Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, March 22, 2013 at 11:11 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Friday's prep tennis results

Friday's high school tennis results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

Skyline 4, Newport 3

Singles — Angela Chen, N, beat Julia Lioubarski, 6-1, 6-1; Jane Choi, N, beat Jasmine Ye, 6-1, 6-3; Emily Chen, N, beat Sherry Huang, 6-2, 6-2; Hilary Taylor, S, beat Allison Lee, 6-3, 7-6

Doubles — Sonya Ye-Jenny Choi, S, beat Erica Hfia-Ashley Sun, 6-2, 4-6, 6-1; Rianna Eduljee-Jessica Journeycake, S, beat Kari Nasu-Sara Park, 7-5, 6-3; Kourtney Kirton-Avery Sampson, S, Lilly Hou-Jessica Lee, 6-2, 6-2.

Eastlake 5, Bothell 2

Singles — Katie Park, E, beat Colleen Byrn 6-0, 6-0; Erica Takano, B, beat Michelle Knutson 7-5, 6-2; Nicole Yen, E, beat Rachelle Wharf 6-2, 6-0; Naime Herzog, B, beat Wendie Yeung 6-2, 6-0.

Doubles — Neha Singh/Lilia Rodriquez, E, beat Kelby Pierce-Carla Carmena 6-1, 6-0; Nicole Knutson-Ashwathy Goutham, E, beat Madi Mackenzie-Chelsea Dinndorf 4-6, 7-5, 6-3; Paulina Montiel-Shabina Rayan, E, beat Jana Phipps-Baylee Bissendon 6-1, 3-6, 10-3.

Stanwood 7, Arlington 0

Singles — Elle Shaughnessy, beat Macy Mackey, 6-2, 4-6, 6-2; Christine Wolf, beat McKenna Prause, 6-1, 6-0; Alessia Piazzi, beat Emily Tripp, 6-1, 6-1; Kyle Stevens, beat Sierra DeCota, 6-1, 6-1.

Doubles — Rachel Rich-Sara Schlagel, beat Sally Hatfield-Maya Manzano, 6-1, 6-2; Caryn Nash-Zanetta Uy, beat Bianca Carlson-Emily Spores, 6-2, 6-0; Mariah Orcutt-Alyssa Sanford, beat Hannah Scarth-Jacey Wregglesworth, 6-0, 6-0.

Oak Harbor 4, Everett 3

Singles — Kindall Gordon, E, beat Chelsea Atkinson, 6-0, 6-0; Amber Smith, E, beat McKenzie Perry, 6-2, 6-2; Emily Olson, E, beat Faith Frannsen, 6-3, 6-3; Brittany Rigby, E, beat Tori Faith, 6-3, 6-0.

Doubles — Chelsea Admire-Jamie Estrella, O, beat Kelsey Calvert-Rose Sidhu, 6-3, 7-6 (7-2); Zena Husler Alyssa Eden, O, beat Juhliette Gentzler-Isabelle Linkous, 6-3, 6-4; McKinely Kellogg-Dallas Breilein, O, beat Elizabeth Coughlan-Rachael Rhone, 6-2, 6-4.

Mount Rainier 3, Tahoma 2

Singles — Maddie Tourek, T, beat Kristina Stevanovic, 6-1, 6-1; Tajana Vujic, M, beat Kianna Rem, 6-3, 6-3.

Doubles — Francine Lowe-Lauren Williams, T, beat Beverly Crock-Graces Hilsen, 6-4, 6-3; Alex Boyle-Madie Wright, M, beat Amanda Peng-Jana Wagner, 3-6, 6-3, 6-4; Karissa Pallagi-Anya Bonner, M, beat Mackenzie Galloway-Nico Lindblom, 6-2, 6-3.

Auburn Riverside 4, Curtis 1

Singles — Jessie Swafford, C, beat Natalie Jones 6-0, 6-0; Lika Garofalo, A, beat Jamie Tran 6-3, 6-3.

Doubles — Brenna Bruil-Carson Heilborn, A, beat Haley Cumfort-Turi Yi 6-0, 6-0; Sydnie LaValley-Lindsey Sandborn, A, beat Arielia Wald-Ashley Kumberger 7-5, 6-1; Rachel Wood-Kennedy Campbell, A, beat Jenny Kim-Dre-hee Lee 6-3, 7-6.

Emerald Ridge 3, Graham Kapowsin 2

Singles - Thompson, 6-0, 6-0; Katie Simpson, GK, beat Jasmine Ghillon, 5-7, 7-6(5), 10-8.

Doubles — Angeleena Dorning-Nicki Hartman, ER, beat Abby Kocks-Becca Cooper, 6-4, 5-7, 6-3; Brittney Davidson-Navriti Sharma, ER, beat Bailey Jones-Elise Scaccioti, 6-0, 6-4; Kaitlyn Hall-Nicolette Metz, ER, beat Kim Braxton-Lauren Logan, 6-2, 7-5

Sumner 4, Steilacoom 1

Singles — Jasmine Babcock, Sum, beat Hannah Rector, 6-1, 6-2; Crista Masuaray, St, beat Haley Walenceus, 4-6, 6-1, 6-2.

Doubles — Sydney Roberts-Samantha Walsh, Sum, beat Jennifer Pitts-Karly Tinsley, 6-4, 6-2; Sarah Layton-Kaitlyn Drennen, Sum, beat Jolsey Garndao-Hilde Laegride, 6-0, 6-0; Jessica Silone-Rachel Kyllo, Sum, beat Barbara Gilchrist-Paria Karbassi, 6-0, 6-1.

University Prep 5, Seattle Academy 0

Singles — Rebecca Hasle, beat Sophie True 6-2, 6-2; Amanda LaBell, beat Nadia Jamrozik 7-5, 6-1.

Doubles — Mika Inadomi-Madeline Ferry, beat Margaret Garrison-Elsa Smith 6-4, 6-4; Pascuale Carpentier-Hannah Reynolds, beat Kelsey Walter-Allie DiPascuale 6-2, 6-3; Jing Redman-Claire Mao, beat Kelsey Malone-Rachel Habib 4-6, 6-1, 10-2.

Coed

Odea/Holy Names Academy 9, Bishop Blanchet 2

Boys singles — Johnny Ochsner, beat Liam Gleeson 6-3, 6-0, Emma Cronshaw, beat Lauren Gerber 6-2, 6-3; Michael Schaloum, beat Phillip Barber 6-4, 6-1.

Girls singles — Catherine Allen, Erica Blume 6-1, 6-1; Joe McRoberts, beat Stephen Saltvig 6-1, 6-0; Anya Renkes, beat Katie Mullalley 6-1, 6-0.

Boys doubles — Charlie Ralston-Trey Popp, beat AJ Johnson-Cole Hauer 6-2, 6-2; Kyle Gurtler-Alex Lures, beat Brandon Astley-Ian Petersen 5-7, 6-4, 7-6.

Girls doubles — Marielle Trumbauer-Natalia Stubb, beat Caroline Hennes-Celina Schuler 6-0, 6-4. Allison Liedtke-Kim Maloney, beat Katie Odland-Christina Blackbourne 6-3, 6-2.

Mixed doubles — Matt Gleeson-Gabby Hampson, beat Alison Almeda-Jeremiah G

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►