesyan beat Kelsey Tran-Emily Tran, 6-2, 6-0; Madie Wright-Alex Boyle beat Jocelyn Alcantara-Erika Asuncion, 6-1, 6-0; Mariya Manuel-Gracea Hilsen beat Emily Chouhlamany-Karissa Vongkamcharih, 6-3, 6-1.

Jefferson 5, Auburn Riverside 0

Singles — Michelle Lee beat Lica Garofalo, 6-2, 6-4; Coco Hernandez-Tagoe beat Natalie Jones, 6-1, 6-1.

Doubles — Cindy Park-Crystal Lee beat Brenna Bruil-Carson Heilborn, 6-2, 6-0; Rileigh Qualls-Toni Mullen beat Sydnie LaValley-Lindsey Sanborn, 6-2, 6-3; Nichelle Song-Gloria Oh beat Rachel Wilson-Rachel Wood, 6-0, 6-0.

Issaquah 5, Redmond 2

Singles — Kana Moriyama, R, beat Kirstin Cheung, I, 6-1, 6-3; Regina Daraovoski, I, beat Faye LaFond, R, 6-1, 6-2; Lucy Hoffman, I, beat Jessie Liu, R, 6-0, 6-3; Haley Blatter, R, beat Inyoung Yu, I, 6-1, 6-1.

Doubles — Sam Garrard-Kelsey Wilson, I, beat Meg Holtzinger-Lety Santillana, R, 6-2, 6-0; Halle Gordon-Molly Shade, I, beat Hannah Yang-Danika Shtukin, R, 6-0, 6-1; Christine Park-Carly Ruggles, I, beat Meg Leonard-Shayda Golsham, R, 6-1, 6-1.

Interlake 6, Bellevue 1

Singles — Isabelle Long, I, beat Sabrina Tu, B, 6-2, 6-0; Lina Larson, I, beat Karen Park, B, 6-1, 6-1; Annalise Combs, B, beat Maggie Locke, I, 7-5, 2-6, 10-3; Shayna McDonald, I, beat Nomuntuya Luehr, B, 6-4, 6-2.

Doubles — Setareh Rock-Melissa Long, I, beat Tracy Monk-Lucia Pineda, B, 6-4, 6-3; Julia Liu-Vickie Zlatinova, I, beat Maddie Glover-Laine Goudy, B, 6-0, 6-1; Shreya Singh-Kavya Magham, I, won by forfeit.

Sammamish 4, Juanita 3

Singles — Emma Lewy-Morgan, J, beat Ella Kuzmenko, S, 6-4, 7-5; Tina Liu, S, beat Alizeh Karmali, J, 6-2, 7-6; Min Yang, S, beat Sunnt Huh, J, 6-3, 6-3; Delaney Deanna-Chan, J, beat Ha Nguyen, S, 7-6 (5), 6-1.

Doubles — Teja Christensen-Brittney Hard, J, beat Demri Hortan-Mana Ghandoue, S, 6-1, 6-4; Danielle McCormack-Jama Gantulga, S, beat Ty Baird-Sara Hartman, J, 6-2, 6-1; Donna Gambaatar-Takyn Okamoto, S, beat Rachel Russell-Tatum Ludlam, J, 6-2, 5-7, 7-6.

Mariner 7, Mount Vernon 0

Singles — Angela Moniaga beat Brooke Emory, 6-1, 6-1; Jale Beka beat Svea Love, 6-1, 6-2; Oksana Momotok beat Hannah Levine, 6-4, 6-4; Phuong Van beat Addi Sager, 6-2, 6-0

Doubles — Cristal Rangel-Pena-Christina Han beat Jenna Moores-Miranda LeDuc, 6-4, 7-6 (7-3); Tia Nguyen-Jasmine Nguon beat Ali Long-Elyse Lankford, 6-3, 6-1; Rachel Do-Saki Ishida beat Renee Larson-Ally Baisch, 6-1, 6-1.

Forest Ridge 5, Seattle Academy 0

Singles — Michelle Lui beat Kelsey Walter, 6-0, 6-0; Tiffanie Chai beat Elsa Smith, 6-1, 6-0.

Doubles — Fanny Anderson-Olivia Cero beat Kelsey Malone-Sophie True, 6-4, 6-2; Stephanie Nicholson-Adele Parsons beat Nadia Jamrozik-Margaret Garrison, 6-2, 6-1; Rachel Dekman-Annie Hines beat McKenzie Smith-Rachel Habib, 6-1, 6-0.

COED

Bainbridge 6, Seattle Prep 5

Boys singles — Matt Alderson, B, beat Luke Targett, 6-0, 6-1; Jacob Christensen, B, beat Daniel Galinbo-Navarro, 6-0, 6-1; Nick Phillips, SP, beat Mark Schoener-Scott, 6-0, 6-0.

Girls singles — Jordan Ferguson, B, beat Catherine Fister, 2-6, 6-2, 10-6; Mehan Zech, SP, beat Tara Nikomborirak, 6-1, 6-1; Mary Ann Santucci, SP, beat Jordan Jackson, 6-1, 6-1.

Boys doubles — Keet Curtis-Ben Devries, B, beat Sam Blattnet-Ryan Doerfler, 6-2, 2-6, 6-4; Mike Chapfee-Noland Pelly, beat Elliot Allen-Joel Scanlan, 6-3, 6-2.

Girls doubles — Mehan Hill-Margaux Henderson, B, beat Maddy Scheer-Emily Savidle, 6-3, 6-3; Maddie McReynolds-Steph Lewis, SP, beat Raya Deussen-Samantha Elliot, 6-3, 6-0.

Mixed doubles — Sarah Newhall-Ryan Smith, SP, beat Kajsa Nelson-Holt Ogden, 4-6, 6-4, 7-6(5).

Lakeside 6, O'Dea-Holy Names 5

Boys singles — Daniel Park, L, Joe McRoberts, O-H, 6-2, 6-2; David Yu, L, beat Johnny Ochsner, O-H, 6-3, 6-0; Kevin Yang, L, beat Kyle Gurtler, O-H, 6-1, 6-0.

Girls singles — Catherine Allen, O-H, beat Molly Guo, L, 6-2, 6-2; Cello Lockwood, O-H, beat Laynee Laube, L, 6-1, 6-0; Anja Renkes, O-H, beat Prachi Keni, L, 6-1, 6-2.

Boys doubles — Trey Von Gortler-Michael Omori, L, beat Andrew Kures-Alex Kures, O-H, 6-0, 6-1; Adi Bodas-Braedon Anderson, L, beat Charlie Ralston-Trey Popp, O-H, 6-2, 6-2.

Girls doubles — Caroline Hennes-Celina Schuler, O-H, beat Claire Revere-Nadia Khan, L, beat 6-4, 6-4; Emma Cronshaw-Kim Maloney, O-H, beat Amy Wang Wang-Mary Thomas, L, 6-1, 6-1.

Mixed doubles — Nikki Labell-John Wojciehowski, L, beat Allison Almeda-John Diego, O-H, 7-5, 7-5

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►