Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, March 28, 2013 at 11:08 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep track and field results

Nick Omberllao, Both, 40-3. Discus — Cody Mitchell, Both, 103-11. Javelin — Aaron Wilks, Both, 151-11. High jump — Keelan...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

Bothell 104, Ballard 41

Shot put — Nick Omberllao, Both, 40-3. Discus — Cody Mitchell, Both, 103-11. Javelin — Aaron Wilks, Both, 151-11. High jump — Keelan Halligan, Both, 5-10. Long jump — Dominique Smith, Bal, 19-5. Triple jump — Justin Wimmer, Both, 39-8. Pole vault — Reed Mowrey, Both, 12-0. 110 hurdles — Jason Michel, Bal, 19.4. 300 hurdles — Stuart Thomas, Bal, 42.1. 100 — Matt Moran, Both, 10.9. 200 — Matt Moran, Both, 22.4. 400 — Aaron Wilks, Both, 52.9. 800 — Dean Willis, Both, 1:59.3. 1,600 — Bryan Quandt, Bal, 4:39.8. 3,200 — Charlie Barringer, Both, 10:09.5. 400 relay — Bothell (Will McIntyre, Jared Berry, Matt Moran, Ryan Croson), 43.0. 1,600 relay — Ballard (Silvano Ross, James Beckett, Philemon Gituma, Stuart Thomas), 3:46.3.

White River 83, Franklin Pierce 60

Shot put — Scott Anderson, W, 44-3. Discus — Scott Anderson, W, 112-2. Javelin — Scott Anderson, W, 126-9. High jump — Devin Liebel, W, 5-10. Long jump — Daimoni Delavergne, F, 18-5. Triple jump — Edward Jones, F, 39-10.5. Pole vault — Tanner Hendricks, F, 9-6. 110 hurdles — Devin Liebel, W, 15.7. 300 hurdles — Devin Liebel, W, 39.53. 100 — Nick Wells, W, 11.4. 200 — Nick Wells, W, 23.29. 400 — Quinte Harris, F, 55.87. 800 — Chris Fisher, W, 2:07.1. 1,600 — Chris Fisher, W, 4:31.54. 3,200 — Stephan Hull, F, 10:20.5. 4x100 relay — Franklin Pierce (Jarmal Harris, Saul Lok, Daimoni Delavergne, Quinte Harris), 45.8. 4x400 relay — White River (Devin Liebel, Chris Fisher, Hunter Hendricks, Nick Wells), 3:36.1.

Hazen 100, Highline 32

Foster 80, Tyee 23

Foster 59, Evergreen 42

Shot put — Steven Dang, EG, 41-9. Discus — Eric Teng, F, 114-3.75. Javelin — Christian Sanchez, F, 153-1. High jump — Anthony May, F, 5-6. Long jump — Mason Jacobs, HA, 20-2. Triple jump — Pedro Diaz, EG, 40-11. Pole vault — Spencer Shear, HA, 13-0. 110 hurdles — Ben Tuazon, HA, 18.85. 300 hurdles — Pedro Diaz, EG, 42.42. 100 — Tyerel Brown, F, 11.82. 200 — Devin Nguyen, HA, 23.40. 400 — Evan Howe, HA, 57.19. 800 — Daniel Karpman, HA, 2:08.01. 1,600 — Samuel Gustafsson, HI, 4:34.41. 3,200 — Samuel Gustaffson, HI, 10:25.20. 400 relay — Hazen (Mason Jacobs, Devin Nguyen, Nick Yount, Jordan Andullah), 44.67. 1,600 relay — Hazen (Mason Jacobs, Nolan Hoover, Nick Yount, Devin Nguyen), 3:37.73.

Lindbergh 112, Renton 29

Kennedy Catholic 81, Renton 60

Lindbergh 106, Kennedy Catholic 39

Shot put — Micah Prescott, R, 47-6.5. Discus — Trevonn Russell, L, 121-8. Javelin — Daniel Wiitanen, L, 145-6. High jump — Tanner Zornes, L, 5-6. Long jump — Sean Wilson, L, 19-7. Triple jump — Jagbir Singh, L, 40-0. Pole vault — Omelyan Strembitskyy, L, 14-3. 110 hurdles — Joe Simpson, L, 15.64. 300 hurdles — Joe Simpson, L, 43.06. 100 — Aaron Arzaga, L, 11.36. 200 — Aaron Arzaga, 22.83. 400 — Evan Lamb, L, 53.17. 800 — Mitchell Hughey, L, 2:07.29. 1,600 — Mohamud Abdi, L, 4:31.64. 3,200 — Mohamud Abdi, L, 9:40.64. 400 relay — Kennedy (Antonio Wynter, Henry George, Jason Cowan, Ramsey Bauer), 45.20. 1,600 relay — Kennedy (Kendall Momon, Camden Harris, Henry George, Jason Cowan), 3:38.37.

Beamer 90, Auburn Riverside 46

Shot put — Joe Miles, AR, 48-5. Discus — Colton Thrasher, B, 106-8. Javelin — not available. High jump — Forrest Grant, B, 5-8. Long jump — Mar'Yea Harris, AR, 19-9.75. Triple jump — Justin Evans, B, 39-3. Pole vault — Blake Hansen, B, 11-6. 110 hurdles — Devon Larson, AR, 15.23. 300 hurdles — Devon Larson, AR, 44.14. 100 — Kerson Lubin, B, 11.42. 200 — Mar'Yea Harris, AR, 23.06. 400 — Jamare Davis, B, 51.78. 800 — Keplar House, B, 2:01.12. 1,600 — Trevor Love, AR, 4:33.76. 3,200 — Haftom Tafere, B, 10:10.53. 400 relay — Beamer, 44.63. 1,600 relay — Beamer, 3:34.15.

Bellevue Christian 111, Charles Wright 67, Chimacum 33, Vashon 33

Shot put — Wunmi Oyetuga, CW, 46-5. Discus — Daryl Settlemire, Chm, 140-7. Javelin — Scott Miller, B, 144-1. High jump — Joel Winship, CW, 5-4. Long jump — Garrett Starr, V, 19-5.5. Triple jump — Garrett Starr, V, 38-1. Pole vault — no results available. 110 hurdles — Chandler Erisman, B, 18.13. 300 hurdles — Cameron Thoreson, B, 44.49. 100 — Alexander Moore, CW, 11.17. 200 — Conner Cottier, Chm, 24.64. 400 — Kyle Smit, B, 55.70. 800 — Daniel Nortz, B, 2:03.36. 1,600 — Ruben Riordan, CW, 4:29.49. 3,200 — Ruben Riordan, CW, 9:55.70. 400 relay — Bellevue Christian (Christopher Hoffman, Scott Miller, Kyle Smit, Isaiah Whitten), 47.39. 1,600 relay — Bellevue Christian (Kyle Smit, Cameron Thoreson, Jake Satterlee, Daniel Nortz), 3:25.25.

Mountlake Terrace 73, Oak Harbor 72

Oak Harbor 78, Marysville-Pilchuck 63

Mountlake Terrace 99, Marysville-Pilchuck 46

Shot put — Jeremy Foster, O, 48-2. Discus — Corbin Ferry, MP, 136-7. Javelin — Beau Kennedy, MT, 158-7.5. High jump — Chris Hailer, O, 6-6. Long jump — Chris Hailer, O, 20-6.5. Triple jump — Gifton Okoronkwo, MT, 44-7. Pole vault — Daniel An, MT, 11-0. 110 hurdles — Patrick Mayer, O, 18.23. 300 hurdles — Patrick Mayer, O, 45.16. 100 — Quinnell Mason, MT, 11.79. 200 — Duane Dahl, MT, 23.51. 400 — Carlton Johnson, O, 53.72. 800 — Clayton Richardson, O, 2:03.88. 1,600 — Clayton Richardson, O, 4:32.59. 3,200 — Jack Pearce, MT, 9:53.58. 4x100 relay — Mountlake Terrace, 44.36. 4x400 relay — Mountlake Terrace, 3:36.82.

Shorecrest, Lake Stevens

*team scores not available

Shot put — Carey Campbell, LS, 57-0. Discus — Carey Campbell, LS, 138-0. Javelin — Tevin Gray, LS, 157-0. High jump — Blake Minor, LS, 5-8. Long jump — Moussa Sanoh, LS, 19-2. Triple jump — Moussa Sanoh, LS, 40-3.5. Pole vault — Chase Reid, LS, 11-0. 110 hurdles — Keenan Thomas, LS, 16.56. 300 hurdles — Robert Lund, LS, 42.99. 100 — Will McNamara, SC, 11.38. 200 — Will McNamara, SC, 23.12. 400 — Keegan Lockler, SC, 50.79. 800 — Carter Osborne, SC, 1:59.60. 1,600 — Mason Nicol, LS, 4:35.43. 3,200 — Isaiah Britt, LS, 10:44.71. 400 relay — Shorecrest (Keelan Bailey, Christian Golden, Joe Uchytil, Will McNamara), 45.67. 1,600 relay — Shorecrest (Keelan Bailey, Carter Osborne, Will McNamara, Keegan Lockler), 3:34.92.

GIRLS

Bothell 78, Ballard 72

Shot put — Christa Jaeger, Bal, 27-2. Discus — Kelsey Sloan, Both, 88-1. Javelin — Cassie Lynch, Both, 96-3. High jump — Nicole Brendemuhl, Both, 4-10. Long jump — Marquesa Dixon, Both, 13-3. Triple jump — Katey Kirkham, Both, 32-3.75. Pole vault — Rebecca Peoples, Both, 10-0. 100 hurdles — Rebecca Peoples, Both, 17.1. 300 hurdles — Rebecca Peoples, Both, 52.6. 100 — Sarah Stavig, Both, 12.4. 200 — Sarah Stavig, Both, 26.5. 400 — Catherine Banobi, Bal, 59.4. 800 — Mia Wrey, Bal, 2:30.7. 1,600 — Mia Wrey, Bal, 5:08.1. 3,200 — Jamie Smith, Bal, 11:49.9. 400 relay — Ballard (Madison Hanson, Nicole Godbout, Carolyn Birkenfeld, Catherine Banobi), 50.3. 800 relay — Ballard (Nancy McGeorge, Catherine Banobi, Emma Onstad-Hawes, Carolyn Birkenfeld), 1:49.7. 1,600 relay — Ballard (Beverly Verduin, Jamie Smith, Emma Onstad-Hawes, Nicole Godbout), 4:14.9

Franklin Pierce 87, White River 63

Shot put — Megan Mortensen, FP, 37-3. Discus — Megan Mortensen, FP, 103-3. Javelin — Megan Mortensen, FP, 90-5. High jump — Jade Crawford, WR, 4-8. Long jump — Molly Mortensen, FP, 14-10. Triple jump — Rebecca Kunselman, WR, 35-8. Pole vault — Caitrin McKenna, FP, 8-6. 100 hurdles — Jade Crawford, WR, 16.73. 300 hurdles — Molly Mortensen, FP, 50.55. 100-Molly Mortensen, FP, 13.46. 200 — Johnna Coughlin, WR, 28.43. 400 — Patryce McWilliams, FP, 1:04.76. 800 — Maddie Moser, WR, 2:41. 1,600 — Maddie Moser, WR, 5:50.50. 3,200 — Patryce McWilliams, FP, 12:13.75. 4x100 relay — White River (Johnna Coughlin, Jade Crawford, Cassidy Kunst, Bailey Mills), 55.4. 4x200 relay — White River (Cassidy Kunst, Johnna Coughlin, Brenna Liebel, Bailey Mills), 2:02.7. 4x400 relay — White River (Brenna Liebel, Maddi Stinson, Maddie Moser, Brianne Wiens), 4:52.19.

