Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, March 14, 2013 at 11:44 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep track and field results

Albert Havili, FW, 55-3. Discus — Albert Havili, FW, 156-0. Javelin — not held. High jump — Gabriel Quitiquit, FW, 6-6...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

BOYS

Federal Way 112.5, Auburn 23.5

Shot put — Albert Havili, FW, 55-3. Discus — Albert Havili, FW, 156-0. Javelin — not held. High jump — Gabriel Quitiquit, FW, 6-6. Long jump — Michael Tate, FW, 22-1. Triple jump — Keenan Curran, 46-11.25. Pole vault — Mathias Forward, FW, 11-6. 110 hurdles — Aaron Persinger, FW, 15.64. 300 hurdles — Aaron Persinger, FW, 40.65. 100 — Michael Tate, FW, 11.28. 200 — Michael Tate, FW, 22.60. 400 — Jason Palmer, FW, 53.01. 800 — Brennan Wallin, A, 2:03.33. 1,600 — Tyler Flannery, A, 4:28.34. 3,200 — Tyler Flannery, A, 9:50.30. 400 relay — Federal Way, 43.68. 1,600 relay — Federal Way, 3:45.05.

King's/Shorecrest/Shorewood

(Team scores not available)

Shot put — Mason Friedline, K, 46-9. Discus — Mason Friedline, K, 108-8. Javelin — Joe Dexter, SC, 157-11. High jump — Reid Jones, K; Chris Namba, SW, 5-10. Long jump — Spencer Tu, SW, 19-6.5. Pole vault — Joe Dexter, SC, 13-0. 110 hurdles — Reid Jones, K, 16.31. 100 — David Fan, SW, 11.64. 400 — Aaron Kelly, SC, 51.81. 1,600 — Carter Osborne, SC, 4:34.51. 800 relay — Shorewood (Spencer Tu, Chris Namba, Samuel Smith, David Fan) 1:33.55. 1,600 relay — Shorecrest (Matt Brennan, Keegan Lockler, David Ahern, Kelly Aaron). 3,200 relay — Shorecrest (Kelly McCaffrey, Jospeh Loiseau, Carter Osborne, David Brzovic).

Lake Stevens 130.5, Meadowdale 50.5;

Lake Stevens 106.5, Edmonds-Woodway 73.5;

Edmonds-Woodway 111, Meadowdale 63

Shot put — Carey Campbell, LS, 55-11. Discus — Wyatt Meyring, EW, 147-3. Javelin — Tevin Gray, LS, 153-6. High jump — Margaryonta Kilcup, M, 6-2. Long jump — Moussa Sanoh, LS, 20-1.75. Triple jump — Moussa Sanoh, LS, 39-5. Pole vault — Grant Reimers, LS, 9-6. 110 hurdles — Robert Lund, LS, 16.20. 300 hurdles — Robert Lund, LS, 43.34. 100 — Margaryonta Kilcup, M, 10.88. 200 — Kort Kamacho, EW, 22.55. 400 — Beau Klick, LS, 53.43. 800 — Scott Schmitt, LS, 2:07.24. 1,600 — Mason Nicol, LS, 4:35.49. 3,200 — Jack Griffing, EW, 10:14.13. 400 relay — EW (Jacob Roling, Obioha Okereke, Tanner Berndahl, Kort Kamacho), 44.49. 1,600 relay — LS, 3:38.02.

Fife 81, Sumner 64

Shot put — Monike Failauga, F, 43-00. Discus — Michael Davis, F, 105-00. Javelin — Casey Wagemans, F, 154-01.25. High jump — Josh Riley, S, 5-06. Long jump — Tyler Ditch, F, 18-00. Triple jump — Tyler Ditch, F, 38-09.50. Pole vault — Jeremy Jackson, S, 12-06. 110 hurdles — Brandon Tuilaepa, S, 17.59. 300 hurdles — Josh Riley, S, 45.27 100 — Jonah Mathews, F, 11.27. 200 — Jonah Mathews, F, 23.44. 400 — Breck Noland, F, 54.15. 800 — Breck Noland, F, 2:15.48. 1,600 — Nate Weber, S, 4:46. 3,200 — Josh Goodsell, S, 11:07.90. 400 relay — Fife (Casey Wagemans, Chandler Calhoun, Jonah Mathews, Andrew Parker) 46.27 1,600 relay — Fife (Tyler Ditch, Jonathan Moore, Nate Asbury, Breck Noland) 3:49.36

Franklin Pierce 73, Steilacoom 68

Shot put — Bluhm, FP, 41-03. Discus — Mao, S, 112-03. Javelin — Santos, S, 125-06. High jump — Holden, FP, 5-02. Triple jump — Jones, FP, 37-09. Pole vault — Hendricks, FP 8-06. 110 hurdles — Zmuda, S, 14.11. 300 hurdles — Harris, FP, 42.35. 100 — Garcia, S, 11.80. 200 — Zmuda, S, 23.13. 400 — Zmuda, S, 51.54. 800 — Barrett, FP, 2:00.80. 1,600 — Barrett, FP, 4:31.83. 3,200 — Hull, FP, 10:59.41. 400 relay — Franklin Pierce, 45.46. 1,600 relay — Steilacoom, 3:41.24.

White River 90, Washington 41

Shot put — Scott Anderson, WR, 43-05. Discus — Ene Ene, WA, 114-04. Javelin — Sean Hayes, WR, 118-09. High jump — no results. Long jump — Andrew Northam, WR, 16-02.5. Triple jump — Zacchaeus Miller, WA, 34-08. Pole vault — Spencer Wilson, WR, 9-00. 110 hurdles — Liebel, WR, 14.47. 300 hurdles — Devin Liebel, WR, 40.05. 100 — Nick Wells, WR, 11.20. 200 — Nick Wells, WR, 22.89. 400 — Austin May, WR, 53.69. 800 — Chris Fisher, WR, 2:24.89. 1,600 — Chris Fisher, WR, 4:37. 3,200 — Wes Feustin, WR, 10:32.20. 400 relay — White River, 44.53. 1,600 relay — White River, 3:36.09.

Orting 70, Clover Park 64

Shot put — Thibault, CP, 38-05. Discus — Feitalia, CP, 106-05. Javelin — King, O, 120-05. High jump — J. Yoro, O, 5-08. Long jump — C. Yoro, O, 19-09.5. Triple jump — C. Yoro, O, 39-05.5. Pole vault — Angelo, CP, 9-6. 110 hurdles — Nelson, CP, 16.64. 300 hurdles — Bessey, O, 43.92. 100 — J. Yoro, O, 11.32. 200 — Fahnstrom, O, 24.44. 400 — An, CP, 55.57. 800 — Carney, O, 2:22.83. 1,600 — Pate, CP, 4:51.6. 3,200 — Pate, CP, 10:47.3. 400 relay — Clover Park, 45.16. 1,600 relay — Orting, 3:43.5.

GIRLS

Edmonds-Woodway 128, Meadowdale 44;

Edmonds-Woodway 94.5, Lake Stevens 82.5;

Lake Stevens 117, Meadowdale 46

Shot put — Brittany Delaney, LS, 29-00.50. Discus — Rachel McDaniel, LS, 87-01. Javelin — Victoria Lebesis, EW, 97-02. High jump — Samantha McGee, LS, 5-02.00. Long jump — Samantha McGee, LS, 12-08.00. Triple jump — Rachel Alexander, EW, 30-10.00. Pole vault — Lisa Hartwell, LS, 7-06.00. 100 hurdles — Samantha McGee, LS, 15.76. 300 hurdles — Rachel Stone, EW, 50.06. 100 — Djenne Dickens, EW, 12.42. 200 — Djenne Dickens, EW, 25.48. 400 — Alexandria Chang, M, 1:07.91. 800 — Hailey Kettel, EW, 2:31.19. 1,600 — Hailey Kettel, EW, 5:27.78. 3,200 — Haley Suarez, M, 11:14.26. 400 relay — EW (Djenne Dickens, Fatou Jatta, Claire Popke, Jenny Park), 53.06. 800 relay — LS, 1:53.30. 1,600 relay — EW (Rachel Stone, Djenne Dickens, Cameron McCarthy, Hailey Kettel), 4:27.52.

Sumner 108, Fife 41

Shot put — Savannah Barber, F, 31-06. Discus — Madison Henken, S, 92-05. Javelin — Savannah Barber, F, 102-04.50. High jump — Kayla Smerer, F, 4-09. Long jump — Jessica Cleminson, S, 14-07. Triple jump — Rachel Stowell, S; Kylianna Morton, F, 30-02.25. Pole vault — Kimi Nakayama, S, 8-00. 100 hurdles — McKenna Woodworth, S, 16.75. 300 hurdles — McKenna Woodworth, S, 50.88. 100 — McKenna Fietz, F, 13.87. 200 — Rachel Stowell, S, 28.74. 400 — Rachel Stowell, S, 1:05.02. 800 — Abi Hensler, S, 2:33.86. 1,600 — Alyssa Murray, S, 5:35.84. 3,200 — Abi Hensler, S, 12:02.12. 400 relay — Sumner (McKenna Woodworth, Amanda Riley, Kaitlyn Shearer, Jessica Cleminson) 54.30. 800 relay — Sumner (Natasha Wilson, Claire Selmer, Rachel Stowell, Kaitlyn Shearer) 1:56.82. 1,600 relay — Sumner (Natasha Wilson, Alyssa Murray, Abi Hensler, Kinsey Saiz) 4:23.34.

King's/Shorewood/Shorecrest

(Team scores not available)

Shot put — Karly Hibbard, K, 33-05. Discus — Madeline Bell-Knight, SW, 87-4. Javelin — Aiko Mizumori-Canfield, SC, 114-00. High jump — Julia Teitzel, K, 4-08. Long jump — Amanda Banks, SC, 14-06. Pole vault — Megan Ransom, SW, 8-06. 100 hurdles — Alex Murphy, SC, 16.94. 300 hurdles — not held. 100 — Anna Parker, K, 13.83. 400 — Elise Froebe, SC, 1:09.80. 1,600 — Lily Kleven, K, 6:04.16. 800 relay — Shorecrest (Sarah Beland, Onyie Chibuogwu, Amanda Banks, Wurrie Njadoe) 1:52.53. 1,600 relay — Shorewood (Megan Ransom, Salyna McDonald, Nora Alexander, Christina Garrison) 4:26.04. 3,200 relay — King's (Jubilee Zevenbergen, Grace Diede, Amelia Culp, Lily Kleven) 11:39.15.

Steilacoom 71, Franklin Pierce 69

Shot put — Mortensen, FP, 35-06. Discus — Mortensen, FP, 107-00. Javelin — Mortensen, FP, 95-02. High jump — Osadchey, S, 5-00. Long jump — Mortensen, FP, 16-00.5. Triple jump — no result. Pole vault — McKenna, FP, 8-00. 100 hurdles — Mortensen, FP, 16.63. 300 hurdles — Tietgen, S, 54.41. 100 — Fernandez, S, 14.41. 200 — Jaynes, S, 27.99. 400 — Tietgen, S, 65.23. 800 — Billman, S, 2:45.48. 1,600 — McWilliams, FP, 5:51.87. 3,200 — McWilliams, FP, 12:24.48. 400 relay — S, 53.97. 800 relay — Franklin Pierce, 1:54.21. 1,600 relay — Steilacoom, 6:15.00.

Federal Way 109, Auburn 28

Shot put — Luaipou Lologo, FW, 30-09. Discus — Luaipou Lologo, FW, 101-02. Javelin — Details. High jump — Audrey Shin, FW, 5-01. Long jump — Ta'Mara Richey, FW, 17-07. Triple jump — Ta'Mara Richey, FW, 35-05. Pole vault — Colby Blake, FW, 8-00. 100 hurdles — Mariyah Vongsaveng, FW, 15.39. 300 hurdles — Mariyah Vongsaveng, FW, 46.53. 100 — Gabriela Pelogi, FW, 13.08. 200 — Karis Cameron, FW, 28.11. 400 — Aminata Dole, FW, 1:09.15. 800 — Julian Johnson, FW, 2:25.19. 1,600 — Deneille Wallin, A, 5:59.87. 3,200 — Anna de Cateret, A, 12:11.35. 400 relay — Federal Way, 50.61. 800 relay — Federal Way, 1:51.61. 1,600 relay — Federal Way, 4:41.32.

Orting 83, Clover Park 50

Shot put — Strassburg, O, 27-05.5 . Discus — Peters, O, 95-00 . Javelin — Boyce, O, 98-06.75 . High jump — Rice, CP, 4-10. Long jump — Whatley, O, 15-09. Triple jump — not held. Pole vault — Zoey Selby, CP, 7-6. 100 hurdles — Selby, CP, 18.54. 300 hurdles — Kinzler, O, 55.47. 100 — Selby, CP, 14.20 . 200 — Whately, O, 27.47 . 400 — Whatley, O, 60.67. 800 — Lopez, CP, 2:42.69. 1,600 — Lopez, CP, 6:03.1 . 3,200 — Lopez, CP, 12:43.2. 400 relay — Orting, 59.16. 800 relay — Details. 1,600 relay — Orting, 5:29.0.

White River 104, Washington 39

Shot put — Seini Faalelea, WA, 27-04.5. Discus — Seini Faalelea, WA, 76-05. Javelin — Megan Miller, WR, 76-03. High jump — Jade Crawford, WR, 4-10. Long jump — Amanda Lance, WR, 15-00. Triple jump — Maddison Budinich, WR, 28-01. Pole vault — Maddison Budinich, WR, 76-03. 100 hurdles — Jade Crawford, WR, 15.56. 300 hurdles — Jade Crawford, WR, 52.21. 100 — Johnna Coughlin, WR, 13.30. 200 — Johnna Coughlin, WR, 28.23. 400 — Maddie Stinson, WR, 1:09.86. 800 — Maddie Moser, WR, 2:46.83. 1,600 — Maddie Moser, WR, 6:01.00. 3,200 — Coyle, WR, 13:44.70. 400 relay — White River, 57.03. 800 relay — White River, 2:00.40. 1,600 relay — Washington, 4:47.30.

News where, when and how you want it

Email Icon

Career Center Blog

Career Center Blog

Looking for joy on the job


Advertising