Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, March 15, 2013 at 10:58 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Friday's prep tennis results

Friday's high school tennis results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

Stanwood 5, Mountlake Terrace 2

Singles — Nicki Bouche, M, beat Elle Shaughnessy, 6-0, 6-3; Tina Liu, M, beat Christine Wolf, 7-5, 6-4; Alessia Piazzi, S, beat Nancy Nguyen, 6-2, 6-2; Hannah Haugstad, S, beat Aysha Raza, 6-0, 6-3.

Doubles — Sara Schlagel-Rachel Rich, S, beat Kaylee Cooper-McKayla Floe, 6-0, 6-3; Joeli Funderburke-Zanetta Uy, S, beat Madison Haney-Brittany Kinsella, 6-0, 6-0; Mariah Orcutt-Alyssa Sanford, S, Sara Guillen-Rebecca Simmons, 6-1,6-1.

Snohomish 7, Everett 0

Singles — Caroline Dreher, beat Kindall Gordon, 6-1, 6-3; Meridith Coad, beat Amber Smith, 6-2, 6-1; Alexis Stockwell, beat Sierra Bove, 6-0, 6-0; Emma Studley, beat Adrienne Muramoto, 6-1, 6-4.

Doubles — Lexi Armbruster-Amy Stevens, beat Kelsey Calvert-Emily Olson, 6-0, 6-2; Courtney Barton-Julianne Chryst, beat Katherine Chanawiratana-Mirka Mandich, 6-0, 6-0; Paige Helm-Marin Jacobson, beat Michelle Magbag-Rose Sidu, 6-0, 6-1.

Mariner 7, Meadowdale 0

Singles — Angela Moniaga, beat Sage Haynes, 6-2, 6-2; Jale Beka, beat Rebecca Huang, 6-1, 6-4; Oksana Momotok, beat Alisha Chand, 6-4, 6-1; Phoung Van, beat Sunni Lee, 6-3, 7-5.

Doubles — Christina Han-Cristal Rangel-Pena, beat Diana Cho-Eva Daniggelis, 2-6, 7-6 (10-8); Jasmine Nguon-Tia Nguyen, beat Grace Huang-Megan Cho, 6-2, 6-2; Rachel Do-Saki Ishida, beat Shannon Karnoski-Tea Nicolic, 7-6 (7-5), 6-1.

Arlington 5, Oak Harbor 2

Singles — Macy Mackey, A, beat Chelsea Atkinson, 6-1, 6-0; McKenzie Perry, O, beat McKenna Prause, 3-6, 6-2, 7-6 (7-5); Emily Tripp, A, beat Kyla McKinney, 6-2, 6-2; Sierra DeCota, A, beat Faith Franssen, 7-5, 6-4.

Doubles — Maya Manzano-Sally Hatfield, A, beat Chelsea Admire-Jamie Estrella 6-2, 6-4; Bianca Carlson-Emily Spores, A, beat Zena Husler-Alyssa Eden, 7-5, 7-6; Brittany Rigby-Caterina Ansler, O, beat Hannah SCarth-Madison Taylor, 6-2, 6-2.

Lake Washington 7, Granite Falls 0

Singles — Ellen Pearson, beat Rachel Mow, 6-1, 6-0; Amanda Levine, beat Britany Young, 6-0, 6-0; Kelly Barnes, beat Sierra Mudrock, 6-3, 6-2; Sara Tamai, won by forfeit

Doubles — Marissa Kirk-Grace Muenz, beat Katelyn Gresli-Hailey Arnot, 6-1, 6-2; Kim Koshman-Kristi Lynch, beat Annie Hart-Cassie Hart, 6-1, 6-0; Emily Chang-Leah Talkov, beat Laura Gilbertson-Chloe Downs, 6-0, 6-3.

Overlake 4, Seattle Academy 1

Singles — Sophie True, S, beat Caroline Lauer, 6-3, 6-3; Mitali Karmarkar, O, beat Margarent Garrison, 6-2, 6-3.

Doubles — Emily-Walter-Claire Bond, O, beat Kelsey Walter-Nadia Jamrozik, 6-0, 6-2; Julia Robbins-Tania Arciniega, O, beat McKenzie Smith-Elsa Smith, 6-2, 6-2; Serena Ahuja-Nithila Raman, O, beat Bella Feinstein-Rachel Habib, 6-2, 6-2.

Enumclaw 4, White River 1

Singles — Hannah Smith, E, beat Taylor Wombacher, 6-1, 6-2; Rachel Norling, E, beat Mackenzie Reed, 6-0, 6-0.

Doubles — Kayla Zillbauer-Camille Clare, E, beat Katie Durrant-Alexis Custer, 6-0, 6-0; Amy Carlson-Regan Speyer (WR) vs. Barbie Becker-Kayle, E, beat Amy Carlson-Regan Speyer, 6-3, 6-1; Channie Phillips-Laura Miculinich, WR, beat Jordan Koontz-Meria Bone; 7-5, 6-3.

White River 4, Bonney Lake 1

Singles — Taylor Wombacher, WR, beat Kat Edwards, 6-0, 6-0; Mackenzie Reed, WR, beat Lindsey Holdner, 6-1, 6-7, 6-3.

Doubles — Katie Durrant-Audrey Fravel, WR, beat Samantha Goff-Madi Mazer, 6-1, 7-5; Samantha Garrity-Kristen Cunningham, BL, beat Alexis Custer-Amy Carlson, 6-3, 6-4; Regan Speyer-Laura Miculinich, WR, beat Sydie Jensen-Taylor Madison, 6-2, 6-1.

Forest Ridge 5, Annie Wright 0

Singles — Michelle Lui, FR, beat Samantha Weeks, 6-0, 6-2; Tiffanie Chai, FR, beat Soobin An, 6-3, 6-2.

Doubles — Rachel Dekman-Julia Mayner, FR, beat Leslie Bauska-Makaela Mantz, 3-6, 7-5, 10-8; Stephanie Nicholson-Annie Hines, FR, beat Elly McManus-Natalie Nygrem, 6-1, 6-0; Fanny Anderson-Olivia Cero, FR, beat Esmee Lai-Yui Gu, 6-0, 6-0.

Coed

Lakeside 9, Holy Names-O'Dea 2

Boys singles — Daniel Park, LS, beat Joe McRoberts, 6-0, 6-0; David Yu, LS, beat Jonny Oschner, 6-1, 6-1; Kevi Yang, LS, beat Mike Schaloum, 6-2, 6-0.

Girls singles — Catherine Allen, HN, beat Shea Wojjciehowski, 6-2, 6-1; Anja Renkes, HN, beat Molly Guo, 4-6, 6-4, 6-4; Genevieve Payser, LS, beat Emma Cronshow, 7-5, 6-1.

Boys doubles — Trey Von Gortler-Michael Omori, LS, beat Andrew Krus-Kyle Gurtler, 6-3, 6-0; Adi Bodas-Braedon Anderson, LS, beat Charlie Ralston-Trey Popp, 6-2, 6-1.

Girls doubles — Prachi Keni-Nadia Khan, LS, beat Kim Maloney-Celina Schuler, 6-3, 6-4; Helena Eitel-Nikki Labelle, LS, beat Allison Almeda-Allison Liedke, 6-4, 5-7, 11-9.

Mixed doubles — Mary Thomas-Logan Brennan, LS, beat Juanita Graham-Alex Kures, 8-6.

West Seattle 7, Nathan Hale 4

Boys singles — Michael Lee, WS, beat Riley Worthington, 6-2, 6-1; Ryan Durkoop, WS, beat Aaron Birhane, 6-0, 6-2; Micah Breiger, NH, beat Nick Sturman, 6-4, 6-1.

Girls singles — Amanda Layaco, WS, beat Leah Allen, 6-0, 6-1; Katie Layaco, WS, beat Emmaline Johns, 6-0, 6-2; August Carow, WS, beat Allison Roberts, 6-4, 6-4.

Boys doubles — James Davies-Nathan Lowe, NH, beat Jun Ton-Jason Nguyen, 6-2, 1-6, 7-5; Matthew Lee-Blake Bias, WS, beat Jared Kong-Stuart Earle, 6-0, 6-0.

Girls doubles — Daseray Dang-Megan Duong, WS, beat Hekema Yassin-Kimberlee Blocker, 6-4, 6-1; Minh Tran-Maria Perla, NH, beat Jennifer Huynh-Thu Nguyen, 6-4, 6-3.

Mixed doubles — Dylan Macduff-Samantha Macduff, NH, won by forfeit.

Eastside Catholic 11, Cleveland 0

Boys singles — Eastside Catholic won all three by forfeit.

Girls singles — Megan Bastian beat Lizbeth Pascual, 6-1, 6-1; Rachel DeCaires beat Monica Lui, 6-0, 6-2; Nicolette Dworkin beat Angela Lee, 6-0, 6-0.

Boys doubles — Tristan Hyon-Shota Keleher beat Zach Tong-Johnson Nguyen, 6-0, 6-0; Kyle Callow-Andrew Kyrios beat Kevin Ha-Wilson Yip, 6-1, 6-1.

Girls doubles — Julia Hormuth-Sam Haubiel beat Claudette Bongato-Elizabeth Chung, 6-2, 6-0; Eve Hormuth-Georgia Sampson beat Cindy Lee-Winnie Wu, 6-4, 2-6, 1-0 (12-10).

Mixed doubles — Hannah Christie-Nick Strash beat Eileen Flesher-Duressa Mudde, 6-1, 6-2.

Bainbridge 7, Seattle Prep 4

Boys singles — Matt Alderson, B, beat Nick Phillips, 6-2, 6-0; Luke Targett, SP, beat Jacob Christensen, 6-4, 4-6, 6-4; Mark Schoener-Scott, B, beat Sam Blattner, 6-2, 6-2.

Girls singles — Jordan Ferguson, B, beat Emma Brethauer, 6-1, 6-2; Meghan Hill, B, beat Steph Lewis, 6-0, 6-4; Mary Ann Santucci, SP, beat Margaux Henderson, 6-0, 6-0.

Boys doubles — Keet Curtis-Ben DeVries, B, beat Daniel Galindo-Navarro/Elliott Allen, 6-1, 6-1; Mike Chaffee-Noland Pelly, B, beat Ryan Doerfler-Matteo Guillot de Suiraut, 6-3, 6-2.

Girls doubles — Maddy Scheer-Emily Savidge, SP, beat Jordan Jackson-Tara Nikimborirak, 6-1, 6-1; Meghan Zech-Maddie McReynolds, SP, beat Raya Deussen-Kendra Pardy, 6-22, 6-0.

Mixed doubles — Kajsa Nelson-Hold Ogden, B, beat Sarah Newhall-Ryan Smith, 7-6 (3), 6-4.

News where, when and how you want it

Email Icon

Career Center Blog

Career Center Blog

Looking for joy on the job


Advertising