Skip to main content
Advertising

Originally published April 11, 2013 at 11:38 PM | Page modified April 11, 2013 at 11:50 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep track and field results

Anderson, W, 42-1. Discus — Sackmann, O, 119-11. Javelin — Williams, O, 148-11. 5. High jump — J. Yoro, O, 6-2. Long jump — C...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

White River 91, Orting 50

Shot put — Anderson, W, 42-1. Discus — Sackmann, O, 119-11. Javelin — Williams, O, 148-11.5. High jump — J. Yoro, O, 6-2. Long jump — C. Yoro, O, 19-3.25. Triple jump — C. Yoro, O, 39-3.75. Pole vault — Wilson, W, 10-0. 110 hurdles — Liebel, W, 14.91. 300 hurdles — Liebel, W, 40.84. 100 — Wells, W, 11.24. 200 — Wells, W, 22.87. 400 — Fahnstrom, O, 52.94. 800 — Fisher, W, 2:13.59. 1,600 — Fisher, W, 4:55.57. 3,200 — Fueston, W, 10:32.7. 400 relay — White River, 44.54. 1,600 relay — White River, 3:34.74.

Mountlake Terrace 119, Everett 26

Shorewood 119, Everett 21

Mountlake Terrace 84, Shorewood 60

Shot put — Nicholas Blair, E, 41-10. Discus — Ben Jenne, SW, 119-4. Javelin — Beau Kennedy, MLT, 165-0. High jump — Jonah Hoverson, SW, 5-10. Long jump — Spencer Tu, SW, 19-4. Triple jump — Gifton Okoronkwo, MLT, 43-3. Pole vault — Erik Johnson, SW, 11-6. 110 hurdles — Duane Dahl, MLT, 17.81. 300 hurdles — no results. 100 — Mason Stone, MLT, 11.34. 200 — Mason Stone, MLT, 22.79. 400 — Quinnell Mason, MLT, 52.39. 800 — Jason Edwards, SW, 2:04.08. 1,600 — Jack Pearce, MLT, 4:38.58. 3,200 — Jack Pearce, MLT, 10:00.59. 400 relay — Mountlake Terrace (Joshua Kim, Duane Dahl, Quinnell Mason, Mason Stone) 43.91. 1,600 relay — Mountlake Terrace (Duane Dahl, Yohans Tewolde, Conrad Bratz, Quinnell Mason) 3:42.54.

Oak Harbor 100, Meadowdale 45

Oak Harbor 77, Marysville Gethcell 68

Marysville Gethcell 88, Meadowdale 57

Shot put — Alfredo Diaz-Rodriguez, MG, 49-1. Discus — Tyler Adamson, OH, 127-3. Javelin — Piikekai Tarrant, OH, 136-5. High jump — Chris Hailer, OH, 6-2. Long jump — Malik Braxton, Me, 20-1. Triple jump — Elijah Jordan, MG, 39-7. Pole vault — Lukas McCracken, MG, 11-0. 110 hurdles — Daniel McNabb, MG, 16.73. 300 hurdles — Brent Hafenscher, MG, 43.24. 100 — Margaryonta Kilcup, Me, 11.28. 200 — Eugene Marcus, MG, 23.64. 400 — Trevor White, Me, 53.52. 800 — Clayton Richardson, OH, 2:05.17. 1,600 — John Rodeheffer, OH, 4:37.90. 3,200 — John Rodeheffer, OH, 10:00.65. 400 relay — Marysville Getchell (Jesse Pavilando, Alexzander Seymer, Codey Voss, Eugene Marcus) 45.36. 1,600 relay — Marysville Getchell (Daniel McNabb, Codey Voss, Eugene Marcus, Antonio Larson) 3:45.02.

Fife 105, Steilacoom 35

Shot put — Michael Davis, F, 39-3.5. Discus — Michael Davis, F, 125-9. Javelin — Casey Wagemans, F, 159-3. High jump — Breck Noland, F, 5-6. Long jump — Jacob Hughes, F, 19-11. Triple jump — Breck Noland, F, 19-0.5. Pole vault — Khyri Edwards, F, 9-0. 110 hurdles — Casey Wagemans, F, 17.54. 300 hurdles — Casey Wagemans, F, 45.97. 100 — Jonah Mathews, F, 11.01. 200 — Jonah Mathews, F, 23.19. 400 — Darian Williams, S, 54.81. 800 — Breck Noland, F, 2:05.98. 1,600 — Travis Beets, F, 5:11.12. 3,200 — Ben Ghigleri, F, 11:46.60. 400 relay — Fife (Casey Wagemans, Chandler Calhoun, Jonah Mathews, Andrew Parker) 45.36. 1,600 relay — Fife, 4:09.64.

GIRLS

White River 90, Orting 53

Shot put — Sandness, W, 27-6.5. Discus — Strassburg, O, 102-10. Javelin — Anderson, Life Christian, 102-4. High jump — Crawford, W, 4-10. Long jump — Kunst, W, 13-11. Triple jump — Crawford, W, 30-4. Pole vault — Budinick, W, 7-6. 100 hurdles — Crawford, W, 16.02. 300 hurdles — Crawford, W, 52.71. 100 — Whatley, O, 13.09. 200 — Whatley, O, 26.45. 400 — Liebel, W, 65.63. 800 — Moser, W, 2:41.96. 1,600 — Moser, W, 5:49.5. 3,200 — Parslow, O, 12:57. 400 relay — White River, 55.12. 800 relay — White River, 1:56.28. 1,600 relay — White River, 4:54.27.

Oak Harbor 107, Meadowdale 42

Oak Harbor 82, Marysville Getchell 68

Marysville Getchell 97, Meadowdale 52

Shot put — Taylor Deconzo, OH, 33-10. Discus — Kayla Galicia, MG, 86-8.5. Javelin — Ciera Wiser, OH, 105-5. High jump — Kaitlyn McCormick, MG, 5-0. Long jump — K'Leia Wilson, MG, 14-5. Triple jump — Ciera Wiser, OH, 31-5.5. Pole vault — Makayla Harvey, MG, 7-6. 100 hurdles — Angela Nguyen, Me, 17.26. 300 hurdles — Angela Nguyen, Me, 17.26. 100 — Jessica Hollins, OH, 12.91. 200 — Jessica Hollins, OH, 27.10. 400 — Rachael Lefstad, MG, 1:01.75. 800 — Haley Suarez, Me, 2:24.84. 1,600 — Haley Suarez, Me, 5:08.59. 3,200 — Jonalynn Horn, OH, 12:28.33. 400 relay — Marysville Getchell (Bailie Weikel, Makenzie Terrell, Kelsee Crenshaw, Kyrin Jarvis) 51.71. 800 relay — Marysville Getchell (Bailie Weikel, Makenzie Terrell, Kelsee Crenshaw, Kyrin Jarvis) 1:50.22. 1,600 relay — Marysville Getchell (Kyrin Jarvis, Makenzie Terrell, Bailie Weikel, Rachael Lefstad) 4:26.72.

Mountlake Terrace 74.5, Everett 70.5

Shorewood 85, Everett 57

Shorewood 74, Mountlake Terrace 70

Shot put — Rosie Sittauer, E, 34-5. Discus — Madeline Bell-Knight, SW, 97-1. Javelin — Salyna McDonald, SW,107-5. High jump — Alaina Olson, SW, 5-3. Long jump — Charity Ijiomah, SW, 17-2. Triple jump — Chine Okoronkwo, MLT, 38-4. Pole vault — Chinne Okoronkwo, MLT, 10-0. 100 hurdles — Roz Kinney, E, 17.39. 300 hurdles — Megan Ransom, SW, 49.12. 100 — Charity Ijimoah, SW, 12.66. 200 — Barbara Biney, MLT, 27.91. 400 — Britt Blomso, SW, 1:05.25. 800 — Ella Schroth, MLT, 2:40.29. 1,600 — Emily Ransom, SW, 5:44.57. 3,200 — Ella Schroth, MLT, 12:09.42. 400 relay — Mountlake Terrace (Barbara Biney, Tiana Pennington-Obispo, Courtney Hammer, Chinne Okoronkwo) 52.12. 800 relay — Shorewood (Britt Blomso, Christina Garrison, Salyna McDonald, Erin Arslanoglu) 1:52.66. 1,600 relay — Mountlake Terrace (Barbara Biney, Courtney Hammer, Marie Auch-Schwelk, Maddie Dellinger) 4:32.41.

Fife 97, Steilacoom 52

Shot put — Savannah Barber, F, 34-0. Discus — Savannah Barber, F, 102-8.5. Javelin — Savannah Barber, F, 113-6. High jump — Miranda Osadchey, S, 4-10. Long jump — Kylianna Morton, F, 14-8.5. Triple jump — Maddie Michaud, F, 30-5.5. Pole vault — Brooke March, F, 7-0. 100 hurdles — Adele Tietgen, S, 17.66. 300 hurdles — Adele Tietgen, S, 48.14. 100 — McKenna Fietz, F, 13.65. 200 — Zuleyka Lopez-Cruz, F, 29.43. 400 — Maglyn Kittlitz, S, 1:11.06. 800 — Allison Ruther, F, 2:40.18. 1,600 — Sophia Kingsley, S, 6:14.30. 3,200 — Kiana Dorris, F, 13:49.26. 400 relay — Fife (Presli Atwood, Alaina Valenciano, Kylee Horan, McKenna Fietz) 55.9. 800 relay — Steilacoom (Morgan Boyd, Noelle Russell, Miranda Osadchey, Adele Tietgen) 1:54.19. 1,600 relay — Fife (Lauren Evans, Allison Ruther, Alaina Valenciano, Mackenna Larsen) 4:56.36

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►