Skip to main content
Advertising

Originally published Friday, January 25, 2013 at 10:33 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Friday's prep swimming results

Friday's high school swimming results

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

*state-qualifying time

Newport 113.5, Skyline 69.5

200 medley relay — Newport (Dave Makhervaks, George Done, Ian Weiss, Ben Allen) 1:44.11* 200 free — Paul Jett, S, 1:55.76. 200 IM — Alec Raines, S, 2:05.57. 50 free — Ben Allen, N, 23.11. Diving — Max Levy, S, 286.50. 100 fly — Ryan Collins, S, 56.44. 100 free — Ben Allen, N, 50.32. 500 free — Alec Raines, S, 5:21.63. 200 free relay — Newport (Will Ditting, James Campbell, Dave Makhervaks, Ben Allen) 1:33.67. 100 back — Andrew Pana, N, 57.10. 100 breast — George Done, N, 1:07.36. 400 free relay — Skyline (Alec Raines, Ryan Collins, Matt Haynie, Paul Jett) 3:27.02.

Mercer Island 104, Roosevelt 75

200 medley relay — Mercer Island (Austin Ralph, Noah Deiparine, Duncan Koontz, Ian Caldwell) 1:45.21. 200 free — Ben Gore, M, 1:54.34. 200 IM — Wyatt Sintay, R, 2:02.28. 50 free — Noah Deiparine, M, 22.78. Diving — Lee Swedin, R, 122.95. 100 fly — Wyatt Sintay, R, 55.06. 100 free — Duncan Koontz, M, 52.02. 500 free — Tanner Martinez, M, 5:14.61. 200 free relay — Roosevelt (Nathan Ives, Conrad Gordon, Keith Schendel, Wyatt Sintay) 1:34.01. 100 back — Duncan Koontz, M, 1:02.06. 100 breast — Samuel Chong, M, 1:05.14. 400 free relay — Roosevelt (Wyatt Sintay, Keith Schendel, Aalton Lande, Nathan Ives) 3:29.17.

Bainbridge 114, Bishop Blanchet 56

200 medley relay — Bainbridge (Sam Alpaugh, Keenan Grant, Adam Comeau, Arthur Bacon) 1:51.11. 200 free — Marcus Tonsmann, Ba, 1:58.60. 200 IM — Spencer Alpaugh, Ba, 2:04.81. 50 free — Kevin Yalung, Ba, 23.20. 100 fly — Spencer Alpaugh, Ba, 56.74. 100 free — Michael Manca, BB, 51.76. 500 free — Douglas Ortyn, Ba, 5:34.06. 200 free relay — Bainbridge (Kevin Yalung, Marcus Tonsmann, Spencer Alpaugh, CJ Waite) 1:33.36. 100 back — Sam Alpaugh, Ba, 1:02.14. 100 breast — John McDonagh, BB, 1:06.20. 400 free relay — Bainbridge (Marcus Tonsmann, Adam Comeau, Kevin Yalung, Spencer Alpaugh) 3:34.17.

Interlake 106, Tyee/Highline/Evergreen 25

200 medley relay — Interlake (Andrew Wang, Joe Lorr, Kam Dalmia, Leo Ngo) 1:56.50. 200 free — Jason Cummings, I, 2:14.81. 200 IM — Karn Dalmia, I, 2:25.22. 50 free — Nathan Lafavour, I, 27.91. Diving — not held. 100 fly — David Cho, I, 1:16.15. 100 free — Jason Cummings, 1:00.72. 500 free — Tsukasa Ito, I, 5:56.50 . 200 free relay — Interlake (Joe Lorr, Michael Lorr, Beauchamp, Rockwell) 1:45.84. 100 back — Andrew Wang, I, 1:06.56. 100 breast — David Cho, I, 1:16.70. 400 free relay — score not available.

Coed

Ingraham 205, West Seattle 73

Chief Sealth 151, West Seattle 89

Ingraham 194, Chief Sealth 103

GIRLS

Team scores — Ingraham 94, West Seattle 45; Chief Sealth 73, West Seattle 49; Ingraham 81, Chief Sealth 63

200 medley relay — Ingraham (Eden Williams, Ada Meyer, Jamie Beers, Nell Baumgarten) 2:10.60. 200 free — Kelsey Hastings, CS, 2:24.46. 200 IM — Ameena Bouzertoune, CS, 2:41.57. 50 free — Mellissa Soria, CS, 29.21. 100 fly — Gabby Carufel, WS, 1:07.42. 100 free — Ada Meyer, I, 1:04.62. 500 free — Matthew Gates, I, 5:06.42. 200 free relay — Ingraham (Nell Baumgarten, Eden Williams, Ada Meyer, Jamie Beers) 1:58.90. 100 back — Gabby Carufel, WS, 1:10.43. 100 breast — Ada Meyer, I, 1:18.86. 400 free relay — Chief Sealth (Ameena Bouzertoune, Kelsey Hastings, Jennifer Faulkner, Mellissa Soria) 4:43.50.

BOYS

Team scores — Ingraham 111, West Seattle 28; Chief Sealth 78, West Seattle 40; Ingraham 113, Chief Sealth 40

200 medley relay — Ingraham (Landon Ton, Joseph Bui, Xander Barber, Anders Olson) 1:47.49. 200 free — Xander Barbar, I, 1:53.54. 200 IM — Landon Ton, I, 2:10.10. 50 free — Anders Olson, I, 23.88. 100 fly — Joseph Bui, I, 57.43. 100 free — Anders Olson, I, 52.20. 500 free — Ameena Bouzertoune, CS, 6:31.15. 200 free relay — Ingraham (Anders Olson, Joseph Bui, James Tittle, Sage Duggal) 1:38.04. 100 back — Luke Asatiani, WS, 1:09.86. 100 breast — Joseph Bui, I, 1:08.98. 400 free relay — Ingraham (Landon Ton, Xander Barbar, James Tittle, Sage Duggal) 3:44.48.

Franklin 123, Cleveland 99, Eastside Catholic 69

BOYS

Team scores — Franklin 52, Eastside Catholic 47, Cleveland 44

200 medley relay — Cleveland (Henry Mach, Zach Tong, Leonard Tran, Ryk Murakami). 200 free — Elliott Schwinn, EC, 1:58.50. 200 IM — Toby Plaskon, EC, 2:20.54. 50 free — Dean Nguyen, F, 22.80. 100 fly — Joe Gabat, F, 1:00.58. 100 free — Richard Vuu, F, 1:02.16. 500 free — Tay Holliday, EC, 5:42.10. 200 free relay — C, Zach Tong, Carsten Rossen, Leonard Tran, Ryk Murakami, 1:43.80. 100 back — Joe Gabat, F, 1:05.31. 100 breast — Dean Nguyen, F, 1:00.70. 400 free relay — EC, Tay Holliday, Toby Plaskon, Sean Fearon, Griffin Crow, 4:08.42.

GIRLS

Team scores — Franklin 71, Cleveland 55, Eastside Catholic 22

200 medley relay — Cleveland (Alex Le, Hanna Rossen, Katie Bui, Athena Tong). 200 free — Hanna Schwinn, EC, 2:17.00. 200 IM — Alex Le, C, 2:36.41. 50 free — Hanna Schwinn, EC, 29.38. 100 fly — Katie Bui, C, 1:08.38. 100 free — Hanna Rossen, C, 1:00.20. 500 free — Rose Morgan, F, 6:25.78. 200 free relay — C, Katie Bui, Athena Tong, Alex Le, Hanna Rossen, 1:59.83. 100 back — Alex Le, C, 1:11.88. 100 breast — Hanna Rossen, C, 1:20.20. 400 free relay — F, Daphne Lu, Hinkwei Tu, Annie Zeng, Rose Morgan, 4:55.35.

Holy Names/O'Dea 195, Nathan Hale 144

GIRLS

Team scores — Holy Names 100, Nathan Hale 70

200 medley relay — Holy Names (Kaley Sten, Julia Lambright, Sarah Ameny, Kelen Ahearn) 2:01.91. 200 free — Niamh Martin, H, 2:17.78. 200 IM — Sarah Ameny, H, 2:26.37. 50 free — Megan Stine, N, 27.07. 100 fly — Sami Robbins, H, 1:03.25. 100 free — Sarah Ameny, H, 1:00.88. 500 free — Grace McCollough, N, 5:52.31. 200 free relay — N (Tawny Tyau, Mirei Yasuda, Jamie Johnson, Emily Lin) 1:50.27. 100 back — H, Kaley Sten, 1:07.00. 100 breast — N, Emily Lin, 1:15.07. 400 free relay — H (Bridget Adam, Josie Wilson, Elsa Luthi, Sami Robbins) 4:16.65.

BOYS

Team scores — O'Dea 95, Nathan Hale 74

200 medley relay — O'Dea (Sam Nelson, David Lloyd, Grant Neil, Grant Gamroth) 1:44.44. 200 free — Sam Nelson, O, 2:02.04. 200 IM — Bryce Mooney, O, 2:17.86. 50 free — Sebastian Edwards-Fukei, N, 24.04. 100 fly — Jake McCollough, N, 55.50. 100 free — Sebastian Edwards-Fukei, N, 53.09. 500 free — Grant Gamroth, O, 4:54.65. 200 free relay — N (Jake McCollough, Errick Ramirez, Stuart Smith, Sebastian Edwards-Fukei) 1:40.13. 100 back — Jake McCollough, N, 1:02.74. 100 breast — Francisco Gonzalez, O, 1:11.81. 400 free relay — O (Grant Neil, Grant Gamroth, Sam Nelson, Dylan Jergens) 3:26.28.

News where, when and how you want it

Email Icon

Career Center Blog

Career Center Blog

How to tame an unruly resume


Advertising