Skip to main content
Advertising

Originally published Saturday, February 9, 2013 at 11:43 PM

  • Share:
           
  • Comments (1)
  • Print

Saturday's prep swimming results

Saturday's high school swimming results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No acknowledgment, in this article or others, of the West Central District III... MORE

advertising

Boys swimming

Northwest 4A District

At Kamiak H.S.

Team scores — Kamiak 663.5, Lake Stevens 436.5, Cascade 326, Mount Vernon 279.5, Edmonds-Woodway 270.5, Jackson 246, Mariner 242, Snohomish 230, Lynnwood 64, Monroe 62.

FINALS

200 medley relay — Kamiak (Shelby Lee, Liam Sosinsky, John Stupey, Eben Schumann) 1:38.01 (meet record). 200 free — AJ Jenkins, Cascade, 1:42.83. 200 IM — John Stupey, Kamiak, 1:53.98. 50 free — Conner McGinnis, Jackson, 22.33. Diving — Chase Reid, Lake Stevens, 369.45. 100 fly — AJ Jenkins, Cascade, 50.38*. 100 free — Eben Schumann, Kamiak, 49.96. 500 free — John Stupey, Kamiak, 4:45.03. 200 free relay — Kamiak (Shelby Lee, Andrew Lewis, Liam Sosinsky, Magnus Lagerkrans) 1:33.03. 100 back — Conner McGinnis, Jackson, 52.83. 100 breast — Liam Sosinsky, Kamiak, 57.48. 400 free relay — Kamiak (John Stupey, Henry Limm, Eben Schumann, Andrew Lewis) 3:22.31.

Sea-King 4A District

At Mary Wayte Pool, Mercer Island

Team scores — Newport 238, Issaquah 218, Inglemoor 180, Woodinville 153, Eastlake 151, Roosevelt 122, Skyline 113, Redmond 87, Ballard 42, Garfield 37, Bothell 33.

FINALS

200 medley relay — Eastlake (Edward Kim, Kuroshe Mahak, Markus Zimmermann, Jackson Berman), 1:39.32. 200 free — Ben Allen, Newport, 1:44.68. 200 IM — Casey Colella, Inglemoor, 1:58.21. 50 free — Edward Kim, Eastlake, 21.18. Diving — Max Levy, Skyline, 511.30. 100 fly — Edward Kim, Eastlake, 51.15. 100 free — Joshua Scheck, Woodinville, 49.24. 500 free — Ben Allen, Newport, 4:43.90. 200 free relay — Issaquah (Henry Pratt, Jacon Klein, Gabe Florsheim, Spencer McCulloh), 1:31.52. 100 back — Max Emerick, Woodinville, 54.45. 100 breast — Keith Schendel, Roosevelt, 59.42. 400 free relay — Newport (Ben Allen, Dave Makhervaks, Andrew Pana, Aaron Elhajj), 3:17.08.

Northwest 3A District

At Marysville Pilchuck H.S.

Team scores — Shorewood 529, Shorecrest 511, Oak Harbor 324, Stanwood 237, Glacier Peak 210.5, Marysville Getchell 170, Marysville-Pilchuck 166.5, Meadowdale 124, Mountlake Terrace 119, Everett 87, Ferndale 36.

FINALS

200 medley relay — Shorewood (Davis Harford, Torrey Morales, Gonzalo Jeronimo, Adam Hill) 1:41.32. 200 free — Carter Osborne, Shorecrest, 1:47.60. 200 IM — Grant Heisey, Shorecrest, 2:00.29. 50 free — David Escobar, Stanwood, 21.87. Diving — Aaron Moss, Shorecrest, 513.85. 100 fly — Colin Willis, Marysville-Pilchuck, 53.86. 100 free — Carter Osborne, Shorecrest, 48.43. 500 free — Grant Heisey, Shorecrest, 4:44. 200 free relay — Shorewood (Torrey Morales, Adam Hill, Galen Kintner, Andrew Garrison) 1:29.97. 100 back — Colin Willis, Marysville-Pilchuck, 55.88. 100 breast — Josh Jepsen, Oak Harbor, 1:02.56. 400 free relay — Shorecrest (Grant Heisey, Russel Groves, Axel Wickstrom, Carter Osborne) 3:18.51.

