Skip to main content
Advertising

Originally published Saturday, December 22, 2012 at 6:02 AM

  • Share:
             
  • Comments (1)
  • Print

Associated Press 3A all-state football team

The 2012 Associated Press Class 3A all-state football team.Voting was organized by the Yakima Herald-Republic and done by sports writers around the state.

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
Interesting to see that Kellen Matsuno made the list for 1st team defense - since he... MORE

advertising

Player of Year — Myles Jack, Bellevue

FIRST TEAM OFFENSE

QB Brett Rypien, so., Shadle Park; RB Ralph Kinne, sr., Shelton; RB Austin Joyner, so., Marysville-Pilchuck; RB John Nguyen, sr., Bellevue; WR Trent Riley, sr., Mount Si; WR Tanner Pauly, jr., Shadle Park; TE David Ajamu, sr., Shelton; OL Alex Emanuels, sr., Mercer Island; OL Kameron McKay, sr., Ferndale; OL Cody Moorhead, sr., Hazen; OL David Buchanan, O'Dea; OL Robert Gallucci, sr., Peninsula.

FIRST TEAM DEFENSE

DL Darien Freeman, sr., Bellevue; DL Deion Fetui, so., Eastside Catholic; DL Griffin McLain, sr., Mount Si; DL Cole Madison, sr., Kennedy Catholic; LB Myles Jack, sr., Bellevue; LB Sean Constantine, sr., Bellevue; LB Cole Henderson, sr., Southridge; LB Kellen Matsuno, sr., Eastside Catholic; DB Budda Baker, jr., Bellevue; DB Tatum Taylor, sr., O'Dea; DB Sean Elledge, sr., Glacier Peak; DB Tru Hicks, sr., North Thurston.

FIRST TEAM SPECIAL TEAMS

K Cameron Van Winkle, sr., Mount Si; P Brett Woods, sr., Timberline; all-purpose Jake Hoffman, sr., North Central.

SECOND TEAM OFFENSE

QB Trey Reynolds, sr., Eastside Catholic; RB Devven Ramos, sr., Kennewick; RB Myles Jack, sr., Bellevue; RB Alex Conley, sr., Ferndale; WR Joshua Eckwood, sr., Lincoln; WR Javan Williams, sr., Kamiakin; TE Nathan Hundeby, sr., University; OL Austin Carman, jr., Sunnyside; OL Leo Keilani, sr., Rainier Beach; OL Nick Hensley, jr., Glacier Peak; OL Levi Anderson, sr., University; OL Zack Nobmann, sr., Kennedy Catholic.

SECOND TEAM DEFENSE

DL Zach Blazevich, sr., Mount Si; DL Desmoun Thompson, sr., DL Kennedy Catholic; DL Jarius McDade, jr., O'Dea; DL Daniel Portillo, sr., Peninsula; LB Brandon Wetzel, sr., Timberline; LB Michael Cummings, sr., Meadowdale; LB Jordan Hoorn, sr., Marysville-Pilchuck; LB Austin Wheat, sr., Peninsula; DB Teré Calloway, sr., Seattle Prep; DB Blake Dukowitz, sr., Peninsula; DB Austin Flynn, sr., University; DB Clark Bryant, sr., Columbia River.

SECOND TEAM SPECIAL TEAMS

K Sam Shea, sr., Peninsula; P Sam Shea, sr., Peninsula; all-purpose Budda Baker, jr., Bellevue.

HONORABLE MENTION

RB Devante Downs, Mountlake Terrace; DL Cody Moorhead, Hazen; DB Austin Joyner, Marysville-Pilchuck.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising