Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, March 15, 2013 at 10:58 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Friday's prep tennis results

Friday's high school tennis results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

Stanwood 5, Mountlake Terrace 2

Singles — Nicki Bouche, M, beat Elle Shaughnessy, 6-0, 6-3; Tina Liu, M, beat Christine Wolf, 7-5, 6-4; Alessia Piazzi, S, beat Nancy Nguyen, 6-2, 6-2; Hannah Haugstad, S, beat Aysha Raza, 6-0, 6-3.

Doubles — Sara Schlagel-Rachel Rich, S, beat Kaylee Cooper-McKayla Floe, 6-0, 6-3; Joeli Funderburke-Zanetta Uy, S, beat Madison Haney-Brittany Kinsella, 6-0, 6-0; Mariah Orcutt-Alyssa Sanford, S, Sara Guillen-Rebecca Simmons, 6-1,6-1.

Snohomish 7, Everett 0

Singles — Caroline Dreher, beat Kindall Gordon, 6-1, 6-3; Meridith Coad, beat Amber Smith, 6-2, 6-1; Alexis Stockwell, beat Sierra Bove, 6-0, 6-0; Emma Studley, beat Adrienne Muramoto, 6-1, 6-4.

Doubles — Lexi Armbruster-Amy Stevens, beat Kelsey Calvert-Emily Olson, 6-0, 6-2; Courtney Barton-Julianne Chryst, beat Katherine Chanawiratana-Mirka Mandich, 6-0, 6-0; Paige Helm-Marin Jacobson, beat Michelle Magbag-Rose Sidu, 6-0, 6-1.

Mariner 7, Meadowdale 0

Singles — Angela Moniaga, beat Sage Haynes, 6-2, 6-2; Jale Beka, beat Rebecca Huang, 6-1, 6-4; Oksana Momotok, beat Alisha Chand, 6-4, 6-1; Phoung Van, beat Sunni Lee, 6-3, 7-5.

Doubles — Christina Han-Cristal Rangel-Pena, beat Diana Cho-Eva Daniggelis, 2-6, 7-6 (10-8); Jasmine Nguon-Tia Nguyen, beat Grace Huang-Megan Cho, 6-2, 6-2; Rachel Do-Saki Ishida, beat Shannon Karnoski-Tea Nicolic, 7-6 (7-5), 6-1.

Arlington 5, Oak Harbor 2

Singles — Macy Mackey, A, beat Chelsea Atkinson, 6-1, 6-0; McKenzie Perry, O, beat McKenna Prause, 3-6, 6-2, 7-6 (7-5); Emily Tripp, A, beat Kyla McKinney, 6-2, 6-2; Sierra DeCota, A, beat Faith Franssen, 7-5, 6-4.

Doubles — Maya Manzano-Sally Hatfield, A, beat Chelsea Admire-Jamie Estrella 6-2, 6-4; Bianca Carlson-Emily Spores, A, beat Zena Husler-Alyssa Eden, 7-5, 7-6; Brittany Rigby-Caterina Ansler, O, beat Hannah SCarth-Madison Taylor, 6-2, 6-2.

Lake Washington 7, Granite Falls 0

Singles — Ellen Pearson, beat Rachel Mow, 6-1, 6-0; Amanda Levine, beat Britany Young, 6-0, 6-0; Kelly Barnes, beat Sierra Mudrock, 6-3, 6-2; Sara Tamai, won by forfeit

Doubles — Marissa Kirk-Grace Muenz, beat Katelyn Gresli-Hailey Arnot, 6-1, 6-2; Kim Koshman-Kristi Lynch, beat Annie Hart-Cassie Hart, 6-1, 6-0; Emily Chang-Leah Talkov, beat Laura Gilbertson-Chloe Downs, 6-0, 6-3.

Overlake 4, Seattle Academy 1

Singles — Sophie True, S, beat Caroline Lauer, 6-3, 6-3; Mitali Karmarkar, O, beat Margarent Garrison, 6-2, 6-3.

Doubles — Emily-Walter-Claire Bond, O, beat Kelsey Walter-Nadia Jamrozik, 6-0, 6-2; Julia Robbins-Tania Arciniega, O, beat McKenzie Smith-Elsa Smith, 6-2, 6-2; Serena Ahuja-Nithila Raman, O, beat Bella Feinstein-Rachel Habib, 6-2, 6-2.

Enumclaw 4, White River 1

Singles — Hannah Smith, E, beat Taylor Wombacher, 6-1, 6-2; Rachel Norling, E, beat Mackenzie Reed, 6-0, 6-0.

Doubles — Kayla Zillbauer-Camille Clare, E, beat Katie Durrant-Alexis Custer, 6-0, 6-0; Amy Carlson-Regan Speyer (WR) vs. Barbie Becker-Kayle, E, beat Amy Carlson-Regan Speyer, 6-3, 6-1; Channie Phillips-Laura Miculinich, WR, beat Jordan Koontz-Meria Bone; 7-5, 6-3.

White River 4, Bonney Lake 1

Singles — Taylor Wombacher, WR, beat Kat Edwards, 6-0, 6-0; Mackenzie Reed, WR, beat Lindsey Holdner, 6-1, 6-7, 6-3.

Doubles — Katie Durrant-Audrey Fravel, WR, beat Samantha Goff-Madi Mazer, 6-1, 7-5; Samantha Garrity-Kristen Cunningham, BL, beat Alexis Custer-Amy Carlson, 6-3, 6-4; Regan Speyer-Laura Miculinich, WR, beat Sydie Jensen-Taylor Madison, 6-2, 6-1.

Forest Ridge 5, Annie Wright 0

Singles — Michelle Lui, FR, beat Samantha Weeks, 6-0, 6-2; Tiffanie Chai, FR, beat Soobin An, 6-3, 6-2.

Doubles — Rachel Dekman-Julia Mayner, FR, beat Leslie Bauska-Makaela Mantz, 3-6, 7-5, 10-8; Stephanie Nicholson-Annie Hines, FR, beat Elly McManus-Natalie Nygrem, 6-1, 6-0; Fanny Anderson-Olivia Cero, FR, beat Esmee Lai-Yui Gu, 6-0, 6-0.

Coed

Lakeside 9, Holy Names-O'Dea 2

Boys singles — Daniel Park, LS, beat Joe McRoberts, 6-0, 6-0; David Yu, LS, beat Jonny Oschner, 6-1, 6-1; Kevi Yang, LS, beat Mike Schaloum, 6-2, 6-0.

Girls singles — Catherine Allen, HN, beat Shea Wojjciehowski, 6-2, 6-1; Anja Renkes, HN, beat Molly Guo, 4-6, 6-4, 6-4; Genevieve Payser, LS, beat Emma Cronshow, 7-5, 6-1.

Boys doubles — Trey Von Gortler-Michael Omori, LS, beat Andrew Krus-Kyle Gurtler, 6-3, 6-0; Adi Bodas-Braedon Anderson, LS, beat Charlie Ralston-Trey Popp, 6-2, 6-1.

Girls doubles — Prachi Keni-Nadia Khan, LS, beat Kim Maloney-Celina Schuler, 6-3, 6-4; Helena Eitel-Nikki Labelle, LS, beat Allison Almeda-Allison Liedke, 6-4, 5-7, 11-9.

Mixed doubles — Mary Thomas-Logan Brennan, LS, beat Juanita Graham-Alex Kures, 8-6.

West Seattle 7, Nathan Hale 4

Boys singles — Michael Lee, WS, beat Riley Worthington, 6-2, 6-1; Ryan Durkoop, WS, beat Aaron Birhane, 6-0, 6-2; Micah Breiger, NH, beat Nick Sturman, 6-4, 6-1.

Girls singles — Amanda Layaco, WS, beat Leah Allen, 6-0, 6-1; Katie Layaco, WS, beat Emmaline Johns, 6-0, 6-2; August Carow, WS, beat Allison Roberts, 6-4, 6-4.

Boys doubles — James Davies-Nathan Lowe, NH, beat Jun Ton-Jason Nguyen, 6-2, 1-6, 7-5; Matthew Lee-Blake Bias, WS, beat Jared Kong-Stuart Earle, 6-0, 6-0.

Girls doubles — Daseray Dang-Megan Duong, WS, beat Hekema Yassin-Kimberlee Blocker, 6-4, 6-1; Minh Tran-Maria Perla, NH, beat Jennifer Huynh-Thu Nguyen, 6-4, 6-3.

Mixed doubles — Dylan Macduff-Samantha Macduff, NH, won by forfeit.

Eastside Catholic 11, Cleveland 0

Boys singles — Eastside Catholic won all three by forfeit.

Girls singles — Megan Bastian beat Lizbeth Pascual, 6-1, 6-1; Rachel DeCaires beat Monica Lui, 6-0, 6-2; Nicolette Dworkin beat Angela Lee, 6-0, 6-0.

Boys doubles — Tristan Hyon-Shota Keleher beat Zach Tong-Johnson Nguyen, 6-0, 6-0; Kyle Callow-Andrew Kyrios beat Kevin Ha-Wilson Yip, 6-1, 6-1.

Girls doubles — Julia Hormuth-Sam Haubiel beat Claudette Bongato-Elizabeth Chung, 6-2, 6-0; Eve Hormuth-Georgia Sampson beat Cindy Lee-Winnie Wu, 6-4, 2-6, 1-0 (12-10).

Mixed doubles — Hannah Christie-Nick Strash beat Eileen Flesher-Duressa Mudde, 6-1, 6-2.

Bainbridge 7, Seattle Prep 4

Boys singles — Matt Alderson, B, beat Nick Phillips, 6-2, 6-0; Luke Targett, SP, beat Jacob Christensen, 6-4, 4-6, 6-4; Mark Schoener-Scott, B, beat Sam Blattner, 6-2, 6-2.

Girls singles — Jordan Ferguson, B, beat Emma Brethauer, 6-1, 6-2; Meghan Hill, B, beat Steph Lewis, 6-0, 6-4; Mary Ann Santucci, SP, beat Margaux Henderson, 6-0, 6-0.

Boys doubles — Keet Curtis-Ben DeVries, B, beat Daniel Galindo-Navarro/Elliott Allen, 6-1, 6-1; Mike Chaffee-Noland Pelly, B, beat Ryan Doerfler-Matteo Guillot de Suiraut, 6-3, 6-2.

Girls doubles — Maddy Scheer-Emily Savidge, SP, beat Jordan Jackson-Tara Nikimborirak, 6-1, 6-1; Meghan Zech-Maddie McReynolds, SP, beat Raya Deussen-Kendra Pardy, 6-22, 6-0.

Mixed doubles — Kajsa Nelson-Hold Ogden, B, beat Sarah Newhall-Ryan Smith, 7-6 (3), 6-4.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times photographs

Seattle space needle and mountains

Purchase The Seattle Times images

Career Center Blog

Career Center Blog

Bad email habits to break today


Advertising