Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, April 4, 2013 at 11:04 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's prep track and field results

M. Campbell, L, 40-6. 5. Discus — Shane Coate, L, 100-6. 5. Javelin — Sean Campbell, L, 144-10. High jump — Andrew Baugh...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

Interlake 82, Liberty 59

Shot put — M. Campbell, L, 40-6.5. Discus — Shane Coate, L, 100-6.5. Javelin — Sean Campbell, L, 144-10. High jump — Andrew Baugh, L, 5-6. Long jump — Taylor Sze, I, 18-7. Triple jump — Aidan Browne, I, 37-0. Pole vault — Devin Lewis, 10-0. 110 hurdles — Noel Romney, L, 16.2. 300 hurdles — Noel Romney, L, 44.6. 100 — Dexter Barcas-Glover, L, 11.6. 200 — Evan Turman, I, 23.1. 400 — Evan Turman, I, 52.4. 800 — Hiram Redmond, L, 2:03.5. 1,600 — Sam Giner, I, 4:32.5. 3,200 — Jay Taves, 1010.1. 400 relay — Interlake, 46.8. 1,600 relay — Liberty, 3:39.8.

Renton 82, Highline 41;

Hazen 77, Renton 63;

Hazen 98, Highline 40

Shot put — Elijah Clayton, R, 42-3. Discus — Dominique Perry, Hi, 101-7. Javelin — Eddie Cervantes, Hi, 132-9. High jump — Spencer Shear, Ha, 5-8. Long jump — Mason Jacobs, Ha, 20-7.5. Triple jump — Bahari Watkins, Ha, 37-5.5. Pole vault — Spencer Shear, Ha, 13-0. 110 hurdles — Jonathan Pendleton, R, 17.91. 300 hurdles — Abdi Ali, R, 46.37. 100 — Kaleb Magee, Ha, 11.98. 200 — Kaleb Magee, Ha, 24.47. 400 — Keith Beasley, Ha, 53.66. 800 — Samuel Gustafsson, Hi, 2:03.14. 1,600 — Hameed Maktoof, R, 4:46.27. 3,200 — Kelvin Herbruger, Hi, 10:47.85. 400 relay — Renton (Chester Pasag, Jonathan Pendleton, Long Tran, Jared Jenkins) 50.74. 1,600 relay — Hazen (Evan Howe, Nolan Hoover, Travis Lilly, Awsten Necita) 3:47.95.

Lindbergh 121, Tyee 13;

Lindbergh 112, Evergreen 22

Shot put — Steven Dang, E, 41-3.5. Discus — Trevonn Russell, L, 131-9.5. Javelin — D'Shaun Sims, L, 114-9. High jump — Antonio Dailey, L, Sean Wilson, L, 5-2. Long jump — Sean Wilson, L, 19-6. Triple jump — Jagbir Singh, L, 40-1.5. Pole vault — no results available. 110 hurdles — Ravtej Thandi, L, 16.85. 300 hurdles — Joe Simpson, L, 42.48. 100 — Jagbir Singh, L, 12.4. 200 — Joseph Rogers, T, 26.22. 400 — Mitchell Hughey, L, 52.64. 800 — Evan Lamb, L, 2:10.03. 1,600 — Marques Chacon, E, 4:41.5. 3,200 — Grant Haley, L, 10:54.78. 400 relay — Lindbergh (Evan Lamb, Joe Simpson, Aaron Arzaga, Isaiah Banfro), 44.40. 1,600 relay — Evergreen (Marques Chacon, Henk Ufkes, Matthew Chacon, Pedro Diaz), 4:00.47.

Shorecrest 96, Shoreline Christian 32;

Shorewood 90, Shorecrest 46;

Shorewood 106, Shoreline Christian 18

Shot put — Jestus Blair, Shorewood, 40-3. Discus — Ben Jenne, Shorewood, 108-3. Javelin — Joe Dexter, SC, 151-11. High jump — Jonah Hoverson, Shorewood, 5-10. Long jump — Aaron Miller, Shorewood, 18-11.5. Triple jump — David Ahern, Shorecrest, 37-5.25. Pole vault — Details. 110 hurdles — Daniel Hill, Shoreline Christian, 17.25. 300 hurdles — Daniel Hall, Shoreline Christian, 45.64. 100 — David Fan, SW, 11.17. 200 — Will McNamara, Shorecrest, 23.54. 400 — Carter Osborne, Shorecrest, 56.31. 800 — Carter Osborne, Shorecrest, 1:56.88. 1,600 — Caleb Bonner, Shoreline Christian, 4:41.47. 3,200 — Keenan Stephens, Shorewood, 10:22.27. 400 relay — Shorewood (Rikio Campbell, Ammanuel Beyene, Samuel Smith, David Fan) 45.54. 1,600 relay — Shorecrest (Keelan Bailey, Will McNamara, Carter Osborne, Keegan Lockler) 3:36.74.

GIRLS

Liberty 86, Interlake 56

Shot put — Amy Ellenberg, L, 22-2. Discus — Annie Campbell, I, 66-8.5. Javelin — Anna Frodsham, I, 103.7. High jump — Kelli Anderson, L, 4-6. Long jump — Samantha Harrell, L, 15-3. Triple jump — Samantha Harrell, 31-2.5. Pole vault — no competitors. 100 hurdles — Sophie Oscar, I, 17.0. 300 hurdles — Sophie Oscar, I, 50.3. 100 — Sharelle Demps, L, 13.1. 200 — Sherelle Demps, L, 26.7. 400 — Karissa Shaphard, I, 63.0. 800 — Megan Chucka, L, 226.9. 1,600 — Nikita Waghani, I, 52.0. 3,200 — Annie Davis, I, 1:154.4. 400 relay — Liberty, 52.0. 800 relay — Liberty, 1:49.9. 1,600 relay — Interlake, 4:17.7.

Renton 102, Highline 22;

Renton 76, Hazen 65;

Hazen 95, Highline 33

Shot put — Hannah Franceschina, R, 28-4. Discus — Hannah Franceschina, R, 82-2. Javelin — Hannah Franceschina, R, 82-0. High jump — Kathleen Nguyen, Ha, 4-6. Long jump — Kathleen Nguyen, Ha, 14-11. Triple jump — Emma Tuschhoff, Ha, 31-7. Pole vault — Sophia Cassam, Hi, 8-6. 100 hurdles — Elaine Nguyen, Ha, 18.23. 300 hurdles — Cindy Truong, Ha, 55.22. 100 — Savannah Smith, R, 13.19. 200 — Savannah Smith, R, 27.08. 400 — Savannah Smith, R, 1:02. 800 — Kate Lilly, Ha, 2:27.67. 1,600 — Joy Barnes, R, 5:52.78. 400 relay — Hazen (Chelsea Delgado, Sablena Milinganyo, Ria Mohan, My Nguyen) 53.82. 800 relay — Renton (Iman Burks, Roniesha Roberts, Shelly Sauls, Emily Lincoln) 1:53.12. 1,600 relay — Renton (Rachelle Ibanez, Roniesha Roberts, Emily Lincoln, Shelly Sauls) 4:42.13.

Lindbergh 124, Tyee 15;

Lindbergh 115, Evergreen 25

Shot put — Aleisha Simpson, L, 25-5. Discus — Caroline Tupa, E, 98-0. Javelin — Aleisha Simpson, L, 95-8. High jump — Evelyn Kashubskiy, L, 4-8. Long jump — Jasmine Rau, L, 12-10.5. Triple jump — Janayla Scott, L, 33-8. Pole vault — no results available. 100 hurdles — Christina Wiley, L, 17.51. 300 hurdles — Jacqueline Martin, L, 57.37. 100 — Aajua Brooks, L, 13.62. 200 — Alex Witherspoon, L, 30.68. 400 — Janayla Scott, L, 1:04.07. 800 — Amber Meslar, E, 2:56.28. 1,600 — Alexis Sata, T, 5:51.49. 3,200 — Cindy Huynh, L, 15:02.83. 400 relay — Lindbergh (Ashley Lowe, Kaitlin Zinsli, Alex Witherspoon, Alesha Bouie), 54.75. 800 relay — Lindbergh (Aajua Brooks, Evelyn Kashubskiy, Alesha Bouie, Monique Smith), 1:58.47. 1,600 relay — Lindbergh (Stassney Obregon, Cindy Huynh, Ariel Hodges, Chrsitine Villanueva), 4:37.82.

Shorecrest 115, Shoreline Christian 16;

Shorewood 76, Shorecrest 64;

Shorewood 116, Shoreline Christian 14

Shot put — Madeline Bell-Knight, SW, 31-5.5. Discus — Onyie Chiubuogwu, SC, 110-5. Javelin — Aiko Mizumori-Canfield, SC, 113-8. High jump — Alaina Olson, SW, 5-0. Long jump — Charity Ijiomah, SW, 16-4. Triple jump — Onyie Chibuogwu, SC, 30-2. Pole vault — Details. 100 hurdles — Emma McIntosh, SW, 17.77. 300 hurdles — Salyna McDonald, SW, 50.32. 100 — Charity Ijiomah, SW, 13.22. 200 — Charity Ijomah, SW, 28.18. 400 — Megan Ranson, SW, 1:02.66. 800 — Margo Coxon, SC, 2:41.36. 1,600 — Emily Ransom, SW, 6:03.35. 3,200 — Emily Ransom, SW, 13:26.88. 400 relay — Shorecrest (Onyie Chibuogwu, Amanda Banks, Sarah Beland, Njadoe Wurrie) 53.12. 800 relay — Shorewood (Britt Blomso, Emma Fillingham, Salynda Garrison, Christina Garrison) 1:54.51. 1,600 relay — Shorewood (Kate Hildahl, Margo Coxon, Sophia Viviano, Amanda Banks) 4:29.46.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►