Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, January 10, 2013 at 11:20 PM

  • Share:
             
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep swimming results

Shorewood 103, Edmonds Woodway 56 200 medley relay — Shorewood (Davis Harford, Torrey Morales, Andrew Garrison, Galen Kintner) 1:45...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Shorewood 119, Mountlake Terrace 33

Shorewood 103, Edmonds Woodway 56

200 medley relay — Shorewood (Davis Harford, Torrey Morales, Andrew Garrison, Galen Kintner) 1:45.14. 200 free — Peter Doolittle, EW, 2:00.06. 200 IM — Torrey Morales, SW, 2:12.02. 50 free — Jonah Hoverson, SW, 23.41. 100 fly — Andrew Garrison, SW, 57.26. 100 free — Anders Blomso, SW, 53.93. 500 free — Galen Kintner, SW, 5:22.49. 200 free relay — Edmonds Woodway (Kellen Jay, Timofiy Sobolenko, Kyler Munch-Mower, Ricky Warren) 1:51.28 . 100 back — Davis Harford, SW, 58.83. 100 breast — Jack Allen, SW, 1:11.32. 400 free relay — Shorewood (Galen Kintner, Daniel Miranda, Arne Landboe, Jonah Hoverson) 3:34.79.

Stanwood 68, Snohomish 49

Stanwood 72, Monroe 22

Snohomish 63, Monroe 22

Kamiak 111, Stanwood 43

Kamiak 119, Snohomish 36

Kamiak 119, Snohomish 36

Kamiak 126, Monroe 12

Glacier Peak 74, Stanwood 58

Glacier Peak 84, Monroe 21

Kamiak 116, Glacier Peak 46

200 medley relay — Kamiak (Shelby Lee, Liam Sosinsky, John Stupey, Eben Schumann) 1:41.09*. 200 free — Ben Dovinh, K, 2:01.54. 200 IM — Kyle Christenson, GP, 2:07.80. 50 free — David Escobar, St, 22.13*. Diving — Hunter Graver, Sn, 186.90. 100 fly — David Escobar, St, 54.05*. 100 free — Easton Lemos, Sn, 50.81. 500 free — John Stupey, K, 4:48.73. 200 free relay — Kamiak (Shelby Lee, Eben Schumann, Henry Limm, John Stupey) 1:31.94. 100 back — Andrew Lewis, K, 1:02.93. 100 breast — Liam Sosinsky, K, 1:00.17*. 400 free relay — Kamiak (Henry Limm, Eben Schumann, John Stupey, Shelby Lee) 3:22.86*.

*state-qualifying time.

Marysville-Pilchuck 126, Everett 51

Marysville-Getchell 112, Everett 54

200 medley relay — MP (Blomberg, Pusateri, Ell, Carr) 2:01.46. 200 free — Colin Willis, MP, 1:49.83. 200 IM — Taylor Dalton, MG, 2:19.32. 50 free — Kevin Korte, MG, 24.66. Diving — Taner Husby, MP, 175.25. 100 fly — Colin Willis, MP, 54.76. 100 free — Connor DeMarco, MG, 56.57. 500 free — Zak Gossett, E, 5:59.78. 200 free relay — MG (Dalton, Corcoran-Cla, Swanson, DeMarco), 1:46.99. 100 back — Jacob Blomberg, MP, 1:05.35. 100 breast — Taylor Dalton, MG, 1:17.03. 400 free relay — MP (Baker, Blomberg, Willis, Pusateri), 3:57.36.

Shorecrest 101, Jackson 59

200 medley relay — Shorecrest (Ethan Housman, Grant Hersey, Carter Osborne, Aaron Zevenbergen) 1:46.66. 200 free — Sawyer Stibre-Harris, J, 2:09.32. 200 IM — Aaron Zevenbergen, S, 2:15.64. 50 free — Michael Doquib, S, 25.08. 100 fly — Conner McGinnis, J, 55.67. 100 free — Trent Jones, S, 57.50. 500 free — Conner McGinnis, J, 5:27.91. 200 free relay — Shorecrest (Russell Groves, Grant Hersey, Carter Osborne, Axel Wickstorm) 1:33.47. 100 back — Aaron Zevenbergen, S, 1:04.38. 100 breast — Sawyer Stibre-Harris, J, 1:10.38. 400 free relay — Shorecrest (Russell Groves, Grant Hersey, Carter Osborne, Axel Wickstrom) 3:33.83.

Mount Rainier 129, Auburn 52

200 medley relay — Mount Rainier (Reiff, Lkeda, Smith, McClean) 1:55.73. 200 free — Wammer, MR, 2:04.09. 200 IM — Meyers, MR, 2:19.03. 50 free — Williams, MR, 23.29. Diving — Rivers, A. 100 fly — Wammer, MR, 1:00.75. 100 free — Williams, MR, 51:00. 500 free — G. Meyers, 5:29.68. 200 free relay — Mount Rainier, 1:39.74. 100 back — Powell, MR, 1:05.76. 100 breast — Nordlie, A, 1:16.95. 400 free relay — Mount Rainier, 3:52.80.

Woodinville 128, Bothell 56

Interlake 121, Juanita 65

Woodinville 115, Juanita 71

200 medley relay — Woodinville (Max Emerick, Benjamin Whitty, Joshua Scheck, Gunner Burn) 1:45.57. 200 free — Max Emerick, W, 1:52.41. 200 IM — Benjamin Whitty, W, 2:08.05. 50 free — Max Peterson, J, 23.57. Diving — Kyle Grichel, J, 130.55. 100 fly — Max Emerick, W, 54.70*. 100 free — Joshua Scheck, W, 49.67*. 500 free — Matt Williamson, B, 5:05.33. 200 free relay — Juanita (Mark Stevens, Kyle Grichel, Mikal Boyer, Max Peterson) 1:35.84. 100 back — Connor Brunke, B, 59.44. 100 breast — Jeffrey Li, I, 1:04.87. 400 free relay — Interlake (Joe Lorr, Michael Lorr, Eric Yang, Albert Furlong) 3:48.14.

*state-qualifying time

Bellevue 97, Mercer Island 89

200 medley relay — Bellevue (Michael Stanchi, Morgan Ciliv, James Doucette, Matt Williams) 1:38.81*. 200 free — Todd McCarthy, B, 1:47.55*. 200 IM — Morgan Ciliv, B, 2:01.52. 50 free — Matt Williams, B, 21.57*. Diving — Connor Nielson, MI, 192.95. 100 fly — James Doucette, B, 53.47. 100 free — Matt Williams, B, 47.37. 500 free — Todd McCarthy, B, 4:50.94*. 200 free relay — Bellevue (James Doucette, Danie l Prang, Morgan Ciliv, Todd McCarthy) 1:30.66*. 100 back — Michael Stanchi, B, 56.37*. 100 breast — Morgan Ciliv, B, 1:00.46*. 400 free relay — Bellevue (Matt Williams, Daniel Prang, Michael Stanchi, Todd McCarthy) 3:17.04*.

*state-qualifying time.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising