Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, March 28, 2013 at 11:07 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's prep tennis results

Jenae Chinn, I, beat Alexia Fite, 6-4, 3-6, 11-9; Fiona Cerf, G, beat Lulu Talmage, 6-0, 6-0; Anya Kazanjian, G, beat Madison Chan, 6-0...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

GIRLS

Garfield 6, Inglemoor 1

Singles — Jenae Chinn, I, beat Alexia Fite, 6-4, 3-6, 11-9; Fiona Cerf, G, beat Lulu Talmage, 6-0, 6-0; Anya Kazanjian, G, beat Madison Chan, 6-0, 6-0; Jessica Markowitz, G, beat Emily Ji, 6-1, 6-2.

Doubles — Sophie Manum-Celine Steibach, G, beat Christy Hanson-Hannah Talmage, 6-0, 3-6, 7-6; Natalie Sharp-Linh Huynh, G, beat Lilian Liang-Maria Fox, 6-0, 6-3; Clair Baker-Halle Bills, G, beat Vickie Goldenberg-Nancy Green, 6-0, 6-0.

Skyline 6, Roosevelt 1

Singles — Julia Lioubarski, S, beat Julia Haussmann, 6-2, 7-5; Shreenu Sivakumar, S, beat Katie Toyoshima, 6-3, 6-4; Jasmine Ye, S, beat Alex Turnure, 6-0, 6-2; Molly Evans, R, beat Sherry Huang, 6-1, 6-1.

Doubles — Sonya Yen-Jinny Choi, S, beat Izzy Mason-Julia Mirick, 6-3, 6-3; Jessica Journeycake-Rianna Eduljie, S, beat Kate Emmons-Avery Connell, 6-3, 6-2; Kourtney Kirton-Avery Sampson, S, beat Claire Teranishi-Sophie Rucki, 6-0, 6-3.

Interlake 6, Sammamish 1

Singles — Isabelle Long, I, beat Ella Kuzmenko, 6-0, 6-0; Lina Larson, I, beat Tina Liu, 6-1, 6-0; Grace Hsieh, I, beat Min Yang, 6-1, 6-0; Shayna McDonald, I, beat Ha Nguyen, 6-1, 6-1.

Doubles — Demri Horton-Sarah Baker, S, beat Maggie Locke-Kendall Watanabe, won by inj. default; Melissa Long-Setareh Rock, I, beat Sarah Devin-Maha Ghandonr, 6-0, 6-2; Vicki Zlatinova-Julia Liu, I, beat Donna Ganbaatar-Danielle McCormack, 6-3, 6-0.

Newport 6, Redmond 1

Singles — Angela Chen, N, beat Kana Moriyama, 6-1,6-0; Ashley Sun, N, beat Jessie Liu, 7-6, 6-3; Kari Nasu, N, beat Meg Holtzinger, 6-2, 6-4; Haley Blatter, R, beat Sally Kim, 2-6, 7-6, 10-7.

Doubles — Choi-Chan, N, beat LaFond-Trbojevic, 6-1, 6-0; Lee-Itou, N, beat Lin-Veryovka, 6-0, 6-0; Park-Hsia, N, beat Yang-Friedland, 6-4, 6-3.

Issaquah 7, Ballard 0

Singles — Kristen Cheung, I, beat Rachel Thomson, 6-2, 7-6; Regina Darahouski, I, beat Alyssa Ledgerwood, 6-0, 6-1; Lucy Huffman, I, beat Sita Pongthunyaviriya, 6-4, 6-2; Inyoung You, I, beat Hunter Kulik, 7-6, 6-3.

Doubles — Sam Garrard-Kelsey Wilson, I, beat Julia List-Sydney McMuldroch, 6-0, 6-0; Christine Park-Carly Ruggles, I, beat Kathryn O'Brien-Hester Faou, 6-1, 6-1; Sammi Mittman-Emma Gavin, I, beat Madison Morris-Hanako Osuga, 6-1, 6-1.

Shorewood 6, Meadowdale 1

Singles — Daniella Brengelmann, SW, beat Sage Haynes, 6-1, 6-1; Francesca O'Malley, SW, beat Rebecca Huang, 6-1, 6-0; Marija Feller, SW, beat Sunni Lee, 6-1, 6-3; Genevieve O'Malley, SW, beat Alisha Chang, 6-0, 6-2.

Doubles — YuAnne Corbett-Teresa Lind, SW, beat Eva Danigellis-Diana Cho, 6-4, 6-1; Jenny Ahn-Jelena Bojic, SW, beat Grace Haung-Megan Cho, 6-4, 6-1; Tea Nikolic-Shannon Karnoski, M, beat Krisin Smith-Grace Gilman, 7-5, 3-6 (10-8).

Snohomish 7, Arlington 0

Singles — Caroline Dreher beat Macy Mackey, 6-1, 6-0; Meredith Coad beat McKenna Prause, 6-1, 6-1; Alexis Stockwell beat Sierra DeCota, 6-1, 6-0; Emma Studley beat Bianca Carlson, 6-1, 6-1.

Doubles — Lexi Armbruster-Amy Stevens beat Sally Hatfield-Maya Manzano, 6-0, 6-0; Paige Helms-Courtney Barton beat Hannah Scarth-Jacey Wreggelsworth, 6-1, 6-0; Kristina Gauthier-Julianna Lepoidevan beat Sonia Lopez-Madison Taylor, 6-2, 6-3.

Rogers 3, Graham Kapowsin 2

Singles — Megan Hagerty, GK, beat Alyssa Silvernail, 6-0, 6-1; Chelsea Rueppel, R, beat Bailey Jones, 6-3, 6-0.

Doubles — Kay Fuhlman-Tatiana Sviridovich, R, beat Lauren Logan-Katie Simpson, 6-4, 7-5; Caitlin Teo-Elise Jackson, R, beat Emma Johnson-Becca Cooper, 7-6(5), 6-4; Elise Scacciotti-Kim Braxton, GK, beat Jenny Chung-Allison Wusterbarth, 6-3, 3-6, 6-4.

Mount Rainier 3, Kentridge 2

Singles — Kristina Stevanovic, MR, beat Katie Ly, 6-3, 6-1; Tajana Vujic, MR, beat Mithula Ramar, 6-3, 6-0

Doubles — Kyana Esber-Heidi Antrim, KR, beat Madie Wright-Alex Boyle, 6-1, 6-0; Tracy Tran-Amy Yang, KR, beat Svetlana Avanesyan-Beverly Crock, 3-6, 6-3, 6-3; Anya Bonner-Karissa Pallagi, MR, beat Christine Huynh-Linh Nguyen, 6-4, 6-3.

Shorecrest 6, Mountlake Terrace 1

Singles — Meera Limaye, S, beat Nicki Bouche, 6-1, 6-0; Jenny Sui, S, beat Tina Liu, 6-4, 6-1; Allison Lorraine, M, beat Rosa Rice-Pelepko, 7-5, 6-2; Erica Pan, S, beat Kaylec Cooper, 6-1, 6-1.

Doubles — Lauren Rutter-Keegan Monson, S, beat McKayla Floe-Nancy Nguyen, 6-3, 6-1; Kaetlynne Tagle-Karena Tien, S, beat Aysha Raza-Brittany Kisella, 6-2, 6-2; Molly Mrozek-Amie Hsieh, S, beat Abby McDermott-Midison Haney, 6-0, 6-0.

Woodinville 5, Eastlake 2

Singles — Katie Park, E, beat Moriah Austin, 6-0, 6-0; Erika Springer, W, beat Michelle Knutson, 6-2, 6-0; Brita Springer, W, beat Nicole Yen, 6-3, 6-1; Naveena Sathiyamoorthyy, W, beat Wendie Yeung, 6-4, 6-1.

Doubles — Geene Glen-Kelsie Nosebar, W, beat Neha Singh-Lilia Rodriquez, 6-3, 6-1; Emily Chambers-Brianna Logan, W, beat Nicole Knutson-Ashwathy Goutham, 6-3, 6-2; Paulina Montiel-Shabina Rayan, E, beat Ellie McCaw-Monica Thuparani, 6-3, 7-6 (8-6).

Marysville Pilchuck 5, Oak Harbor 2

Singles — Pearce, M, beat McKenzie Perry, 6-2. 6-0; Broker, M, beat McKinney, 6-2, 6-1; Price, M, beat Faith Franssen, 6-1, 6-2; Brittany Rigby, O, beat Gross, 6-2, 6-1.

Doubles — Chelsea Admire-Jamie Estrella, O, beat Cronin-Esser, 6-3, 5-7, 6-4; Leerhoff-Venables, M, beat Zena Husler-Alyssa Eden, 2-6, 6-3, 7-5; Thompson-McAdoo, M, beat Briddell-Gluth, 6-1, 7-6 (7-5).

Jefferson 5, Curtis 0

Singles — Crystal Lee beat Jessie Swofford, 7-6(4), 6-2; Michelle Lee beat Jamie Tran, 6-4, 6-2.

Doubles — Cindy Park-Rileigh Qualls beat Haley Comfort-Ashley Kamberger, 6-0, 6-0; Coco Hernandez-Tagoe-Gloria Oh beat Amelia Wald-Maria Baun, 6-0, 6-1; Amanda Ziccarelli-Alice Kim beat Tori Yi-Jenny Kim, 6-2, 6-1

CO-ED

Bainbridge 8, West Seattle 3

Boys singles — Matt Anderson, B, beat Michael Lee, 6-1, 6-0; Jacob Christensen, B, beat Ryan Durcoop, 6-0, 6-0; Mark Schoener-Scott, B, beat Blake Bias, 6-0, 6-0.

Girls singles — Jordan Ferguson, B, beat Amanda LaCayo, 6-4, 4-6, 6-1; Katie LaCayo, WS, beat Tara Nikomborirak, 7-5, 6-2; August Carow, WS, beat Raya Deussen, 6-4, 6-3.

Boys doubles — Noland Pelly-Ben DeVries, B, beat Nick Srurman-Jun Ton, 6-1, 6-1; Grant Dalton-Jarrett Grimm, WS, beat Calvin Sewell-Thomas Tuong, 6-2, 6-2.

Girls doubles — PMargaux Henderson-Meghan Hill, B, beat Jenifer Hyun-Thu Ngyen, 6-1, 6-1; Lia Hardy-Kenora Pardy, B, beat Megan Duong-Daseray Dang, 6-1, 6-4.

Mixed doubles — Kaja Nelson-Holt Ogden, B, beat Karla Najera-Matthew Lee, 6-2, 6-1.

Lakeside 11, Bishop Blanchet 0

Boys singles — Trey Von Gortler beat Brad McGinnis, 2-6, 6-1, 7-6; David Yu beat Ollie Anderson, 6-3, 6-2; Kevin Yang beat Stephen Saltvig, 6-0, 6-0.

Girls singles — Shea Wojciehowski beat Erica Blume, 6-1, 6-0; Prachi Keni beat Natalie Stubb, 6-2, 6-3; Nadia Khan beat Lauren Heber, 6-4, 6-3.

Boys doubles — Michael Omori-Braeden Andersen beat Cole Hauer-AJ Johnson, 6-0, 6-1; John Wojciehowski-Logan Brennan beat Sean Strecker-Brandon Astley, 6-1, 6-3.

Girls doubles — Helena Eitel-Claire Revere, won by default; Amy Wang-Nikki Labell beat Isabel Piedra-Christina Blackburn, 6-0, 6-0.

Mixed doubles — Andrew Chou-Julia Whatley beat Matt Gleeson-Katie Stutz, 6-0, 6-2.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►