Skip to main content
Advertising

Originally published Tuesday, March 12, 2013 at 11:00 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Tuesday's detailed prep lacrosse results

Tuesday's high school lacrosse results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys Varsity Division I

Bellevue 19, Woodinville 4 (no scoring details)

Eastlake 17, Bothell-Inglemoor 11 (Josiah Fonte, E, 4 goals, 1 assist; Dalton Stahl, E, 3 goals, 2 ground balls; Danny Keogh, E, 3 goals, 1 assist, 3 ground balls; Caldwell Davis, E, 2 goals, 3 assists, 1 ground ball; Chase Barlow, E, 2 goals, 1 assist, 1 ground ball; Carter Heck, E, 5 saves; Drew Tosaya, B-I, 6 goals, 2 ground balls; Henry Sokol, B-I, 4 goals, 1 assist, 2 ground balls; Dale Goong, B-I, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Alex Dyngen, B-I, 5 saves; Rilyn Gherardini, B-I, 1 save)

Bainbridge 19, Tahoma 2 (Jacob Knostman, B, 6 goals, 2 assists, 3 ground balls; Dane Weisner, B, 2 goals, 1 ground balls; Kaegan Ingrasci, B, 2 goals, 2 assists, 2 ground balls; Sean Maier, B, 2 goals, 1 assist; Ben Laroche, B, 2 goals, 4 ground balls; Jackson Larkin, B, 2 goals, 2 ground balls; Reynolds Yarbrough, B, 3 saves, 1 ground ball; Greg Shea, B, 1 goal, 4 assists; Hudson Taylor, T, 1 goal; Nate Gowdey, T, 1 goal; Chad Hedlund, T, 3 ground balls; Dustin Hendrix, T, 3 ground balls, 5 saves)

Eastside Catholic 14, Curtis 3 (Beau Olson, C, 1 goal, 5 ground balls; Jacob Budnick, C, 1 goal, 7 ground balls; Ryder Choate, C, 1 goal, 1 ground ball; Spencer Nhem, C, 5 ground balls; Devron Gray, C, 4 ground balls)

Kamiak 9, Emerald Ridge-Puyallup 6 (Keanan Haugan, K, 5 goals; Austin Hall, K, 1 goal, 3 assists, 4 ground balls; Liew Rust, K, 2 goals, 5 ground balls; Paul Barton, K, 2 goals, 6 ground balls; Steele Fost, K, 1 assist, 2 ground balls; Nick Gregory, K, 12 saves; Brandon Seachriest, E-P, 2 goals, 5 ground balls; Gerrick Mundt, E-P, 1 goal, 1 assist; Devin Ehli, E-P, 16 saves)

Boys Varsity Division II

Richland 5, Wenatchee 4 (Mario Midili, R, 2 goals; Hollan Brown, R, 2 goal, 3 ground balls; Zackary Mabry, R, 1 goal, 2 ground balls; Ryan Burford, R, 1 save; Daniel Hart, R, 3 saves; Max Schneider, W, 2 goals; Adam Chivilicek, W, 1 goal; Connor Christensen, W, 1 goal; Luke Carlson, W, 1 assist; Jace Pauly, W, 9 saves)

South Kitsap 9, Port Angeles-Sequim 5 (Ben Tighe, SK, 4 goals, 4 ground balls; Nick Walker, SK, 2 goals, 1 assist, 7 ground balls; Jordan Kaufman, SK, 2 goals, 2 ground balls; Ryan Gamber, SK, 1 goal, 3 ground balls; Hayden Widergren, SK, 5 ground balls; Liam O'Brien, SK, 5 ground balls; Madeline Haugen, SK, 14 saves; Elliott Soelter, PA-S, 3 goals, 2 ground balls; Connor Leslie, PA-S, 1 goal, 1 assist, 19 ground balls; Miguel Moroles, PA-S, 1 goal, 6 ground balls; Ryan Root, PA-S, 10 saves)

Mead-Mt. Spokane 4, Sandpoint High School (Idaho) 3 OT (Sean Long, M-MS, 1 goal, 2 ground balls; Paxton Malone, M-MS, 1 goal, 4 ground balls; Mitchell Wolff, M-MS, 1 goal, 5 ground balls; Bryce Moore, M-MS, 1 goal, 4 ground balls; Ryan Bacon, M-MS, 1 assist, 2 ground balls; Josh Crawford, M-MS, 4 ground balls; Mitch Sattler, M-MS, 4 ground balls; Zachary Stewart, M-MS, 9 saves)

Sehome-Bellingham 13, Monroe 12 (Zachary Lorenz, S-B, 5 goals, 7 ground balls; Nash Boyd, S-B, 3 goals, 1 assist, 1 ground ball; Clymer Chance, S-B, 3 goals, 2 assists, 4 ground balls; Dylan Bruce, S-B, 1 goal, 3 assists, 2 ground balls; Spencer Zerba, S-B, 1 goal, 2 ground balls; Andrew Hoemann, S-B, 5 saves; Isaac Wiken, M, 3 goals, 1 assist; Dillon Bull, M, 3 goals, 1 assist, 4 ground balls; Matthew Morris, M, 3 goals, 7 ground balls; Hunter Day, M, 2 goals, 2 assists, 11 ground balls; Riley Corrie, M, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Loren Hartzell, M, 14 saves)

Liberty 13, Redmond 1 (Colin Ross, L, 6 goals, 7 ground balls; Scotty Smith, L, 3 goals, 1 assist, 11 ground balls; Nate Jarvis, L, 1 goal, 2 assists, Sam Dodt, L, 1 goal, 7 ground balls; Colin Larson, L, 1 goal, 2 ground balls; Max Cordell, L, 1 goal, 1 ground ball; Wyatt Johnson, L, 3 ground balls; Max Cordell, L, 3 saves; Roland Deex, L, 2 saves; Szymon Sarnowicz, R, 1 goal; Hunter Grein, R, 12 saves)

Roosevelt 11, Ballard 10 OT (Jack Christenson, R, 3 goals, 2 assists, 4 ground balls; Isaac Nelkerson, R, 2 goals, 2 ground balls; David Hermanson, R, 3 goals, 1 assist, 4 ground balls; Eli Hall, R, 2 goals, 1 assist, 9 ground balls; Kevin Ault, R, 19 saves; Jacob Marks, B, 2 goals, 3 ground balls; John Degarmo, B, 2 goals, 2 ground balls)

Girls Varsity

Bellevue 12, Klahowya 5 (Sheri McCarty, K, 17 saves; Jessica Haga, K, 2 caused turnovers)

Stadium 17, Bellarmine Prep 5 (Rachel Seely, S, 5 goals; Sadie Pickering, S, 4 goals; Khalia Courtney, S, 3 saves; Joey Cisakowski, BP, 3 goals; Kim Vincent, BP, 6 saves)

Holy Names 14, Ballard 4 (Wendy Donier, HN, 4 goals, 3 ground balls; Karolina Pyszkiewicz, HN, 3 goals; Maddie Offe, HN, 2 saves; Dorothy Elliott, B, 3 goals; Katherine Brostrom, B, 4 saves)

Lake Sammamish 16, Seattle Prep 5 (Alex Johnson, LS, 5 goals; Emily Sokol, LS, 3 goals, 2 assists; Miranda Taylor, LS, 3 saves; Claire Calfo, SP, 2 goals; Maggie McDonald, SP, 7 saves)

Kennedy 8, Lake Tapps 7 (Monica Moffat, K, 3 goals, 1 assist; Alexis Jones, K, 2 goals, 4 ground balls; Brita Whisler, K, 6 saves; Madison Lancaster, LT, 4 goals; Nicole Burkhauser, LT, 8 saves)

Lakeside 14, Bellevue East 7 (Rebecca Long, L, 4 goals; Kaylee Best, L, 3 goals; Natalie Fox, L, 3 goals; Amerra Sheckles, L, 7 saves; Camille Sullivan, BE, 4 goals; Michelle Pogostkin, BE, 2 goals)

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising