Skip to main content
Advertising

Originally published March 21, 2013 at 11:49 PM | Page modified March 26, 2013 at 11:13 AM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep track and field results

Lucas Hatton, E, 52-0. Discus — Lucas Hatton, E, 141-1. Javelin — Zach Fairhart, E, 139-6. High jump — Nate Brar, CC...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

Eatonville 104, Charles Wright 58.5, Cascade Christian 45.5, Life Christian 21

Shot put — Lucas Hatton, E, 52-0. Discus — Lucas Hatton, E, 141-1. Javelin — Zach Fairhart, E, 139-6. High jump — Nate Brar, CC, 6-0. Long jump — Joe Evans, E, 19-8. Triple jump — Joe Evans, E, 38-5. Pole vault — not held. 110 hurdles — Jeffrey Patterson, E, 17.36. 300 hurdles — Jeffrey Patterson, E, 44.10. 100 — Alexander Moore, CW, 11.46. 200 — Lionel Hampton, L, 24.73. 400 — Cooper Dyson, CC, 52.30. 800 — Ruben Riordan, CW, 2:08.21. 1,600 — Ruben Riordan, CW, 4:33.93. 3,200 (mixed) — Austin Hayes, E, 12:07.61. 400 relay — Eatonville (Jeffrey Patterson, Ryan Franz, George Tomal, Logan Moose), 46.82. 1,600 relay — Charles Wright (Rory Reshovsky, Ruben Riordan, Alexander Moore, Adam Emerick), 3:56.74.

Oak Harbor 95.5, Monroe 49.5

Edmonds-Woodway 80, Oak Harbor 64

Edmonds-Woodway 96, Monroe 49

Shot put — Wyatt Meyring, EW, 51-1. Discus — Wyatt Meyring, EW, 153-1.5. Javelin — Piikekai Tarrant, OH, 145-1. High jump — Josiah Steele, M, 5-1. Long jump — Chukwuma Okereke, EW, 18-9. Triple jump — Josiah Steele, M, 39-4. Pole vault — not held. 110 hurdles — Caleb Vasquez, M, 16.85. 300 hurdles — Gabriel Moore, M, 43.66. 100 — Kort Kamacho, EW, 11.28. 200 — Kort Kamacho, EW, 22.86. 400 — Patrick Kelly, EW, 54.76. 800 — Clayton Richardson, OH, 2:09.04. 1,600 — Miler Haller, EW, 4:41.81. 3,200 — John Rodeheffer, OH, 10:16.45. 400 relay — Edmonds-Woodway (Jacob Roling, Obioha Okereke, Robin Mutali, Kort Kamacho), 45.27. 1,600 relay — Oak Harbor (Noel Cheeseboro, Clayton Richardson, Patrick Mayer, Sebastian Ceasar), 3:54.34.

Kennedy Catholic 84, Highline 46

Hazen 120, Tyee 16

Hazen 84, Kennedy Catholic 56

Hazen 97, Evergreen 40

Shot put — Steven Dang, E, 39-8.5. Discus — Steven Dang, E 39-8.5. Javelin — Roth Leahy, K, 98-10. High jump — Spencer Shear, HA, 5-4. Long jump — Mason Jacobs, HA, 19-00. Triple jump — Bahari Watkins, HA, 40-00.5. Pole vault — Spencer Shear, HA, 12-00. 110 hurdles — Vladimir Vasic, HI, 18.68. 300 hurdles — Pedro Diaz, E, 44.24. 100 — Jason Cowen, K, 11.60. 200 — Devin Nguyen, HA, 23.52. 400 — Devin Nguyen, HA, 53.93. 800 — Keith Beasley, HA, 2:04.84. 1,600 — Nick Dorsett, K, 4:31.31. 3,200 — Nick Dorsett K, 10:08.79. 400 relay — Kennedy Catholic (Antonio Synter, Zechen Wang, Henry George, Jason Cowan) 45.85. 1,600 relay — Hazen (Mason Jacobs, Daniel Karpman, Ryan Eshbaugh, Keith Beasley) 3:34.70.

Shorecrest 72, Meadowdale 72

Marysville-Pilchuck 84, Shorecrest 61

Marysville-Pilchuck 87, Meadowdale 58

Shot put — Juan Ventura, MP, 49-0. Discus — Corbin Ferry, MP, 126-1. Javelin — Joe Dexter, S, 145-3. High jump — Margaryonta Kilcup, M, 6-0. Long jump — Clifford Paulk, MP, 17-1.5. Triple jump — Dante Fields, MP, 42-5. Pole vault — Joe Dexter, S, 13-0. 110 hurdles — Harry White, M, 17.78 300 hurdles — Chris Grant, M, 46.26. 100 — Margaryonta Kilcup, M, 11.57. 200 — Will McNamara, S, 23.79. 400 — Trevor White, M, 55.11. 800 — Carter Osborne, S, 1:58.52. 1,600 — Dominic Giordano, M, 4:51.75. 3,200 — Dominic Giordano, M, 10:33.75. 400 relay — Marysville-Pilchuck (Austin Joyner, Deion Stell, Clifford Paul, Dante Fields), 44.62. 1,600 relay — Shorecrest (Matt Brennan, Will McNamara, Carter Osborne, Keegan Lockler), 3:43.53.

Lindbergh 93, Renton 46

Renton 74, Foster 49

Lindbergh 97, Foster 36

Shot put —D'Shaun Sims, L, 40-9. Discus —Trevonn Russell, L, 122-9. Javelin —Jayde Wiitanen, L, 135-3. High jump —Tanner Zornes, L, 5-8. Long jump —Christian Sanchez, F, 20-0.5. Triple jump —Tyrell Shavers, L, 39-3. Pole vault —Omelyan Strembitskyy, L, 13-6. 110 hurdles —Jordan Bowens, R, 16.2. 300 hurdles —Micah Breland, F, 43.43. 100 —Tyerel Brown, F, 11.71. 200 —Juwuan Phomprida-Robinson, R, 23.87. 400 —Aaron Arzaga, L, 53.59. 800 —Vu Nguyen, R, 2:16.43. 1,600 —Mitchell Hughey, L, 4:40.61. 3,200 —Mohamud Abdi, L, 9:37.07. 400 relay —Renton (Juwuan Phomprida-Robinson, Jovuani Phomprida-Robinson, Long Tran, Jared Jenkins), 48.21. 1,600 relay —Lindbergh (Aaron Arzaga, Austin Franklin, Mitchell Hughey, Evan Lamb), 3:32.22.

Kamiak 70, Shorewood 65

Shot put — Ben Jenne, S, 40-7.5. Discus — Tim Beard, K, 117-8. Javelin — Arious Frazier, S, 148-8 High jump — Chris Namba, S, 5-10. Long jump — Jacob Kraus, K, 20-11.5. Triple jump — Aaron Miller, S, 38-3. 110 hurdles — Caleb Cervantes, K, 17.56. 300 hurdles — Caleb Cervantes, K, 43.30. 100 — David Fan, S, 11.17. 200 — David Fan, S, 23.31. 400 — Chris Moreton, K, 51.81. 800 — Omar Abdulla, S, 2:09.54. 1,600 — Ryan Bradford, K, 4:43.30. 3,200 — Tomislav Smith, K, 9:53.4. 400 relay — Kamiak (Chris Moreton, Austin Hall, Bryce Richards, Jacob Kraus), 44.54. 1,600 relay — Shorewood (Omar Abdulla, Michael Sutherland, Keenan Stephens, Jason Edwards), 3:55.10.

Fife 73, Franklin Pierce 66

Shot put — Monike Failauga, F, 43-09. Discus — Michael Davis, F, 104-07. Javelin — Casey Wagemans, F, 161-08.5. High jump — Khyri Edwards, F, 5-02. Long jump — Edward Jones, FP, 17-08. Triple jump — Breck Noland, F, 37-07. Pole vault — Tanner Hendricks, FP, 9-06. 110 hurdles — Jarmal Harris, FP, 15.70. 300 hurdles — Jarmal Harris, FP, 43.67. 100 — Jonah Mathews, F, 11.10. 200 — Jonah Mathews, F, 23.27. 400 — Nehemiah Barrett, FP, 53.53. 800 — Breck Noland, F, 2:14.92 . 1,600 — Stephan Hull, FP, 4:59.56. 3,200 — Stephan Hull, FP, 11:19.17. 400 relay — scores not available. 1,600 relay — Franklin Pierce (Isaac Barrett, Evan Long, Stephen Hull, Greg Buze), 3:47.92.

Steilacoom 72, Washington 60

Shot put — Ene Ene, W, 43-0. Discus — Ene Ene, W, 122-0. Javelin — John Santos, S, 122-0. High jump — Johnie Brown, W, 5-6. Long jump — Johnnie Brown, W, 19-11. Triple jump — Johnnie Brown, 39-4. Pole vault — not held. 110 hurdles — Daniel Zmuda, S, 14.43. 300 hurdles — Daniel Zmuda, S, 39.23. 100 — Jose Garcia, S, 11.43. 200 — Jose Garcia, S, 23.52. 400 — Brian Thomas, S, 54.92. 800 — Hezekiah Allen, S, 2:15. 1,600 — Jordan Walker, S, 5:12. 3,200 — Hezekiah Allen, S, 10:37. 400 relay — Washington, 47.65. 1,600 relay — Washington, 3:51.

GIRLS

Steilacoom 76, Washington 56

Shot put — Micky Tienseng, W, 31-5. Discus — Seini Fa'alelea, W, 92-10. Javelin — Micky Tienseng, W, 74-4. High jump — Mikayla Millard, S, 4-6. Long jump — Miranda Osadchey, S, 15-5. Triple jump — not held. Pole vault — not held. 100 hurdles — Amanda Jaynes, S, 17.43. 300 hurdles — Adele Tietgen, 51.88. 100 — Myka Miller, W, 13.86. 200 — Amanda Jaynes, S, 28.13. 400 — Amanda Jaynes, S, 64.94. 800 — Adele Tietgen, S, 2:47. 1,600 — Maglyn Kittltz, S, 6:14. 3,200 — Tia Foxx, W, 14:06. 400 relay — Steilacoom, 58.06. 800 relay — Steilacoom, 2:07. 1,600 relay — Washington, 4:59.

Eatonville 111

Cascade Christian 79

Charles Wright 64

Life Christian 48

Shot put — Daisey Newman, E, 34-11. Discus — Daisey Newman, E, 84-0. Javelin — Daisey Newman, E, 92-1. High jump — Angela Ebell-Solomon, CW, 4-8. Long jump — Veronica Midgett, L, 14-2. Triple jump — Kaycee Creech, CC, 30-10. 100 hurdles — Claire Drouillard, CW, 19.4. 300 hurdles — Emi Veltz, L, 1:00. 100 — Kaycee Creech, CC, 13.39. 200 — Kaycee Creech, CC, 28.29. 400 — Machaela Graddy, E, 1:04.98. 800 — Katie Mayer, CW, 2:32.74. 1,600 — Emma Vuksich, E, 5:53.81. 400 relay — Cascade Christian (Elizabeth Stover, Kaycee Creech, Lindsay Stover, Julia Inderbitzin) 54.56. 800 relay — Eatonville (Alexa Graddy, Mia Snyder, Brailee VandenBoom, Alexandria Phillips), 1:57.85. 1,600 relay — Cascade Christian, 4:23.38.

Lindbergh 96.5, Renton 53.5

Renton 96, Foster 43

Lindbergh 98, Foster 43

Shot put —Aleisha Simpson, L, 33-4.5. Discus —Prescilla Appiah Donkor, F, 108-7. Javelin —Sayana Lombard-Chappell, L, 97-8. High jump —Eunyque Patu, F, 4-8. Long jump —Janayla Scott, L, 16-10. Triple jump —Janayla Scott, L, 35-2. Pole vault —Kaitlin Zinsli, L, 10-3. 100 hurdles —Christina Wiley, L, 18.22. 300 hurdles —Rachelle Ibanez, R, 56.64. 100 —Shelly Sauls, R, 13.52. 200 —Savannah Smith, R, 27.54. 400--Shakira Omar, F, 1:04.42. 800 —Cindy Huynh, L, 2:48.29. 1,600 —Alem Belete, F, 6:02.15. 3,200 —Christine Villanueva, L, 13:51.53. 400 relay —Lindbergh (Aajua Brooks, Ariana Mixon, Janayla Scott, Christina Wiley), 51.9. 800 relay —Lindbergh (Chavauna Kautz, Christina Wiley, Aajua Brooks, Ariana Mixon), 1:56.08. 1,600 relay —Renton (Sarah Hart, Emily Lincoln, Shelly Sauls, Savannah Smith), 4:27.59.

Oak Harbor 100, Monroe 50

Oak Harbor 75, Edmonds-Woodway 74

Edmonds-Woodway 88, Monroe 58

Shot put — Taylor Deconzo, OH, 31-0. Discus — Elizabeth Adkins, OH, 97-7. Javelin — Ciera Wiser, OH, 117-3. High jump — Ciera Wiser, OH, 4-8. Long jump — Savanah VanCitters, EW, 15-04. Triple jump — Ciera Wiser, OH, 31-1. Pole vault — Janelle Kono, EW, 7-6. 100 hurdles — Emily Bland, M, 16.67. 300 hurdles — Emily Bland, M, 50.10. 100 — Djenne Dickens, EW, 12.43. 200 — Djenne Dickens, EW, 25.80. 400 — Susanne Kaltenbach, OH, 1:08.80. 800 — Hailey Kettel, EW, 2:30.89. 1,600 — Hailey Kettel, EW, 5:38.94. 3,200 — Christina Wicker, OH, 11:39.35. 400 relay — Edmonds-Woodway (Djenne Dickens, Savanah VanCitters, Fatou Jatta, Claire Popke), 51.35. 800 relay — Oak Harbor (Matti Miesle, Deja Bunch, Jessica Hollins, Sierra Seabolt), 1:54.41. 1,600 relay — Edmonds-Woodway (Rachel Stone, Djenne Dickens, Savanah VanCitters, Hailey Kettel), 4:30.66.

Shorecrest 78, Meadowdale 58

Marysville-Pilchuck 74, Shorecrest 60

Marysville-Pilchuck 81, Meadowdale 52

Shot put — Madison Parker, M, 31-0. Discus — Onyie Chibuogwu, S, 105-6. Javelin — Aiko Mizumori-Canfield, S, 102-11. High jump — Charlee Pilon, MP, 4-8. Long jump — Charlee Pilon, MP, 15-9. Triple jump — Taylor Abell, MP, 31-5. Pole vault — Lacey McLean, MP, 9-6. 100 hurdles — Lacey McLean, MP, 17.16. 300 hurdles — Lacey McLean, MP, 50.57. 100 — Wurrie Njadoe, S, 13.25. 200 — Mackenzie Nolte, MP, 27.78. 400 — Margo Coxon, S, 1:06.07. 800 — Haley Suarez, M, 2:30.34. 1,600 — Haley Suarez, M, 5:16.2. 400 relay — Marysville-Pilchuck (Bri King, Amanda Klep, Lacey McLean, Charlee Pilon), 51.3. 800 relay — Marysville-Pilchuck (Sierra Pablo, Amanda Klep, Mackenzie Nolte, Charlee Pilon), 1:51.9. 1,600 relay — Marysville-Pilchuck (Mackenzie Nolte, Amanda Klep, Wesley Bradley, Bri King), 4:24.68.

Kennedy Catholic 96, Highline 47

Hazen 117, Tyee 8

Hazen 80.66, Kennedy Catholic 65.33

Hazen 98, Evergreen 24

Shot put — Mailelei Faletoga, E, 28-4. Discus — Maria Martinez, E, 84-5. Javelin — Mailelei Faletoga, E, 77-5. High jump — Kathleen Nguyen, HA, 4-6. Long jump — Kathleen Nguyen, HA, 14-10.75. Triple jump — Amanda Shioyama, K, 31-8.25. Pole vault — Danielle Carnahan, K, 8-6. 100 hurdles — Elaine Nguyen, HA, 18.68. 300 hurdles — Elaine Nguyen, HA, 1:01.95. 100 — Whitney Diggs, HI, 12.96. 200 — Whitney Diggs, HI, 26.60. 400 — Katie Dunne, HA, 1:07.09. 800 — Kate Lilly, HA, 2:36.70. 1,600 — Pedro Thais, HI, 5:52.69. 3,200 — Kelly Bolma, K, 13:58.98. 400 relay — Kennedy Catholic (Megan Brennan, Caroline May, Andrea Zaborac, Ashley Galando) 58.78. 800 relay — Highline (Lidya Megrahtom, Adanech Makey, Tatiana Tu-Suyat, Monica Cervantez) 1:55.14. 1,600 relay — Hazen (Alexis Dobson, Kate Lilly, Sablena Milinganyo, Sarah Sherrod) 4:36.80.

Shorewood 71, Kamiak 63

Shot put — Madeline Bell-Knight, S, 31-6. Discus — Madeline Bell-Knight, S, 76-3. Javelin — Megan Rickey, K, 84-10. High jump — Alaina Olson, S, 5-0. Long jump — Charity Ijiomah, S, 16-5. Pole vault — Chardalise Madrigal, K, 9-0. 100 hurdles — Chardalise Madrigal, K, 17.64. 300 hurdles — Megan Ransom, S, 48.60. 100 — Emma Fillingham, S, 14.63. 200 — Charity Ijiomah, S, 27.67. 400 — Christina Garrison, S, 1:06.90. 800 — Myesa Legendre-Fixx, K, 2:33.71. 1,600 — Myesa Legendre-Fixx, K, 5:42.17. 3,200 — Nicole Vijgen, K, 11:57.63. 400 relay — Shorewood (Erin Arslanoglu, Alaina Olson, Ali Jackson, Charity Ijiomah), 54.35. 800 relay — Shorewood (Erin Arslanoglu, Britt Blomso, Christina Garrison, Salyna McDonald), 1:54.97. 1,600 relay — Shorewood (Nora Alexander, Sarah Haensly, Cindy Harrington, Amanda McMillan), 4:59.72.

Fife 83, Franklin Pierce 66

Shot put — Megan Mortensen, FP, 36-01.5. Discus — Megan Mortensen, FP, 109-02.5. Javelin — Savannah Barber, F, 109-09. High jump — Maddie Michaud, F, 4-08. Long jump — Maddie Michaud, F, 15-01. Triple jump — Kylianna Morton, F, 35-05.50. Pole vault — Hannah Dunbar, FP, 8-00. 100 hurdles — Alaina Valenciano, F, 18.69. 300 hurdles — Alaina Valenciano, F, 53.25. 100 — Cheyenne Basher, FP, 13.62. 200 — Cheyenne Basher, FP, 28.83. 400 — Emoni Hubbard, FP, 1:43.40. 800 — Allison Ruther, F, 2:44.55. 1,600 — Patryce McWilliams, FP, 5:52.51. 3,200 — Patryce McWilliams, FP, 12:39.20. 400 relay — Fife (Sophia LeMarr, McKenna Fietz, Kylee Horan, Alaina Valenciano), 57.65. 800 relay — Fife (Lauren Evans, Mackenna Larsen, McKenna Fietz, Sophia LaMarr), 2:9.03. 1,600 relay — Fife (Alaina Valenciano, Allison Ruther, Mackenna Larsen, Zuleyka Lopez-Cruz), 4:49.84.

News where, when and how you want it

Email Icon

Career Center Blog

Career Center Blog

Bad email habits to break today


Advertising
The Seattle Times

The door is closed, but it's not locked.

Take a minute to subscribe and continue to enjoy The Seattle Times for as little as 99 cents a week.

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►