Sea-King 3A District

At Mary Wayte Pool, Mercer Island

Team scores — Mercer Island 295, Bellevue 226, Lakeside 206, O'Dea 110, Interlake 95, Liberty 94, Bainbridge 88, Seattle Prep 67, Ingraham 55, Juanita 50, Nathan Hale 36, Bishop Blanchet 32.

FINALS

200 medley relay — Bellevue (Michael Stanchi, Morgan Ciliv, James Doucette, Matt Williams) 1:37.95. 200 free — Nick Klatt, Liberty, 1:45.66. 200 IM — Abrahm DeVine, Lakeside, 1:58.57. 50 free — Andrew Weiss, Mercer Island, 21.33. Diving — Cody Hall, Mercer Island, 356.70. 100 fly — Neil Grant, O'Dea, 51.95. 100 free — Andrew Weiss, Mercer Island, 47.13. 500 free — Abrahm DeVine, Lakeside, 4:43.05. 200 free relay — Mercer Island (Noah Deiparine, Brandt Waesche, Karl MacLane, Ian Caldwell) 1:28.87. 100 back — Todd McCarthy, Bellevue, 51.03. 100 breast — Raymond Ha, Liberty, 59.10. 400 free relay — Bellevue (Matt Williams, Daniel Prang, Michael Stanchi, Todd McCarthy) 3:12.62.

Northwest 2A District

At Anacortes

Team scores — Sehome 281, Archbishop Murphy 237, Anacortes 233, Squalicum 152, Lake Washington 136, Lynden 115, Bellingham 52, Burlington 47, Sammamish 41, Sedro-Woolley 21.

FINALS

200 medley relay — Sehome (Andy Small, Patrick Gregory, Isaiah Grambo, Isaac Day) 1:42.71. 200 free — Ian Schleh, Anacortes, 1:47.04. 200 IM — Stephen Boden, Archbishop Murphy, 2:03.07. 50 free — Alec Barnard, Archbishop Murphy, 22.06. Diving — Rylan Korby, Squalicum, 339.30. 100 fly — Alec Barnard, Archbishop Murphy, 51.87. 100 free — Karl Akland, Anacortes, 49.96. 500 free — Austin Barnard, Archbishop Murphy, 4:47.76. 200 free relay — Archbishop Murphy (Hunter Cosgrove, Stephen Boden, Austin Barnard, Alec Barnard) 1:31.45. 100 back — Hunter Cosgrove, Archbishop Murphy, 55.36. 100 breast — Patrick Gregory, Sehome, 1:01.43. 400 free relay — Archbishop Murphy (Hunter Cosgrove, Stephen Boden, Austin Barnard, Alec Barnard) 3:17.87.

West Central 2A District

At Hazen Pool

Team scores — Steilacoom 242, Lindbergh 222, Port Angeles 145, North Kitsap 137, Sumner 117, Klahowya 116, Olympic 107, Kingston 101, Sequim 61, Washington 40, Bremerton 39, Renton 32, Franklin Pierce 16, Crescent 9, North Mason 7.

FINALS

200 medley relay — Steilacoom (Benjamin Scott, James Scott, Andrew Gonzalez, Andrew Lamb) 1:44.72. 200 free — Jaycob Davies, Washington, 1:52.01. 200 IM — James Scott, Steilacoom, 2:06.74. 50 free — Kellen Meyers, Klahowya, 22.55. Diving — Ryan Shipes, Steilacoom, 340.10. 100 fly — Aaron Jacobsen, Lindbergh, 55.87. 100 free — Benjamin Scott, Steilacoom, 49.87. 500 free — Jaycob Davies, Washington, 5:07.44. 200 free relay — Lindbergh (AJ Lim, Peter Han, Spencer Clair, Aaron Jacobsen) 1:38.67. 100 back — Benjamin Scott, Steilacoom, 54.52. 100 breast — James Scott, Steilacoom, 1:04.58. 400 free relay — Steilacoom (Andrew Lamb, Andrew Gonzalez, James Scott, Benjamin Scott) 3:31.45.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising