Skip to main content
Advertising

Originally published April 11, 2013 at 11:38 PM | Page modified April 11, 2013 at 11:50 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep track and field results

Anderson, W, 42-1. Discus — Sackmann, O, 119-11. Javelin — Williams, O, 148-11. 5. High jump — J. Yoro, O, 6-2. Long jump — C...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

White River 91, Orting 50

Shot put — Anderson, W, 42-1. Discus — Sackmann, O, 119-11. Javelin — Williams, O, 148-11.5. High jump — J. Yoro, O, 6-2. Long jump — C. Yoro, O, 19-3.25. Triple jump — C. Yoro, O, 39-3.75. Pole vault — Wilson, W, 10-0. 110 hurdles — Liebel, W, 14.91. 300 hurdles — Liebel, W, 40.84. 100 — Wells, W, 11.24. 200 — Wells, W, 22.87. 400 — Fahnstrom, O, 52.94. 800 — Fisher, W, 2:13.59. 1,600 — Fisher, W, 4:55.57. 3,200 — Fueston, W, 10:32.7. 400 relay — White River, 44.54. 1,600 relay — White River, 3:34.74.

Mountlake Terrace 119, Everett 26

Shorewood 119, Everett 21

Mountlake Terrace 84, Shorewood 60

Shot put — Nicholas Blair, E, 41-10. Discus — Ben Jenne, SW, 119-4. Javelin — Beau Kennedy, MLT, 165-0. High jump — Jonah Hoverson, SW, 5-10. Long jump — Spencer Tu, SW, 19-4. Triple jump — Gifton Okoronkwo, MLT, 43-3. Pole vault — Erik Johnson, SW, 11-6. 110 hurdles — Duane Dahl, MLT, 17.81. 300 hurdles — no results. 100 — Mason Stone, MLT, 11.34. 200 — Mason Stone, MLT, 22.79. 400 — Quinnell Mason, MLT, 52.39. 800 — Jason Edwards, SW, 2:04.08. 1,600 — Jack Pearce, MLT, 4:38.58. 3,200 — Jack Pearce, MLT, 10:00.59. 400 relay — Mountlake Terrace (Joshua Kim, Duane Dahl, Quinnell Mason, Mason Stone) 43.91. 1,600 relay — Mountlake Terrace (Duane Dahl, Yohans Tewolde, Conrad Bratz, Quinnell Mason) 3:42.54.

Oak Harbor 100, Meadowdale 45

Oak Harbor 77, Marysville Gethcell 68

Marysville Gethcell 88, Meadowdale 57

Shot put — Alfredo Diaz-Rodriguez, MG, 49-1. Discus — Tyler Adamson, OH, 127-3. Javelin — Piikekai Tarrant, OH, 136-5. High jump — Chris Hailer, OH, 6-2. Long jump — Malik Braxton, Me, 20-1. Triple jump — Elijah Jordan, MG, 39-7. Pole vault — Lukas McCracken, MG, 11-0. 110 hurdles — Daniel McNabb, MG, 16.73. 300 hurdles — Brent Hafenscher, MG, 43.24. 100 — Margaryonta Kilcup, Me, 11.28. 200 — Eugene Marcus, MG, 23.64. 400 — Trevor White, Me, 53.52. 800 — Clayton Richardson, OH, 2:05.17. 1,600 — John Rodeheffer, OH, 4:37.90. 3,200 — John Rodeheffer, OH, 10:00.65. 400 relay — Marysville Getchell (Jesse Pavilando, Alexzander Seymer, Codey Voss, Eugene Marcus) 45.36. 1,600 relay — Marysville Getchell (Daniel McNabb, Codey Voss, Eugene Marcus, Antonio Larson) 3:45.02.

Fife 105, Steilacoom 35

Shot put — Michael Davis, F, 39-3.5. Discus — Michael Davis, F, 125-9. Javelin — Casey Wagemans, F, 159-3. High jump — Breck Noland, F, 5-6. Long jump — Jacob Hughes, F, 19-11. Triple jump — Breck Noland, F, 19-0.5. Pole vault — Khyri Edwards, F, 9-0. 110 hurdles — Casey Wagemans, F, 17.54. 300 hurdles — Casey Wagemans, F, 45.97. 100 — Jonah Mathews, F, 11.01. 200 — Jonah Mathews, F, 23.19. 400 — Darian Williams, S, 54.81. 800 — Breck Noland, F, 2:05.98. 1,600 — Travis Beets, F, 5:11.12. 3,200 — Ben Ghigleri, F, 11:46.60. 400 relay — Fife (Casey Wagemans, Chandler Calhoun, Jonah Mathews, Andrew Parker) 45.36. 1,600 relay — Fife, 4:09.64.

GIRLS

White River 90, Orting 53

Shot put — Sandness, W, 27-6.5. Discus — Strassburg, O, 102-10. Javelin — Anderson, Life Christian, 102-4. High jump — Crawford, W, 4-10. Long jump — Kunst, W, 13-11. Triple jump — Crawford, W, 30-4. Pole vault — Budinick, W, 7-6. 100 hurdles — Crawford, W, 16.02. 300 hurdles — Crawford, W, 52.71. 100 — Whatley, O, 13.09. 200 — Whatley, O, 26.45. 400 — Liebel, W, 65.63. 800 — Moser, W, 2:41.96. 1,600 — Moser, W, 5:49.5. 3,200 — Parslow, O, 12:57. 400 relay — White River, 55.12. 800 relay — White River, 1:56.28. 1,600 relay — White River, 4:54.27.

Oak Harbor 107, Meadowdale 42

Oak Harbor 82, Marysville Getchell 68

Marysville Getchell 97, Meadowdale 52

Shot put — Taylor Deconzo, OH, 33-10. Discus — Kayla Galicia, MG, 86-8.5. Javelin — Ciera Wiser, OH, 105-5. High jump — Kaitlyn McCormick, MG, 5-0. Long jump — K'Leia Wilson, MG, 14-5. Triple jump — Ciera Wiser, OH, 31-5.5. Pole vault — Makayla Harvey, MG, 7-6. 100 hurdles — Angela Nguyen, Me, 17.26. 300 hurdles — Angela Nguyen, Me, 17.26. 100 — Jessica Hollins, OH, 12.91. 200 — Jessica Hollins, OH, 27.10. 400 — Rachael Lefstad, MG, 1:01.75. 800 — Haley Suarez, Me, 2:24.84. 1,600 — Haley Suarez, Me, 5:08.59. 3,200 — Jonalynn Horn, OH, 12:28.33. 400 relay — Marysville Getchell (Bailie Weikel, Makenzie Terrell, Kelsee Crenshaw, Kyrin Jarvis) 51.71. 800 relay — Marysville Getchell (Bailie Weikel, Makenzie Terrell, Kelsee Crenshaw, Kyrin Jarvis) 1:50.22. 1,600 relay — Marysville Getchell (Kyrin Jarvis, Makenzie Terrell, Bailie Weikel, Rachael Lefstad) 4:26.72.

Mountlake Terrace 74.5, Everett 70.5

Shorewood 85, Everett 57

Shorewood 74, Mountlake Terrace 70

Shot put — Rosie Sittauer, E, 34-5. Discus — Madeline Bell-Knight, SW, 97-1. Javelin — Salyna McDonald, SW,107-5. High jump — Alaina Olson, SW, 5-3. Long jump — Charity Ijiomah, SW, 17-2. Triple jump — Chine Okoronkwo, MLT, 38-4. Pole vault — Chinne Okoronkwo, MLT, 10-0. 100 hurdles — Roz Kinney, E, 17.39. 300 hurdles — Megan Ransom, SW, 49.12. 100 — Charity Ijimoah, SW, 12.66. 200 — Barbara Biney, MLT, 27.91. 400 — Britt Blomso, SW, 1:05.25. 800 — Ella Schroth, MLT, 2:40.29. 1,600 — Emily Ransom, SW, 5:44.57. 3,200 — Ella Schroth, MLT, 12:09.42. 400 relay — Mountlake Terrace (Barbara Biney, Tiana Pennington-Obispo, Courtney Hammer, Chinne Okoronkwo) 52.12. 800 relay — Shorewood (Britt Blomso, Christina Garrison, Salyna McDonald, Erin Arslanoglu) 1:52.66. 1,600 relay — Mountlake Terrace (Barbara Biney, Courtney Hammer, Marie Auch-Schwelk, Maddie Dellinger) 4:32.41.

Fife 97, Steilacoom 52

Shot put — Savannah Barber, F, 34-0. Discus — Savannah Barber, F, 102-8.5. Javelin — Savannah Barber, F, 113-6. High jump — Miranda Osadchey, S, 4-10. Long jump — Kylianna Morton, F, 14-8.5. Triple jump — Maddie Michaud, F, 30-5.5. Pole vault — Brooke March, F, 7-0. 100 hurdles — Adele Tietgen, S, 17.66. 300 hurdles — Adele Tietgen, S, 48.14. 100 — McKenna Fietz, F, 13.65. 200 — Zuleyka Lopez-Cruz, F, 29.43. 400 — Maglyn Kittlitz, S, 1:11.06. 800 — Allison Ruther, F, 2:40.18. 1,600 — Sophia Kingsley, S, 6:14.30. 3,200 — Kiana Dorris, F, 13:49.26. 400 relay — Fife (Presli Atwood, Alaina Valenciano, Kylee Horan, McKenna Fietz) 55.9. 800 relay — Steilacoom (Morgan Boyd, Noelle Russell, Miranda Osadchey, Adele Tietgen) 1:54.19. 1,600 relay — Fife (Lauren Evans, Allison Ruther, Alaina Valenciano, Mackenna Larsen) 4:56.36

News where, when and how you want it

Email Icon

Career Center Blog

Career Center Blog

Looking for joy on the job


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►