Lindbergh 100, Renton 48

Renton 91, Kennedy Catholic 54

Lindbergh 122, Kennedy Catholic 25

Shot put — Aleisha Simpson, L, 35-9. Discus — Jada Rogers, L, 100-8.5. Javelin — S. Lombard-Chappell, L, 109. High jump — Tala Hild, R, 4-8. Long jump — Janayla Scott, L, 17-6. Triple jump — Janayla Scott, L, 36-7. Pole vault — Kaitlin Zinsli, L, 9-6. 100 hurdles — Christina Wiley, L, 17.48. 300 hurdles — Christina Wiley, L, 52.7. 100 — Janayla Scott, L, 12.94. 200 — Aajua Brooks, L, 27.78. 400 — Gabrielle Patten, K, 1:03.97. 800 — Ariel Hodges, L, 2:45.19. 1,600 — Tyra Beckman, R, 6:09.78. 3,200 — Christine Villanueva, L, 13:16.7. 400 relay — Lindbergh (Aajua Brooks, Janayla Scott, Chavauna Kutz, Ariana Mixon), 51.26. 800 relay — Renton (Roneisha Roberts, Iman Burks, Emily Lincoln, Savannah Smith), 1:51.17. 1,600 relay — Renton (Savannah Smith, Roneisha Roberts, De Jane' Washington, Iman Burks), 4:21.92.

Hazen 95, Highline 46

Foster 80, Tyee 16

Foster 68, Evergreen 47

Shot put — Mailelei Faletoga, E, 31-9. Discus — Prescilla Appiah Donkor, F, 111-10. Javelin — Caroline Tupa, E, 92-9. High jump — Euynque Patu, F, 5-0. Long jump — Euynque Patu, F, 16-2. Triple jump — Emma Tuschhoff, HA, 31-8. Pole vault — Sophia Cassam, HI, 8-3. 100 hurdles — Elaine Nguyen, HA, 18.48. 300 hurdles — Sierra Parsons, F, 50.05. 100 — Chelsea Delgado, H, 13.67. 200 — Shakira Omar, F, 28.93. 400 — Whitney Diggs, HI, 56.86. 800 — Kate Lilly, HA, 2:31.38. 1,600 — Thais Pedro, HI, 5:41.95. 3,200 — Lucas Rios Flores, HA, 14:38.99. 400 relay — Highline (Adenech Makey, Colleen Pacholski, Whitney Diggs, Breana Brookbank), 52.20 . 800 relay — Hazen (Chelsea Delgado, Sablena Milinganyo, Katie Dunne, Sarah Sherrod), 2:00.40 . 1,600 relay — Foster (Natalie Moy, Shakira Omar, Adeyn Godina, Sierra Parsons), 4:30.24.

Bellevue Christian 117, Charles Wright 76, Vashon 53, Annie Wright 42, Chimacum 29

Shot put — Alli Vitalone, B, 28-11.50. Discus — Jessica Berg, B, 87-3. Javelin — Bailey Castillo, Chm, 98-9. High jump — Annika Staal, B, 4-8. Long jump — Annika Hille, V, 15-2.0. Triple jump — Shelby Hall, B, and Annika Hille, V, 30-3.5. Pole vault — no results available. 100 hurdles — Courtney Porter, B, 17.66. 300 hurdles — Courtney Porter, B, 51.76. 100 — Annika Hille, V, 13.45. 200 — Katie Mayer, CW, 26.74. 400 — Zoe Keskey, A, 1:07.83. 800 — Sarah Dimakis, C, 2:40.99. 1,600 — Isabella Chaffey, B, 5:40.49. 3,200 — Isabella Chaffey, B, 12:28.33. 400 relay — Annie Wright (Paris Cal, Zoe Keskey, Gabby McCarthy, Emily Caesar), 55.29. 800 relay — Chimacum (Bailey Castillo, Katherine Carstensen, Hailee Johnson, Sam Cerna), 1:58.26. 1,600 relay — Charles Wright (Katie Mayer, Erin Fogerty, Angel Ebell-Solomon, Kristina Spaur), 4:35.76.

Beamer 71.5, Auburn Riverside 68.5

Shot put — Ayanna Ford, AR, 34-0. Discus — Ayanna Ford, AR, 103-11. Javelin — not available. High jump — Lori Hansen, AR, 5-2. Long jump — Brandi Williams, AR, 18-2.75. Triple jump — Brittni Williams, AR, 36-7.5. Pole vault — Kiernan Reitz, B, 8-6. 100 hurdles — Stephanie Acorda, B, 17.32. 300 hurdles — Megan Anderson, B, 51.02. 100 — Brandi Williams, AR, 12.58. 200 — Brandi Williams, AR, 25.93. 400 — Chante Spotser, B, 59.89. 800 — Lauren Saunders, AR, 2:23.84. 1,600 — Cassidy Brown, AR, 5:21.53. 3,200 — Ashley Mason, B, 12:04.45. 400 relay — Beamer, 51.33. 800 relay — Beamer, 1:50.73. 1,600 relay — Beamer, 4:11.34.

Oak Harbor 84, Mountlake Terrace 62

Marysville-Pilchuck 75, Oak Harbor 70

Marysville-Pilchuck 76, Mountlake Terrace 70

Shot put — Anglica Cleveland, MP, 31-10. Discus — Hailee Malins, MT, 86-6. Javelin — Taylor Deconzo, O, 95-4. High jump — Charlee Pilon, MP, 4-10. Long jump — Chinne Okoronkwo, MT, 17-9.25. Triple jump — Chinne Okoronkwo, MT, 39-0. Pole vault — Chinne Okoronkwo, MT, 11-0. 100 hurdles — McKenna Hunt, MT, 17.16. 300 hurdles — McKenna Hunt, MT, 49.18. 100 — Amanda Klep, MP, 13.01. 200 — Amanda Klep, MP, 26.61. 400 — Bri King, MP, 1:03.87. 800 — Christina Wicker, O, 2:28.8. 1,600 — Christina Wicker, O, 5:18.85. 3,200 — Alex Laiblin, O, 11:44.73. 4x100 relay — Marysville-Pilchuck, 50.9. 4x200 relay — Marysville-Pilchuck, 1:53.23. 4x400 relay — Marysville-Pilchuck, 4:17.69.

Shorecrest, Lake Stevens

*team scores not available

Shot put — Sarah Grassl, LS, 32-1. Discus — Onyie Chibuogwu, SC, 109-10. Javelin — Aiko Mizumori-Canfield, SC, 110-4. High jump — Samantha McGee, LS 4-10. Long jump — Samantha McGee, LS, 15-3.5. Triple jump — Marisa Khounphixay, LS, 31-9. Pole vault — Lisa Hartwell, LS, 8-0. 100 hurdles — Samantha McGee, LS, 16.32. 300 hurdles — Sarah Beland, SC, 52.23. 100 — Amanda Banks, S, 13.33. 200 — Jniyah Williams, LS, 28.36. 400 — Ashley Perry, LS, 1:03.64. 800 — Emma Horn, LS, 2:40.54. 1,600 — Dandelion Kinison, LS, 5:40.35. 3,200 — not available. 400 relay — Shorecrest (Onyie Chibuogwu, Amanda Banks, Sarah Beland, Njadoe Wurrie), 52.87. 800 relay — Shorecrest (Onyie Chibuogwu, Sarah Beland, Kayla Holland, Amanda Banks), 1:53.10 . 1,600 relay — Lake Stevens (Ashley Perry, Jyiyah Williams, Lacey Main, Emma Horn), 4:23.58.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►